Muhtar Soner Arafal: Kadıköy'ün en güzel mahallesinde yaşıyoruz
 Deniz İhsan Taşdelen

Muhtar Soner Arafal: Kadıköy’ün en güzel mahallesinde yaşıyoruz

Muhtar Soner Arafal: Kadıköy’ün en güzel mahallesinde yaşıyoruz
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Seçime az bir zaman kala, 19 Mayıs Mahallesi Muhtarı Soner Arafal ile bir araya geldik. Yeniden aday oluşuyla ilgili açıklamalarda bulunan Arafal; “Mahallemiz Kadıköy’ün en sakin, en nezih, sosyo-kültürel ve refah seviyesi yüksek bir mahallesi. Avrupa standartlarının üzerinde yeşil alana sahibiz. Bana göre Kadıköy’ün en güzel mahallesi” dedi. Muhtar Soner Arafal, konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

“1992’den bu yana, yani mahallemiz kurulduğundan beri muhtarlık yapıyoruz. 1992’den 2014 senesine kadar babam hizmet ediyordu. Ondan sonraki seçimlerde babamın rahatsızlığı nedeniyle ben aday oldum ve 2014’ten 2019’a kadar hizmet ettim. Bu süreç içerisinde mahallemizde eskiden günümüze gelmiş yeşil alanlar, o dönemde mücadele ile kazanılmış. Yapılaşma olmaması için mahalle sakinleriyle birlikte kazanılan yerleri koruyarak yenileme yaptık. Kadıköy Belediyesi ile birlikte bu 5 sene içerisinde 5 tane parkımız A’dan Z’ye yenilendi. Oyun gruplarının aydınlatmaları LED oldu. Artık gece vakti de gündüz olduğu gibi parklarımızda rahat rahat gezebiliyoruz.

Alzheimer Merkezi
UMARIM HER MAHALLEDE AÇILIR BÖYLE BİR MERKEZ…

Mahallemizde Alzheimer Merkezi ve Sosyal Yaşam Evi, yani şu anda muhtarlığın olduğu bina kuruldu ki, bu merkezde birlikte işler biraz değişti. Bu defa insanlar biz size ne katabiliriz diyerek gelmeye başladılar. Bu merkezin en büyük artılarından biri de bu. Çok da güzel gidiyor. Merkezde yaklaşık 80 tane Alzheimer hastası vatandaşa bakılıyor. Bu hastaların eskiye nazaran rehabilitasyonda iyiye gittiğini görüyoruz. Ailelerin geri dönüşleri çok güzel. Üst katta 65 yaş üstü Sosyal Yaşam Evimiz var. Orada da yaklaşık 1000’nin üzerinde üyemiz var. 1000 tane üyemiz buraya gelip, değişik sporları ve faaliyetleri yapıyorlar. Umarım her mahallede açılır böyle bir merkez.

KADIKÖY BELEDİYESİ İLE İYİ ORGANİZE OLDUK…

Mahallemiz Kadıköy’ün en sakin, en nezih, sosyo-kültürel ve refah seviyesi yüksek bir mahallesi. Avrupa standartlarının üzerinde yeşil alana sahibiz. Bana göre Kadıköy’ün en güzel mahallesi. Bu 5 sene içerinde seçimden arda kalan zamanlarda birçok şey yapmaya çalıştık Kadıköy Belediyesi ile birlikte. Çünkü yaklaşık 5 senede 5 seçim yaşadık. Seçim, ülkemizi çok fazla oyaladı. Arda kalan zamanlarda da belediye ile ikili ilişkilerimiz iyi gelişti. Mahalledeki sorunları tespit edip, iyi organize olduk. Bence iyi bir dönem geçirdik Kadıköy Belediyesi ile. Şu anda da rakibim yok. Bu da onu gösteriyor. Bu yüzden başarılı bir dönem geçirdiğimi düşünüyorum.

Soner Arafal
MEVCUDU KORUMAYA ÇALIŞACAĞIZ…

Önümüzdeki 5 senede de hangi başkan seçilirse, umarım bu 5 sene içerisinde yaşadığımız gibi, Aykurt Nuhoğlu’nda gördüğümüz gibi kamu arazilerini koruyarak, kamu arazilerini halka açarak, belediye yönetimi ile güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Şu anda büyük bir ihtimalle mevcudu korumaya çalışacağız. Hepimizin yaşadığı büyük bir ekonomik kriz var zaten. Seçimden sıkılmış durumda insanlar.

MAHALLEYE GİREN VE ÇIKANI BİLMEM GEREKİYOR…

Nüfus Müdürlüğü’nde yapılan her uygulamaya katılıyorum. Çünkü vatandaşın sistemde kaydı varsa, bir günde işlerini halledebiliyor. Eskiden bu böyle değildi. Fakat bu uygulamayı muhtarlıklarla entegreli bir şekilde yapabilseydik daha güzel olurdu. Mahalle kültürünü yaşatabilmek için mahalleye giren ve çıkanı bilmem gerekiyor. 30 bine yakın seçmenimiz var. 30 bine yakın kişinin oyunu almış bir kişi de bu sistemde bazı şeylere ulaşabilmeli.

SEVGİ, HER ŞEYİN BAŞINDA GELİYOR…

Bu 5 senelik yönetiminin başarılı olmasının en önemli sebebi ikili ilişkiler. Belediyenin personelleriyle, müdürlerimizle birlikte kurabildiğimiz ikili ilişkiler… Sevgi ve saygı çok önemliydi. Bu sevgi ve saygıyı gösterdiğimiz için de bu 5 seneyi böyle güzel ve başarılı geçirdik diyebilirim. İkincisi ise empati yapabilmek. Empati yaparak ve karşımızdakine sevgi ile bakarak sadece 5 seneyi değil, 1992’den bu yana bu işi sadece bu sebeple başardık. Çünkü biz her geleni ailemizden biri gibi gördük. Sevgi, her şeyin başında geliyor. İnsanlar severse, her şey daha kolay olacak diye düşünüyorum.”

Bunu paylaş:
  • 227
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir