Sonsuz Döngü Sergisi, Büyük Kulüp'te açıldı
 Erol Ünal

Sonsuz Döngü Sergisi, Büyük Kulüp’te açıldı

Sonsuz Döngü Sergisi, Büyük Kulüp’te açıldı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Ressam Hafize Elibollar Ortaç’ın 9. kişisel resim sergisi “Sonsuz Döngü”, Büyük Kulüp’te düzenlenen kokteyl ile ziyarete açıldı. Sergiye sanatçının dostları, Tatbiki Güzel Sanatlar’dan okul arkadaşları, sanatseverler ve basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Ortaç’ın 37 eserinin yer aldığı sergi, 31 Mayıs 2019 tarihine kadar gezilebilecek.

Sanat yazarı, gazeteci ve eleştirmen Abdülkadir Günyaz, Hafize Elibollar Ortaç’ın sergideki eserleri hakkında şunları söyledi: “Kadın ve nar! Sürprizlere açık iki yaşamsal öğe… Kadın, o müstesna fiziğinin dışında bir nice gizemi de kapsayan, tıpkı nar gibi bir nice çoğalımın da simgesi. Tüm bu tanımlar, Tatbiki Güzel Sanatlar kökenli sanatçı Hafize Elibollar Ortaç’ın Büyük Kulüp’te 16 Mayıs 2019 tarihinde açılan sergisinin ana eksenini oluşturuyor. Bu resimlerde tabi ki sadece kadınlar binbir gizemli nar değil, fakat yaşamın tüm sevincini de öncelikle renklerinde ve anlatımında izlemek mümkün. Yaşam sevinci, sanatçı Hafize Elibollar Ortaç’ın ana konseptini oluşturuyor diyebiliriz.”

SONSUZ DÖNGÜ…

Sergilenen eserlerinde “kadın ve nar” temasını işleyen sanatçı Hafize Elibollar Ortaç ise, varlığımızın gerçeği “Sonsuz Döngü” sergisini şöyle ifade ediyor: “Varoluşumuzda doğum, yaşam ve ölüm, bu döngünün içinde sürer. Sonsuz döngünün içinde yaşam, kendini dünya kurulduğundan beri tekrar etmektedir. Nar; doğum, hayat, çocuk, bolluk, bereket ve ölümün simgesi olarak kullanılmıştır. İran, Urartu, Mezopotamya ve Ege kültüründe edebi kaynaklarda sıkça sözü geçer ve sembolik önemi ön plana çıkar. Narın üzerinden çok sayıda aşk şiiri yazılmıştır. Antik Mısır’da insanlar ölünce yaşamın tekrar etmesi umuduyla narla birlikte gömülürlermiş. Grek mitolojisinde tanrıçalarla özdeşleşmiştir. Rhea, Hera, Aphrodit’le bütünleşmiştir. Demeter ve Persephone ile de birlikte anılır.

TIPKI PARMAK İZİ GİBİ…

Nar ‘kan’ kırmızısıdır, kan yaşamı temsil eder. Bu simge, Titanlar tarafından yaralanan Dionysos’un kanından filizlendiğinin söylenceleri arasındadır. Nar, bu yönüyle ‘savaş kanı’nı simgelemektedir. Kadının üretkenliğinin de simgesidir nar… Bekaretin evlilikte kaybedilmesini simgeler. Kadını temsil eden narın içinde odacıklar, beyaz perdeyle bölünmüş bir aileyi simgelemektedir. Narın her bir tanesi, bir insan gibidir. Hiçbir tanesi diğerlerine benzememektedir. Tıpkı parmak izi gibi… Narın üzerine birçok efsane söylenmiştir. Estetik açıdan narın görselliği, zarafeti, her zaman insanda farklı duygu ve anlamlar yüklemiştir.”

Büyük Kulüp
31 MAYIS’A KADAR GEZİLEBİLİR…

Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’ndan (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) mezun olduuktan sonra İngiltere’de Hastings Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Tony Norman ve John Gott Atölyesi’ne misafir öğrenci olarak devam eden, Türkiye’ye döndükten sonra bir süre resim öğretmenliği yapıp, Maltepe’de kendi atölyesini kuran sanatçı Hafize Elibollar Ortaç’ın sergisi, 31 Mayıs 2019 tarihine kadar Büyük Kulüp’te sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Tatbiki Güzel Sanatlar’dan dostları, Hafize Elibollar Ortaç’ı Büyük Kulüp’teki dokuzuncu kişisel sergisinde de yalnız bırakmadı…
Hafize Elibollar Ortaç
Kızı Sena Ortaç da bu özel gününde annesinin yanında yer aldı…
Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir