Cenay Toprakkaya

Süreyya Operası’nda “Hovardanın Sonu”

Süreyya Operası’nda “Hovardanın Sonu”
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

20. yüzyılın en önemli bestecilerinden I. Stravinsky’ın “The Rake’s Progress” (Hovardanın Sonu) adlı operası, Türkiye’de ilk kez Kadıköy’de sahnelendi. Eserin Türkiye prömiyeri, 21 Ocak Cumartesi akşamı Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda gerçekleştirildi.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, opera ile ilgili yaptığı açıklamada “Stravınsky’ın bu eseri ilk kez Türkiye’de sahneleniyor. İlk defa çünkü çok zor bir müzik. Koro muhteşem hazırlandı. 15 senelik idarecilik hayatımda gurur duyduğum birçok eserim oldu ama bunun yeri çok farklı olacak” dedi. Sahne yönetmeni Aytaç Manizade ise, Hovardanın Sonu’nun üç perdelik İngilizce bir eser olduğunu belirterek, bu eserin dünya genelinde çok ender oynanan eserlerden biri olduğunu ve Türkiye’de sahnelemekten mutluluk duyduklarını söyledi.

Hovardanın Sonu

Hovardanın Sonu; 1 Şubat Çarşamba (20.00), 3 Şubat Cuma (20.00) ve 4 Şubat Cumartesi (16.00) Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda izlenebilir…

ESERİN KONUSU…

Eser, hovardalığı iş edinmiş Tom Rakewell’in çöküşü üzerine kurulu… Sonradan şeytan olduğu ortaya çıkan Nick Shadow’a uyarak, evlenmeyi düşündüğü Anne Trulove’ı terk edip Londra’ya gönül eğlendirmeye gider. Üçkağıtçı Shadow yüzünden başına gelmedik olay kalmayan Tom’un hikayesi, Londra’daki bir akıl hastanesinde son bulur.

ŞUBAT AYININ İLK HAFTASINDA İZLENEBİLİR…

Operanın orkestra yönetmenliğini Can Okan ve Kriss Russman, sahne yönetmenliğini Aytaç Manizade, dekoratörlüğünü Efter Tunç, kostüm tasarımını Ayşegül Alev ve koro yönetmenliğini ise Paolo Villa yapıyor. Hovardanın Sonu; 1 Şubat Çarşamba (20.00), 3 Şubat Cuma (20.00) ve 4 Şubat Cumartesi (16.00) Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda izlenebilir.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir