Tarihi Hasanpaşa Gazhanesi meclis gündeminde...
 Kadir Toprakkaya

Tarihi Hasanpaşa Gazhanesi meclis gündeminde…

Tarihi Hasanpaşa Gazhanesi meclis gündeminde…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Life Dergisi’nin gündeme getirdiği ve son sayısında geniş yer verdiği Tarihi Hasanpaşa Gazhanesi’nin içler acısı hali ve akıbetinin belirsizliği, TBMM gündemine taşındı.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, varlığı 1891 yılına dayanan Hasanpaşa Gazhanesi’nin bugünkü halinin görenleri hem hayrete düşürdüğünü, hem de üzdüğünü söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gazhane ile ilgili bugüne değin birçok proje ürettiğini belirten Öğüt, önergesinde şunları ifade etti:

“İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları kapsamında yenileneceği belirtilmiştir. Sonrasında da ise bu proje hayata geçememiş ve Gazhane binası bir firmaya kiralanarak, şantiye alanı olarak kullanılmıştır. 2011 senesinde Gazhane’nin restorasyon projesinin ihalesi yapılmış, ancak yüksek teklif nedeniyle iptal edilmiştir. Son olarak ise, geçtiğimiz yılın Mart ayında bir ihale daha yapılmıştır. Ne var ki bugün gelinen noktada tek bir düzenlemenin dahi yapılmaması, birçok soruyu da beraberinde getirmiştir.”

En önemli kültürel miraslarımızdan biri olan ve bugüne dek üzerinde bir çok proje üretilen Gazhane’nin restorasyon, bakım, onarım, vb. ile ilgili ne zaman ve ne yapılması planlandığını soran CHP’li Öğüt, ayrıca şu soruları yöneltti:

– Tarihi binanın içinin, hurdacı ve kağıt toplayıcılarının şantiyesine dönüştüğü, binanın ahşap kalıntılarının söküldüğü ve camların kırılarak yapıya büyük zarar verdiğine ilişkin görüntüler kamuoyuna yansımıştır. İBB yetkilileri, kendi bünyelerindeki bu yapıyı neden koruma altına almamıştır?

– Gazhane’nin sarhoşlar ve kimliği belirsiz kişiler tarafından da barınma amacıyla kullanıldığı, vatandaşların güvenlik nedeniyle Gazhane yanındaki yollar yerine başka güzergâhları kullandığı göz önünde bulundurulduğunda, güvenliği sağlamak için ne yapmayı planlamaktasınız?

– Birçok projenin hızla hayata geçirildiği İstanbul’da, Hasanpaşa Gazhanesi’nin yıllardır kaderine terk edilmiş halde durmasının, Gazhane’nin Kadıköy Belediyesi sınırları içinde yer alması ile alakası var mıdır?

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir