Tarihi iskelenin önüne kaçak yapı!
 Kadir Toprakkaya

Tarihi iskelenin önüne kaçak yapı!

Tarihi iskelenin önüne kaçak yapı!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yaklaşık bir yıldır restorasyon çalışmaları süren Kadıköy’deki Beşiktaş-Adalar İskelesi önüne kondurulan çelik konstrüksiyonun kaçak yapıldığı ortaya çıktı. Konstrüksiyonun projeye aykırı olduğunu belirten Koruma Kurulu, kaldırılması için 6 ay süre verdi.

Kadıköy-Beşiktaş-Adalar İskelesi, İstanbul’un en eski iskelelerinden biri olarak 1926 yılında inşa edildi. Restorasyon projesi yaklaşık bir yıl önce başlayan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Tesisler Bakım ve Onarım Müdürlüğü’nün yürütücülüğünde yapılan iskelenin yenileme çalışmaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) tarafından denetleniyor.

Kadıköy-Beşiktaş İskelesi
GÖRENLERİN DİKKATİNİ ÇEKİYOR…

Birinci derece tarihi eser statüsünde olan iskele için Koruma Kurulu’nun onayı kapsamında çalışma yürütülüyor. Ancak restorasyon çalışması sırasında Kadıköy-Beşiktaş-Adalar İskelesi’nin giriş bölümüne yerleştirilen 28 metre uzunluğundaki çelik konstrüksiyon, görenlerin hayli dikkatini çekiyor. Daha önce olmayan böyle bir yapının sonradan yapılmış olması, Kadıköy Belediyesi ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Büyükkent Bölge Temsilciliği’ni harekete geçirdi. Mimarlar Odası, 5 No’lu Koruma Kurulu’na başvururken, Kadıköy Belediyesi de durumu CİMER’e bildirdi.

Kadıköy-Beşiktaş iskelesi
“PROJEYE AYKIRI YAPI 6 AY İÇİNDE KALDIRILSIN”

Mimarlar Odası temsilciliğinin başvurusunu değerlendiren İstanbul 5 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 13 Haziran 2019 tarihli kararında çelik konstrüksiyonun kaçak olduğunu belirterek, yazısında şu ifadelere yer verdi: “İstanbul ili, Kadıköy ilçesi, Caferağa mahallesi, 26 pafta, 301 ada, 1 parsel sayılı korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli yapının önündeki projesine aykırı uygulamanın kaldırılması için ilgililerine 6 ay süre verilmesine, süre bitiminde KUDEB’den teknik rapor istenmesine karar verildi.”

Saltuk Yüceer
MİMARLAR ODASI: BU YAPIYI KALDIRACAK OLAN KURUM İBB…

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Büyükkent Bölge Temsilcisi Saltuk Yüceer, Koruma Kurulu’nun kararını değerlendirdi. Yüceer, yapının sökümünün kısa süreceğini ifade ederek, neden alt ay gibi bir süre verildiğini anlayamadıklarını ve yeni bir başvuru yapacaklarını kaydetti. “Başka bir proje olması ve bunun onaylanması halinde böyle bir süre verilebilir, ancak öyle bir proje de söz konusu değil” şeklinde konuşan Saltuk Yüceer, projenin yürütücülüğünü yapması nedeniyle prosedürü işletecek olan ve yapıyı kaldıracak olan kurumun İBB olduğunu aktardı. Restorasyon çalışmaları nedeniyle yolcular, bir süredir Adalar bölümünden Beşiktaş vapurlarına biniyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir