Tarihi Kilercibaşı Köşkü'nde 'Nietzsche ve Yaşam' üzerine
 Kadir Toprakkaya

Tarihi Kilercibaşı Köşkü’nde “Nietzsche ve Yaşam” üzerine

Tarihi Kilercibaşı Köşkü’nde “Nietzsche ve Yaşam” üzerine
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Uluslararası Lions 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Federasyonu Felsefe Komitesi, LİAY Vakfı’nın merkezi Tarihi Kilercibaşı Köşkü’nde çok beğenilen ve ilgiyle izlenen bir felsefe toplantısı gerçekleştirdi. Lions Yönetim Çevresi 1. Kesim Başkanı Nesibe Müsevitoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı toplantıda, Berlin’de yaşayan konuk konuşmacı Terapist ve Felsefeci Dr. Ufuk Yaltıraklı, salonu tıklım tıklım dolduran davetlilere “Nietzsche ve Yaşam” başlıklı sunumunu aktardı.

Yaltıraklı, özellikle Nietzsche’nin biyografisindeki önemli kırılmaları ve bu kırılmaların hangi felsefi düşüncelere yol açtığını dile getirerek, Nietzsche konusunda sık yapılan bir hatayı detaylarıyla anlattı. Bu, Nietzsche’nin “güç istenci” (Der Wille zur Macht) kavramıydı. Bu kavramın başkasını ezmek ya da başkaları üzerinde egemenlik kurmak anlamı taşımadığını, tersine insanın bir oluş olarak kavranması gereken yaşamındaki zevk ve acının birlikte oluşturdukları dinamiğin kavranması ve geliştirilmesi temeline dayandığını vurgulayan Dr. Ufuk Yaltıraklı, söz konusu bu yaşam dinamiğine engel olan değerlerin yeniden değerlendirilmesini Nietzsche’nin kendine dert edindiğini dile getirdi.

Kilercibaşı Köşkü

TARİHİ KÖŞKTE KEYİFLİ FELSEFE SOHBETİ…

Felsefeye ilgi duyan çok sayıda dinleyicinin katıldığı toplantıda, Emekli Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Prof. Dr. Niyazi Öktem, Prof. Dr. Salih Yaşlak gibi isimler de yer aldı. Yaltıraklı, toplantının sonunda izleyicilerin konuyla ilgili sorularına cevap verdi. Lions Felsefe Komitesi Başkanı Rahmi Makul, Nesibe Müsevitoğlu ve Federasyon Başkanı Mahmut Tanyol, konuşmacıya teşekkür belgesini verdikten sonra felsefe sohbetine Kilercibaşı Köşkü‘nde verilen kokteylde devam edildi.

Kilercibaşı Köşkü

Kilercibaşı Köşkü

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir