Tarihi köşk yeniden Kadıköy'e kazandırılacak
 Cenay Toprakkaya

Tarihi köşk yeniden Kadıköy’e kazandırılacak

Tarihi köşk yeniden Kadıköy’e kazandırılacak
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Osmanağa Mahallesi’nde bulunan bir arsayı satın alan Kadıköy Belediyesi, geçmişte arazide bulunan tarihi köşkü tekrar Kadıköylülere kazandıracak. Yeniden inşa edilecek köşk, Kadıköy Kent Konseyi ve Sosyal Yaşam Evi olarak kullanılacak.

Geçtiğimiz yıl Gençlik Sanat Merkezi ve Karikatür Evi’ni hizmete açarak hem eski eserlerin korunmasını sağlayan, hem de Kadıköylüler için sosyal yaşam alanları yaratan Kadıköy Belediyesi, bu yıl da benzer bir proje hazırladı. Kadıköy Belediyesi’nin Osmanağa Mahallesi’nde satın aldığı arsa, Yoğurtçu Parkı’na paralel olan Hasırcı Sokak’ta bulunuyor. Arazi üzerinde geçmişte eski eser statüsünde olan bir köşk olduğu biliniyor. Ancak köşkün 1986 yılında tamamen yıkıldığı tahmin ediliyor.

tarihi köşk

ASLINA UYGUN OLARAK İNŞA EDİLECEK…

Kadıköy Belediyesi, köşkü Koruma Kurulu tarafından onaylı projelerinden yola çıkarak, aslına uygun olarak yeniden inşa edecek. Yapının toplam kullanım alanı yaklaşık 1.200 metrekareden oluşacak. Köşkün geniş bahçesinde tüm Kadıköy halkının yararlanabileceği bir kafe yapılması planlanıyor. Projede ayrıca 200 kişi kapasiteli konferans-tiyatro salonu yer alacak ve halkın kullanımına açık olacak.

tarihi köşk

SOSYAL YAŞAM EVİ…

Yaşlı bireyler ile ilgili örnek projeleri hayata geçiren Kadıköy Belediyesi, ilçeye kazandırılacak bu yapıyı Sosyal Yaşam Evi olarak kullanıma açacak. Toplam 5 kattan oluşan köşkün, ayrıca çatı katı da olacak. Köşkün bitişiğinde yer alması planlanan cam yapı ise 4 kattan oluşacak. Alanda yer alan farklı fonksiyonların bir araya gelmesiyle çok sayıda kullanıcıya ulaşılması hedefleniyor.

aykurt nuhoğlu

AYKURT NUHOĞLU: ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ…

Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, yeni projeyle ilgili yaptığı açıklamada Kadıköy’e ve Kadıköylülere yeni bir hizmet binası ve sosyal yaşam alanı kazandıracaklarını belirterek; “Burayı Sosyal Yaşam Evi olarak kulacağız. Aynı zamanda Kadıköy Kent Konseyi’ni de buraya taşıyacağız. Sosyal yaşam merkezleri belirli bir yaşın üzerindeki kesimlerin kullandığı mekânlar ancak, burası her yaş grubundan vatandaşımızın kullanacağı çok merkezli bir mekân olacak. Kent Konseyi’ne çok önem veriyoruz. Tüm sivil kimliklerin ve düşüncelerin yer aldığı bir yapılanma. Toplumsal anlamda demokratik örgütlenme bence en önemli. Bu örgütlenmelerden biri de Kent Konseyi” şeklinde konuştu.

tarihi köşk

AKTİF YAŞLANMA İLE İLGİLİ PROJELERE HIZ VERİLECEK…

Önümüzdeki yıllarda aktif yaşlanma ile ilgili projelere hız verileceğini ifade eden Nuhoğlu; sözlerini şöyle sürdürdü: “Günümüzde hem çocukların ve gençlerin eğitimine önem veriliyor, hem de yaş ortalaması yükseliyor. Yaşlı bireyler için daha sosyal, daha güçlü ve daha sağlıklı ortamlar yaratmamız gerekiyor. Yaşlı vatandaşlarımıza yaşamlarının her alanlarında destek olmak zorundayız. Sosyal yaşam merkezleri ilgili çok fazla çalışma yürütüyoruz. Aktif yaşlanma ile ilgili de proje üretmeye devam ediyoruz. Dünyada da neler yapılıyor, hangi projeler hayata geçiriliyor, bunu da takip ediyoruz. Sosyal yaşamla ilişkili projelerimiz sürekli devam edecek. Kadıköy’de 65 yaşın üzerinde 81 bin vatandaşımız yaşıyor. Bu yüzden buna yönelik proje üretmeye devam edeceğiz.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir