Kadir Toprakkaya

Tasarım Parkı’nda hikayeler tasarıma dönüşüyor

Tasarım Parkı’nda hikayeler tasarıma dönüşüyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Geçtiğimiz yıl, sanat ve tasarım adına hayli zengin etkinliklerle geçti. 3. İstanbul Bienali Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında 34 Solo ve Tasarım Parkı işbirliğiyle düzenlenen 4 hafta süreli “Hikayelerle Tasarlamak Eğitim ve Atölye Programı” da bunlardan biriydi.

Bienal’in ele aldığı “Biz İnsan Mıyız?” teması altında “Tasarım, insanın kabiliyet alanını kökten genişletir” cümlesinden hareketle yola çıkan programda katılımcılar; “Elinizde sihirli bir değnek olsaydı, insanın hangi kabiliyet alanını genişletmek isterdiniz?” hedefi ile hikayelerini ve tasarımlarını geliştirmeye çalıştı.

ANALİZ, YAZIM, ANLATIM, TASARIM…

Programa Nurten Meriçer tarafından verilen hikaye etmede “Analiz” dersi ile başlayan katılımcılar, karmaşık fikirlerin arasında bile olsa hikayelerinin ana fikrini bulmayı ve onu destekleyecek malzemeleri toplamayı öğrendi. İkinci hafta Mehtap Akdeniz tarafından verilen “Yazım” dersinde ise, hikaye etmede metin çalışmaları üzerinde duruldu ve yazılı anlatımın püf noktaları işlendi. Vakanüvislikten hikayeciliğe geçişteki en önemli adımın atıldığı bu süreçte karakter yaratma, çatışma, kurgu gibi temel hikaye etme kuramları ele alındı. Üçüncü hafta Songül Bozacı’nın “Anlatım” dersine geliştirdikleri yazılı metinlerle gelen katılımcılar, sözlü hikaye etme geleneklerinden süzülerek gelen ses, beden ve dil tekniklerini deneyerek öğrendi. Hikayelerinin görsel dünyasını tasarlamak ve dinleyiciye etkili bir biçimde aktarmak için çalıştılar.

HİKAYELERİNİ ÖZGÜN TASARIMLARA DÖNÜŞTÜRDÜLER…

Programın sonundaki atölye çalışması ise, Tasarım Parkı Kurucusu İç Mimar Nursema Öztürk’ün önderliğinde yürütüldü. Öztürk, benzersiz ürünler ve kullanıcı deneyimleri yaratmada hikaye etme yönteminin nasıl işlediğini kendi deneyimlerinden örneklerle ve uygulamalarla aktardı. Sonrasında katılımcılar, eşleştikleri tasarımcılarla birlikte çalışarak hikayelerini özgün tasarımlara dönüştürme fırsatı buldu.

HİKAYENİ ANLAT EĞİTİM VE ATÖLYE PROGRAMI…

Bir sonraki “Hikayeni Anlat Eğitim ve Atölye Programı”, 4 hafta süre ile 12-19-26 ve 28 Ocak 2017 tarihlerinde yine Tasarım Parkı’nda gerçekleşecek. Program hakkında daha detaylı bilgi için https://hikayenianlat.org/ adresini ziyaret edebilir, kayıt yaptırmak için Deniz Kerestecioğlu ile iletişime geçerek [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir