Taşyapı protestosunda organizasyonsuzluk hevesleri kırdı
 Haber Merkezi

Taşyapı protestosunda organizasyonsuzluk hevesleri kırdı

Taşyapı protestosunda organizasyonsuzluk hevesleri kırdı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Selamiçeşme’de dört ayrı bloktan oluşan 45 katlı projeyi gerçekleştiren Taşyapı’nın Kadıköy Belediyesi’ne karşı başlattığı haciz işleminin ardından, Özgürlük Parkı’nda Kadıköy Kent Konseyi tarafından basın açıklaması ve protesto gösterisi düzenlendi. Firmanın bakanlıktan aldığı iskanın da iptal edildiğinin duyurulduğu protestoda, ellerinde dövizlerle sert tepki gösteren Kadıköylülerin aklında diğer yandan “Bu kadar mıyız, nerede yöneticilerimiz” sorusu vardı.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, yardımcıları ve belediyede birçok yetkilinin henüz açıklanmayan bir nedenle görülmediği protesto gösterisinde vatandaşlar, hazırladıkları dövizler ve sloganlar ile Taşyapı İnşaat’a tepkilerini ortaya koydu. Eylem sonrası sosyal medya yorumlarında protesto gösterisinde Kadıköy’ü yöneten birçok ismi aralarında göremeyen Kadıköylüler, sitem dolu açıklamalarda bulundu.

YETERSİZ KATILIM TEPKİLERE NEDEN OLDU…

CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, geçtiğimiz dönem CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Kadıköy Belediyesi’nden birkaç meclis üyesi, bazı muhtarlar, CHP Kadıköy İlçe Örgütü üyesi grupların dışında parkta spor yapan ve gezintiye çıkan vatandaşların dışında yeterli katılım olmaması, Özgürlük Parkı’nda meydanın önemli bir kısmının doldurulamaması dilden dile konuşuldu; “Kadıköy için hayati önem taşıyan bu davada katılım sayısı, kalabalık görüntüsü ve organizasyon böyle olmamalıydı” mesajları verildi.

Taşyapı

SALTUK YÜCEER, BASIN AÇIKLAMASIYLA İNŞAAT FİRMASINA SERT ÇIKTI…

Televizyon kanalları, ajanslar ve birçok medya kuruluşunun katılım göstermediği etkinlikte Kadıköy Kent Konseyi Başkanı Saltuk Yüceer, bakanlık nezdinde inşaat firmasına verilen iskanın mahkeme kararı ile iptal edildiğini duyurarak, Kadıköylülerin haklarını her daim savunacaklarının da altını çizerek şu basın açıklamasını gerçekleştirdi:

“Kadıköy’de bulunan muhtarlar, meslek odaları, sendikalar, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, dayanışma ve forumlardan yaklaşık 100’e yakım kurum olarak, Taşyapı’nın Kadıköy’deki kamusal alanlara yönelik başlattığı icra işlemine ilişkin itirazımızı basın açıklaması yoluyla duyurduk. Yaptığımız açıklamanın ardından Taşyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, basına verdiği demeçlerde ‘Benim camiye haciz koyun diye talebim yok’ diyerek, ‘insanlara yanlış bilgi verildiğini’ iddia ederek icra talebini inkar ediyor. Taşyapı’nın alacaklı vekili olarak görünen Avukat Murat Dinçler imzalı, 22.12.2016 tarihli ve 2016/26811 nolu T.C. İstanbul Anadolu 24. İcra Müdürlüğü’ne verilen dilekçeyle Kadıköy’de bulunan 25 taşınmaza, Kadıköy Belediyesi’nin banka hesaplarına ve araçlarına ilişkin haciz talep edilmiştir.

Sanrsınız ki Emrullah Turanlı’nın, avukatının verdiği icra dilekçesinden ve dilekçede bulunan taşınmazların hangi ada-parseli ilgilendirdiğinden haberi yok. Kendisini bildilendirelim. Avukatının verdiği icra talep dilekçesinde ‘İstanbul İli Kadıköy İlçesi Merdivenköy Mah. 3022 ada 4 parselde bulunan kayıtlı arsa’ dediği taşınmazda Fikirtepe Yeni Camii bulunuyor. Ya da ‘İstanbul İli Kadıköy İlçesi Caferağa Mah. 81 ada 1 parselde’ kayıtlı bahçede Moda Parkı var. İcra işlemi yapılan 25 taşınmaz arasında çocuk parkı, gençlik merkezi, kültür merkezi, muhtarlık gibi kamusal alanlar var.

Kadıköy Belediyesi, Taşyapı’nın banka hesapları, kamusal alanda kullanılan taşıtlar ve 25 taşınmazı kamu yararına kullandığı için haciz edemeyeceğine dair itiraz ederek, 30 Aralık 2016 tarihinde hacizlerin kaldırılması için itiraz etti. Eğer bir yanlışlık var ise Taşyapı; camilere, kültür merkezlerine, parklara haciz talep etmediğini iddia ediyorsa neden talebini geri çekmedi. Taşyapı’nın 22  Aralık 2016 tarihli icra talep dilekçesinde ayrıntılı bir şekilde ada, pafta, parsel bilgisini verdiği taşınmazların niteliğini bilmemesi inandırıcı değildir.

Bizleri halkı yanlış bilgilendirmekle itham eden Taşyapı, bu yanlış bilgilendirmeyi bizzat kendisi yapmaktadır. Taşyapı sadece Kadıköy Belediyesi’ne, dolayısıyla Kadıköy halkına ait olan parklara, camilere, kültür merkezlerine haciz işlemi başlatmakla kalmamış; cenaze araçlarına, engelli vatandaşlarımızın kullandığı taksilere de icra konulmasını istemiştir. Ve bu hacizlerin ortadan kaldırılmasını istediğine dair herhangi bir beyanı da yoktur. Bizler Kadıköylüler olarak hakkın ve hukukun yerine geleceğine inanıyoruz. Ve adalet sağlanana kadar mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Kadıköy’ün geleceğine, kamu alanlarına sahip çıkmak için bir aradayız.”

Taşyapı

Taşyapı

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir