Tatil sonrası çocuğumuzu okula nasıl hazırlayacağız?
 Kadir Toprakkaya

Tatil sonrası çocuğumuzu okula nasıl hazırlayacağız?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çocuğumuzu tatil keyfinden okula geçiş sürecine nasıl hazırlamamız gerektiğiyle ilgili birkaç öneri sunmak isterim sizlere. Bu sürece nasıl hazırlanmalıyız? Nelerden kaçınmalıyız veya ebeveyn olarak bizim üzerimize düşen görevler nelerdir? Ders zili çalmadan dikkat edilmesi gerekenlerin üzerinden geçmekte fayda olacağını düşünüyorum.

Okulların açılmasına ramak kala öğrencilerimizin tatilden okula hazırlık sürecine alıştırılması gerekiyor. Okulun ilk günlerinin hem öğrenciler hem de sizler için zor geçmesini istemiyorsanız, dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Oyun zamanlarının programlanmasından uyku düzenlerine, ödevlerinin tamamlanmasından televizyon kullanım süresine kadar dikkat edilmesi gerekenler sayesinde okul sürecine hazırlanmak mümkün. Bu hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

1- ÖDEVLERİN TAMAMLANMIŞ OLMASI ONLARI MUTLU EDER…

Yaz tatili ödevleri verildiyse bunların son güne, son haftaya bırakılmadan yaptırılmış olması gerekir. Şimdiye kadar ödevini yapmayan çocuklarımızın ödevlerini bitirecek şekilde planlama yapmalarını sağlamak ve son güne bırakmadan ödevlerini tamamlatmak önemli. Ödevini yapan öğrencilerin okulun ilk günü kendini daha mutlu hissederek ve kendine daha da güvenerek okula gittiğine şahit olacaksınız.

2- OKUL MALZEMELERİNİN TAMAMLANMASINI BERABER YAPIN…

Çocuğunuzun sorumluluk duygusunu geliştirmesiyle beraber okul sürecine alıştırmanın bir diğer yolu okul çantası, kırtasiye eksiklikleri, forma vs. gibi ihtiyaçların tespitini beraber yapmanız ve hazırlıklarınızı beraber tamamlamanızdır. Hazırlık süresince sorumluluk duygusunu tetikleyeceğiniz gibi okul heyecanını da arttıracaksınız.

3- UYKU SAATLERİNİN DÜZENE GİRMESİNİ SAĞLAYIN…

Tatil süresince esnekleşen uyku saatlerini okullar açılmadan düzene sokmak gerekir. Okul dönemindeki uyku düzenine geri dönmek için okulların açılmasını beklemeden birkaç gün öncesinden uyuma, uyanma saatlerinin düzenlenmesi gerekir. Okulun ilk günü zor uyanan öğrenciler uykuya ihtiyaç duyacakları için mutsuz olacaklar, uykuya devam etmek isteyecekler ve okula gitmek istemeyeceklerdir.

4- DENGELİ BESLENMEK SON DERECE ÖNEMLİDİR…

Aileler ne kadar dikkat etse de tatillerde çocukların beslenme düzeninde de bozulmalar olabilir. Tatil zamanlarında ev yemeğinden uzaklaşılıp, daha fazla hazır yiyecekler tüketildiği bir gerçek. Çocukların günde 4 öğün sağlıklı yemeklerden oluşan beslenme düzenlerine geri döndürülmeleri gerekiyor. Fast food, hızlı atıştırmalıklar, şekerli yiyecekler, bozuk yeme düzeninden uzaklaşmalılar.

tatil

5- TELEVİZYON VE TABLET SAATLERİNİN DÜZENLENMESİ…

Televizyon izleme, tabletle oynama süreleri kurallı olan çocukların bile yaz aylarında özgürlükleri daha fazla olmakta. Okulun açılmasıyla beraber düzene girmesi gereken konulardan biri de televizyon-tablet zamanlarıdır. Gün içinde kullanımını sınırlandırmanız gerektiği gibi; kitap okumaya, etkinlik-faaliyet yapmaya, sohbet saatleri düzenlemeye ya da arkadaşlarıyla oyun oynamaya teşvik etmeniz önemlidir.

6- OKULLA İLGİLİ OLUMLU DÜŞÜNCELERİNİZİ İFADE EDİN…

Okul açılmadan önce çocuğu motive edecek ve okulu olumlamasına neden olacak cümleler kurmanız çok önemli. Okulunu, öğretmenini, arkadaşlarını sevmesi için yönlendirmeli, herhangi bir sorunu olduğunda mutlaka sizinle paylaşmasını, tüm problemlerin çözüme ulaşabileceğini, kendisine hem ilişkileri konusunda hem akademik olarak başarılı olacağına dair güvendiğinizi söyleyin.

7- DİNLENMESİNE İZİN VERİN…

Tatilin son birkaç günü evinizde zaman geçirmeniz, çocuğunuzun hazırlıklarını yapması için fırsat tanımanız önemli. Ev dışında geçireceğiniz zaman dilimi hem çocuğunuz için yorucu olabilir, hem de hazırlıklarıyla kendinin ilgilenmesinin fırsatını engellemiş olursunuz.

8- ÇOCUĞUNUZ OKULA YENİ BAŞLIYORSA AYRICA DİKKAT ETMELİSİNİZ…

Eğer çocuğunuz ilk kez okullu olacaksa sizden ayrılmak istemeyebilir. Bu nedenle çocuğunuzla sohbet ediyor olmak, sizden ayrılmakla ilgili kaygı duyuyorsa duygularını ifade etmesini sağlamak, okulla ilgili motive edici şeyler söylemek önemlidir. Çocuğun negatif duygularının olmasının okula gidiş kararını değiştirmeyeceğini bilmesini sağlamalısınız. Bu dönemde çocuğunuz çok ağlayabilir. Sizin de sabırlı, tutarlı ve kararlı bir tutum sergilemeniz sürecin kısalmasını sağlayacaktır.

9- ÖNCE SİZ KENDİNİZİ HAZIR HİSSETMELİSİNİZ… 

Okulun ilk günü en az çocuğunuz kadar gergin ve kaygılı olabilirsiniz. Okulda oyalanmamanız, çocuğunuzu öğretmenine teslim edip, okuldan ayrılmanız sizin için de rahatlatıcı olacaktır.

Yeni eğitim ve öğretim döneminin tüm öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz için güzel günlerle geçmesi dileklerimle…

Atifet Pekcan POYRAZ

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir