TEV'den Safiye Ayla'ya adına yakışır anma gecesi
 Kadir Toprakkaya

TEV’den Safiye Ayla’ya adına yakışır anma gecesi

TEV’den Safiye Ayla’ya adına yakışır anma gecesi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türk Eğitim Vakfı (TEV), Türk Sanat Müziği’nin efsane isimlerinden Safiye Ayla Targan için ölümümün 21. yılında adına yakışır bir anma gecesi düzenledi. Kadıköy Evlendirme Dairesi Salonu’nda 6 Şubat Çarşamba akşamı TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Anadolu Yakası Şube Yürütme Kurulu Başkanı Seda Ekincioğlu Oral ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlik, kelimenin tam anlamıyla mükemmeldi. Büyük emeklerle hazırlandığı belli olan gecede, program öncesi fuayede sanatçının giydiği kostümlerden örnekler, şahsi eşyaları ve gazetelerde hakkında çıkan haberlerin kupürlerinden oluşan bir sergi de yer aldı.

MUGANNİYE SAFİYE…

İki bölüm halinde düzenlenen programın ilk bölümünde, “Şarkıcı Kadın” anlamına gelen “Muganniye Safiye” adlı 40 dakikalık belgesel film izleyicilere gösterildi. Safiye Ayla’nın hayatını bir belgesel olarak Türkan Derya yönetmenliğinde, oyuncu Ezgi Çelik’in canlandırdığı film konukları hayli duygulandırdı.

MÜZİK DOSTLARI KOROSU VE ESRA İÇÖZ KONSERİ…

Programın ikinci bölümünde ise, son yılların en başarılı müzik koroları arasında yer alan Müzik Dostları Korosu ve Esra İçöz konseri vardı. Safiye Ayla’nın yaşamı sırasında giydiği kıyafetlerin birebir örneğinden yapılan bir kostüm ile koroyu yöneten Esra İçöz, sonrasında da sanatçının şarkılarını seslendirdi.

TEV Türk Eğitim Vakfı
KATKI VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ…

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve Anadolu Yakası Şubesi Başkanı Seda Ekincioğlu’nun ev sahipliği yaptığı gecede, bu büyük organizasyona katkı veren isimler birer plaket ile ödüllendirildi. Etkinlikte; proje sponsorlarından Kibar Holding, Vestel, Adil Işık Group, MG International Fragrance Company, Brooks Brothers & Edwards, belgeselin yönetmeni Türkan Derya ve belgeselde Safiye Ayla’yı canlandıran Ezgi Çelik ile Şerif Muhiddin Targan’ı canlandıran Devrim Özder Akın’a plaket ve belgeselde rol alan TEV Türkan Sedefoğlu İlkokulu öğrencilerine teşekkür sertifikaları verildi. Safiye Ayla şarkılarını seslendiren TRT Sanatçısı Esra İçöz’e, konserin sanat yönetmeni Metin Özşamlı’ya ve başkanı Gülhiz Yüksek’e de plaket takdim edilirken, Müzik Dostları Korosu’na teşekkür sertifikaları verildi.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı
BİRÇOK GENCE YOL GÖSTERDİ…

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, etkinlikte yaptığı konuşmada Türk Eğitim Vakfı’nın 50 yılı aşan bir mazisi olduğunu, bu süre içinde 250 binden fazla öğrenciye burs verildiği bilgisini aktararak, Safiye Ayla’nın yalnız öz yaşam öyküsüyle değil, verdiği burslarla da birçok gence yol gösterdiğini söyledi. Yırcalı, sözlerine şöyle devam etti:

SAFİYE AYLA’YI YENİ NESİLLERE TANITMAK VE ADINI YAŞATMAK İÇİN…

“Safiye Ayla’nın 1968’de yaptığı vasiyetine istinaden, vefatının ardından 2000 yılından bugüne verilen toplam burs sayısı 1692 oldu. Öğrencilerimiz, Türkiye’nin çeşitli illerindeki 58 üniversitede eğitim gördü. Bu sene bizlerin yanı sıra tüm Türkiye’nin de Safiye Ayla’yı daha yakından tanımasını arzu ettik. O’nu yeni nesillere tanıtmak ve adını yaşatmak arzusuyla bu özel projeye imza atmanın heyecanı içindeyiz. İlk olarak Safiye Ayla’nın 21. ölüm yıldönümü olan 14 Ocak gününde bursiyerlerimiz ve vakıf yönetimimizle birlikte kabri başında anma töreni gerçekleştirdik. Kendisinin 90 yıllık yaşamından aldığımız bir kesiti, hayatı boyunca biriktirdiği gazete kupürlerinden faydalanarak meydana getiren bir belgesel hazırladık. Sıraselviler’de bir zamanlar sanatçının yaşadığı ve TEV’e bağışladığı apartmanında 90 yıllık yaşamından kesit sunulan özel bir sergi hazırladık. Etkinliklerimizin son ayağını, bugün muhteşem bir konserle Anadolu Yakası’nın bu güzide ilçesi olan Kadıköy’de gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz.”

TEV Anadolu Yakası Şube Başkanı Seda Ekincioğlu Oral
“ANADOLU YAKASI’NIN POTANSİYELİ ÇOK BÜYÜK”

Anma etkinliğinin son ayağının Kadıköy’de yapılması nedenine değinen TEV Anadolu Yakası Şube Başkanı Seda Ekincioğlu Oral ise; “Aralık ayında TEV’in 14. şubesini Suadiye’de açtık. Bu şubenin başında ve TEV ailesinin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Türkiye’nin her ili vakfımız için çok önemli. Türkiye’nin her bölgesinde aktif olarak eğitim alma imkânı bekleyen çocuklarımıza destek sağlamaya çalışıyoruz. Anadolu Yakası’nın bizler için önemi ve potansiyeli bu açıdan çok büyük. Varlıklarını TEV’e vakfeden çok sayıda hayırseverimiz bu bölgede ikamet ediyor. Küçük bir organizasyon yapısıyla hizmet veren şubemizin bölgesel potansiyel açısından gelişime açık olduğuna inanıyoruz. Değerli desteğinizle daha ileriye taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

“KADIKÖY’ÜN YÜKSELEN BİR DEĞERİ, GÜZEL BİR RUHU VAR”

Seda Ekincioğlu Oral, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kadıköy’ün kuşkusuz yükselen bir değeri ve güzel bir ruhu var. Ruhunda kardeşlik, paylaşmak olan ve bölgeye güzellikler vermek üzere çalışan bir belediyesi var. Bugün bize ev sahipliği yapan Kadıköy Belediyesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz. Mutlu günlerde vakfımıza bağış yapabileceğiniz uygulama olan ‘Bir Dünya Çiçek’ projemize de destek veren ilk belediye oldular. Duyduğumuz memnuniyeti ayrıca belirtmek isteriz.”

Kültür ve sanatı halkın buluşma mekanları haline getiren Kadıköy Belediyesi’nin müziğe gönül vermişlerle oluşturulan Müzik Dostları Topluluğu Korosu, Safiye Ayla şarkılarıyla muhteşem bir konsere imza attı. Konsere yoğun ilgi gösteren Kadıköylüler, şarkılar eşliğinde Safiye Ayla’nın yaşamına yakından tanıklık ederek, unutulmaz bir gece yaşadı…
SAfiye Ayla Targan
Gecenin ilk bölümünde gösterilen “Muganniye Safiye” adlı belgesel filmde Safiye Ayla’nın öğrencileri rolünde oynayan çocuklar da konuklar arasındaydı…
Ezgi Çelik
Muganniye Safiye rolündeki performansı ile büyük alkış alan Ezgi Çelik’i, Kadıköy Life Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Canan Toprakkaya da tebrik ederek, filmdeki başarından ötürü kutladı…
Esra içöz
“Safiye Ayla’yı Anma Etkinlikleri Haftası” kapsamında Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi Salonu’nda gerçekleştirilen konserde Safiye Ayla’nın unutulmaz şarkıları, Müzik Dostları Topluluğu ve TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatçısı Esra İçöz tarafından seslendirildi…
Safiye Ayla

Bunu paylaş:
  • 136
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir