The Green Park Hotel Pendik’te Sıra Geceleri...
 Kadir Toprakkaya

The Green Park Hotel Pendik’te Sıra Geceleri…

The Green Park Hotel Pendik’te Sıra Geceleri…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Anadolu Yakası’nın en büyük otel konsepti olan The Green Park Hotel Pendik’te, Urfa’dan dünyaya yayılan Sıra Geceleri düzenleniyor.

İlki 21 Şubat Cuma akşamı düzenlenen geceye, başta Urfalılar olmak üzere yoğun ilgi gösterdiler. Özellikle yabancı konukların büyük bir ilgiyle izledikleri performans sonunda, yorumlar “Wonderful, Fantastic” şeklinde oldu.

Urfa’nın yetiştirdiği önemli bir isim olan Zekeriya Ünlü’nün 15 kişilik dev bir saz heyeti ile başladığı program, geç saatlere kadar sürdü. Programa katılan konukların yöresel şarkılara eşlik etmeleri ise geceye ayrı bir renk kattı. Gecenin sonunda konuklar ayrılırken, Sıra Geceleri’nin zaman zaman tekrarlanması konusunda otel yönetimine ricada bulundular.

SIRA GECELERİ HAKKINDA…

Sıra Gecesi veya Sıra Geceleri, ya da Urfa’da bilinen adıyla “Sıra Gezmek”, Türkiye’de Şanlıurfa iliyle özdeşleşen; halk kültüründe ses, saz ve söz üzerine sohbet yapılan toplantı ve aktüalite meclisidir. Sıra Gecesi, tam anlamıyla baştan sona musiki, muhabbet ve edebiyat bütünü olarak ele alınabilir. Sıra Geceleri; Ariflerin söze geldiği, çırakların dize geldiği, şiirlerin saza geldiği gecelerdir. Sıra Geceleri’nin günümüzde en çok bilinen ve tanınan sanatçısı Kazancı Bedii’dir. Sıra kelimesinin kullanılması, gecelerin sırasıyla herkesin evinde yapılmasından kaynaklanmaktadır.

TERBİYE VEREN VE ÖĞRETEN BİR ORTAM…

Halkın içinden gelen ve günümüze kadar yaşatılmış bir gelenektir. Sıra Geceleri, genel olarak erkekler arasında yapılır. Buralara çocuklar küçük yaşlarda götürülerek; cemaat ile oturup, kalkmayı, dinlemeyi ve adab-ı muaşerat öğrenirler. Halk içerisinden çıkan müzisyen ve şarkıcılar, bu gecelerde özellikle uzun hava başta olmak üzere yöresel türkü ve şarkılar ile şiirleri seslendirirler. Terbiye veren ve öğreten bir yer olduğu için, örneğin bu gecelerde bir gazelin tek hecesini yanlış okuyan bir sanatçı, utandığından dolayı bu gecelere uzun süre tekrar katılmazdı.

SAZ VE SÖZÜN YANI SIRA OYUNLAR OYNANIRDI…

Sıra Geceleri’nde ikramın da bir o kadar bol tutulması geleneklerdendir. Ayrıca bu gruplara, diğer sıradakilere haber verilmeden başka misafir çağrılmazdı. Gecelerde saz ve sözün yanı sıra “Fincan saklama” veya “Tolaka” gibi oyunlarda oynanılarak vakit geçirilirdi. Bu nedenlerden dolayı Sıra Geceleri, aynı kültürdeki bu insanlar arasında bir dayanışma alanına da dönüşmüştür.

URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI, SIRA GECESİNDE BAŞLADI…

Sıra Geceleri, Şanlıurfa’nın tarihinde de önemli bir yer tutmaktadır. İngilizler, 24 Mart 1919′de Mondros Mütarekesi’nin 7′nci maddesi gereğince Urfa’yı işgale başladıklarında, ufak grupları bulmak ve dağıtmak için ajanlar kullanıyorlardı. Halkın bir arada bulunmasını istemiyorlardı. Fakat 5 Eylül 1919′da 12 kişi, Binbaşı Ali Rıza beyin önderliğinde gözlerden uzak bir yerde düzenlenen sıra gecesinde bir araya gelmişlerdi. Geceyarısı Binbaşı Ali Rıza bey ve arkadaşları, Müdafa-i Hukuk Urfa şubesini işte bu sıra gecesi esnasında kurmuşlardır. Ve 12 arkadaşın Urfa’yı düşman işgalinden kurtarmak için Kuran-ı Kerim’e el basarak yemin etmesiyle birlikte, Urfa için kurtuluş savaşı başlamıştır.

ŞİMDİKİ SIRA GECELERİNDE DEJENERASYON YAŞANIYOR…

Günümüzde sıra gecelerinin yaşanan dejenerasyon nedeniyle biraz daha yozlaştırıldığı ve günümüz sıra gecelerinde musikinin arka plana atılarak, pavyon müziği yapıldığı iddia edilmektedir. Bunların yanı sıra geçmişte sıra gecelerinde çalan ve söyleyen sanatçıların bazılarının para kazanmak için başka illere gittikleri ve o illerde vefat ettikleri belirtilmektedir. Sıra geceleri için Şanlıurfa’dan bazı kişiler patent başvurusunda bulunmuşlar ve aynı Şanlıurfa’ya özgü İsot biberi gibi patent almaya çalışmışlardır.

ZEKERİYA ÜNLÜ HAKKINDA…

1962 Şanlıurfa doğumlu olup, ilk ve orta tahsilini Şanlıurfa’da tamamlamıştır. Şanlıurfa Ticaret Lisesi’ni bitirdikten sonra Urfa’da Tenekeci Mahmut Güzelgöz, Kazancı Bedii gibi ustalardan ders almış, kendi kendini sıra gecelerinde yetiştirmiştir. Sanat hayatına İstanbul’da devam etmeye karar vermiş, burada 7 kaset ve 3 LP yaparak, Türkiye’nin tanınmış ve sevilen sanatçıları arasında yerini almıştır. Çalışmalarını Şanlıurfa Sıra Gecesi ve arkadaşları gurubunda devam ettirmektedir.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir