Trafik magandalarına emsal karar!..
 Kadir Toprakkaya

Trafik magandalarına emsal karar!..

Trafik magandalarına emsal karar!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’de magandaların trafik terörü estirdiği süreçte yargıdan örnek bir karar çıktı. Hız engelleyici setten süratla geçerek yolcunun yaralanmasına neden olan halk otobüsü şoförü, hapis cezasına çarptırıldı.

Kadıköy, trafik teröründen yaka silkti. Hemen her gün minibüs ve otobüslerin olaylara karıştığı cadde ve sokaklarda yolcular, hop oturup hop kalkıyor. Anadolu Adalet Sarayı 8. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, tutuksuz sanığın 3 yıl meslekten men edilmesine ve 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

TAKSİRLE ADAM YARALADI…

Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığ’ınca hazırlanan iddianamede, Ümraniye-Kadıköy hattında çalışan halk otobüsünü kullanan şoförün, 2009 yılının Mayıs ayında Kadıköy’de seyir halindeyken başka bir otobüsü sollamak için hız kesici tümsekten süratli geçmesi sonucu, bir yolcunun kafasını otobüsün tavanına çarparak yaralanmasına yol açtığı belirtilmişti. İddianamede, şoförün “Taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olmak” suçunu işlediği gerekçesiyle 4,5 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

SORUN BELLİ, ÇÖZÜM BELLİ, ANCAK…

Kadıköy ile birlikte İstanbul genelinde otobüs ve minibüs kaynaklı trafik kazaları ve olayların ana kaynağında, araç şoförlerinin argo tutumları ve eğitimsizlikleri yatıyor. Çoğu kez ralli atmosferini aratmayacak şekilde hız yarışına giren toplu ulaşım araçlarında, şoförlerin hakarete varan fevri davranışlarının önüne geçilemiyor. Yasalardaki boşluklar nedeniyle kendi düzenlerini kuran şoförler, Kadıköy’ün göbeğinde vatandaşlara baskı uygulamaya devam ediyor.

“BİRÇOĞUNUN KOLTUĞUNUN ALTINDA LEVYELER, BIÇAKLAR…”         

Daha çok minibüs şoförlerinin çoğunun sürücü koltuğu altında levye ve bıçak gibi kesici aletlerle gezdiği, kavga gibi durumlarda bunları meslektaşlarına ve vatandaşlara karşı kullanmaktan geri kalmadıkları biliniyor.

SUÇ VE CEZA…

Toplu taşıma araçları şoförleri, çoğu kez emniyet birimlerince cezai işlem gördükten sonra yine direksiyon başına geçiyor. Zararını trafikte hız yaparak maddi kâr ile karşılamaya çalışan magandalar, çoğu kez yaralanmalı kazalar ile vatandaşların hayatını tehlikeye attı.

VATANDAŞ AĞZINI AÇMAYA KORKUYOR!..

Minibüs ve otobüslerde yolcular, sürücüleri uyarmaktan adeta korkuyor. Birçoğu sürücüler tarafından argo bir şekilde azarlanan yolcuların defalarca emniyet birimlerine şikâyette bulunmasına rağmen sorununun önüne geçilemiyor.

CEZA VAR, ÖNLEM YOK!..

Emniyet birimleri, kurum ve kuruluşların toplu taşıma araçlarına yönelik kalıcı önlem almaması ya da alamaması nedeniyle vatandaş, her an büyük risk ile iç içe yaşamak zorunda… Trafikte meydana gelen olaylarda sürücüler çeşitli cezalara çarptırılabiliyor, ancak olaylar meydana gelmeden yeterince önlem alınmaması vatandaşların tepkisini topluyor. Bir minibüs sahibi, istediği kişiyi direksiyon başına şoför olarak oturtabiliyor. Kişinin ehliyetinin olup olmadığı, sabıka ve ruhsal sağlık durumu gibi kriterler, ancak kaza ve olayların ardından ortaya çıkıyor. Kuralların yanlış uygulanması, denetim eksikliği ve yasaların eksikliği nedeniyle minibüsler ve halk otobüslerinin bir kısmı terör estirmeye devam ediyor.

İETT’DE FARKLI TABLO…

İstanbul’da otobüsler, İETT’ye bağlı olanlar ve özel halk otobüsleri olarak ikiye ayrılıyor. İETT otobüslerinde şoförlerin araç kalkış saati, vatandaş ile diyalogları ve tutumlarının daha sağlıklı olduğu biliniyor. Birçok İETT otobüsü, örnek hizmeti ile elit kesimi de yolcuları arasına katmayı başardı. Ancak özel halk otobüsleri ve minibüs ulaşımlarında vatandaşın adeta canı çıkmaya devam ediyor. Özel halk otobüslerinde çoğu kez masraftan kaçındığı öne sürülerek klimaların açılmaması, araç temizliğinin yapılmaması gibi nedenlerle vatandaşlar sağlıksız koşullarda yaşamaya devam ediyor.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ…

“İkisi de aynı hatta gidiyor, biri iyi, biri kötü… Neden vatandaş alternatiflere tabi tutuluyor. Özel halk otobüslerinde neden yeterince denetim yapılmıyor? Neden özel halk otobüslerine sağlıklı hizmet verilmesi koşulu koşulmuyor ve gereği yapılmıyor” diyen vatandaşlar duruma tepkili…

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir