Trafik sorununa Avrasya Tüneli çözümü...
 Kadir Toprakkaya

Trafik sorununa Avrasya Tüneli çözümü…

Trafik sorununa Avrasya Tüneli çözümü…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

2015′te hizmete açılması beklenen Avrasya Tüneli sayesinde, günde yaklaşık 100 bin aracın Boğaz’ın altından 15 dakikada karşıya geçmesi bekleniyor.

Temeli 2011′de atılan ve 2015′te tamamlanması planlanan Avrasya Karayolu Tüneli, biri gidiş ve biri geliş olmak üzere iki katlı olacak. Tünelden sadece otomobil ve minibüsler geçebilecek. Tünel ile Kazlıçeşme – Göztepe arası otomobille 15 dakikaya inecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Marmaray açılış töreninde “Marmaray’a kardeş kazandıracağız” sözüyle işaret ettiği Avrasya Tünel Projesi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Temeli 26 Şubat 2011′de atılan proje, Cankurtaran sahili ile Haydarpaşa arasında inşa edilecek İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Projesi’nin tamamlanmasıyla, Kazlıçeşme ile Göztepe arasında 100 dakikaya varan seyahat süresi 15 dakikaya kadar inecek.

OLUMSUZ HAVA KOŞULLARINDAN ETKİLENMEYECEK…

İstanbul Boğazı’nın altından Avrupa ve Asya yakasını karayoluyla bağlayacak projede, deniz tabanının altından geçecek tünel 5,4 kilometre uzunluğunda olacak. Güzergâhın tamamı ise 14,6 kilometre. Karayolu tüneline ek olarak tünele ulaşacak mevcut yollar da genişletilecek. Boğaz’ı geçen mevcut iki köprüyle bağlantılı olarak planlanan tünel, olumsuz hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde tasarlandı.

KÖPRÜ TRAFİĞİ RAHATLAYACAK…

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerindeki trafiği hafifletmeyi hedefleyen proje, biri geliş ve diğeri gidiş olmak üzere iki katlı karayolu şeklinde inşa edilecek. Tünel, Boğaz zeminindeki kayalara tünel açma makinesi aracılığıyla inşa edilecek.

GEÇİŞ ÜCRETİ 4 DOLAR + KDV…

Deniz tabanının altına inşa edilecek 5,4 km uzunluğundaki tünelin maliyeti ise 1,1 milyar dolar. Kamyon, otobüs ve motosiklet gibi iki tekerlekli araç trafiğine kapalı olacak tünelden, yalnızca otomobil ve minibüsler geçiş yapabilecek. Tünelden geçişin 4 Dolar + KDV olması planlanıyor.

RAKAMLARLA AVRASYA TÜNELİ…

– Tünelin Boğaz geçişi 5,4 km olacak.
– İki yaka 106 metre derinde birleştirilecek.
– Tünelin maliyeti 1,1 milyar dolar.
– Projenin toplam uzunluğu 14,6 km olacak.
– Tüp geçidin çapı 14,5 metre olacak.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir