Tuba Emlek'ten yeni kitap: Kahraman Kadınlar
 Deniz İhsan Taşdelen

Tuba Emlek’ten yeni kitap: Kahraman Kadınlar

Tuba Emlek’ten yeni kitap: Kahraman Kadınlar
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ün renkli simalarından, Halk TV’nin haber programcısı, gazeteci ve psikolog Tuba Emlek’in “Milli Mücadele Kahramanı: Kahraman Kadınlar” adlı yeni kitabı, Ocak ayı itibariyle raflarda yerini aldı. Milli mücadele dönemi kadınlarının vatan savunmasındaki örnek mücadelelerinin anlatıldığı kitapta, kadınların milli mücadele içerisindeki öneminden bahsediliyor.

Kitabı yazma sürecinde bir müddet düşündüğünü söyleyen Tuba Emlek; “Kültürlerin aktarımında kuşaklar arası iletişimin olmazsa olmaz olduğuna inanıyorum. Kuşaklar arasında o iletişimi sağlamak için de mutlaka tarihi ve kültürü bilmek gerekiyor. Geçmiş ile gelecek arasında anlamlı bağlar kurmak ve nereden nereye gelindiğini ancak böyle anlayabiliyoruz. Yaşanan süreçleri de aynı zamanda… Yıllardır kadınlarla, kadın sorunlarıyla ilgili çalışmalar sürdürüyorum. Bir diğer meslek alanım psikoloji. Kadın ve çocuklar üzerine çok sayıda araştırma yaptım ve yazmaya kadınlardan başlamak istedim. İlk kitabımı özellikle Cumhuriyet değerlerini koruyan kadınlara emanet etmek istedim” dedi. Emlek, sözlerine şöyle devam etti:

Tuba EmlekTARİHE NOT DÜŞMEK İÇİN…

“Kitabın benim için yaklaşık 6 aylık bir araştırma süreci oldu. Çok sayıda kitap okudum. Yoğun iş tempoma rağmen bunu sürdürdüm ve bir mücadele döneminde erkeklerle omuz omuza o mücadeleyi yürüten kadınlarımızı, tamamı kitaba sığmayacak olsa da, tarihte yerini almış cesur kadınlarımızı okuyucuya aktarmak istedim. Milli mücadelenin nasıl kazanıldığını, kadınların erkeklerle nasıl omuz omuza çalıştığını ve yaşanan mücadeleyi, özellikle Cumhuriyet değerlerini, bilhassa içinden geçtiğimiz ve adeta toplumun kendiyle yüzleştiği süreçte, bunların bilinmesini istedim. Bu kitapla tarihe not düşmek istedim açıkçası. Kitabı yazmamın sebebi budur.

CUMHURİYET HEPİMİZİN, TÜRKİYE HEPİMİZİN!

Hem gelecek nesillere bırakabileceğim geçmişle ilgili bir araştırma kitabı olması, hem de toplumda oldukça hiçleştirilen, çok az bir kesiminin çalışan, siyasetin içinde olan, iş hayatının içinde olan fakat istihdamda çok daha az yer alan kadınların farkındalığını arttırmak ve beraber bu mücadeleyi nasıl sürdürebiliriz adına not düşmüş olmak istedim. Cumhuriyet hepimizin, Türkiye hepimizin!”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir