Türk-Alman İçmimarların Workshop Çalışması başlıyor…
 Kadir Toprakkaya

Türk-Alman İçmimarların Workshop Çalışması başlıyor…

Türk-Alman İçmimarların Workshop Çalışması başlıyor…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

7. Geleneksel Türk-Alman Akademik Çalışmaları kapsamında “Tasarım Disiplinlerinin Workshop Çalışması”, 19-25 Haziran 2010 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşiyor.

Almanya İçmimarlar Birliği BDIA (Bund Deutscher Innen Architekt) ile Türkiye’den dört üniversitenin gerçekleştireceği “Tasarım Disiplinlerinin Workshop Çalışması”, 7. Geleneksel Türk-Alman Akademik Çalışmaları kapsamında, 19-25 Haziran 2010 tarihleri arasında İstanbul’da yapılıyor.
 
Türkiye’den Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin katılacağı uluslararası ortak workshop çalışması, üniversitelerin kampüslerinde yapılacak.
 
 
İki ülkeden içmimarların, mimarların, tasarımcıların, akademisyenlerin, Almanya’dan Film Akademisi ile beraber BDIA üyelerinin ve Almanya’nın çeşitli üniversitelerinden yaklaşık 120 kişilik akademisyen, öğrenci ve meslek birliğinden profesyonellerin katılacağı workshoplarda, her iki kültür içerisinde tasarımı etkileyen faktörler ele alınacak. Almanya ve Türkiye’de gerçekleşecek etkinliklerin bu yılki ana teması ise, “Tasarım ve Sürdürülebilirlik”.
 
Konusu “İstanbul Galata Bölgesi” olacak workshoplarda, “İçmimarlık-mimarlık-grafik-endüstri ürünleri tasarımı bölümlerinin eğitim ve uygulama teknikleri” bir haftalık süreçte karşılıklı olarak incelenecek.
 
Etkinliğin bu yıl genişleyen workshop konularına, daha önceki yıllarda içmimarlık olarak belirlenen alana ilave olarak grafik, endüstri ürünleri tasarımı, tekstil, mimarlık ve restorasyon alanları dahil oldu ve farklı temalarla 16 workshop konusu belirlendi.
 
25 Haziran 2010 tarihinde sonuçlanacak çalışmaların açılışını, saat 19.00’da Tasarım Parkı / Kadıköy’de, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve Almanya Başkonsolosu Brita Wagener yapacak.
 
 
Açılışın ardından Türk ve Alman akademisyenlerin, profesyonellerin ve öğrencilerin katılımı ile Tasarım Parkı karşısında bulunan Yoğurtçu Parkı’nda müzik eşliğinde kutlama yapılacak. Etkinliği düzenleyen Tasarım Parkı kurucusu ve Alman İçmimarlar Birliği’ni Türkiye’ye getiren Nursema Öztürk, mekân olarak Kadıköy bölgesinin özellikle seçildiğini ve bu tip aktiviteleri Anadolu Yakası ile tanıştırmayı hedeflediklerini belirtti.
 
Bu yıl hazırlanan proje, 2010 yılına özgü olması sebebi ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın da desteğini aldı. Galata bölgesinde “Sürdürülebilir Tasarım’’ konusunu destekleyen Kadıköy Belediyesi de, Yoğurtçu Parkı’nı bu etkinliğe tahsis etti.
 
Etkinlikler; Duravit, Ersa Ofis Mobilya, MN Mimarlık, Tasarım Yayın Grubu, Kahve Dünyası, Kutman Şarapları, Becks ve Kadıköy Life Dergisi’nin katkıları ile gerçekleşiyor. Workshopların malzeme tedarikini ise; Osram, Erco Aydınlatma, Anker Halı, Jung, Neuform-Tür ve Der Kreis firmaları üstlendiler.
 
Detaylı bilgi için: www.tasarimparki.net

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir