Türk Eğitim Vakfı, 14. şubesini Kadıköy'de açtı
 Kadir Toprakkaya

Türk Eğitim Vakfı, 14. şubesini Kadıköy’de açtı

Türk Eğitim Vakfı, 14. şubesini Kadıköy’de açtı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) 14. şubesi Kadıköy’de açıldı. Aynı zamanda Anadolu Yakası’nın merkezi olma özelliği de taşıyan birimin açılışı nedeniyle, Suadiye Otel’de bir tören düzenlendi. Açılış törenine Kadıköy Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan İğnebekçili, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, TEV Anadolu Yakası Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Seda Ekincioğlu’nun yanı sıra Türk Eğitim Vakfı bağışçıları ve bursiyerleri katıldı.

30’A YAKIN EĞİTİM TESİSİ, 3 ÖĞRENCİ YURDU, 250 BİN EĞİTİM BURSU…

Açılışta bir konuşma yapan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı; “Hizmetlerimizi genişleterek, artan eğitim desteği ihtiyacına cevap verebilmek için durmadan çalışıyoruz. Bu genişlemenin ve büyümenin en güçlü etkisini de varlığımıza güçlü katkı sağlayan şehirlerimizdeki temsilciliklerimiz oluşturuyor. Türk Eğitim Vakfı’nın başarı hanesinde bugün Türk milli eğitiminin hizmetine sunduğu 30’a yakın eğitim tesisi, 3 kız öğrenci yurdu ve sağladığı 250 bin eğitim bursu bulunmaktadır” dedi.

İSTANBUL BAĞIŞÇILARININ YÜZDE 50’DEN FAZLASI ANADOLU YAKASI’NDA…

Anadolu Yakası’nın bağışçı potansiyeli açısından artan etkisinin TEV’in stratejik planında çok önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Yırcalı; “Anadolu Yakası’nın bizler için önemi ve potansiyeli çok büyük. Varlıklarını TEV’e vakfeden çok sayıda hayırseverimiz bu bölgede ikamet ediyor. 2017 yılında İstanbul’dan aramıza katılan 22 yeni bağışçımızın 14’ü Anadolu Yakası’nda ikamet etmekteydi. Bu, 2016 yılına göre yüzde 100’lük bir artış demekti. Aynı yıl hazırlanan stratejik planda 2018 yılı içinde açılacak iki yeni şubeden birinin Anadolu Yakası’nda açılmasını kararlaştırdık. 2018 yılında 20 yeni İstanbul bağışçımızın 11’i Anadolu Yakası’ndan aramıza katıldı. Bu bölgede her yıl gördüğümüz bağışçı artışı, bölgemizin potansiyelini ve ne kadar doğru bir karar aldığımızı bize bir kez daha göstermiş oldu” diyerek sözlerine devam etti.

“YOKSULLUĞU AŞMANIN YOLU CEHALETLE MÜCADELEDEN GEÇER”

Daha sonra söz alan Kadıköy Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan ise yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Yoksulluğu aşmanın yolunun cehaletle mücadeleden geçtiğine inanıyoruz ve bu konuda tüm gücümüzle çalışıyoruz. Fakat bu alanda devletin tek başına çalışması yeterli değildir. Sivil toplum kuruluşları bu konuda en büyük paydaşlarımızdır. Türk Eğitim Vakfı’nın bu bölgede şube açmasıyla başlayacak işbirliğimizin, çalışmalarımızı geliştirerek topluma ve ülkemizin geleceğine fayda sağlayacağına inanıyoruz. Biz de vakfın faaliyetlerine elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Hayırlı olmasını dilerim.”

Türk Eğitim Vakfı TEV

“YAPTIĞINIZ BAĞIŞLAR FEVKALEDE ÖNEMLİDİR”

Açılışın en anlamlı katılımcılarından biri, Türk Eğitim Vakfı’nın kurulduğu yıl olan 1967’deki ilk kız bursiyeri olan Raset Soyer’di. TEV bursiyerlerinden Özge Keleş’in TEV kız öğrenci yurtlarından gelen el yapımı bilekliği Soyer’e takdim etmesi duygu dolu anlar yaşattı. “Türk Eğitim Vakfı’nın hayatımdaki yerini açıklamak için sizi 40 sene öncesinin Türkiye şartlarına götürmek istiyorum. 17 yaşındaydım, babamın vefatı ve değişen şartlar nedeniyle aileme yük olmamam gerekiyordu. Bir gün adını saygıyla andığım bir aile büyüğüm, üniversite öğrencilerine burs verecek bir vakfın kurulduğunu söyledi. Türk Eğitim Vakfı ile böylece tanışmış oldum. TEV’in sunduğu sadece maddi destek değil, verdiği ışık büyüyerek yıldız halinde topluma döndü. Okulumu bitirdikten sonra sivil toplum örgütlerinde sürdürdüğüm profesyonel hayatımdan 2015 yılında emekli oldum” diyen Raset Soyer, sivil toplum örgütlerinin önemine de değindi: ”Ümitsizsiniz, çaresizsiniz, birine muhtaç olmak istemiyorsunuz ve bir kurum size el uzatıyor. Bu en güzel duygu bence. Türk Eğitim Vakfı, bana sivil toplumda gençlerin elinden tutma, bursiyerleri tanıma, onlara burs verme imkanı sağladı.”

“GELECEK ADINA PLANLADIĞIM ÇOK SAYIDA FAALİYET VAR”

Ev sahibi olarak hoş geldiniz konuşması yapan Anadolu Yakası Şube Yürütme Kurulu Seda Ekincioğlu da şu açıklamalarda bulundu: “51 yıllık eğitim seferberliğinin bir parçası olmaktan ve Türk Eğitim Vakfı ailesine katılmaktan duyduğum gururu belirtmek isterim. 18 yıllık profesyonel iş yaşantım sonrası Türk Eğitim Vakfı’nda hizmet verecek olmaktan ve bu kutsal görevde yer almaktan dolayı çok mutluyum. Eğitime duyarlı dostlarımızın her zaman şubemize destek olacağını ve çocuklarımıza umut olacağımıza yürekten inanıyorum. En başta küçük bir organizasyon yapısıyla hizmet verecek olan şubemizin, bölgesel potansiyel açısından gelişime açık olduğuna inanıyoruz. Gayemiz sizleri çalışmalarımızdan haberdar etmek ve bu suretle daha ahenkli ve sürekli bir şekilde çalışarak, aramızdaki iletişimi yoğunlaştırmaktır. Bir süre tek başıma bu çalışmaları sürdüreceğimden desteklerinize ihtiyacımız olacak. Bölgede gelecek adına planladığım çok sayıda faaliyet var. Eğitim için daha çok insanımızın seferber olmasını sağlamayı hedeflediğimiz bugünlerde Anadolu Yakası şubemiz, umuyoruz bu niyetimizin, ümidimizin ve gayretimizin bir adımı olacak.”

Türk Eğitim Vakfı’nın 14. şubesinin açılış törenine ev sahipliği yapan Suadiye Oteli Genel Müdürü Murat Yumak, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’ya TEV’in hizmetleri için değerler adına teşekkürlerini iletti…

Bunu paylaş:
  • 71
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir