Türkiye’nin tek resmi pist bisikleti yarışı başlıyor
 Kadir Toprakkaya

Türkiye’nin tek resmi pist bisikleti yarışı başlıyor

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşecek olan Türkiye’nin tek resmi pist bisikleti yarışı Malt Crit, 16 Temmuz Cumartesi günü üçüncü kez start alacak.

“Veledrom” kültürünü yaygınlaştırmak için Türkiye’nin tek faal veledromu olan Maltepe’de düzenlenecek Malt Crit’e katılım, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da ücretsiz. Kadıköy Belediyesi’nin desteği ile gerçekleşecek yarışta bu sene 8 resmi kategori dışında işitme engelli çocukların mücadele edeceği “Paralimpik”, anaokulu öğrencilerinin yarışacağı “Taytay”, katlanır bisiklet sahiplerinin yarışacağı “Aç-kapa” gibi kategoriler de yer alacak.

turkiyenin-tek-resmi-bisiklet-yarismasi-basliyor (3)

BEYLİKDÜZÜ’NDEN MALTEPE’YE BİSİKLET TRENİ…

Festivalde Türkiye’de yeni veledromların yapılması ve veledromun ne olduğunu duyurabilmek için Beylikdüzü’nden Kadıköy’e, Kadıköy’den Maltepe’deki veledroma “Bisiklet Treni” olarak adlandıran bir bisiklet sürüşü organize edilecek. Saat 13.00’de Beylikdüzü’nden başlayacak olan Bisiklet Treni, Sirkeci’den arabalı vapur ile Harem’e, oradan da Haydarpaşa Garı önüne geçecek. Haydarpaşa Garı’nda verilecek molanın ardından istikamet Maltepe Veledrom olacak.

MALT CRIT HAKKINDA…

Malt Crit, İstanbul Anadolu Yakası’ndaki “Maltepe” ilçesinden ve “Criterium” kelimelerinden türetilmiştir. Herhangi bir kişiye ya da kuruma ait olmayan bir topluluk inisiyatifidir. Logosunda bulunan yeşil zincir; “Dünyayı koru, bisiklete bin!” felsefesinden yola çıkılarak oluşturulmuştur. Türkiye genelinde düzenlenen tek resmi pist yarışı organizasyonudur. Maltepe sınırları dâhilinde olmak koşuluyla yılda bir kez yapılması ve uluslararası marka bilinirliğinin arttırılması hedeflenmektedir. Ayrıca, UCI kuralları çerçevesinde Türkiye Bisiklet Federasyonu, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İBB ve diğer yetkin kurumlardan gerekli izinler alınarak, Maltepe sahilinde bulunan velodromda düzenlenmektedir. Etkinliklerde genel güvenliği, alana özel izinle davet edilmiş olan emniyet birimleri sağlamaktadır. Ortaya çıkabilecek kazalara karşı bir adet tam donanımlı ambulans alandaki yerini almaktadır. İlk yarış 2014 yılında başlamıştır. 2015 yılında ikincisi düzenlenen organizasyonun 2016 yılında daha geniş yarışçı ve seyirci kitlesine ulaşması hedeflenmektedir. Kadrosu genişletilerek, organizasyon öncesi ve sonrası hem basılı mecralarda hemde sosyal mecralarda daha etkin yer almaya başlamıştır.

turkiyenin-tek-resmi-bisiklet-yarismasi-basliyor (2)

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir