Uğur Mumcu Kadıköy’de anıldı...
 Kadir Toprakkaya

Uğur Mumcu Kadıköy’de anıldı…

Uğur Mumcu Kadıköy’de anıldı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 21. yıldönümünde Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği bir etkinlikle anıldı. Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki programa, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve CHP Milletvekili İlhan Cihaner’in yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Anma programında bir konuşma yapan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, ülkenin içinde bulunduğu manzaranın Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü günden çok daha farklı olduğunu dile getirerek; “Bir ülkede bozulan ekonomiyi düzeltebilirsiniz. Sağlık iyi gitmiyorsa, bir müddet sonra aldığınız önlemlerle bunları düzeltebilirsiniz. Eğitimi düzeltebilirsiniz. Hatta zayıfsa milli savunmanızı dahi düzeltebilirsiniz, ama hukuk sistemini yok ettiğiniz zaman ne eğitim kalır, ne sağlık kalır, ne de milli savunma kalır” dedi.

Bağımsız ve tarafsız adalet mensupları olarak güven duyulacak bir adalet sistemi kurmak zorunluluğu olduğunu anlatan Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hiçbirimizin bu demokratik hukuk devletini yeniden inşa etmeden 1 dakika bile dinlenmeye hakkı yoktur. Bugün saygı ve sevgiyle andığımız, 21 yıl önce kaybettiğimiz Uğur Mumcu, 13 yıl önce 5 polis memuruyla beraber kaybettiğimiz Gaffar Okkan, Mustafa Fehmi Kubilay, Abdi İpekçi, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Necip Hablemitoğlu, Bahriye Üçok, Turan Dursun’u da bir kez daha saygıyla anıyoruz.”

CHP Milletvekili İlhan Cihaner de, Mumcu’nun ileri görüşlülüğünü bundan yıllar evvel yazdığı yazılardan görmenin mümkün olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Uğur Mumcu ve tüm demokrasi şehitleri dedik; gerçekten Türkiye demokratik bir rejimi yerleştirmek için herhalde dünyada en çok bedel ödeyen, en çok canını yitiren bir toplum olsa gerek…”

Konuşmaların ardından anma gecesi, Musa Eroğlu konseriyle devam etti.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir