Uluslararası Kadıköy Festivali başlıyor
 Cenay Toprakkaya

Uluslararası Kadıköy Festivali başladı

Uluslararası Kadıköy Festivali başladı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi, Kadıköy’ün ilk uluslararası festivali KADFEST’i hayata geçiriyor. Geniş yelpazedeki sanat etkinliklerinin ve farklı disiplinlerin bir araya gelmesiyle Kadıköy’e yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali, 22 Temmuz Pazartesi günü “Yıldızlar Altında Sinema” ile Kalamış Parkı’nda başlayacak.

AÇIK HAVADA ORKESTRA İLE SİNEMA KEYFİ…

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali kapsamında düzenlenen Yıldızlar Altında Sinema Haftası’nda Kadıköy Belediyesi Sinematek/ Sinema Evi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor. Sinemanın unutulmaz Şarlo’su Charlie Chaplin’in ilk uzun metraj sessiz filmi “Yumurcak” (The Kid), 22 Temmuz’da Türkiye’de ilk kez açık havada orkestra müziği eşliğinde gösterilecek. Film, Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası’nın muhteşem performansıyla, Chaplin’in bizzat bestesi olan görkemli müzik eşliğinde izlenecek. Etkinliğin onur konuğu ise, yönetmenliğini yaptığı “Kadınlar Koğuşu” filminin gösteriminden önce seyirciyle buluşmak üzere davet edilen Tunuslu Selma Baccar olacak.

7 GECE BOYUNCA 7 FARKLI ÜLKEDEN FİLM…

Kalamış Parkı’nda 22-28 Temmuz 2019 tarihleri arasında yazlık sinema keyfini Sinematek ruhuyla birleştiren “Yıldızlar Altında Sinema Haftası” için kurulacak dev perdede, 7 gece boyunca 7 ülkeden 7 filmin gösterimi yapılacak. Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi’nin hazırladığı seçkide, beyaz perdenin unutulmaz klasiklerinin yanı sıra farklı coğrafyaların ilham verici hikâyeleri yer alıyor. Her akşam saat 21.00’de yer alan gösterimlerde Chaplin’in filmi “Yumurcak”, İtalya’dan Giuseppe Tornatore’nin “Cennet Sineması”, Arjantin’den Fernando Solanas’ın “Tangolar ve Gardel’in Sürgünü”, Fransa’dan Jacques Demy’nin “Cherbourg Şemsiyeleri”, Çin’den Wong Kar-Wai’nin “Aşk Zamanı”, Tunus’tan Selma Baccar’ın “Kadınlar Koğuşu” ve Türkiye’den Başar Sabuncu’nun “Zengin Mutfağı” filmleri seyirciyle buluşacak.

2019 YAZI KADIKÖY’DE FESTİVALE DÖNÜŞÜYOR…

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali’nin Kadıköylünün beklentisini her yönüyle karşılayacak nitelikte olduğunu belirtti. Herkesi festivale davet eden Odabaşı; “2019 yazı, hayata geçireceğimiz KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali ile Kadıköy’de gerçek anlamda bir festivale dönüşecek, hem de uluslararası bir festivale… Göreve başlarken Kadıköyümüzün değerlerini öne çıkarmış, bu değerleri sahiplenip yeni değerler yaratmanın uğraşında olacağımızı söylemiş, sözünü vermiştik. Kent kimliğine ve Kadıköy’ün değerlerine yakışır daha görkemli daha çok etkinlikte buluşmak dileğiyle herkesi festivalimize bekliyoruz” dedi.

MODA’DA ÇİZGİ VE SAHAF GÜNLERİ…

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali, 22 Ağustos-27 Ağustos 2019 tarihleri arasında Moda’da bulunan karşılıklı iki okul, İstanbul Kadıköy Lisesi ile Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesinde “Çizgi ve Sahaf Günleri” ile devam edecek. Kitap koleksiyonerleri, çizgi roman, manga, karikatür yayıncıları ve sanatçıların katılacağı festivalde; Avusturya’nın ünlü Kunst Karikatür Müzesi yöneticisi Gottfried Gusenbauer, gazeteci ve çizgi roman uzmanı Didier Pasamonik, kartpostal koleksiyoncusu Sarkis Karamanuk ile Kahire ve Bulak baskıları kitap koleksiyoncusu Aly Abdelwahab Elsayed gibi birçok önemli sanatçı yer alacak. Atölye çalışmaları ve söyleşilerin yer alacağı KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali’nde, ikinci el kitapseverler ve koleksiyoncular için mezatlar düzenlenecek. Festival alanında Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi ve Gençlik Sanat Merkezi’nden öğrenci ve öğretmenlerin katkılarıyla müzik dinletileri gerçekleşecek. Kadıköy Belediyesi’ne bağlı kültür merkezleri Barış Manço Kültür Merkezi, Barış Manço Müze Evi, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Karikatür Evi, Gençlik Sanat Merkezi’nin yanı sıra Bayan Yanı gibi Kadıköy’deki özel mekânlar da hafta boyunca KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali kapsamındaki sergilere ev sahipliği yapacak.

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali
FESTİVAL, CAZ GÜNLERİ İLE SON BULACAK…

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali, 25-28 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Caz Günleri” ile sona erecek. Berlin Caz Orkestrası JayJayBeCe ile Kalamış Parkı’nda açılışı gerçekleşecek olan Caz Günleri, dört gün boyunca Yeldeğirmeni Sanat Merkezi ve Kalamış Parkı’nda yerli yabancı grupların yer alacağı konserlerle devam edecek. Goethe Enstitüsü’nün ortaklığında “Caz Almanya’yı Fethediyor” başlıklı serginin açılışı, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde yapılacak. KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali boyunca akademisyenler ve alanında uzman kişilerin Yeldeğirmeni Sanat’ta paneller düzenleyeceği etkinlikte, film gösterimleri de yapılacak. Caz Günleri, TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile Kerem Görsev konseriyle izleyicilere veda edecek.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir