Uluslararası Kadıköy Festivali'nin açılışı Charlie Chaplin'den
 Cenay Toprakkaya

Uluslararası Kadıköy Festivali’nin açılışı Charlie Chaplin’den

Uluslararası Kadıköy Festivali’nin açılışı Charlie Chaplin’den
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl ilk kez düzenlediği; Film, Sahaf, Çizgi ve Caz Festivallerini birleştiren KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali, Kalamış Parkı’nda gerçekleştirilen “Yıldızlar Altında Sinema” gecesiyle başladı. Festivalin ilk etkinliği, Türkiye’de ilk kez açık havada orkestra müziği eşliğinde gösterilen Charlie Chaplin’in ilk uzun metraj sessiz filmi “Yumurcak (The Kid)” oldu.

YAKLAŞIK 2 BİN 500 KİŞİ İZLEDİ…

Charlie Chaplin’in 1921 yılında çektiği ilk uzun metraj sessiz filmi Yumurcak’a, Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası eşlik etti. Türkiye’de ilk kez açık havada orkestra müziği eşliğinde gösterilen filmde, Charlie Chaplin’in bu film için özel olarak bestelediği müzik icra edildi. Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi tarafından deniz kenarında kurulan dev perdeyi yaklaşık 2 bin 500 kişi izledi.

SİNEMATEK BİNASI EKİM AYI SONUNDA HİZMETE GİRECEK…

Büyük bir ilgiyle izlenen etkinliğe Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in yanı sıra sanatçılar, sinemacılar ve uluslararası sinema kurumlarının temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce yurttaş katıldı. Törende konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı, şunları ifade etti: “Bu yıl, Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği uluslararası festivalin ilk yılı. Açılışımızı çok özel bir filmle yapıyoruz. Bu festival sadece film değil; Çizgi, Sahaf ve Caz Festivallerini de içeriyor. Önümüzdeki sene bunu daha da geliştirmek istiyoruz. Ekim ayı sonunda Yoğurtçu Parkı yakınlarında Sinematek binası hizmete girecek. Bu tür filmlerin belediye bünyesinde daha ucuza, daha ulaşılabilir halde izlenmesi için Kadıköy Belediyesi olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

“ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL, KADIKÖY’ÜN 5 YILI OLACAK”

Başkan Odabaşı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadıköy Belediyesi’nin kültür, sanat, spor ve tüm hizmetlerdeki farklılıklarını, yeniliklerini önümüzdeki 5 yıl içerisinde göreceksiniz. Artık İBB ile aynı düşüncede, hayata ve dünyaya bakışı aynı iki belediye olarak hareket edeceğiz. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması ile birlikte Kadıköy’ün 25 yılda kaybettiklerinin hızlı bir şekilde geleceğinden eminim. Önümüzdeki 5 yıl, Kadıköy’ün 5 yılı olacak. Bizi izlemeye devam edin.”

Kadıköy Festivali
FESTİVALİN ONUR KONUĞU, TUNUSLU SELMA BACCAR…

Kalamış Parkı’nda 22-28 Temmuz 2019 tarihleri arasında yazlık sinema keyfini Sinematek ruhuyla birleştiren “Yıldızlar Altında Sinema Haftası” kapsamında 7 ülkeden 7 film gösterilecek. Her akşam saat 21.00’de başlayan gösterimlerde İtalya’dan Giuseppe Tornatore’nin “Cennet Sineması”, Arjantin’den Fernando Solanas’ın “Tangolar: Gardel’in Sürgünü”, Fransa’dan Jacques Demy’nin “Cherbourg Şemsiyeleri”, Çin’den Wong Kar-Wai’nin “Aşk Zamanı”, Tunus’tan Selma Baccar’ın “Kadınlar Koğuşu” ve Türkiye’den Başar Sabuncu’nun “Zengin Mutfağı” filmleri seyirciyle buluşacak. Etkinliğin onur konuğu ise, Kadınlar Koğuşu filminin yönetmeni Tunuslu Selma Baccar olacak. Tunus kadın hareketinde önemli bir yere sahip olan Baccar, aynı zamanda ülkede uzun metrajlı film çeken ilk kadın yönetmen olarak dikkat çekiyor.

Kadıköy Festivali
KADFEST; ÇİZGİ, SAHAF VE CAZ FESTİVALLERİ İLE DEVAM EDECEK …

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali, 22 Ağustos-27 Ağustos 2019 tarihleri arasında Moda’da düzenlenecek Çizgi ve Sahaf Günleri ile devam edecek. 25-28 Eylül 2019 tarihleri arasında ise Caz Festivali düzenlenecek.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir