Validebağ’da çılgın proje istemiyoruz!..
 Kadir Toprakkaya

Validebağ’da çılgın proje istemiyoruz!..

Validebağ’da çılgın proje istemiyoruz!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

STK’lar, Validebağ’a yapılması planlanan “Hyde Park Projesi”ne tepki gösterdi. Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Eğitim-Sen Emekli Öğretmenler Derneği, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve Validebağ Gönüllüleri; Üsküdar Belediye Başkanı Adayı Hilmi Türkmen’in “Çılgın Proje” olarak kamuoyu ile paylaştığı çalışmaları protesto etti.

Validebağ’a insan elinin değmesi ile birlikte önümüzdeki yıllarda yapılaşmanın kaçınılmaz olacağına dikkat çeken STK’lar, doğal yapının korunması gerektiğine dikkat çekti. Başta Kadıköy ve Üsküdar olmak üzere İstanbul genelinden doğaseverlerin ziyaretçi akınına uğrayan Validebağ Korusu’na yönelik gerçekleştirilen basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

SİYASİ AMACIMIZ YOK, 1. DERECE SİT ALANINI KORUYUN…

“354 dönümlük Validebağ Korusu, Anadolu Yakası’nın Karacaahmet Mezarlığı’ndan sonra ikinci büyük yeşil alanıdır. İçinde onlarcası anıt olmak üzere binlerce ağaç, çoğunluğu göçmen olmak üzere 100’den fazla kuş türü yaşamaktadır. Mülkiyeti Hazine’ye ait olan arazinin kullanım hakkı, 1927 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bırakılmıştır. Öğretmenevi olarak kullanılan Adile Sultan Kasrı, Abdülaziz Av Köşkü gibi tarihi eserlerin yanı sıra Üsküdar Devlet Hastanesi ek birimleri, Sağlık Meslek Lisesi gibi binalar da Koru’nun içindedir.

1996 yılında I. derece tarihi SİT alanı, 1999 yılında da I. derece doğal SİT alanı ilan edilmiştir. Yani, bu koruda inşai faaliyet yapılamaz; tarihi ve doğal özelliklerini ve bütünlüğünü yitirmesine yol açacak işlem yapılamaz. Buna rağmen, Koru üzerinden rant sağlamak isteyenler hep olmuştur.

Koru’nun zaman zaman çöp içinde ve bakımsız bırakıldığı, sahipsiz bir görünüm verdiği doğru olmakla birlikte, bunun Koru’ya el koyma bahanesi yaratmak için özellikle yapıldığını vurgulamak gerekiyor. Koru, emanet edildiği İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından artık sadece üzerinden kâr sağlanacak bir alan olarak görülmektedir. Mezbeleliğin sebebi budur.

AKP Üsküdar Belediye Başkan Adayı Hilmi Türkmen, Validebağ Korusu’nu Üsküdar’ın Hyde Park’ı, Central Park’ı yapacağını söylemiş. Bu konuda Kadir Topbaş’tan ve Tayyip Erdoğan’dan onay aldığını da eklemiş. Sayın Türkmen, bu iddialı projeyi hazırlarken Koru’yu kullanan civar mahallelerden insanların, ilgili meslek odalarının, bilim insanlarının, hukukçuların, sivil toplum kuruluşlarının, uzmanların görüşlerini almamış, gelecek dönem seçilmeleri şüpheli siyasi kişilerin onayını almış. Dolayısıyla adı geçen kişilerin bu projeye onay vermelerinin hiçbir değeri, hiçbir geçerliliği yoktur.

Validebağ Korusu, bir park değildir ve yabancı ülkelerdeki parklara benzetilmeye çalışılması sadece abesle iştigaldir. Üstelik çılgın projede önerilen tesislerin çoğu Hyde Park ya da Central Park’ta yoktur. Sayın Türkmen’e hatırlatmak isteriz ki, I. derece SİT alanı olan bir koruda inşai faaliyet yapılamaz. Bunu biz söylemiyoruz, devletin koyduğu kanunlar ve kurallar söylüyor. Mesleği avukatlık olan bir kişiye bunu hatırlatmak gerekmemeliydi.  Sayın Türkmen’den beklentimiz, bu projeden vazgeçtiğini açıklaması, bunun yerine zamanını ve enerjisini Üsküdar’daki belediye hizmetlerinin iyileştirilmesi konusuna ayırmasıdır.

Sonuç olarak, biz aşağıda adı geçenler, Validebağ Korusu’nun bir rant alanı olarak görülmesini değil, korunacak bir alan olarak görülmesini, bu ilkeye ve 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na uygun davranılmasını istiyoruz. Torunlarımıza bırakacağımız en değerli varlık budur. Bu varlığa zarar verebilecek her girişime sonuna kadar karşı çıkacağız. Bu konu ile ilgili sorularımızı gerek Milli Eğitim Bakanlığı, gerekse Üsküdar Belediyesi’ne 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde soracağız ve takipçisi olacağız.”

* Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

* Eğitim-Sen

* Emekli Öğretmenler Derneği

* Mimarlar Odası İstanbul Şubesi

* Validebağ Gönüllüleri

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir