Kadir Toprakkaya

Yangına “Türk işi” çözüm…

Yangına “Türk işi” çözüm…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Plansız yapılaşmanın getirdiği çarpık kentleşme ve yetersiz binalar, zamanla değişen yasalar ile birlikte yaşanılabilir hale getirilmeye çalışılınca ortaya bu görüntüler çıktı. Kadıköy LIFE objektiflerine yansıyan bir kare ise, “Bu kadarına da pes” dedirtti.

Rasimpaşa Mahallesi’nde dört katlı bir apartmanın sadece iki katına yangın merdiveni yapıldı. Apartmanın en üst iki katında ise, yangın merdiveninin olmaması dikkat çekti.

YARISINA VAR, YARISINA YOK!..

Yangın merdiveninin, olay esnasında en çok risk taşıyan son iki kata kadar uzanmaması kafaları bir hayli karıştırdı. Apartman sakinlerinin binanın yarısını yangın merdiveni ile koruma altına alıp, riskli diğer yarısına yangın merdivenini uzatmamaları bir hayli düşündürdü. Bahariye’de Kadıköy LIFE objektiflerince görüntülenen bir karede ise, Rasimpaşa Mahallesi’nde yarım yangın merdiveninin aksine, apartman terasına kadar uzanan güvenli yangın merdiveni dikkat çekiyor.

YERE TEMASI YOK!..

Kadıköy genelinde inşa edilirken yangın merdiveni yapılmayan birçok binaya, yıllar sonra yangın merdiveni ilave edildi. Apartmanların daha çok ön cephelerine ilave edilen yangın merdivenlerinin çoğunun, kaldırım işgali olmaması amacıyla yere teması yok… Ancak, olası bir yangın esnasında merdivenlerin alt kısmından açılan rampalar ile vatandaşların kurtarılabileceği belirtiliyor.

YANGINDA BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR…

Sokaklar ve binalarda, çarpık yangın merdivenleri nedeniyle önemli ölçüde görüntü kirliliği oluşuyor. Ancak yetkililer, yangın esnasında apartman sakinlerinin tahliyesi için yangın merdivenlerinin önemine dikkat çekiyor.


Olası bir yangında bu apartmanın son iki katındaki vatandaşlar, yangın merdivenini kullanamayacak…
Bahariye’deki bu apartmanın yangın merdiveni ise, güvenli bir şekilde terasa kadar uzanıyor…

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir