Yaşadığın şehre kattığın değer kadar varsın!
 Haber Merkezi

Yaşadığın şehre kattığın değer kadar varsın!

Yaşadığın şehre kattığın değer kadar varsın!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Her şeyin iç içe ve sırt sırta olduğu İstanbul’da “Yaşadığın şehre ne katabiliyorsun” sorusunun yanıtı, o bölgenin yaşam kalitesinin de yanıtı aslında. Anadolu Yakası’nın Avrupa Yakası’na açılan kapısı Rıhtım’da Kadıköy Life objektiflerine ardı ardına yansıyan manzaralar, bir hayli derin düşünmemiz için yeterli sebepleri barındırıyor.

Karabataklar, martılar; ekolojik denge için görevlerini yerine getiren temizlik ustaları, üstüne üstlük bir de fotoğraf karelerimiz ve estetik artısıyla inanılmaz derecede şehre ahenk katan “deniz hayvanlarımız”… Bir de yanı başlarında, ihtiyaç üzerine Rıhtım’a tahsis edilen iki ayrı modern tuvalet kabinlerini darbelerle parçalayan, buraları alkol ve meze dolabına çevirerek çöple dolduran, gece gündüz yüz binlerce kişinin gözleri önünde şehir estetiğini yerle bir eden “metropol insanlarımız”…  Ayrıca yıllardır “insan yönetimi” kusuru nedeniyle bir türlü planlanamayan şehircilik yönetimi ile birlikte adım başı çöp yığınlarıyla dolu, Kadıköy’ün en merkezi sokakları…

YAPANIN YANINA KAR KALIYOR, KADIKÖYLÜ ACI ÇEKİYOR…

Şehir magandalarının Kadıköy’ün imajına verdiği zarar artarak devam ediyor. Kadıköy Life Dergisi’nin defalarca gündeme taşıdığı ve hemen her sayısında dile getirdiği “şehir magandaları” sorunu, ciddi ve kalıcı bir çözüm bekliyor. Vatandaşın vergilerinden ve bütçe gelirlerinden kamunun ortak malı olarak Kadıköy’e kazandırılan, merkezi konumu nedeniyle şehir estetiği de planlanarak tasarlanan modern tuvalet kabinlerinin içler acısı hali, hem maddi hem de manevi olarak yine vatandaşa yansıyor. Birçoğu Kadıköy’de yaşamamasına rağmen ulaşım imkanlarıyla günübirlik olarak ilçeye ayak basan magandalar, istenmeyen manzaraları da beraberinde getiriyor.

KADIKÖY BU YORUMLARI HAK ETMİYOR!

“Kadıköy bu mu, Kadıköy’ü çöp götürüyor. Adım başı ellerinde alkol şişeleri ile naralar atanların sığınağına dönüşmüş, isteyen kırıyor isteyen şehrin göbeğinde ateş yakıyor, boş duvar bırakmamışlar her yere propaganda yazmışlar, basit ve naylonlar yerine modern yer altı çöp konteynerleri yok mu, sokakları pislik götürüyor” gibi birçok yorum, sadece milyonların kullanımındaki sosyal medyada bile Kadıköy’ün imajını yerden yere vuran etkenlerden. Vapur iskeleleri, otobüsler, minibüsler ve metro ulaşım ağının kesiştiği İstanbul’un en değerli noktalarından Kadıköy Rıhtım ve çevresinde estetiğe aykırı manzaralar, her gün ilçeyi daha da çok baltalıyor. Gerekli ve yeterli düzenlemenin yapılmadığı sokaklarda sadece bir-iki saat bekleyen çöpleri bile binlerce kişi, şehrin merkezi konumu nedeniyle görebiliyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir