YAŞAM – Kadıköy Life – Kadıköy Haber Sitesi https://www.kadikoylife.com Kadıköy'de yaşamanın ayrıcalık olduğunu hissedenlerin buluşma noktası. Haber Sitesi Tue, 16 Jul 2019 13:52:31 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1 https://www.kadikoylife.com/wp-content/uploads/2016/06/logo1-50x50.jpg YAŞAM – Kadıköy Life – Kadıköy Haber Sitesi https://www.kadikoylife.com 32 32 Lokmacho, Kadıköy Bahariye Caddesi’nde! https://www.kadikoylife.com/lokmacho-kadikoy-bahariye-caddesinde/ https://www.kadikoylife.com/lokmacho-kadikoy-bahariye-caddesinde/#respond Fri, 26 Apr 2019 13:20:21 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51422 Geçtiğimiz ay Kadıköy Bahariye Caddesi üzerinde açılan Lokmacho, özel konseptiyle yağ çekmeyen hamuru ve en önemli tercih sebebi olan gerçek Belçika çikolatası ile Kadıköylülerin uğrak noktası olmaya hazırlanıyor. Bizi geleneksel lezzetimiz olan lokmanın Bavyera kreması ve Belçika çikolatasıyla harmanlanmış yepyeni yüzüyle tanıştıran Lokmacho, şimdiden farklı bir lezzet yaratmış durumda.

İKİ LEZZETİN TADILMASI İÇİN HARİKA BİR YOL!

Sekizli porsiyonlarda satılan lokmalarda şerbet yok. Lokmalar önce kızartılıyor, yağ çekmeden kızartılan lokmalara ardından dolgu yapılıyor. Dolgu olarak ise Bavyera kreması ve çikolata kullanılıyor. İsteğe bağlı olarak porsiyonun yarısına krema yarısına çikolata dolgu yapılabiliyor. Bu, iki lezzeti de tatmanız için harika bir yol! Daha sonra lokmaların üstüne gerçek Belçika çikolataları dökülüyor. Sütlü, bitter ve beyaz çikolata içinden seçiminizi yapıyorsunuz. Son olarak kuruyemiş, bisküvi ve meyve çeşitlerinden seçtiklerinizle lezzetinize lezzet katıyorsunuz. Oldukça popüler olan ve herkes tarafından çok sevilen bu yepyeni lezzeti tatmak isteyenler, böylece soluğu Lokmacho’da alıyor.

SANILDIĞINDAN ÇOK DAHA HAFİF VE ÇOK DAHA ORİJİNAL BİR LEZZET…

Lokmacho’nun sekizinci şubesi olarak Kadıköy Bahariye Caddesi’nde açılan ve caddenin yoğun temposunda soluk almak isteyenler için mükemmel bir konumda olan Lokmacho Bahariye, gerçek Belçika çikolatası ve yağ çekmeyen hamuru ile gelen misafirleri, sanıldığından çok daha hafif ve çok daha orijinal bir lezzetle karşılıyor. Özel olarak oluşturulmuş konseptiyle, birbirinden lezzetli ürünleriyle, güler yüzlü ekibiyle her anlamda iddialı olan Lokmacho, lokmaya farklı bir bakış açısı katan ve tatlı krizlerinin giderilmesi için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir mekân. Yolunuz düşerse, ki mutlaka düşecektir, bir uğramanızı öneririz…

Lokmacho Bahariye
Adres: General Asım Gündüz Caddesi No:17 Kadıköy
İletişim: (0216) 550 63 82

Lokmacho
]]>
https://www.kadikoylife.com/lokmacho-kadikoy-bahariye-caddesinde/feed/ 0
Kalamaria, akşam öncesi de Kadıköylülerin tercihi! https://www.kadikoylife.com/kalamaria-aksam-oncesi-de-kadikoylulerin-tercihi/ https://www.kadikoylife.com/kalamaria-aksam-oncesi-de-kadikoylulerin-tercihi/#respond Thu, 25 Apr 2019 09:40:54 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51415 Kalamış’ın ünlü balık mekânı Kalamaria, konuklarına yaşattığı keyifli Kalamış akşamları dışındaki saatlerde de Kadıköylülerin tercih ettiği mekânlar arasında yerini aldı. Son derece samimi bir atmosfer var içinde ve özenle hazırlanmış mezeler eşliğinde gerçekleşen balık ziyafetinin lezzeti, haftalarca damaklarınızda kalacağını hissettiriyor.

Kadıköy Life objektiflerine takılan ve aralarında pek çok önemli reklam filmine imza atan Art Direktör Orçun Şahinalp’in yanı sıra Gözde Gökçen Alaca, Ayça Sayın, Bengisu Güreş, Caner Sayın ve Onur Alaca’nın da bulunduğu grup, mekânın özel lezzetlerinden avokadolu Girit ezmesi, Kalamaria’nın Gemistası ve çinekop ızgaraya hayran kaldıklarını dile getirdiler.

Kalamaria
]]>
https://www.kadikoylife.com/kalamaria-aksam-oncesi-de-kadikoylulerin-tercihi/feed/ 0
Hayalden gerçeğe; Mimarca Pastry & Bakery https://www.kadikoylife.com/hayalden-gercege-mimarca-pastry-bakery/ https://www.kadikoylife.com/hayalden-gercege-mimarca-pastry-bakery/#respond Fri, 29 Mar 2019 17:24:39 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50827 Onların bir hayali vardı; bu hayali gerçekleştirmek için yıllanmış mesleklerini bıraktılar, yeniden eğitim alıp yola çıktılar. Kozyatağı’nda geçtiğimiz aylarda kapısını açan Mimarca Pastry & Bakery’nin sahiplerinden Öznur Şahin, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni iyi derece ile bitirmiş bir mimar. Eşi Serkan Şahin ise İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun, yıllarca önemli firmalarda çalışmış bir makine mühendisi.

Siz hiç ölçmesini biçmesini bilen insanların ürettiği poğaçayı ya da profiterolü yediniz mi? Şimdi kafanızda bu ne alaka diye bir soru uyanacak. Evet, bu cafede her şey bir mimar ve bir makine mühendisi tarafından üretiliyor. Öznur & Serkan Şahin çifti, ortak hayalleri olan butik cafe işini yapmaya Yunanistan’da bir tatil sırasında karar veriyorlar. Türkiye dönüşü hemen kolları sıvayıp, işe koyuluyorlar. Dedik ya ölçmesini biçmesini biliyorlar diye. Ciddi fizibilite çalışmaları sonucu “Mimarca Pastry & Bakery” adını verdikleri butik cafeyi açıyorlar. Bu arada ortaya çıkan sorunlar, Öznur Şahin’in aşçılık eğitimi alması ile çözülüyor.

Mimarca
UNLU MAMULLERDE HAYLİ İDDİALILAR…

Şimdi Mimarca, her gün ciddi bir kapasiteyle faaliyetini sürdürüyor. Tarzı butik olan bu cafede her gün müşterilerini iyi bir performansla misafir eden ikili unlu mamullerde, özellikle de ekmek konusunda iddialı. Hedeflerinde ise insanlara katkısız, saf ve temiz ürünler sunmak var. Bu amaçla hem hammadde hem de üretim aşamaları ile ilgili yoğun araştırmalar yapıyorlar. Öznur Şahin, çalışmalarıyla ilgili şunları anlatıyor: “Hikâye esasında bu işi sevip sevmediğimi anlayabilmem için workshoplara katılmamla başladı. Bu belki sadece İstanbul’un yoğunluğu ve temposundan kaçıştı. Geçen zaman içinde workshopların yetmediğini gördüm. Bir sonraki adımda profesyonel eğitimler almaya karar verdim. Her öğrendiğim ürünü üretmek adına değil, yorum yapabilmek adına öğrenmeyi kendime ilke edindim. Farklı tatlar, lezzetler ve tarifleri denemek tamamen benim hobim haline geldiğinde, iyi ki bu işi yapıyorum dediğim gün oldu.”

DOĞRU ÜRÜN, FARKLI LEZZET, MÜKEMMEL HİZMET…

Mimarca Pastry & Bakery’nin ikinci fikir babası Makine Mühendisi Serkan Şahin ise konuyla ilgili olarak şöyle konuşuyor: “İnsanlar belirli bir yaştan sonra sanırım hayallerinin peşinde koşmak, o hayalle yaşamayı istiyor. Butik anlayışımız sadece fiziki yapımızı değil, düşüncemizi ve hizmet tarzımızı da yansıtıyor. Doğru ürün, farklı lezzet, mükemmel hizmet anlayışımızı kafemize yansıttığımızı düşünüyorum.”

10 ÇEŞİT EKMEK, BİRBİRİNDEN ÖZEL KEK VE TATLILAR…

Mimarca, tam 23 doğal ve değişik ürünü müşterilerine sunuyor. Serkan Şahin, Mimarca Pastry & Bakery’de ekmeklerden sorumlu. 10 çeşit ekmek yapıyor. Bunlar sarı un, tam buğday ve beyaz undan üretilen Köy Ekmeği; sadece tam buğday unundan üretilen Tam Buğday Ekmeği; Çavdar Ekmeği; Siyez Ekmeği; Baguette Ekmeği; beyaz un, durum buğdayı unu, zeytinyağı, biberiye, kekik ve domatesle üretilen Foccacia Ekmeği; Kastamonu yöresinden getirtilen karakılçık unu ile yapılmış Karakılçık Ekmeği; ekmeklik un, tam buğday unu ve çavdar unundan üretilen Rustik Ekmek; siyez bulguru, yulaf, çavdar unu, tam buğday unu, beyaz un, kabak çekirdeği ve ay çekirdeği ile üretilen Alman Çiftçi Ekmeği; beyaz undan üretilen ve mayalanması özel olan Ciabatta Ekmeği. Öznur Şahin ise çeşit çeşit poğaçalar, gül böreği, tuzlu kek, bohça böreği, San Sebastian Cheesecake, özel yapım profiterol, çift çikolata ile yapılan pasta, Bavarian, Tiramisu, cup cake, muffin, çeşitli kekler, tartolet, mozaik pasta ve sütlü tatlıları üretiyor.

KENDİNİZİ EVİNİZDE HİSSEDECEKSİNİZ…

Hoşça vakit geçirilecek, müşterilerin gözünün önünde organik üretim yapılan bir ortamda bulunmak insana keyif ve güven veriyor. Siz de bu ayrıcalığı yaşamak isterseniz, Mimarca Pastry & Bakery‘yi mutlaka ziyaret edin…
Kozyatağı Mahallesi Dumankaya Sitesi Korkut Sokak Çağla Apartmanı No: 72/C Kadıköy

]]>
https://www.kadikoylife.com/hayalden-gercege-mimarca-pastry-bakery/feed/ 0
Hayati Ocakbaşı’nda lezzet yolculuğu sürüyor https://www.kadikoylife.com/hayati-ocakbasinda-lezzet-yolculugu-suruyor/ https://www.kadikoylife.com/hayati-ocakbasinda-lezzet-yolculugu-suruyor/#respond Sat, 09 Mar 2019 16:59:27 +0000 /?p=50263 Geçtiğimiz aylarda Kozyatağı’nda “Evinize hoşgeldiniz” sloganıyla kapılarını açan Hayati Ocakbaşı’nda lezzet yolculuğu sürüyor. Mekânda hem ev sıcaklığını hem de benzersiz lezzetleri test edebilme imkânı elde eden konuklar, “Artık adresimiz burası” diyor.

Neredeyse bir hafta öncesinden oturacakları masayı bile rezerve eden müdavimler, “En çok teşekkürümüz ise lezzeti tamamlayan taş fırın ustası Nurettin Demir’e” şeklinde konuşuyor.

Hayati Ocakbaşı
Hayati Ocakbaşı’nın müdavimlerine katılanlar arasında Danone çalışanları da vardı. Derya Özmalkoç, Nurcan Güler ve Sema Yıldız üçlüsü, uzun yıllar birlikte çalıştıkları arkadaşları Ayşen Pekyılmaz’ı konuk ettiler.
Hayati Ocakbaşı’nı Kozyatağı’na kazandıran isimlerden Tarık Erandan’ın konukları Özülkü ailesi idi. Tekden Koleji’nin başarılı öğrencileri arasında yer alan 9 yaşındaki kızları Alena Yağmur Özülkü ile birlikte mekânın lezzetleri için “Şahane” yorumunda bulunan Özülkü ailesi, “İyi ki varsınız” mesajı verdi. Tarık Erandan, Alena Yağmur, Burak, Sevil ve Atahan Özülkü…
Mekânda objektiflerimize takılanlar arasında, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü çalışanlarından Sedat Koç da vardı. Yeni yıl ile birlikte her iki haftada bir kez olmak üzere mekâna geldiğini ve lezzetlerine tam not verdiğini dile getiren Sedat Koç; “İyiler her zaman rağbet görür. Burası kesinlikle iyi bir mekân ve benden her defasında tam not alıyor” dedi. Sedat Koç, İlknur Kaynar, Birkan Güneş, Burcu Güneş, Nesrin Temiz, Emriye Koç… Fotoğrafa giremeyen henüz 3 aylık Azra Koç ile 8 aylık Azra Deniz Güneş ise arabalarında uykudaydı.
Hayati Ocakbaşı’na Hayati Demir önderliğinde ruh veren Demir Kardeşler; “Tek hedefimiz var, o da misafirlerimizin yüzde 100 memnuniyetle ayrılmaları” diyor…
Hayati Ocakbaşı
]]>
https://www.kadikoylife.com/hayati-ocakbasinda-lezzet-yolculugu-suruyor/feed/ 0
Kadıköy Çarşısı’nda bir Grek mutfağı; Lipsos https://www.kadikoylife.com/kadikoy-carsisinda-bir-grek-mutfagi-lipsos/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-carsisinda-bir-grek-mutfagi-lipsos/#respond Fri, 08 Mar 2019 11:49:02 +0000 /?p=50235 13 yıldır Kadıköylülere hizmet veren Lipsos, ismini bir Ege balığı olan Lipsos’tan alıyor. Kurulduğu ilk yıllardan bu yana sıradan mezelerin dışına çıkmayı amaçlayan Lipsos’ta genellikle Grek, Yunan ve Rum mezeleri bulunuyor. Kadıköy Çarşısı’nda yer alan Lipsos’un hikâyesini, mezelerini, yemeklerini ve gelecek planlarını, mekânın altı kurucusundan biri olan Duran Akgül ile konuştuk.

Bize Lipsos’un kuruluş aşamasını ve kurucu kadroyu anlatabilir misiniz?

Lipsos, 2005 yılında kuruldu. Fakat buranın öncesi de var. Lipsos’u kuran kadro hep iyi yerlerde çalışmışlar. Mesela Beyoğlu Hasır Rum Meyhanesi’nde, Nevizade’de, Çiçek Pasajı’nda… Aşçıbaşımız, Sarıyer’de eski Urcan Restaurant’ta çalışmış. Güzel kadro bir araya geldik ve Lipsos’u kurmaya karar verdik. Biz birçok yerde işletmecilik, şeflik, müdürlük yaptık. Patronlarımız normalde bu işten gelenler olmadığı, işi bilmediği, parası olup da bu işi açanlar oldukları için müşteri ile patron arasında sıkıntı oluyordu.

Örneğin, müşteri tabi ki her zaman her şeyin en kalitelisini almak ister, fakat işverenlerimiz ticari düşündükleri için “Daha uygun bir şeyler alalım, daha fiyatı düşük şeyler alalım” diyorlardı. Biz burada sıkıntı yaşıyorduk. Kendi aramızda konuştuk ve “Biz her şeyin en iyisini yapalım. Yani bu işi nasıl olsa biz yapıyoruz. Bir araya gelip mekan kuralım” dedik. Altı kişi bir araya geldik. 2005’te de bina sahibiyle görüştük. O da bize destek oldu, Lipsos’u kurduk. Burayı kurarken sıradan mezelerin dışına çıkmayı hedefledik. Lipsos’u açtığımız zaman balık pastırma, levrek marin, ahtapot gibi özel mezeler yoktu. Vardı ama onlar çok az mekanlarda yapılıyordu. Her mekanda bizi takip eden bir müşteri portföyümüz vardı. Biz aslında müşteri demiyoruz, daha çok dost olarak nitelendiriyoruz. Bizim yaklaşımımız müşteriden öte.

Lipsos

Lipsos’u kaç kişi kurdunuz?

Biz altı kişiyiz. Bir aşçı, bir mal sahibi, dört tane de garson olarak…

Lipsos ismi nereden geliyor?

Mekan açılırken kendi aramızda çok yeni isimler geldi. Düşündüğümüz konsepte göre daha çok Grek, Yunan, Rum mezelerine yönelik çalıştığımız için bir Ege balığı olan Lipsos ismi bize uygun geldi.

Kadıköy’e şube açma sebebiniz nedir? İlk hikâye Beyoğlu’ndan başladı…

Normalde bizim şubeleşme gibi bir fikrimiz yoktu ortaklar olarak. Nevizade gibi Kadıköy’de de bir yapılanma oldu. Burada da artık kaliteli müşteri kitlesi vardı. Kadıköy’de de var olmamız gerekiyordu. Kadıköy’e de hareket getirdik. Fısıltı gazetesinin yaptığı bir reklamımız var. İyi de oldu. Taksim’deki Gezi olaylarından sonra müdavimlerimiz gelemez oldular, gelmeye tedirgin oldular. Biz de düşündük kendi aramızda, arayış içerisine girdik ve Kadıköy’e şube açmaya karar verdik.

Sizi diğer mekanlardan ayıran özel mutfak ürünleriniz nelerdir? Biraz önce mezelerden bahsettiniz. Sizi farklı kılan mezeler nelerdir?

Çok değişik meze çeşitlerimiz var ama farkımız, ustamızın lezzetleri. Mesela bizim özelliğimiz şu; mutfaktaki aşçı iş sahibi, ortaklardan birisi. Tabi her şeyin en iyisini yapıyoruz, ayrıca yeniliklere açık bir mekanız. Şu anda Cunda ve Yunan mutfağından seçmeler var. Eski Rum meyhanesinden gelen tarama, çiroz, lakerda, topik, beyin… Bu lezzetler çoğu yerde bulunmaz. Bu mezeleri geliştirerek devam ettiriyoruz, yenilikler katıyoruz. Mesela lor peynirli ot köftesi, Girit böreği, balık pastırması, patlıcan yatağında baby ahtapot, sıcak ot, kendimize özel istavrit kuş geliştirdik. Yaprak ciğerimiz mesela gerçekten bir numaradır.

Dikkatimi çeken bir şey oldu. Altı ortağız dediniz, gördüğüm kadarıyla tüm ortaklar burada garson gibi çalışıyor. Bir aşçı reel olarak çalışıyor, diğer bütün ortakların birer görevi var…

Mal sahibi ortağımızdır, onun oğlunu muhasebeye verdik. O da sağ olsun kasa hesap muhasebe tutuyor. Bazen müşteriler soruyor, “Buranın patronu kim?” diye. “Buranın patronu yok, Almanya’da” diyorum. Lipsos’ta patron yok. Cemal Çağan (aşçı), Duran Akgül, Duran Aktaş, Ali Mert, Aydın Mert, Ertuğrul Teke (muhasebe), bütün kadro bu… Ben bu işi severek yapıyorum. Müşteri giderken “Çok memnun kaldım” deyince o yorgunluk gidiyor. Haz alıyorum bu işten.

Anladığım kadarıyla siz geleneksel meyhane tarzını yenilikçi meyhane tarzıyla birleştiren bir ekipsiniz…

Aynen… Rumlardan, gayrimüslimlerden, Perikli abilerden, Yorgo abilerden aldığımız kültürü bu dönem çağına geliştirerek yaşatmaya çalışıyoruz.

Lipsos
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-carsisinda-bir-grek-mutfagi-lipsos/feed/ 0
Lavinia Events ile hayallerinizi gerçeğe dönüştürün https://www.kadikoylife.com/lavinia-events-ile-hayallerinizi-gercege-donusturun/ https://www.kadikoylife.com/lavinia-events-ile-hayallerinizi-gercege-donusturun/#respond Thu, 07 Mar 2019 12:27:06 +0000 /?p=50200 Küreselleşen dünyada iş oluş ve yapış biçimlerinde yaşanan gelişmeler, yeni sektörlerin ortaya çıkmasına zemin hazırladı. Hiç şüphesiz bunların başında “event” (etkinlik) sektörü gelmekte. Kurumsal organizasyonlar, açık hava etkinlikleri, kokteyller ve düğünlere kadar artık aklımıza etkinlik bağlamında gelen pek çok husus profesyonelleşmeye, bu alanda hizmet sağlayan etkinlik firmaları da hayatımızda yer edinmeye başladı. 2010 yılında Riva Paintball’a doğum günü, nişan, sünnet düğünü organizasyonları düzenleyerek sektöre adım atan Lavinia Events de bunlardan biri.

2016 yılında bağımsız bir şekilde yoluna devam etme kararı alan Lavinia Events, organizasyonlarının yanında müşterilerinin isteklerini tek bir çatı altında bulması için hediyelikler, taç-terlik, söz tepsisi gibi detayları da hizmetlerine ilave ederek, ürün yelpazesine her geçen gün yenilerini ekliyor. Konuyla ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamada bulunan firma sahibi Fethi Tevetoğlu, şunları ifade etti:

Lavinia Events
MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ÖN PLANDA…

“Lavinia Events olarak sabit ürünlerimizin dışında firmamız tarafından uygun görülürse istenilen ürünleri de hazırlamaktayız. Ürün malzeme kalitesi, temel şartlarımızdandır. Kullanılan kumaşlar, çiçekler, mum vs. hepsi kendi piyasasının en iyi malzemeleridir. Amacımız, kaliteli malzemeyi titizlikle hazırlayıp, müşteri memnuniyetini yüksek tutmak ve Türkiye’de kendi alanımızda en iyi firmalardan biri olmaktır.”

Detaylı bilgi için; www.laviniaevents.com

]]>
https://www.kadikoylife.com/lavinia-events-ile-hayallerinizi-gercege-donusturun/feed/ 0
Kalamış İncir’de eğlence doludizgin https://www.kadikoylife.com/kalamis-incirde-eglence-doludizgin/ https://www.kadikoylife.com/kalamis-incirde-eglence-doludizgin/#respond Fri, 01 Mar 2019 22:47:21 +0000 /?p=50006 Kadıköy’ün önde gelen canlı müzik mekanlarından Kalamış İncir’de eğlence doludizgin sürüyor. Güçlü sesi ve yılların deneyimiyle büyük bir sahne gücüne sahip olan Nuri Şekerciler’in seslendirdiği şarkılar, konuklar tarafından uzun süre alkışlanıyor.

Şarkıların arasında zaman zaman stand-up performansı da sergileyen Şekerciler; “Bu mekanda neredeyse tüm konuklarımızla sanki yıllardır birlikteymişiz gibi bir atmosfer altındayız. Bu da iyi müzik, iyi sahne ve iyi sonuç olarak yansıyor” şeklinde konuştu.

Kalamış İncir
İZMİR’DEN KONUK AĞIRLADI…

Kalamış İncir’in bu başarısında önemli bir paya sahip olan İşletme Müdürü Simla Halıcıgil’in İzmir’den konuğu vardı. İzmir’in önde gelen şirketlerinden Kadoma Orman Ürünleri’nde çalışan, ancak sosyal sorumluluk projelerindeki faaliyetleriyle öne çıkan Müge Canözden; “Biz İzmir’in eğlencesiyle övünüyoruz ama burası da İzmir’i aratmayacak kadar var” yorumunda bulundu.

NİCE YILLAR AYLA ERKOÇAK…

Kalamış İncir, geçtiğimiz akşam Ayla Erkoçak’ın 41. yaş gününe de ev sahipliği yaptı. Dostlarıyla birlikte yeni yaşını İncir’de karşılayan Erkoçak; “Mekanın özel lezzetlerine bir de Nuri Şekerciler’in lezzetli performansı eklenince, harika bir doğum günü oldu benim için” dedi. Ayla Erkoçak’a dostları Yasemin Tüylü, Yeşim Aydın, Özlem Yılmaz, Derya Tüylü, Özlem Arslantürk, Oğuzhan İğrek, Nurgül Çakır, Müzeyyen Kaya ve Gülbeyaz İğrek eşlik etti.

Kadıköy’ün önde gelen canlı müzik mekanlarından Kalamış İncir’de eğlence doludizgin sürüyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kalamis-incirde-eglence-doludizgin/feed/ 0
İşletmelerde @tavsiyecini dönemi başladı https://www.kadikoylife.com/isletmelerde-tavsiyecini-donemi-basladi/ https://www.kadikoylife.com/isletmelerde-tavsiyecini-donemi-basladi/#respond Wed, 06 Feb 2019 13:16:14 +0000 /?p=49260 Onlar en iyi yemek, en güzel mekan, en iyi hizmet, en iyi ürün, en iyi mesaj, en iyi fiyat ve en iyilerin duyurulmasıyla amacı ve tüketicinin zarar görmemesi için dürüst ve korkusuzca izleme yapıyor. Bir avukat, bir iç mimar, bir diyetisyen ve bir gazetecinin bir araya gelmesiyle oluşan fahri denetleme ve sonuç değerlendirme organizasyonu, günlük hayat içinde yaptıkları değerlendirmeleri sosyal medya üzerinden yayınlıyor. Kendilerine “@tavsiyecini” adını veren ekip, bu çalışmayı yaparken olabildiğince yorumsuz yansıtmaya çalışıyor.

Bugüne kadar bin 500 mekan, ürün ve hizmeti değerlendiren @tavsiyecini ekibi, sonuçlarını sosyal medya hesaplarından yayınladı. Ekip, değerlendirmelerini fiyat, kalite ve hizmet kriterlerini göz önüne alarak yapıyor. Amaçlarının her alanda tüketiciyi uyarmak ve bilinçlendirmek olduğunu belirten @tavsiyecini organizasyonu sözcüsü Serdar Şahin; “Uğradığımız mekan veya aldığımız bir hizmeti, ürünü dört kişilik ekip olarak tek tek deneyerek değerlendiriyoruz. Ortaya çıkan sonucu, internet üzerinden kendi aramızda raporlayarak paylaşıyoruz. Sonrasında ekip üyeleri, yaptıkları oylama sonucu çıkan sonucu sosyal medyadaki takipçilerimizle ve internet sitemizle paylaşıyoruz” dedi.

tavsiyecini
MICHELIN YILDIZI BENZERİ BİR UYGULAMA…

Ekibin verdiği not ve raporlamayı fotoğraflarıyla birlikte @tavsiyecini adlı sosyal medya hesabından duyurduklarını anlatan Şahin; “Yaptığımız bu çalışmanın benzerlerini dünyanın farklı yerlerinde görmek mümkün. Avrupa’daki Michelin Restorant bunun en güzel örneği. 1900’lü yılların başında Michelin lastiklerinin sahibi Andre Michelin, müşterilerine fayda sağlamak için hazırladığı rehber ile müşterilerine konaklayabilecekleri, yemek yiyebilecekleri, araçlarını tamir ettirebilecekleri ve benzin alabilecekleri yerleri tavsiye eder. İlk yıllarında yalnızca mekan tavsiyesinde bulunurken, ardından bu mekanları kalitesine göre puanlama yapmaya başladılar. Şimdilerde Michelin Yıldızı olarak bilinen uygulamanın benzerini biz sosyal medya ve internet sitemiz üzerinden yapıyoruz. Yeni açılan mekanları da duyuruyoruz, kapananları da. Ekibimiz bugüne kadar bin 500 mekan, ürün ve hizmeti değerlendirdi” şeklinde konuştu.

TEŞEKKÜR EDEN DE VAR, TEHDİT EDEN DE…

@tavsiyecini sözcüsü Serdar Şahin, fikrin ortaya çıkış nedenini ise şöyle anlattı: “Biz bu işe uğradığımız haksızlıklar sonrası başladık. Maalesef ülkemizde birçok işletmede ödediğiniz ücretin hizmet karşılığını alamıyorsunuz, haksızlığa uğruyorsunuz. Bazen iyi hizmet vermesine rağmen çok iyi bir mekan müşterisiz kalabiliyor. Bu gibi nedenlerden dolayı dört arkadaş; ürünleri, hizmetleri, işletmeleri yakın takibe aldık. Amatörce başladığımız bu çalışmayı yaklaşık bir yıldır sürdürüyoruz. Ulaştığımız sonuçları sosyal medyadan yayınlıyoruz. İşletme sahipleri yayımladığımız sonuçlardan dolayı bazen teşekkür ediyor, bazen de tehdit. Mesela Kadıköy’de bir çorbacı ile ilgili değerlendirmemizden dolayı yoğun tehdit aldık ama önemli değil. Çünkü sonuçta biz görevimizi yaptık ve objektif değerlendirmemizle tüketiciye yol gösterdik. Sosyal medya takipçilerimiz ise sonuçlardan oldukça memnun, çünkü bir değerlendirmeden dolayı yüzlerce teşekkür aldığımız da oluyor.”

TAMAMEN ÜCRETSİZ…

@tavsiyecini çalışmalarını ücretsiz olarak sürdürüyor. Her üyenin 25 puanla sınırlı oy hakkı var. 80’in üstünde puan alan işletmenin kapısına “tavsiye rozeti” takılıyor. Yapılan değerlendirmeler, Instagram’da @tavsiyecini hesabından ve diğer sosyal medya hesapları üzerinde yine @tavsiyecini adıyla yayımlanıyor. Ayrıca www.tavsiyerotasi.com sitesi üzerinden de tüketicilerin en iyi yemek, en güzel mekan, en iyi hizmet, en iyi ürün, en iyi mesaj ve en iyi fiyat gibi en iyilerden haberdar olmaları mümkün.

]]>
https://www.kadikoylife.com/isletmelerde-tavsiyecini-donemi-basladi/feed/ 0
Ona bir gömlek hediye etmeye ne dersiniz? https://www.kadikoylife.com/ona-bir-gomlek-hediye-etmeye-ne-dersiniz/ https://www.kadikoylife.com/ona-bir-gomlek-hediye-etmeye-ne-dersiniz/#respond Mon, 04 Feb 2019 09:38:32 +0000 /?p=49150 Yılın en romantik günü olan 14 Şubat Sevgililer Günü’nde, sevdiğinize kalıcı ve anlamlı bir hediye olarak “Royal Breed” imzasıyla adını taşıyan bir gömlek hediye etmeye ne dersiniz?

Moda her geçen gün kendini yenilerken, binlerce marka size kendini beğendirmeye çalışırken; çılgın, klasik ya da nostaljik akımlar her sezon başka bir kimlikle hayatınıza girerken, siz hala kendinize uygun modeller bulamıyor olabilirsiniz. Çünkü siz özelsiniz, farklısınız, öyle hissediyorsunuz.

Gömlekevi
HAYALİNİZDEKİ GÖMLEĞİ YARATIN…

Her şeyi beğenmiyor olmanız çok doğal. Kendinize özel, hayalinizdeki gömleği arıyorsunuz; hatta onu kesiyor, biçiyor, zevkinize uygun hayalinizde siz dikiyorsunuz. “Ben olsam şuraya bir cep dikerdim. Şu manşetler keşke bu modelde olsa” demiyor musunuz? Artık hayalinizdeki gömleği tasarlamak ve ona sahip olmak çok kolay! Gömlekevi tamamen size özel, sizin tasarımınız gömleklere sahip olmanızı sağlıyor. İşte size sihirli bir adres; www.royalbreed.com.tr

Ona bir gömlek hediye etmeye ne dersiniz?
SADECE 15 DAKİKADA…

Bu adresle hayalinizdeki gömleği yaratmak sadece 15 dakika! Artık tasarıma geçebilirsiniz. Gömleğinizin kumaşını seçmekle işe başlıyorsunuz, tüm kumaşlar yüzde 100 pamuk olduğu için içiniz daha da rahatlıyor. Beden ölçünüzü nasıl alacağınız konusunda da link size yardım ediyor. İşte hayalinizdeki modelinizi yaratmaya başladınız bile. 14 çeşit yaka, 6 çeşit cep (tek ya da çift cepli), 5 çeşit ön patlar, 5 çeşit etek, 10 çeşit manşet ve 4 çeşit sırt modelinden beğendiklerinizi seçiyorsunuz.

KENDİNİZİ ÇOK ÖZEL HİSSEDECEKSİNİZ…

Aslında gömleğinizin yaka içine, cep üstüne veya manşete bir de yazı ilave etseydiniz ne güzel olurdu. Yüreğinizden geldiği gibi ne yazdırmak istiyorsanız, hangi renkte ve nereye yazılmasını karar verdikten sonra, işte sahip olmak istediğiniz ve hayalinizde tasarladığınız gömleğiniz hazır. Son aşama, kendinizi daha da özel hissetmenizi sağlıyor. Gömleğiniz size gelmek için yolculuğa çıkmadan önce paketlenme aşamasına geçiyor ve özel ahşap kutusu ile buluşuyor. Kutunuza ne yazılsın ve ne renk kurdele ile bağlansın? Yaratıcılığınızın ve hayal ettiklerinizin size bu kadar özel bir sunumla gelecek olması sizi heyecanlandırdı değil mi?

AKSESUAR KONUSUNDA DA YALNIZ DEĞİLSİNİZ…

Evet, gömleğiniz üç gün içinde size teslim edilmek üzere hazır. Gömlekevi, aksesuar konusunda da sizi yalnız bırakmıyor. 925 ayar gümüş kol düğmeleri ile size özel harflerle gömleğinizi süslemenizi de sağlıyor. Gömlekevi, sizinle başlayan bu özel beraberlikte her zaman yanınızda olmaya devam ediyor. Kilo aldınız ya da kilo verdiniz, gömleğiniz sizin yeni ölçülerinize göre ayarlanıyor. Yıpranan gömleğinizi çok seviyorsunuz, Gömlekevi sizin için yeniliyor. Hayal edin ve tasarlayın! Gömlekevi, hayal ettiğiniz gömleğe sahip olmanız için sizi bekliyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/ona-bir-gomlek-hediye-etmeye-ne-dersiniz/feed/ 0
Kalamış İncir’de Nuri Şekerciler rüzgarı https://www.kadikoylife.com/kalamis-incirde-nuri-sekerciler-ruzgari/ https://www.kadikoylife.com/kalamis-incirde-nuri-sekerciler-ruzgari/#comments Sun, 06 Jan 2019 20:30:53 +0000 /?p=48378 Anadolu Yakası’nın eğlence hayatına geçtiğimiz aylarda katılan Kalamış İncir’de Nuri Şekerciler ile renkli geceler devam ediyor. Yüksek kaliteli canlı müzik yanında Girit mutfağı lezzetleriyle de konukların öncelikli tercihi olan mekân, her akşam İstanbul’un çeşitli ilçelerinden misafirlere ev sahipliği yapıyor.

Mekanın bir başka özelliği ise işletmecisi. Yaz sezonunda Marmaris’in Orhaniye bölgesinde işletmekte olduğu “İncir” adındaki butik otelin sahibi de olan Hakan Özalp; “Başarımızın tek sırrı var, o da özveri ile çalışıyor olmamız” açıklamasında bulunurken, mekânın konuklarından gelen olumlu tepkiler de onu teyit ediyor.

Nuri Şekerciler
NURİ ŞEKERCİLER’DEN MÜTHİŞ PERFORMANS…

Kalamış İncir’de sahne alan Nuri Şekerciler’in, Özalp’in değindiği özveri kavramına uygun kişiliğiyle sergilediği performans kısa zamanda karşılık bulunca, yılbaşı ertesinde bile mekânın adeta full çekmesinin de yollarını açmış. Yine önceki akşam uğradığımız mekanda içerideki konuklar kadar, yer olmaması nedeniyle rezervasyonu kabul edilemeyen konuk listesi ve iletişim bilgileri vardı. Bu konuklar için bir sonraki akşam gecenin tekrarı düzenleneceği bilgisini öğrendik.

GÜÇLÜ ORKESTRA KATKISI…

Geçtiğimiz gece mekanda tanık olduğumuz performans için Hakan Özalp’in başarısının sırrına kaynak gösterilen unsurlardan biri de orkestra olarak dikkat çekti. Türkiye’nin yetiştirdiği en ünlü keman ustaları arasında gösterilen, pek çok dizi ve filmin müziklerinde keman çalan Sercan Birol, Azerbaycanlı baterist Ruşen Abudullayev, klavyede Cem Uzer ve buzukide Selahattin Birol, konuklara uzun süre unutulmayacak bir gece yaşattılar.

KONUK SANATÇI SEVDA GÜRAY…

Gecede bir de konuk sanatçı vardı. Seslendirdiği “Dilek Taşı” isimli şarkıya çektiği klip ile büyük bir izlenme rekoru elde eden Sevda Güray, Nuri Şekerciler’in davetiyle çıktığı sahnede dört şarkı seslendirerek konuklardan büyük alkış aldı. 

GALATASARAY İKTİSAT VE İŞLETMECİLİK YÜKSEKOKULU MEZUNLARI…

Gecenin konukları arasında Galatasaray İktisat ve İşletmecilik Yüksekokulu 1974 yılı mezunlarından bir grup da vardı. Her yeni yıl başlangıcında buluşmalarını mutlaka gerçekleştiren mezunlar, “İyi ki burayı tercih etmişiz” dedi. Grup üyeleri arasında şu isimler yer aldı: İskender Çimen, Muhteşem Süha Tarçın, Mihriban Simli, İnci Yılmazer, Osman Çotuksöken, Zati Uzuner, Aziz Önderol, Zehra Önderol, Zeki Onar, Nilgün Çelikbaş, aydın Zaloğlu, Muhittin Toycan, Kekik Üçok, Tahir Güneş ve Ahmet Özkan… 

İSTANBUL ERKEK LİSESİ MEZUNLARINDAN 30. YIL KUTLAMASI…

İstanbul Erkek Lisesi 1988 yılı mezunları da mezuniyetlerinin 30. yılını Nuri Şekerciler ile kutlamak için “Kalamış İncir” diyenler arasındaydı. Geçtiğimiz Ekim ayında Beyoğlu Litera’da buluşan grup, “Bundan sonra burası öncelikli tercihimiz olacaktır” açıklamasında bulundu. Konuklar arasında yazar Verda Anıl’ın da bulunduğu gecenin organizasyonunu İlker Ayman yaptı.

Nuri Şekerciler
ŞAŞKINBAKKAL TOLGA HAN DANS OKULU’NDAN SİRTAKİ ŞOV…

Gecenin konukları arasında Şaşkınbakkal Tolga Han Dans Okulu’nda dans öğrenen konuklar da vardı. İşte onlardan ikisi, buzukide Selahattin Birol eşliğinde sirtaki performansı sergilediler. Mekanın diğer konuklarından da büyük alkış alan dansçılara, performansı izleyen dans okulunun sahibi Feray Hanım da tam not verdi.

AYDAN ALKIM, ÖZLEM ÖZKAN VE TUNÇ SALMAN…

Gecenin konukları arasında STORKS Mücevherat Satış Direktörü Aydan Alkım, Özlem Özkan ve Borsa İstanbul’un en yavaş ve buna bağlı olarak sıfır hatayla çalışan rekoru sahibi Tunç Salman da vardı. Nuri Şekerciler’i uzun süre ayakta alkışlayan üçlü, “Kalamış İncir bizim tutkumuz oldu” yorumunda bulundular.

ERTUNÇ CÜNDÜBEYOĞLU’NUN DOĞUM GÜNÜ…

Gecede sinema ve dizi oyuncusu Ebru Cündübeyoğlu’nun ağabeyi Ertunç Cündübeyoğlu da vardı. Su arıtma sistemleri başta olmak üzere sanayi sektöründe çalışan Cündübeyoğlu’nun aynı zamanda doğum günüydü. Aralarında ünlü diş hekimi Dirim Bozok Demir ve Bersan Güney, Halil Güney, Yelda Kadayıfçı, Becen Demir’in olduğu arkadaşları ile oldukça eğlenen Ertunç Cündübeyoğlu’na, Nuri Şekerciler de nice yıllar dileklerini sahneden iletti.

SEVDA GÜRAY, IŞIL ATAY, ŞANSEL UZUN VE FERAY ŞEKERCİLER…

Gecenin solisti Nuri Şekerciler’in konukları arasında yer alan ve seslendirdiği dört şarkı ile geceyi renklerinden Sevda Güray; Işıl Atay ve Şansel Uzun ile birlikte Şekerciler’in eşi Feray Hanım’ın masasındaydı.

ERDOĞAN & ZUHAL TABAK, BERNA SEYHUN…

Gecede önemli bir davete katılmak yerine “Kalamış İncir” diyenler arasında ünlü borsacı Erdoğan Tabak da vardı. Tabak çiftinin konukları ise Modalı Berna Seyhun idi. Berna Hanım’a fotoğraf çekimi sırasında “Moda için ne diyorsunuz?” diye sorduğumuzda, derin bir “Ahhh” işittik.

FİGEN YANIK TEK BAŞINA…

Geceye bayanlar da yoğun ilgi gösterdi. Tek başına, ikili, üçlü, dörtlü gruplar halinde mekanı dolduran bayan grupları içinde yer alan Figen Şahin objektiflerimize gülümserken, diğer iki isim fotoğraf karesinde yer almak istemedi.

Ses renginin büyük usta Cem Karaca’ya çok benziyor olması nedeniyle Cem Karaca hayranlarının da özellikle takip ettiği Nuri Şekerciler, seslendirdiği “Tamirci Çırağı” adlı şarkısı ile gönülleri fethetti…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kalamis-incirde-nuri-sekerciler-ruzgari/feed/ 1
Maria’nın Bahçesi’nden kendi mekanına https://www.kadikoylife.com/marianin-bahcesinden-kendi-mekanina/ https://www.kadikoylife.com/marianin-bahcesinden-kendi-mekanina/#respond Tue, 11 Dec 2018 23:24:55 +0000 /?p=47805 Sahilyolunun ünlü mekânlarından Maria’nın Bahçesi’nde 2010 yılından itibaren şef garson olarak çalışan Orhan Gül, sonunda “ÇÖMÇEM” adlı kendi mekanını açarak lezzet tutkunlarına seslendi ve “Olağanüstü lezzet yolculuğuna hazır olun. Cemil Topuzlu kavşağı, Ayanoğlu Caddesi’ndeyim” dedi.

“GAZİANTEP’TE NEYSE, BİZDE DE O”

Feneryolu Ayanoğlu Caddesi’nde, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) karşısında hizmete giren “ÇÖMÇEM” adlı mekan, Gaziantep mutfağı ağırlıklı hizmet veriyor. Farkını test ettiğinizde anlayacağınız gibi önemli bir lezzet farkı ortaya koyuyor. Gaziantep’te olduğu gibi aynı lezzeti vermek için uzun süre çalıştıklarını dile getiren Orhan Gül; “Gelen misafirlerimizden aldığımız övgü dolu sözler, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” şeklinde konuştu.

ÇÖMÇEM Orhan Gül

BEYRAN, YUVALAMA ÇORBASI…

ÇÖMÇEM’de Gaziantep’in şöhreti ülke dışına taşmış olan iki özel çorbası da servis ediliyor. Bölgede bayramlarda verilen beyran çorbası ile birlikte yuvalama çorbasının da bulunduğu mekanda ayrıca kebap çeşitleri, köfte, tavuk pirzola da yer alıyor. Tabi Gaziantep’in diller destan lahmacununu da mutlaka test etmenizi ve ayrı bir köşede tutmanızı avsiye ediyoruz.

ÇÖMÇEM‘i incelerken mekanda bulunanların yüzlerinden okunan lezzet keyfi, doğru yerde olduğunuz izlenimi veriyor. Akbank Dalyan Şubesi çalışanlarından bir grup olduğunu öğrendiğimiz fotoğraftaki isimlerin mekan için yorumları “Harika” oldu. Musa Yücesoy, Ahmet Başlandı, Ebru Seyran, Elçin Yalçın, Burçak Külekçioğlu, Ayben Altun, Ebru Aydın ve Buket Alpdeniz…

ÇÖMÇEM

ÇÖMÇEM’in bir başka masada ise, bu defa Ziraat Bankası Kalamış Şubesi çalışanlarına rastladık. Onlardan aldığımız yorum da benzer şekilde oldu. Ezgi Erdoğan, Pelin Yeşilyurt, Sinan Sayan ve Ebru Şakar’dan oluşan grubun yorumu; “Bizler için şans telakki ediyoruz. Umarız lezzetler böyle devam eder” şeklindeydi…

]]>
https://www.kadikoylife.com/marianin-bahcesinden-kendi-mekanina/feed/ 0
Ömür Erdoğan, Fenerbahçe Rotary’de! https://www.kadikoylife.com/omur-erdogan-fenerbahce-rotaryde/ https://www.kadikoylife.com/omur-erdogan-fenerbahce-rotaryde/#respond Thu, 15 Nov 2018 23:18:02 +0000 /?p=47406 Kadıköy’ün renkli simalarından Ömür Erdoğan, Fenerbahçe Rotary Kulübü’nün yeni üyesi oldu. Bir süredir üyelik çalışmaları devam Erdoğan’ın kesin kabul ve rozet takma işlemi, 15 Kasım Perşembe akşamı Büyük Kulüp’te düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Törene, Rotary Guvernörü Hasan Akbayrak da katılım gösterdi. Interact Kulübü Başkanı Irmak Genç ve Rotaract Kulübü Başkanı Erim Hurda’nın da hazır bulunduğu törende bir konuşma yapan Guvernör Akbayrak; “Ömür Erdoğan arkadaşımızın bundan böyle Rotary camiasında Fenerbahçe Rotary Kulübü üyesi olarak yer almasından büyük mutluluk duyacağım” dedi.

“GELİN, İNSANLARA İLHAM KAYNAĞI OLALIM”

Uluslararası Rotary’nin son dönem için belirlediği “İlham Kaynağı Olalım” mottosunun, tüm zamanları anlatan en anlamlı tema olduğunu belirten Hasan Akbayrak; “İlham kaynağı olmak, tüm dünyada toplumlara hizmet üreterek, değişen dünyanın yeni gereksinimlerine yanıt vermek üzere projeler üretip, harekete geçmeyi hedeflemektir. Söylemesi çok kolay ancak uygulaması pek o o kadar kolay değildir. Özveri ister, emek harcamak ister. Fakat sonuçlarını gördüğünüzde buna değer diyeceksiniz. Gelin, dünyamızın en fazla ihtiyacı olan dönemde insanlara ilham kaynağı olalım” ifadelerini kullandı.

“ULUSLARARASI ROTARY KULÜPLERİ İLE İLİŞKİLER KURACAĞIZ”

Ömür Erdoğan’ın rozet takma töreni öncesinde Fenerbahçe Rotary Kulübü’nün çalışmaları hakkında bir sunum yapan Başkan Emrah Kınav ise; “Önümüzdeki dönem içinde Uluslararası Rotary kulüpleriyle ilişkiler kurma ve geliştirme yönünde önemli adımlar atacağız” açıklamasında bulundu. Erdoğan’ın rozetini Rotary Guvernörü Hasan Akbayrak taktı. Tören sonrasında Emrah Kınav, Ömür Erdoğan ve Hasan Akbayrak, Kadıköy Life objektifleri için bu hatıra karesini verdiler.

Tören sonrasında bir konuşma yapan Ömür Erdoğan; “Rotary’de, özellikle Fenerbahçe Rotary Kulübü’nde olmak benim için büyük bir onur kaynağı olmuştur. Önerenlere ve kabul edenlere teşekkürüm sonsuzdur” şeklinde görüşlerini paylaştı…

Etkinlik  sonrasında tüm katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektiren Ömür Erdoğan, Büyük Kulüp Genç Girişimciler Komitesi Başkanlığı yanında gayrimenkul danışmanlığı da yapmakta. Erdoğan’ın çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak yaptığı çalışmaları da mevcut…

Fenerbahçe Rotary Kulübü‘nün etkinliğine, Fındıklı Rotary Kulübü’nden Av. Mustafa Duman da katıldı…

ömür erdoğan

Ömür Erdoğan

]]>
https://www.kadikoylife.com/omur-erdogan-fenerbahce-rotaryde/feed/ 0
DAK-SAR’dan rütbe töreni https://www.kadikoylife.com/daksar-uyelerine-ozel-rutbe-toreni/ https://www.kadikoylife.com/daksar-uyelerine-ozel-rutbe-toreni/#respond Sat, 03 Nov 2018 22:33:09 +0000 /?p=47205 Türkiye’nin denizde arama kurtarma konusunda önemli sivil toplum kuruluşları arasında yer alan DAK-SAR, üyeleri için Marmara Yelken Kulübü’nde rütbe töreni düzenledi. Derneğe yeni katılan üyelerin tanıtıldığı etkinlikte, 5-10-15 yılllık üyelerin de rütbeleri takıldı.

Törende bir konuşma yapan DAK-SAR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Argıç, DAK-SAR’ın denizlerde arama kurtarmanın teminatı olduğunu belirterek, geçtiğimiz aylarda Bostancı sahilinde düşen helikoptere ilk ulaşan ekiplerin kendileri olduğunu hatırlattı; “7/24 nöbette olan DAK-SAR gönüllüleri, denizde arama kurtarma için sürekli nöbetteler. Hepsini canı gönülden kutluyorum” dedi.

DAK-SAR GÖNÜLLÜLERİ, 7/24 MÜDAHALEYE HAZIR…

Rütbe töreninden sonra üyeler arasında çekiliş yapıldı ve çeşitli hediyeler verildi. Dernek üyeleri, gecenin ilerleyen saatlerine kadar DJ eşliğinde eğlenerek, tüm bir sezonun yorgunluğunu attı. Merkezi Kalamış Marina içerisinde yer alan DAK-SAR’da gönüllü çalışmak isteyenler; telsiz, amatör kaptanlık, arama kurtarma gibi zor sınavlardan geçerek seçiliyor. Gönüllüler, 7/24 nöbet tutarak sivil gemilerin yardım çağrılarına anında cevap verip, müdahale edebiliyor.

DAK-SAR

DAK-SAR’ın geleneksel rütbe törenine, denizclilik dünyasından birçok işadamı ve Marina yetkilileri katılım gösterdi. Ali Kırlangıç, Mustafa Kalkavan, Serdar Argıç, Fuat Çimen, Can Pembecioğlu, Murat Kaya, Sedat Soybay, Vedat Özon ve Turgay Aytaç…

DAKSAR

Etkinlikte 5-10-15 yıllık DAK-SAR üyelerinin rütbeleri, Deniz Ticaret Odası Genel Sekreteri Murat Tuncer ve Emekli Amiral Devrim Çorbacıoğlu tarafından takıldı…

]]>
https://www.kadikoylife.com/daksar-uyelerine-ozel-rutbe-toreni/feed/ 0
Pet shop ve pet kuaför bir arada https://www.kadikoylife.com/pet-shop-ve-pet-kuafor-bir-arada/ https://www.kadikoylife.com/pet-shop-ve-pet-kuafor-bir-arada/#respond Tue, 30 Oct 2018 12:53:33 +0000 /?p=47125 Bünyesinde pet kuaför salonu ile birlikte doğal kedi ve köpek mamalarının da satıldığı Selma Pet Shop, Ziverbey’de açıldı. Uzun yıllar İsviçre’de yaşayan ve Türkiye’ye kesin dönüş yapan Selma Hınıslıoğlu tarafından hizmete giren merkezde, özel tasarım kedi ve köpek yatakları da bulunuyor.

DOĞAL MAMA ÇEŞİTLERİ…

Kendisi de bir hayvansever olan Hınıslıoğlu’nun bir başka özelliği ise, kedi ve köpekler için üretilen yatak ve koltukların tasarımın kendisi tarafından yapılıyor olması. Selma Pet Shop bünyesinde kedi ve köpeklerde diyabet ve obezite rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olabilecek İtalyan ürünü doğal mamalar da satılıyor.

pet shop pet kuaför

Fahrettin Kerim Gökay Caddesi 34 numarada kapılarını açan Selma Pet Shop bünyesinde özel tasarım kedi ve köpek yatakları da satılmakta…

]]>
https://www.kadikoylife.com/pet-shop-ve-pet-kuafor-bir-arada/feed/ 0
Kadıköy’de fantastik bir hayal dükkanı; Özgür Takıl https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-fantastik-bir-hayal-dukkani-ozgur-takil/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-fantastik-bir-hayal-dukkani-ozgur-takil/#respond Wed, 24 Oct 2018 14:23:54 +0000 /?p=46979 Kadıköy’ü Kadıköy yapan biraz da sosyal hayatın farklı, çeşitli ve özgür olması. Biz de Kadıköy Life olarak yaklaşan Cadılar Bayramı kutlamalarına binaen, Kadıköy’ün en fantastik dükkanlarından Özgür Takıl Kostüm & Maske’ye yolumuzu düşürdük; bu hayal ve masal dünyasının kostüm, maske ve aksesuarlarını yaratan Özlem ve Özgür Öztel kardeşlere konuk olduk.

Bahariye Caddesi’nin hareketli ruh halinden Moda’ya çıkarken sağ tarafta yer alan Özgür Takıl’dan içeri giriyoruz. Girer girmez fantastik bir dünyanın içinde buluyoruz kendimizi. Süpermen, King Kong kostümleri, binbir çeşit maske ve sayısız aksesuarlar, insanın içindeki çocuğu bir anda ortaya çıkarıyor. Heyecanla söyleşimize başlıyoruz. Darth Vader, göz ucuyla bizi izliyor sanki sessizce.

özgür takıl

ÖZGÜN TASARIMLARLA DOLU FANTASTİK BİR DÜNYA…

Özlem Öztel; “Dört yıllık Kadıköylüyüz ama tarihçemiz 15 yıl öncesine, Taksim Atlas Pasajı’na dayanıyor” diyor. Taksim’in o bohem ortamında kostümcü açma fikri o zaman belirmiş akıllarında. Daha sonra kendi atölyelerini açmış ve kendi ürünlerini tasarlamaya başlamışlar. Kliplere, dizilere kostüm vermeye kadar gidince, işler Kadıköy’de şube açmaya kadar gelmiş. Özgür Öztel, ailece çalıştıklarını belirtiyor ve ekliyor: “Birçok kostüm, annemizin elinden çıkmış bir sanat eseri. Annemiz zaten ressam. Özgür Takıl ismini de ailece bulduk. Özgürlükten geliyor. Atölyemiz şu anda Ayvalık’ta üretimine devam etmekte. Tasarımlarımız son derece özgün ve aslında zor eserler. Fakat işi sevince zor diye bir şey kalmıyor.”

HER İNSAN, DOĞRU YER VE DOĞRU ZAMANDA İÇİNDEKİ ÇOCUĞU ÇIKARIYOR…

Biz söyleşirken yaşları 35’ün üstünde iki müşteri geliyor. Bir vampir ve Azrail kostümünü zevkle deneyip, şapka ile kombinliyorlar. Keyifle onları izliyoruz. Müşteriler gittikten sonra Özlem Öztel’e soruyoruz; “İnsanların istedikleri karakterlere bürünmelerini görmek nasıl bir duygu?” Özlem Hanım, her insanın doğru yer ve doğru zamanda içindeki çocuğu çıkarabildiğini söylüyor: “Önümüzde Cadılar Bayramı (Halloween) var. Bizim aslında en yoğun olduğumuz dönem. Tabi birçok eğlence mekanı, bizi bildikleri için işbirliği yapıyor. Koca koca insanları Pamuk Prenses, samuray kostümlerinde görmek ilginç oluyor.”

Özgür Takıl

KADINLAR CADI, ERKEKLER İSE KORKU FİLMİ KARAKTERLERİNİ TERCİH EDİYOR…

Bu fantastik hayal dükkanının farklı yerlerini geziyoruz. Renk renk ilginç maskeler, sinema tarihine damga vurmuş karakterler her yerden fışkırıyor, insanın tekrar çocukluğuna dönmesi harika oluyor aslında. “Peki, kimler neleri tercih ediyor” diye meraklı bir soru yöneltiyoruz Öztel kardeşlere. Kadınlar genelde cadı kostümünü, erkekler ise bazı korku filmlerinden esinlendikleri karakterleri tercih ediyormuş. “Erkekler vampir, Drakula, Freddy, Frankenstein olmak istiyor. Kimileri ise Süpermen, Iron Man, Batman ve astronot olmak istiyor” diyor Öztel kardeşler. Kadın-erkek ilişkilerinin ironisi buradaki kostüm seçimlerinde bile geçerli diye düşünüyoruz, hafifçe gülümseyerek. Ortalama kostüm kiraları 100 TL’den başlıyor, aksesuarlar ise 30 TL civarlarından başlıyor Özgür Takıl‘da.

Söyleşimize son verirken, hafif hayranlık duyduğumuz bu dükkandan çıkmak ister gibi değiliz ama artık ayrılmamız gerekiyor. Bahariye’nin karanlık sokaklarında çocukluğumuzu düşünerek, yüzümüzde bir gülümsemeyle yeni bir habere gitmek üzere kayboluyoruz.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-fantastik-bir-hayal-dukkani-ozgur-takil/feed/ 0
Tolga Şahlıoğlu’ndan bekârlığa veda https://www.kadikoylife.com/tolga-sahlioglundan-bekarliga-veda/ https://www.kadikoylife.com/tolga-sahlioglundan-bekarliga-veda/#respond Sun, 21 Oct 2018 22:26:33 +0000 /?p=46914 Kadıköy’ün mimari ve siyasi tarihinde önemli izleri olan Nüvit Şahlıoğlu’nun prensi Tolga Şahlıoğlu; “Bekârlığa artık veda ediyorum” diyerek, gönlünü kaptırdığı Burcu Topuz ile hayatını birleştirdi. Çiftin düğünleri, 21 Ekim Pazar günü Fenerbahçe Dalyan Club Tesisleri’nde yapıldı. Kadıköy’ün geçmiş dönemlerdeki belediye başkanı Selami Öztürk’ün de nikah şahitleri arasında yer aldığı düğünde, iş ve siyaset çevrelerinden 300’e yakın davetli vardı.

Tolga Şahlıoğlu

Kadıköy’ün geçmiş dönemlerde belediye başkanlığı görevinde bulunan Selami Öztürk, eşi ve çocukları ile birlikte katıldığı nikahın şahitleri arasındaydı. Diğer şahitler ise şu isimlerden oluştu: Aykan Kantoplu, Bilal Savaş Araç, Başar Necipoğlu, Yonca Güzelosman, Derya Ayan ve Selin Fındık.

Düğünün olmazsa olmaz davetlileri arasında, mimarlığın son zamanlardaki popüler ismi Ahmet Erkurtoğlu da vardı. Kendi adı ve soyadı dışında, AE Mimarlık’ın “E” harfine adını verin kızı Ezgi ile Tolga Şahlıoğlu & Burcu Topuz çiftinin özel gününe katılan Erkurtoğlu’nun bu konu ile ilgili öyküsünü, Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısında okuyabileceksiniz.

İş ve siyaset çevrelerinin büyük ilgi gösterdiği düğünün konukları arasında, adı Kadıköy Belediye Başkanlığı için geçen isimlerden Hakan Şişik de vardı. Şişik’i hemen yanında bir zamanlar Kadıköy siyasetine yön veren isimlerden Şeref Ekşi ile yan yana görünce “Biz çekildik izzeti ikbal ile” diyen Ekşi, “Konuya uzağım” mesajı verdi.

Tolga Şahlıoğlu & Burcu Topuz çiftinin düğün töreniyle ilgili ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi’nin Kasım & Aralık 2018 sayısı sayfalarında…

]]>
https://www.kadikoylife.com/tolga-sahlioglundan-bekarliga-veda/feed/ 0
Gaye Çelikağ’ı mutluluğa uğurladık https://www.kadikoylife.com/gaye-celikagi-mutluluga-ugurladik/ https://www.kadikoylife.com/gaye-celikagi-mutluluga-ugurladik/#respond Sun, 23 Sep 2018 17:10:38 +0000 /?p=46427 Kadıköy Life Ailesi olarak bir güzelimizi daha mutluluğa uğurladık. Geçtiğimiz yıl Sonsuz Gelişim Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nin İstanbul şubesinde halkla ilişkiler müdürü olarak görev alan Gaye Çelikağ, gönlünü kaptırdığı Hüseyin Taş’a “Evet” diyerek mutluluğa yelken açtı.

Çiftin nikahı, 22 Eylül Cumartesi akşamı Ataşehir Belediyesi Nikah Dairesi’nde düzenlenen bir törenle kıyıldı. Daha sonra Kalamış Süslü Sahne’de bir düğün yemeği veren Gaye Çelikağ & Hüseyin Taş çifti, burada akraba ve yakın dostlarıyla geç saatlere kadar eğlenerek mutluluklarını paylaştılar.

Gaye Çelikağ & Hüseyin Taş çiftinin nikah törenine, ETİ Ailesi’nden Aydan Kanatlı da katıldı. Düğünün nedimelik görevi ise, Çelikağ’ın ablasının kızları Su ve Güz Özerol’a düştü…

Gaye Çelikağ Hüseyin Taş

]]>
https://www.kadikoylife.com/gaye-celikagi-mutluluga-ugurladik/feed/ 0
Böyle olur By Mustafa’nın düğünü https://www.kadikoylife.com/boyle-olur-by-mustafanin-dugunu/ https://www.kadikoylife.com/boyle-olur-by-mustafanin-dugunu/#respond Wed, 19 Sep 2018 09:12:00 +0000 /?p=46379 Kadıköy merkezli ünlü organizasyon firması By Mustafa’nın sahibi Mustafa Bozkurt, oğlu Okyanus için muhteşem bir sünnet düğünü yaptı. Baltalimanı’ndaki Portaxe’de gerçekleşen düğüne yaklaşık 500 davetli katıldı. Organizasyon sektörünün en büyüğü olmasının verdiği sorumluluk ile adeta kılı kırk yaran By Mustafa Ailesi, “Böyle olur By Mustafa’nın düğünü” dedirtti.

ÖZEL ŞARKI BESTELENDİ…

Seda & Mustafa Bozkurt çiftinin 11 yaşındaki oğulları Okyanus Bozkurt’un sünnet düğünü için yaklaşık bir ay önceden başlayan hazırlıklar kapsamında, Sibel Mirkelam ve Suat Sakarya tarafından özel şarkı bestelendi. 18 Eylül Salı akşamı Portaxe’de hazırlanan salona bu şarkı eşliğinde giren Seda & Mustafa Bozkurt çifti, katılan konuklara teşekkürlerini ileterek; “Bir aile için en mutlu günlerden biri kabul ettiğimiz bugünümüzde bizlerle olmayı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz” dediler.

“AİLEME HUZURLARINIZDA TEŞEKKÜR EDERİM”

Daha sonra “Hafızların muhafızları meleklerdir” sözleriyle dikkatleri çeken hafız Selman Okumuş, Kuran tilaveti ve duası gerçekleştirdi. Ardından tahterevan üzerinde konukları selamlayarak salona giren Okyanus Bozkurt; “Burada olduğunuz için sizlere ve beni yetiştiren aileme huzurlarınızda teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

By Mustafa

MEHTER TAKIMI PERFORMANSI…

Gecede mehter takımının performansı da görülmeye değerdi. Konukları hayli etkileyen performans sonrasında kılıç kalkan ekibi de bir gösteri yaparak, etkinliğe damgasını vurdu.

MUSTAFA BOZKURT VE OĞLUNDAN ZEYBEK PERFORMANSI…

Geceye damgasına vuran bir başka gösteri ise, Mustafa Bozkurt ve oğlu Okyanus’un sergilediği zeybek performansı oldu. Son derece iyi çalıştıkları belli olan dans, konukları adeta büyüledi. Özellikle Okyanus’un kendine olan güveni, ileride ailesini büyük bir başarıyla temsil edebileceği imajını verdi.

İLK DANS ANNE SEDA BOZKURT İLE…

Daha sonra annesi Seda Bozkurt’u dansa kaldıran Okyanus, sonrasında annesini baba Mustafa Bozkurt’a devredip, kuzeni Selin’i dansa kaldırdı.

ÖĞRETMENİNE PLAKET…

Gecenin bir başka sürprizi de Okyanus Bozkurt’un öğretmenine plaket vermesi oldu. Eyüboğlu Eğitim Kurumları Kurucusu Dr. Rüstem Eyüboğlu da gecenin konukları arasındaydı. Eyüboğlu, Okyanus’un ne denli başarılı bir öğrenci olabileceğini görmüş ve kendisine yüzde 100 burs vermeye teklif etmişti. Okyanus’un buna teşekkürü ise sergilediği başarı oldu.

SANATÇI AKINI…

Seda & Mustafa Bozkurt çiftinin bu mutlu günlerine, sanatçılar da hem varlıklarıyla hem de şarkılarıyla katıldı. Coşkun Sabah’tan Sibel Mirkelam’a, Ferman Toprak’tan Hamiyet’e, Bülent Serttaş’tan Murat Kurşun’a kadar pek çok isim gecedeydi. Emirkan, Berna Tan, Hamiyet, Ankaralı Coşkun, Asena, Ahmet Selçuk İlkan da göze çarpan diğer isimler olarak objektiflerimize takıldı. Okyanus Bozkurt’un sünnet düğünü pastası, Bülent Serttaş ile birlikte kesildi.

SÜLEYMAN AKPINAR DA GECEDE…

Geceye katılanlar arasında, bundan 11 yıl önce Okyanus’un ilk fotoğraflarını çeken ünlü fotoğrafçı Süleymen Akpınar da vardı. Eşi Neslihan Hanım, çocukları Beren ve Berke ile sünnet düğününe katılan Akpınar; “Oğlum Berke için böyle bir düğün yapabilir miyim bilmiyorum ama arzu ederim” yorumunda bulundu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/boyle-olur-by-mustafanin-dugunu/feed/ 0
Barış Manço hayranları buluştu https://www.kadikoylife.com/baris-manco-severler-bulustu/ https://www.kadikoylife.com/baris-manco-severler-bulustu/#respond Tue, 18 Sep 2018 11:38:24 +0000 /?p=46367 Tamamı Barış Manço hayranlarından oluşan Barış Manço İlelebet Grubu, düzenlenen toplantı ile bir araya geldi. İzmir ve Bursa gibi çevre illerden de katılım sağlayan Barışseverler, Kadıköy İskelesi’nde buluştuktan sonra Moda sahilindeki yeşil alana geçtiler.

Çimenlerin üzerinde yapılan kahvaltı ile başlayan etkinlik, Barış Manço ve aynı dönem sanatçılarının şarkılarının hep birlikte söylenmesiyle devam etti. Moda’da düzenlenen Plak Günleri etkinliğine de uğrayan grup, daha sonra Kuzen Cafe’de soluklandı. Burada da Barış Manço, Cem Karaca ve İlhan İrem gibi sanatçıların şarkıları ile kulakların pası silindi. Grup üyeleri, bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere vedalaşarak ayrıldı.

Barış Manço

Haber ve fotoğraflar: Deniz Tokgöz

]]>
https://www.kadikoylife.com/baris-manco-severler-bulustu/feed/ 0
Tütenyurd Ailesi’ne Litvanya’dan gelin https://www.kadikoylife.com/tutenyurd-ailesine-litvanyadan-gelin/ https://www.kadikoylife.com/tutenyurd-ailesine-litvanyadan-gelin/#respond Sat, 28 Jul 2018 11:30:14 +0000 /?p=45738 Tütenyurd Ailesi’ne Litvanya’dan gelin geldi. Süreyya Nurdan & İbrahim Tütenyurd çiftinin İngiltere’de yaşayan oğulları Orçun Tütenyurd, gönlünü kaptırdığı Litvanyalı Kristina Artemjeva ile hayatını birleştirdi. Divan Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleşen düğün törenine çok sayıda davetli katıldı. Çiftin mutlu günü için Litvanya’nın yanı sıra İspanya, İtalya, İngiltere ve Güney Amerika’dan da gelenler oldu.

Organizasyon ile birlikte her şeyin büyük bir titizlikle hazırlandığı düğünde, kusursuzluk dikkatleri çekti. Damat Orçun Tütenyurd’un arkadaş çevresinde yer alan ünlü Six Pack grubu, uzun zaman konuşulacak olan düğünün müziklerine imza attı. Orkestranın solisti Nilgün Yavaşoğlu, seslendirdiği şarkılarla düğünün konuklarına unutulmaz bir gece yaşattı.

Düğün ile ilgili ayrıntılı haberlerin, Kadıköy life Dergisi sayfalarında yer alacağı bilgisini paylaşıyoruz…

Düğünde kıyılan nikahın şahitleri Rasita Artemjeva, Bahar Akgün, Murat Taşer ve Ayşe Taşer oldu…

ibrahim tütenyurd

Kristina Artemjeva ile Orçun Tütenyurd’un Londra’da tanışmalarını sağlayan arkadaş grubu, düğünün olmazsa olmaz konukları arasındaydı. İngiltere ile birlikte Litvanya, İspanya, İtalya ve Güney Amerika’dan gelen arkadaş grubu üyeleri, Kristina & Orçun Tütenyuırd çiftine mutluluk dileklerini iletti. Vaiva Tepe, Cem Tepe, Nicolas Banos, Veronica Rodrigez, Mara Asmur, Mona Iglesias, Mana Moreno, Kelly Footit ve Milton Bonelli…

Düğünün konukları arasında Kadıköy Life Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Canan Toprakkaya, Kadıköy Gazetesi Köşe Yazarı Celil Özdemir ve TOURMAG Turizm Dergisi editörlerinden Hazal Başaran da vardı. Üçlü Tarihi Yarımada manzarasını arkalarına alarak çektirdikleri hatıra fotoğrafı dikkatleri çeken fotoğraflar arasındaydı…

Tütenyurd Ailesi’nin işyerinden komşuları da mutlu günlerinde onları yalnız bırakmadı. Canan Toprakkaya, Hazal Başaran ve Celil Özdemir ile aynı masayı paylaşan komşular, birbirlerini tanımış olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdiler. Celil Özdemir, Hazal Başaran, Canan Toprakkaya, Orçun Tütenyurd, Kristina Artemjeva, Müzeyyen Uludağ, Nejat Erdem, Bingül Erdem, Naz Gülen ve Alp Gülen…

Düğünde orkestra olarak görev yapan Six Pack öylesine başarılı bir performans sergiledi ki, tüm konuklar hayran kaldı. Nilgün Yavaşoğlu’nun seslendirdiği şarkılara eşlik eden orkestra elemanları şu isimlerden oluşuyordu: Nartun Şarman, Toros Energin, Egemen Mağden, Erencan Erener, Ozan Özcan ve Murat Kirgiç…

Düğün için yurt dışından gelenler olduğu gibi İstanbul dışından da gelenler oldu. Alanya’dan gelen Melis Morsallı, bu isimlerden biriydi. Uzun yıllar İbrahim Tütenyurd’a asistanlık hizmeti veren, şimdilerde ise Alanya’da turizm işletmeciliği yapan Morsallı; “Tütenyurd Ailesi’nin hayatımda bambaşka bir yeri vardır. Onları ailemin en önemli parçaları arasında görmekteyim. Bu özel günlerinde hiç tereddütsüz koşa koşa geldim” açıklamasında bulundu…

Tütenyurd Ailesi’ni bu mutlu günlerinde yalnız bırakmayan isimler arasında, İbrahim Tütenyurd‘un okul arkadaşı Hami Erdem de vardı. Eşi ile birlikte genç çifte mutluluk dileklerini ileten Hami Erdem, aynı zamanda Süreyya Nurdan & İbrahim Tütenyurd çiftini de tebrik etti…

]]>
https://www.kadikoylife.com/tutenyurd-ailesine-litvanyadan-gelin/feed/ 0
Ahmet Vefik Alp kayınpeder oluyor https://www.kadikoylife.com/ahmet-vefik-alp-kayinpeder-oluyor/ https://www.kadikoylife.com/ahmet-vefik-alp-kayinpeder-oluyor/#respond Mon, 02 Jul 2018 21:44:41 +0000 /?p=45380 Ünlü kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in kızı Ceylan Alp, gönlünü kaptırdığı Volkan Yavaş ile nişanlanarak evlilik yolundaki ilk adımı attı. Çiftin nişan töreni, 30 Haziran Cumartesi akşamı Ahmet Vefik Alp’in yaşadığı Yazıcı Malikanesi’nin bahçesinde gerçekleşti. İki tarafın aileleri ve yakınları arasından yaklaşık 100 kişilik bir davetli grubunun katıldığı nişan töreninde, yüzükleri Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp taktı.

“NASIL OLDU ANLAMADIM”

Nişan yüzüklerini takmaya hazırlanan Alp, espri dolu konuşmasıyla konukları kahkahaya boğdu: “Bu iki güzel insan görüşmeye başlamışlar, sonrasında birbirlerini sevmişler ve evlenmeye karar vermişler. Nasıl oldu? diye sorduğumda ise ‘Biz de anlamadık’ dediler. Doğrusunu isterseniz ben de hiç anlamadım ve hatta kendime de kızdım, nasıl fark edemedim diye…”

“SEVGİNİN ÖNÜNE HİÇBİR KUVVET GEÇEMEZ”

Artık bu saatten sonra yapacak bir şey olmadığını dile getiren Ahmet Vefik Alp; “Ben sevgiye, aşka inanan ve saygı duyan bir insanım. Sevgi öylesine güçlüdür ki, önünde hiçbir kuvvet duramaz. Saygıdeğer eşim Lale Hanım ile benzer şekilde hayatımızı birleştirdik ve tam 35 yıl boyunca sürdürdük.  Şimdi yegane arzum, biricik kızımın sonsuza kadar mutluluk içinde yaşaması, güzel ülkemize hayırlı evlatlar yetiştirmesi olacaktır” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in prensesi Ceylan Alp ve Volkan Yavaş’ın nişan töreni ile ilgili ayrıntılı haberleri, Kadıköy life Dergisi’nin yeni sayısı sayfalarında okuyabileceksiniz…

Küçükyalı sahilindeki Yazıcı Malikahenesi’nin bahçesinde gerçekleşen nişan töreni, tek kelime ile kusursuzdu. Partinin konsept danışmanlığını üstlenen MAK Events, her şeyin mükemmel olması için yoğun çaba harcadı. Özellikle bahçe süslemesi ve çiçekler, konuklar tarafından hayli beğenildi…

Nişan töreni sırasında en az Ceylan kadar heyecanlı olan annesi Lale Hanım öylesine duygu yüklendi ki, bu heyecanını ve mutluluk gözyaşlarını gizlemek için zaman zaman ağaçların arkasına gitti…

Ceylan Alp & Volkan Yavaş’ın nişan törenine, Alp Ailesi’nin Kuşadası’nda yaşayan üyelerinden de katılanlar oldu. Dr. Levent Alp bu isimlerden biriydi…

Davetin konukları arasında, Alp Ailesi’nin olmazsa olmaz dostları da vardı. Muammer Doğanbay, Zeycan Doğanbay, Yaman Görken, Naz Görken, Zübeyde Görken, Tülin Alp, Ahmet Vefik Alp, Ayşegül Arzu Alp, Canan Toprakkaya, Hikmet Pekergin ve Ahmet Murat Pekergin…

Ahmet Vefik Alp - Ceylan Alp

]]>
https://www.kadikoylife.com/ahmet-vefik-alp-kayinpeder-oluyor/feed/ 0
A Mimarlık 20 yaşında! https://www.kadikoylife.com/a-mimarlik-yasinda/ https://www.kadikoylife.com/a-mimarlik-yasinda/#respond Wed, 06 Jun 2018 23:03:31 +0000 /?p=45004 Geçmişten gelen yılların deneyimiyle geleceği tasarlayan, yaptığı küçük dokunuşlarla büyük mutluluklar oluşturan, doğaya uyumlu mekan tasarımlarıyla adından sıklıkla söz ettiren A Mimarlık, 20. yaşını kutladı. Firmanın kurucusu Özgül Öztürk’ün ev sahipliğinde Kuzguncuk’taki merkezlerinde düzenlenen etkinliğe katılanlar arasında; Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı Ali Can Aksu, Galatasaray’ın eski yöneticilerinden iş adamı Turgay Kıran ve KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) üyelerinin yanı sıra yaklaşık 200 davetli yer aldı.

Özgül Öztürk, konu ile ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “20. yıl kutlamamızı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü gibi çok anlamlı bir günde yapmayı tercih ettik. A Mimarlık olarak, döngüsel tasarım ve tüketim bilinci mottolarıyla hareket ediyoruz. Daha yeşil ve sürdürülebilir yarınlar tasarlamak için birbirinden başarılı çalışmalara imza atıyoruz. Dünya Çevre Günü’nde, doğanın tüm ihtiyacı karşılayacak bir kaynak topluluğu olarak görülmeye devam edilmesi halinde çevrenin yok olacağına vurgu yapmak istedik.”

GÜZEL DOSTLUKLAR VE MUTLU YARINLAR İNŞA EDİYOR…

A Mimarlık, gün geçtikçe doğadan mahrum kalan şehir insanına özlem duyduğu ferahlığı yeniden yaşatmak için 20 yıldır büyük bir heyecanla çalışıyor. Sadece yapılar değil, güzel dostluklar ve mutlu yarınlar inşa ediyor. Yola çıktığı andan itibaren başarılı dönüşümlere imza atan A Mimarlık‘ın referansları arasında; Beylikdüzü Belediyesi, KAGİDER, BKM, Kale, Özyeğin Üniversitesi, Bristol Myers Squibb, Ferring İlaç gibi büyük firmalar yer alıyor.

BİRÇOK ÖDÜL İLE BAŞARILARINI TAÇLANDIRDI…

Aldığı ödüller ile ulusal ve uluslararası arenada dikkatleri üzerine çeken A Mimarlık Kurucusu Özgül Öztürk; değişime, dönüşüme, doğaya ve kadın haklarına verdiği katkılarla bilinen sosyal bir mimar olarak Rotary tarafından Meslekte Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görüldü. Öztürk’ün sosyal dayanışmayı arttırmayı, köyün kültürel özelliklerini ve kaybolmaya yüz tutan değerlerini yeniden ortaya çıkarmayı ve üretimi aktif hale getirmeyi; köydeki yapılaşmanın yerel kimliğe daha uygun, sağlıklı ve az enerji tüketen, iklim değişikliğine olumlu katkıda bulunan ekolojik mimariyle yapılmasını hedefleyen projesi “Nimri’de Yeniden Hayat”, ülkemize Uluslararası Sürdürülebilirlik Ödülü kazandırdı. Venedik Bienali’nde ödül töreni yapılan, POT+ ekibiyle birlikte gerçekleştirmiş oldukları “Sıkıştırılmış Toprak Duvar” uygulaması ise, Uluslararası Sürdürülebilir Mimarlık dalında S-ARCH 2018 Project Awards / Küçük Projeler kategorisinde mansiyon ödülü aldı.

DOSTLARI YALNIZ BIRAKMADI…

A Mimarlık’ın 20. yaş kutlamasına, Özgül Öztürk’ün yakın çevresi ve firma paydaşlarından çok sayıda kişi katılım gösterdi. Bu mutlu gününde Öztürk’ü yalnız bırakmayan isim ve kuruluşlardan bazıları şöyle gerçekleşti: KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Erdem, yönetim kurulu üyeleri Bahar Kayserilioğlu, Fisun Usta, Feyhan Kapralı, Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu, Seçil Baykara Şendağ, Esra Bezircioglu, Güzin İlker, Selen Erdeniz, üyeler Gülsün Zeytinoğlu, Tülin Yazıcı, Remziye Büyükayman, Handan Ercengiz, Gonca Ergün, Yaprak Yapsan, Aysegul Demirağ, Berrin Kuleli, Ayşe Ağaç Dağ, Nuran Evrensel, Semiha Ünal, Beylem Leblebici Birsen, İksir Sema Aydın, Özlem Duyar, Şenda Tüfekçioğlu, Melek Yıldız, Bahar Şen, Gamze Gedikoğlu, BKM Genel Koordinatörü Celâl Tak; sivil toplum aktivisti, Ashoka Senior Fellow ve Good4Trust.org kurucusu Dr. Uygar Özesmi, Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ni hayata geçiren sistem tasarım ve stratejistleri Pınar Öncel ile Tuna Özçuhadar, Sürdürülebilirlik Adımları ve Çevreci Etkinlikler Genel Koordinatörü Sosyal Girişimci Emrah Kurum, WWF – Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı’ndan Burcu Yeşil, 3. Göz Dergisi Sahibi Güler Pınarbaşı, Optimist Yayınları Sahibi Zeynep Dicleli Erdoğan, www.yapi.com.tr/Mimarizm Genel Koordinatörü Aslıhan Abay Erkmen, Denizbank Pendik Şubesi Müdürü Ümit Uygur, Denizbank Müfettişi Ülkem Calip Uyar, İTÜ Tekstil Mühendisliği Dr. Merve Küçükali Öztürk, Total Saha Müdürü Özgenç Öztürk ve kızları Eylül Öztürk, Mete Akalın, Doğa Tamer, İnci Ertürk, Aytül Öztürk, Ali Haydar Elveren, Ayşe Ertürk, Kenan Öztürk, Okan Akın, Cengiz Hasgül, Gülen Seyhan, Nevin Öztürk, Vuslat Dülgeroğlu, Özge Opak, Ersan Sürek, Fatih Parçaoğlu, Vedat Morhayim, Ayşe Özsu, Sedef Bilgin Kalay, Sıdıka Perçinel, Betül Suda, Müge Eryılmaz, Mahir Dönmez, Deniz Soydan, Ebru Ziyanak, Pınar Hadimli, Deniz Üçok, Elif Oğuzbal, Meriç Emre Akiz, Tülay Yakar.

A Mimarlık

İş adamı Turgay Kıran, A Mimarlık Kurucusu Özgül Öztürk, TUROYD Başkanı Ali Can Aksu…

özgül öztürk

İklim Değişikliği liderlerinden olan Özgül Öztürk; sürdürülebilirlik, yeşil mimari, doğal yapılar, topluluk oluşturma, ekolojik mimari, sürdürülebilir yaşam ve sosyal değişim dönüşüm konularında aktif çalışmalarda yer alarak dikkat çekiyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/a-mimarlik-yasinda/feed/ 0
Vefalı Köfteci, Ada’ya çıkıyor! https://www.kadikoylife.com/vefali-kofteci-adaya-cikiyor/ https://www.kadikoylife.com/vefali-kofteci-adaya-cikiyor/#respond Tue, 05 Jun 2018 09:19:46 +0000 /?p=44909 İstanbul’un Vefa semtinde doğan, Kadıköy’de gelişen ve önümüzdeki yıllarda adından çok söz ettirecek olan Vefalı Köfteci, ikinci lezzet durağını Büyükada’da açıyor. Baba Hasan Sara tarafından yaratılan, oğul Efkan Sara tarafından geliştirilen Vefalı Köfteci, iki yıl önce Şaşkınbakkal’da açtığı küçük sevimli dükkanında o kadar büyük ilgi gördü ki, şimdilerde zincir olma yolunda.

MEHMET SOYUPAK DESTEĞİ…

Markanın gelişmesi yolunda destek verme kararı alan Soyupak Investment Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soyupak, VEFALI’nın ilk  şubesini Adalar’da açarak markaya açık desteğini ortaya koydu. 12 Haziran’dan itibaren Büyükada’da Beşiktaş-Bakırköy Motor İskelesi karşısında hizmet verecek olan Vefalı Köfteci için başka merkezlerde de yatırıma yönelik  lokasyon planlamalarının olduğu bilgisini aktaran Soyupak; “Asıl işimiz inşaat, ancak sektörün içerisinde bulunduğu durum itibariyle bir müddet yatırıma devam etmenin bizim açımızdan efektif olmadığı kararını aldık” dedi.

Soyupak Investment Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soyupak

“ADALAR’A BAŞKA YATIRIMLARIMIZ DA OLACAK”

Şirket merkezlerine olan yakınlığı nedeniyle yıllardır Adalar’a farklı bir yatırım yapmanın planlaması içerisinde iken Vefalı Köfteci‘nin lezzetiyle tanıştıklarını dile getiren Mehmet Soyupak; “Yönetimimizde değerlendirdik ve yatırıma karar verdik. Firma politikamız doğrultusunda, hangi iş kolunda olursa olsun inanmadığımız hiçbir işe girmeyiz. Çok iyi etüt ve planlama yaparız ve bir işi ya en iyi şekilde yaparız ya da hiç yapmayız. Bu eseri ruhsat tarihi itibariyle 23 günde bitirmenin haklı gururunu da yaşamaktayız. Bu, Büyükada’ya ilk yatırımımız. Ada sakinlerini ve misafirlerini bizden gelecek birçok yatırımla tanıştırmaktan onur duyacağız” diye ekledi.

ADALAR’IN PRESTİJİNE KATKI SAĞLAYACAK…

Bir Soyupak Investment yatırımı olan Vefalı Köfteci Büyükada Şubesi’nin binası, Kültür Bakanlığı – Anıtlar Kurulu onaylı ve tasarım ödülüne layık proje olarak görülüyor. Adalar’ın prestijine katkı sağlayacak dekorasyonu ve konsepti ile oldukça iddialı bir mekan olarak tasarlanan projenin, azımsanmayacak bir bütçe ile hayata geçirildiği de konuşulanlar arasında.

Vefalı Köfteci Büyükada

]]>
https://www.kadikoylife.com/vefali-kofteci-adaya-cikiyor/feed/ 0
Tarihi binada modern meyhane kültürü; Agapia Mezze https://www.kadikoylife.com/tarihi-binada-modern-meyhane-kulturu-agapia-mezze/ https://www.kadikoylife.com/tarihi-binada-modern-meyhane-kulturu-agapia-mezze/#respond Sat, 26 May 2018 15:20:58 +0000 /?p=44668 Kadıköy’de tarihi bir binada meyhane kültürünü yaşatan harika bir mekandan söz etmek istiyoruz. Bahariye Caddesi’ndeki “Agapia Mezze” adını taşıyan bu mekana uğradığınızda, bizlere kesinlikle hak vereceğinize inanıyoruz.

Siz değerli okurlarımıza bu mekandan sık sık bahsedeceğiz, haberler vereceğiz. Bu çalışmayı sadece inandığımız mekanlar için yaptığımızı, bizi takip eden okurlarımız iyi bilir. Dolayısıyla, yolunuz düştüğünde Agapia Mezze’ye mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Agapia Mezze Bahariye

KAHVALTILARI DİLLER DESTAN…

Hiç tahmin etmeseniz de mekanın kahvaltılarının dillere destan olduğunu, konuklar tarafından bizlere aktarılan özelliklerden biri olarak not aldık. İlk fırsatta giderek tecrübe edeceğiz. Üstelik sadece pazar günleri de değil, Agapia Mezze’de her gün kahvaltı servisi var. Tabi bir de çilekli milföyleri var ki, onu test ettik ve “Bu kadar da olamaz” dedik.

Mezzo soprano Özge Kalelioğlu, eski balerin Evin Montefusco, Prof. Alev Meral Tokgöz, Haliç Üniversitesi Konservatuvar Opera Bölüm Başkanı Nilgün Onat ve İstanbul Devlet Opera Balesi Baş Tenoru Ali İhsan Onat…

OPERACILARIN UĞRAK YERİ…

Kadıköy Süreyya Operası’na çok yakın olması nedeniyle Agapia Mezze’nin operacıların da uğrak yeri olduğunu hemen söylemeliyiz. Titizliğiyle bilinen bu camianın önde gelen isimlerinden bir grup, mekanda bulunduğumuz sırada objektiflerimize takıldı. Düşüncelerini almak istediğimizde ise “Memnuniyetle” diyerek, şunları söylediler: “Burada kendimizi son derece huzurlu hissediyoruz. Özellikle bahçesi, 1950’lilerin Viyana’sına götürüyor bizleri. Servis kalitesi ve lezzetlerin için beklentilerin çok çok üstünde olduğunu da eklemeliyiz.”

Agapia

Kadir Toprakkaya, Çağla Adıgüzel, Arzu Pangal ve Mehmet Narttürk…

KADIKÖY’ÜN İMAJINA KATKI MİSYONU…

Mekanın 2009 yılından bu yana işletmeciliğini yapan Mehmet Narttürk, “Burada Kadıköy’ün, Türkiye’nin en yaşanabilir ilçeleri arasında ilk sırada yer alıyor olması imajına katkı sağlamak gibi bir misyon da üstlenmiş durumdayız. Ancak, Kadıköy’ümüzü yöneten kurumlardan destek bekliyoruz. Maddi kazanç, asla önceliklerimiz arasında değildir” derken; Halkla İlişkiler Yöneticisi Arzu Pangal ise “Uzun yıllar The Green Park Hotel Bostancı’da yönetici asistanı olarak görev yaptım. Agapia Mezze’de de beş yıldız kalitesini misafirlerimize gösterebilme gayreti içerisindeyiz. Aldığımız olumlu tepkiler yanındaki övgü dolu sözler, bizlere moral kaynağı oluyor” şeklinde konuştu.

Agapia

]]>
https://www.kadikoylife.com/tarihi-binada-modern-meyhane-kulturu-agapia-mezze/feed/ 0
Kadınların ortak emeği Moda’da! https://www.kadikoylife.com/kadinlarin-ortak-emegi-modada/ https://www.kadikoylife.com/kadinlarin-ortak-emegi-modada/#respond Fri, 25 May 2018 12:54:42 +0000 /?p=44652 Kadıköy Belediyesi’nin kadınlar arasındaki dayanışma ve üretim ağını güçlendirmek üzere kurduğu kadın emeği pazarı “Potlaç”, Kadıköy Moda’da açıldı. Kadınların el emeklerini sergileyecekleri stantların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da stantlarının yer alacağı Potlaç Moda Satış Alanı’nda takıdan örgüye, seramikten ahşaba kadar birbirinden farklı ürünlere ulaşmak mümkün.

Moda

DÖNÜŞÜMLÜ OLARAK 80 TEZGAH KURULACAK…

“Potlaç” projesi kapsamında kadınların birbirleriyle dayanışarak ürettikleri ürünler, Moda’da kurulan stantlarda 25 Mayıs’tan itibaren her cuma, cumartesi ve pazar günü 11.00-22.00 saatleri arasında Moda Aile Çay Bahçesi’nin arka tarafında alıcı bulacak. Kadın örgütlerinin omuz omuza ürünlerini sergileyecekleri Moda’da takı, örgü, tığ, dikiş, keçe, süsleme, boyama, çanta yapımı, bez bebek, oyuncak, kanaviçe, seramik, tahta işleri, cam, resim ve benzeri alanlarda üretilen birbirinden renkli ürünler görücüye çıkacak. Her hafta açılacak 39 stant, dönüşümlü olarak yaklaşık 80 kadın ve kadın örgütü tarafından kullanılacak. Potlaç Moda Satış Alanı, Kasım ayına kadar açık olacak.

KADIN ÖRGÜTLERİ DE MODA’DA…

Potlaç Moda Satış Alanı, bireylerin ürünlerini sergiledikleri bir yerden ziyade kadınların birlikte hareket ettikleri, ürettikleri bir dayanışma ağının parçası. Sivil toplum örgütlerinin de kendilerine alan bulabildikleri Moda‘daki stantlarda Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV), Sardunya El Emeğini Değerlendirme Derneği, Mor Çatı, Mor Dayanışma, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Spod, FeminAmfi, Yoğurtçu Kadın Forumu, Barış İçin Kadın Girişimi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Sınır Tanımayan Kadınlar, Kampus Cadıları, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı, Göçmen Kadınlar, Kader Kısmet Atölyesi, Yeryüzü Kadınları Dernek Girişimi, İstanbul Feminist Kolektif, Halkevci Kadınlar, Genç Hayat Vakfı, Hanımgiller gibi çok sayıda STK yer alacak.

850 KADIN ÜRETİYOR…

Kadıköy Belediyesi’nin organize ettiği kadın emeği pazarı Potlaç’ın adı, Kızılderililerin değiş-tokuş bayramlarından geliyor. Potlaç, tek başına değil kolektif olma, rekabet değil dayanışma, üretmekten ve alışverişten öğrenme, birbirini tanıma ve birbiriyle bağlar kurmayı hedefliyor. Kadıköy Belediyesi’nin “Kadıköylü kadınlar için gelir yaratılması” hedefini gerçekleştirebilmek amacıyla başlattığı Potlaç ağında halihazırda 850 kadın bulunuyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadinlarin-ortak-emegi-modada/feed/ 0
Tanıtkan Ailesi’ne Türkmen gelin https://www.kadikoylife.com/tanitkan-ailesine-turkmen-gelin/ https://www.kadikoylife.com/tanitkan-ailesine-turkmen-gelin/#respond Tue, 15 May 2018 22:05:20 +0000 /?p=44374 Kadıköy’ün renkli isimlerinden ünlü gayrimenkul danışmanı Recai Tanıkan’ın oğlu Ergun Tanıtkan, bekarlığa veda diyerek Jeren Şirmedova ile hayatını birleştirdi. Türkmenistan asıllı Şirmedova ile yaklaşık 5 yıl önce tanışan Ergun Tanıtkan; “Onu görür görmez etkilenmiş ve aylarca aklımdan çıkaramamıştım. Kaderin ve ailelerimizin de desteğiyle, birbirimize hayatlarımızı sonsuza kadar verme kararı aldık. Bu konuda bize destek olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

NİKAHIN TANIKLARI MİLLETVEKİLLERİ OLDU…

Ergun Tanıtkan & Jeren Şirmedova çiftinin nikahı, 13 Mayıs Pazar günü Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde düzenlenen bir törenle kıyıldı. Nikahın şahitleri, CHP İstanbul Milletvekili Ali Özcan ile geçtiğimiz dönemin en aktif CHP Milletvekili olan Kadir Gökmen Öğüt oldu.

ŞEHİR DIŞI VE TÜRKMENİSTAN’DAN YOĞUN KATILIM…

Nikahta bazı Kadıköy Belediye Meclis Üyeleri de hazır bulunurken; CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ile Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, çiçek göndererek çifte mutluluk dileklerini ilettiler. Nikah törenine katılmak üzere Türkmenistan, Ankara, İzmir ve Çorlu’dan gelenler oldu.

Kadıköy Life Ailesi olarak Ergun Tanıtkan & Jeren Şirmedova Tanıtkan çiftine mutluluk dileklerimizi iletiyoruz…

Tanıtkan

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özcan, nikahta Ergun Tanıtkan’ın şahidi olurken, Kadir Gökmen Öğüt ise Jeren Şirmedova’nın şahidi oldu…

Geçtiğimiz dönem CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, nikah cüzdanını Jeren Şirmedova Tanıtkan’a uzatarak; “Ergun sana emanet, mutluluğunuz daim olsun” şeklinde konuştu…

Tanıtkan

Tanıtkan Ailesi’nin büyükleri arasında yer alan, Ergun Tanıtkan’ın amcası ünlü gazeteci Recep Peker Tanıtkan, nikah için Ankara’dan geldi ve çifte mutluluk dileklerini iletti. Recai Tanıtkan, Melahat Tanıtkan, Jeren Şirmedova Tanıtkan, Recep Peker Tanıtkan, Gülseren Tanıtklan ve Ergun Tanıtkan

]]>
https://www.kadikoylife.com/tanitkan-ailesine-turkmen-gelin/feed/ 0
Calipso akşamlarına yoğun ilgi https://www.kadikoylife.com/calipso-aksamlarina-yogun-ilgi/ https://www.kadikoylife.com/calipso-aksamlarina-yogun-ilgi/#respond Sun, 13 May 2018 20:10:02 +0000 /?p=44286 Caddebostan-Tuzla Sahilyolu’nun yıldızlı balık mekanlarından Calipso Fish Gurme, bu yıl ikinci defa kazandığı “En İyi Mekan” ve “Vazgeçilmez Lezzetler” ödüllerinin ardından gördüğü ilgiyi neredeyse üç katına çıkardı. Avrupa yakası başta olmak üzere İstanbul’un en uzak noktalarından, hatta İstanbul dışından bile gelenlerin olduğu mekanda konuklar, sadece Calipso’ya ait özel lezzetleri test edebilme imkanı da bulabiliyor.

Calipso Fish Gurme levrek tandır

KALKAN TANDIR’DAN SONRA LEVREK TANDIR…

Tüm zamanların en başarılı  gurme yazarları arasında gösterilen duayen Vedat Milor’un yazdığı ve dostlarına tavsiye ettiği “Calipso Kalkan Tandır” ile büyük bir şöhret yakalayan mekan, şimdilerde tandır lezzetini levrek balığına taşıdı. Büyük boy bir deniz levreğinin taş fırında, zeytinyağı içinde ve 30 diş sarımsak ile marine ederek pişirilip, “Levrek Tandır” olarak konuklara sunulduğu lezzet için alınan yorumların tamamı için söylenen tek söz, “Olağanüstü” olarak yansımakta.

KARAKAŞ AİLESİ’NDEN DOĞUM GÜNÜ…

Calipso Fish’e doğum günü kutlaması için gelen Karakaş Ailesi; “Ailemizin gözbebeği Tuğba Karakaş’ın 42. yaş gününü, mekanın özel lezzetleriyle kutlamayı tercih ettik” dedi. Aile üyeleri arasında Damla Karakaş, Merve Karakaş, Onur Karakaş, Mübeccel Karakaş, Bartu Tekkaya ve Tuğba Karakaş yer aldı.

TAVUKÇUOĞLU, YENİ KARARLARI KUTLADI…

Anadolu Yakası İnşaatçılar Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu, sıkıntı yaşamakta olan inşaat sektörü için hükümetin aldığı bir dizi kararlardan duyduğu memnuniyeti, eşi Zehra Tavukçuoğlu ve çocukları Begüm & Efe Tavukçuoğlu ile birlikte Calipso Fish’te balık ziyafetiyle kutlamayı tercih etti.

ODABAŞI’LARIN ABD’DEN KONUĞU VARDI…

Kadıköy Life okurlarının “Çikolata Kralı” olarak tanıdığı Selaattin Odabaşı, Calipso Fish’te objektiflerimize takılan isimler arasındaydı. Selahattin Bey, zarif eşi Hülya Hanım ile birlikte çok eski dostları olan ve ABD’de yaşayan Rupen Söylemezoğlu’nu ağırladı. Yaklaşık 40 yıldır New Jersey’de yaşayan Söylemezoğlu’nun Kadıköy ile ilgili müthiş anıları olduğunu ve bunları Kadıköy Life Dergisi sayfalarında paylaşacağı sözünü aldık. Tanığımız ise, mekanın sahiplerinden Ziya Kaçar oldu.

NİCE YILLARA ZEYNEP ERKASAR…

Calipso Fish’i doğum günü kutlaması için tercih eden bir başka aile, Erkasar Ailesi idi. 34. yaşına merhaba diyen Zeynep Erkasar; “Kadıköy Life’ın bu kutlamaya tesadüf etmiş olması ayrı bir şans. Teşekkür ederim” şeklinde konuştu. Kutlamaya katılanlar arasında Cihan Çiloğlu, Zeynep Erkasar, Burak Erkasar, Tülin Erkasar, Yasemin Erkasar ve Onur Erkasar bulunuyordu.

NEHİR ÖZBİLGEN, “BALIK” DİYOR…

Türk voleybolunun başarılı ismi Nehir Özbilgen, tekrar sayfalarımıza konuk oldu. Geçtiğimiz sayıda oynadığı reklam filmindeki başarısı ile gündemde olan Özbilgen, bu kez voleyboldaki başarısı ile sayfalarımıza konuk oldu. Eczacıbaşı Midi’17 A Takımı oyuncusu Nehir Özbilgen, takımında harikalar yaratıyor. Balık konusunda da seçici olan Özbilgen; “Bir tek burada keyifle yiyebiliyorum ve kendimi evimdeki kadar rahat hissediyorum” mesajı verdi. Nehir Özbilgen’e Fulya Özbilgen, Evrim Özbilgen, Zerrin Kuyucu, Ünal Kuyucu, Tunç Özbilgen ve İlyas Batur eşlik etti.

MILLENIUM PARK EVLERİ’NDEN GELDİLER…

Odabaşı, Çolakoğlu ve Dost aileleri; aynı zamanda Millenium Park Evleri sakinleri de olan Tuğba Dost, Orhan Dost, Serkan Odabaşı, Selim Çolakoğlu, Özlem Çolakoğlu ve Aslı Odabaşı, Calipso Fish’in özel lezzetlerini test etmek için mekana gelen isimler arasındaydı.

MAKSUT UZUNAL, ÇEKMEKÖY’DEN KONUK AĞIRLADI…

Ünlü mimar Maksut Uzunal, eşi Melek Hanım ile birlikte Çekmeköy’den konuklarını ağırladı. Pek çok markaya ambalaj hizmeti veren SARTEN Ambalaj yöneticilerinden Ahmet Özbaş’ı Calipso lezzetleriyle tanıştıran Uzunal, “Dostumuz Ziya Kaçar & Veli Şahin ikilisi beni bir defa daha şaşırttı” derken; Yeşim & Ahmet Özbaş çifti ise “Çekmeköy’de böyle lezzetleri bulmak mümkün değil” diye konuştu.

“ARTIK CALIPSO MÜDAVİMİYİZ”

Calipso lezzetlerini ilk kez test ettiklerini dile getiren Figen Kılınçoğlu, Derya Yalvaç, Nur Kasapoğlu, Fahri Kasapoğlu, Hüseyin Yalvaç ve Fahir Kılınçoğlu; “Bizleri bundan böyle bireysel veya grup olarak her hafta burada görebilirsiniz. Zira, lezzetlere hayran kaldık. Özellikle Levrek Tandır için ‘yok böyle bir lezzet’ diyoruz” yorumunda bulundular.

“ÖDÜL, SORUMLULUKLARIMIZI ARTTIRDI”

Geçtiğimiz ay düzenlenen ve kamuoyunda “Gastronomi Oscarları” olarak değerlendirilen Gecce Mekan Ödülleri’nde “Vazgeçilmez Lezzetler” ödülüne layık görülen Calipso Fish‘in iki kahramanı Ziya Kaçar ve Veli Şahin; “Bu ödüle layık görülmüş olmak çok güzel bir duygu, ayrıca büyük onur. Ancak sorumluluklarımızı da öylesine arttırdı ki, bundan böyle daima en iyi olmak zorundayız. Bunun için de çok çaba harcıyoruz” açıklamasında bulundular.

SELAHATTİN ODABAŞI’NDAN TEBRİK…

Aynı zamanda Ziya Kaçar & Veli Şahin ikilisinin yakın dostları da olan Selahattin Odabaşı; “Uzun zamandır İstanbul dışında olduğum için, değerli dostlarımı kazandıkları bu güzel ödül için tebrik edememiştim. Kadıköy Life objektifleri vasıtası ile bu tebriklerimi de yerine getirmiş oldum” ifadelerini kullandı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/calipso-aksamlarina-yogun-ilgi/feed/ 0
Doğanbay Ailesi’ne gelin geldi https://www.kadikoylife.com/doganbay-ailesine-gelin-geldi/ https://www.kadikoylife.com/doganbay-ailesine-gelin-geldi/#respond Sat, 05 May 2018 10:09:55 +0000 /?p=44077 Geçtiğimiz akşam Moda Deniz Kulübü’nde, MHP efsanesinin kahramanlarından Başbuğ Alparslan Türkeş’in kayınbiraderi Muammer Doğanbay’ın düğünü vardı. Başbuğ’un adının verildiği oğul Ahmet Alparslan Doğanbay, İnan Ailesi’nin kızları Elif İnan ile hayatını birleştirerek, mutluluk yolculuğuna çıktılar.

Nikahın tanıkları arasında, Alparslan Türkeş’in eşi Seval Türkeş ile en güvendiği isimlerden biri olan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp de vardı. Yaklaşık 300 davetlinin katıldığı düğünde büyük bir içtenlik vardı ve her şey olabildiğince kusursuzdu. Düğün ile ilgili ayrıntıları, Kadıköy Life Dergisi’nin Mayıs & Haziran 2018 sayısı sayfalarında okuyabileceksiniz…

AHMET VEFİK ALP’E TEŞEKKÜR…

Düğünün hem onur konuğu hem de nikah şahidi olan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’e, Muammer Doğanbay‘dan ikinci bir teşekkür daha geldi. Bu teşekkür, fotoğrafta görülen ünlü yaşam koçu Burcu Yıldız’ın uyguladığı yöntemler sayesinde Muammer Bey’in 8 ayda tam 12 kilo birden vermiş olması içindi.

GELİNİN 95 YAŞINDAKİ DEDESİNDEN “TUTTU FIRLATTI KALBİMİ” PERFORMANSI…

Ahmet Alparslan Doğanbay & Elif İnan Doğanbay çiftinin düğününde; “Büyük bir içtenlik vardı ve her şey olabildiğince kusursuzdu” dedik ya, işte bu videoda izleyeceğiniz 60 saniyelik görüntü bile bunu anlatmaya yetiyor. Gelin Elif İnan’ın 95 yaşındaki dedesi Kazım İnan, sahnede Gökçe’nin meşhur ettiği “Tuttu Fırlattı Kalbimi” şarkısı çalmaya başlayınca sahneye fırladı ve öylesine bir performans sergiledi ki, tüm davetliler adeta dondu kaldı.

Muammer Doğanbay

]]>
https://www.kadikoylife.com/doganbay-ailesine-gelin-geldi/feed/ 0
Göztepe’de Ayşe Arman rüzgarı https://www.kadikoylife.com/goztepede-ayse-arman-ruzgari/ https://www.kadikoylife.com/goztepede-ayse-arman-ruzgari/#respond Wed, 25 Apr 2018 21:12:11 +0000 /?p=43947 Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ayşe Arman, Kadıköy’de Göztepelilerle buluştu. Park Residences Cadde’de düzenlenen Park Çadır Buluşmaları’nın konuğu olan Arman, “kadın olmak” ve “iyiliğin gücü” üzerine dopdolu bir sohbet gerçekleştirdi. Türkiye’de kadınların sorunları, yaşadıkları ve idealleri üzerine katılımcılarla keyifli bir sohbete imza atan Ayşe Arman, programın sonunda katılımcılara “İyilik Kolyesi” adını verdiği kolyelerden hediye etti.

Ayşe Arman

SAKAJEWA İYİLİK KOLYELERİ PROJESİ…

Ünlü gazeteci Arman, önceleri hobi olarak başlayan, fakat daha sonra kolektif bir iyilik hareketine dönüşen kolyeler için şunları söyledi: “Ne mutlu bana ki insanlar beğeniyor. Her gören, bir tane de kendisi için istiyor. Ben de kırmıyorum, elimden geldiğince yapıyorum. Evet, hala amatörüm ama büyük zevk alıyorum. Gittikçe gelişeceğim. Bir sürü model çıkarttım, 8 yıllık yardımcım Maribel de bana bu konuda yardım ediyor.”

Anadolu Yakası’nın Avrupa Yakası’na göre daha sakin ve yeşil alanların daha fazla olduğuna değinen Ayşe Arman, “En azından bu konuda kendinizi şanslı kabul edebilirsiniz” dedi…

Ayşe Arman‘ın konuk olduğu buluşmaya katılanlar arasında, Kadıköy Anneleri Platformu Kurucusu Aslı Altınok Erdal da vardı….

]]>
https://www.kadikoylife.com/goztepede-ayse-arman-ruzgari/feed/ 0
Gürses Ailesi’ne İzmir’den gelin https://www.kadikoylife.com/gurses-ailesine-izmirden-gelin/ https://www.kadikoylife.com/gurses-ailesine-izmirden-gelin/#respond Sun, 22 Apr 2018 20:04:06 +0000 /?p=43873 1970’li yıllardan bu yana Türkiye’nin en iyi yerli asansör markası olan Minimak Asansörleri’nin sahibi Gürses Ailesi’ne İzmir’den gelin geldi. Ailenin oğulları Kadir Gürses, gönlünü kaptırdığı Ceyna Sepet ile hayatını birleştirerek mutluluğa ilk adımını attı.

Cemile & Muharrem Gürses çiftinin oğulları Kadir Gürses ile Dilek & Mustafa Sepet çiftinin kızları Ceyna Sepet’in düğünleri, 21 Nisan Cumartesi akşamı Beşiktaş’taki Shangri-La Bosphorus Hotel’de yapıldı. Yaklaşık 500 davetlinin katıldığı düğün, tek kelime ile muhteşemdi. Kapadokya’daki bir gezi sırasında tanışan ikilinin nişanı, geçtiğimiz yıl 16 Aralık’ta İzmir’de gerçekleşmişti.

SHANGRI-LA BOSPHORUS’TA DÜĞÜN, BALİ ADALARI’NDA BALAYI…

Shangri-La Bosphorus Hotel’de kokteyl ile başlayan düğün töreni, kıyılan nikah ile devam etti. Nikahın şahitleri ise Erhan Kaya, Yalçın Egemen, Vedat Sepet ve Turan Sürücü oldu. Cihan Okan Orkestrası ve solist Duygu Tarhan’ın seslendirdiği şarkılar eşliğinde uzun süre pistte dans eden Kadir & Ceyna Gürses çiftine, düğünün davetlileri de eşlik etti. Balayı için Bali Adaları’nı tercih eden çift, yaşamak için de Caddebostan’ı tercih etti.

Kadıköy Life Ailesi olarak Gürses çiftine mutluluk dilekerimizi iletiyor, düğün ile ilgili ayrıntılı haber ve fotoğrafların Kadıköy Life Dergisi’nin Mayıs & Haziran 2018 sayısı sayfalarında yer alacağını duyuruyoruz…

Kadir Gürses & Ceyna Sepet çifti nikah için sahneye davet edildiğinde, girişlerini görüntülemek için davetliler arasında bulunan genç kızlar uzun bir çekim sırası oluşturdu…

Düğün gecesinde Ceyna Sepet mutluluk gözyaşları dökerken, duygu yüklenen annesi Dilek Hanım ve babası Mustafa Sepet’i büyük bir hüzün kaplamıştı. Kız kardeşi Selin ise adeta hıçkırıklara boğuldu…

Düğünün konukları arasında, İstanbul Vali Yardımcısı Bahattin Atçı da vardı. Atçı, eşiyle birlikte katıldığı gecede masayı Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi Kasım Keskintaş ve eşiyle paylaştı…

Nikahın ardından gelin ve damadı ilk tebrik eden çift, Perran & Kasım Keskintaş çifti oldu…

Nikahın şahitleri arasında yer alan Turan Sürücü, Ceyna & Kadir Gürses çiftinin tanışmayla başlayıp evlilikle noktalanan hikayesini, gece boyunca onları en iyi tanıyan Ayşecan Ünal ve Ali Enver Ünal’dan dinledi…

Salih Üçüncü, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Yalçın Egemen, İstanbul Vali Yardımcısı Bahattin Atçı, “Yaşam Duayeni” Turan Sürücü, genç çifte mutluluk dileklerini iletmek üzere düğüne gelen isimler arasındaydı…

Damat tarafı olan Gürses Ailesi’nin Tokatlı olması nedeniyle, düğün için İzmir’den gelenler kadar Tokat’tan da gelen birçok kişi oldu. Fakat en yoğun katılım, İstanbul’da yaşayan Tokatlı iş adamlarındandı. Mustafa Köklü, Fuat Yılmaz, Adem Tutar, Ali Yılmaz, Mehmet Soyupak ve Nurettin Öztürk…

Kadir Gürses          

]]>
https://www.kadikoylife.com/gurses-ailesine-izmirden-gelin/feed/ 0
Ruhsatsız kuaför salonları dikkat! https://www.kadikoylife.com/ruhsatsiz-kuafor-salonlari-dikkat/ https://www.kadikoylife.com/ruhsatsiz-kuafor-salonlari-dikkat/#respond Tue, 10 Apr 2018 20:39:07 +0000 /?p=43646 “Hep Birlikte Mesleğimiz İçin El Ele” sloganıyla girdiği seçimlerden zaferle çıkan İstanbul Kadın Kuaförleri ve Manikürcüleri Odası Başkanı Ali Haydar Alkoç, seçimler öncesinde verdiği sözleri yerine getirmeye başladı.

KAÇAK, RUHSATSIZ SALONLAR…

Seçim öncesi eylem planları arasında yer alan “kaçak ve ruhsatsız” kuaför salonları sorunu ile işe başlayan Alkoç başkanlığındaki yönetim, bu konuda yetkili merci olan belediyelerle görüşme kararı aldı. Ali Haydar Alkoç’un Kadıköylü olması nedeniyle ziyaretlere ilk olarak Kadıköy Belediyesi’nden başlandı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nu makamında ziyaret eden Alkoç, kaçak ve ruhsatsız kuaför salonları ile ilgili çalışmalarda izlenecek prosedürleri görüştü.

Ruhsatsız kuaför salonları

BEŞ ADAYI GERİDE BIRAKTI…

İstanbul Kadın Kuaförleri ve Manikürcüleri Odası’nın seçimli olağan genel kurulu 27 Şubat Salı günü Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezi’nde gerçekleşmiş, beş adayın katıldığı genel kurulda Kadıköylü Ali Haydar Alkoç ve listesi seçimden zaferle çıkmıştı. Alkoç’un yönetim kurulunda şu isimler yer alıyor: Turgay Yavaş, Ali Fodul, Sinan Gül, İlyaz Kesici, Aydın Karaca, Barış Özgen, Necati Çetin, Atilla Yetişoğlu, Necip Ergin ve Ulaş Candan. Denetleme Kurulu ise Hakan Kara, Ali Akduru ve Nilay Koç’tan oluşuyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/ruhsatsiz-kuafor-salonlari-dikkat/feed/ 0
İlker Alkun’dan bekarlığa veda https://www.kadikoylife.com/ilker-alkundan-bekarliga-veda/ https://www.kadikoylife.com/ilker-alkundan-bekarliga-veda/#respond Mon, 02 Apr 2018 16:25:16 +0000 /?p=43392 Kadıköy’ün renkli isimlerinden İlker Alkun, “Bekarlığa veda” diyerek gönlünü kaptırdığı Dilara Sönmezler ile hayatını birleştirdi. Çiftin düğünleri, 31 Mart Cumartesi gecesi Ataşehir Marriott Hotel’de yapıldı.

İş, siyaset ve Fenerbahçe çevrelerinden yoğun bir katılımın olduğu düğünün konukları arasında Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış, önceki dönem CHP İstanbul Milletvekilleri Kadir Gökmen Öğüt ve Faik Tunay da vardı. Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın kıydığı nikah töreninin tanıkları ise şu isimlerden oluştu: Egemen Bağış, Faik Tunay, Hamdi Safi, İnanç Kabadayı, Ömer Sulyak, Özge Kurtoğlu ve Şefika Uğur.

HER ŞEY EN İNCE AYRINTISINA KADAR DÜŞÜNÜLMÜŞTÜ…

Yaklaşık 500 davetlinin katıldığı düğüne, İlker Alkun’un iş hayatındaki titizliği damgasını vurmuştu. Her şey öylesine kusursuz hazırlanmıştı ki, hiçbir aksaklık ya da hata yoktu. Davetliler arasında yer alan Başbakan Binali Yıldırım, partisinin İzmir İl Kongresi nedeniyle, Fenerbahçe’nin başkan adayı Ali Koç ise TÜSİAD Hatay Toplantısı nedeniyle düğüne katılamayacaklarını bildiren ve mutluluk dileklerini ileten telgraf gönderdiler.

Eda Metin Özülkü

EDA & METİN ÖZÜLKÜ’DEN AŞK ŞARKILARI…

Gecede Eda & Metin Özülkü çifti, mutluluklarını şarkılarıyla paylaştı. Eda & Metin Özülkü Orkestrası’nın solisti Bahar Koçak, ilk önce Ajda Pekkan şarkıları ile konuklara nostalji yaşattı. Ardından sahneye çıkan Eda & Metin Özülkü ikilisi, seslendirdikleri birbirinden güzel şarkılarla Dilara & İlker Alkun çiftine bir ömür boyu sürecek mutluluk dileklerini ilettiler.

İlker Alkun

Dilara & İlker Alkun, Kadir Gökmen Öğüt, Faik Tunay…

ilker alkun

Düğünün konukları arasında Gürbüz Kaya ve Kadir Toprakkaya da vardı…

       

]]>
https://www.kadikoylife.com/ilker-alkundan-bekarliga-veda/feed/ 0
Büyük Kulüp’te başkanlık Kaptanoğlu’nun! https://www.kadikoylife.com/buyuk-kulupte-baskanlik-kaptanoglunun/ https://www.kadikoylife.com/buyuk-kulupte-baskanlik-kaptanoglunun/#respond Sun, 18 Mar 2018 15:37:30 +0000 /?p=43040 Türkiye’nin en önemli ve en eski sosyal topluluklarından biri olan “Cercle d’Orient” Büyük Kulüp’te başkanlık seçimini Gündüz Kaptanoğlu kazandı. Bir haftadır büyük çekişme ile geçen, Büyük Kulüp yönetiminin belirleneceği son oylama 18 Mart Pazar günü yapıldı. Mevcut Başkan Gündüz Kaptanoğlu ile Hazine eski Müsteşarı Tevfik Altınok’un yarıştığı seçimlerde kazanan Kaptanoğlu oldu.

Büyük Kulüp

SEÇİME 3 BİN 133 ÜYE KATILDI…

Büyük Kulüp’te başkanlık seçimlerine, yaklaşık 8 bin 500 üye bulunmasına rağmen 3 bin 133 üye katıldı. Oyların bin 791’i Gündüz Kaptanoğlu lehine kullanılırken, bin 342 üye ise Tevfik Altınok dedi. Seçimlerde Kaptanoğlu’nu destekleyen ve yönetim listesinde yer alan Derya Adıgüzel, oy kullanma işlemleri başlamadan önce Kadıköy Life Dergisi’ne kısa bir açıklamada bulunarak; “Oldukça güçlü bir yönetim listesi oluşturuldu. İleriye yönelik de son derece olumlu projeksiyonlarımız var. Kazanılması durumunda Büyük Kulüp üyeleri için çok güzel hizmetler olacak” dedi.

Nesibe Müsevitoğlu

Büyük Kulüp Üyesi Nesibe Müsevitoğlu, seçim sonrası yayınladığı mesajda “Sandık kurulunda görev aldığım seçimde kazanan Armatör Gündüz Kaptanoğlu oldu. Sayın Kaptanoğlu ve ekibini kutluyor, başarılar diliyorum. Ayrıca, Maliye ve Hazine eski Müsteşarı Sayın Tevfik Altınok’u da kibar, saygılı ve hoşgörülü yaklaşımı ile aldığı azımsanamayacak oylar için tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı…

Seçimden zaferle çıkan Gündüz Kaptanoğlu’nu ilk kutlayanlar arasında, F&M Müzik Sahibi Fuat Ekinci de vardı. Ekinci; “Sayın Kaptanoğlu ve ekibi çok iyi bir performans gösterdi. Önümüzdeki dönemde çok başarılı bir yönetim sergileyeceklerine inancım tamdır” şeklinde konuştu…

büyük kulüp gündüz kaptanoğlu

]]>
https://www.kadikoylife.com/buyuk-kulupte-baskanlik-kaptanoglunun/feed/ 0
Cafe Cadde neden farklı? https://www.kadikoylife.com/cafe-cadde-neden-farkli/ https://www.kadikoylife.com/cafe-cadde-neden-farkli/#respond Fri, 09 Mar 2018 08:21:25 +0000 /?p=42677 Geçtiğimiz akşam Cafe Cadde’nin düzenlediği buluşmalardan birine konuk olduk. Etkinlikte sosyal medyanın önde gelen isimleri de vardı. Yaklaşık 30 kişilik bir grubun katıldığı özel davette, mekanın Executive Chef’i Ömer Öztoprak’ın hazırladığı ve tüm konuklar tarafından “mükemmel” olarak yorumlanan lezzetleri test ettik.

TEMİZ BESLEN, KENDİNİ İYİ HİSSET…

Mekanın “Temiz Beslen, Kendini İyi Hisset” mottosuyla hazırladığı gecede mükemmelliği tamamlayan diğer bir unsur ise, Kavaklıdere’nin şarap tadım gecesinin de etkinliğe dahil edilmesiydi. Cafe Cadde’yi 25 yıl önce ve de büyük bir aşkla kuran Sultan & Turan Turanlı çiftinin de gece boyunca konuklarla birlikte oturmaları ve lezzetleri birlikte test etmeleri, “Neden Cafe Cadde?” sorusuna aranan cevaplardan biriydi.

Cafe Cadde

Cafe Cadde’nin uzun yıllardır mutfak şefliğini yürüten Ömer Öztoprak hazırladığı spesiyaller hakkında bilgi verirken, Kavaklıdere markasının Pazarlama Direktör Yardımcısı Yasemin Taşlıca da şarapları hakkındaki detayları aktardı…

Yasemin Taşlıca, konuklara tadımı yapılan beyaz, kırmızı ve şampanya olmak üzere üç şarap hakkında detaylı bilgi aktarımında bulundu…

Kavaklıdere şarap tadım gecesine öylesine iyi hazırlanmıştı ki, markanın dördüncü kuşak temsilcilerinden Cevza Başman da konuklar arasındaydı…

Cevza Başman, Cafe Cadde‘yi yaratan Turan & Sultan Turanlı çiftinden başarı hikayelerini dinlerken öylesine öylesine kendinden geçti ki; “Hiçbir şey bana başarmak kadar cazip gelmiyor. Sabahlara kadar dinleyebilirim” dedi…

]]>
https://www.kadikoylife.com/cafe-cadde-neden-farkli/feed/ 0
Kadıköy’de özel bir lezzet durağı: Haçapuri https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-ozel-bir-lezzet-duragi-hacapuri/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-ozel-bir-lezzet-duragi-hacapuri/#respond Fri, 16 Feb 2018 13:23:59 +0000 /?p=42248 Karadeniz dendiğinde akla üç önemli unsur gelir: Çay, hamsi ve pide. Bunlar içinde özellikle “pide”, “Karadeniz pidesi” olarak anılır ki, damağına düşkünler için oldukça ayrı bir yeri vardır. Karadeniz’in her şehrinde bir başka yapılır pide, hepsi de birbirinden güzeldir.

İstanbul, göç olan büyük bir şehir olması nedeniyle içerisinde ülke mutfağının önemli lezzetlerini iyisiyle kötüsüyle barındırır. Pide de bunlardan nasibini alır. Bir yemeğin kendi şehrinde, kendi bölgesinde yenmesi esastır; fakat İstanbul’da öyle işletmeler vardır ki, o şehrin geleneksel lezzetini layıkıyla yapar.

GELENEKSEL KARADENİZ PİDESİ: HAÇAPURİ

Haçapuri, Gürcü mutfağında peynir ve hamurdan yapılan bir hamur işi yemeği, bizim mutfağımızdaki pideyi andırıyor. Ancak Kadıköy’de açılan Haçapuri, geleneksel Karadeniz pidesinin yapıldığı İstanbul’daki şu an en iyi pideci. 2016 yılında açılan Haçapuri, Kadıköy Belediyesi’nin Hasanpaşa’ya bakan Fahrettin Kerim Gökay Caddesi üzerinde, modern dış ve iç mimarisiyle dikkat çekiyor.

Haçapuri

20 YILIK TECRÜBE KADIKÖY’E TAŞINDI…

Haçapuri, Karadeniz’in pidesinin İstanbul’daki önemli bir eski mekanın 20 yıllık çalışanlarının kadrosuna sahip. Bundan dolayı da her biri tek tek alanlarında önemli birikime sahip. İşletmenin başında yer alan Osman Güleç; “Her birimiz Karadeniz pidesi konusunda önemli bir birikime sahibimiz. İstanbul’un Karadeniz pidesi olarak önemli bir yere sahip eski bir mekanının çalışanlarıyız. Mekanımız kapandıktan sonra biz de bu kadroyu bozmak istemedik. Semt olarak da Kadıköy’de olmaya karar verdik” dedi.

Lezzeti, ustalarının maharetli elleri, çalışanların güleryüzüyle Kadıköy’den İstanbul’a yayılan özel bir mekan Haçapuri ile ilgili ayrıntıları, Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısında okuyabilirsiniz…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-ozel-bir-lezzet-duragi-hacapuri/feed/ 0
Kadıköy’ün tablocusu; Bora Balaban https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-tablocusu-bora-balaban/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-tablocusu-bora-balaban/#respond Sat, 10 Feb 2018 15:04:58 +0000 /?p=41960 Moda Caddesi’nin başlangıcından Moda’ya doğru ilerlerken sağ taraftaki bir duvarda, çeşitli tanınmış film ve albüm afişleriyle dünyaca ünlü ressamların yaptığı resimlerin yeni tasarım hallerinden oluşan kanvas çerçeve tablolar gözünüze takılır. Benim de yaklaşık 2010 yılında gözüme takılmıştı bu renkli ve özgün çalışmalar. Duvarın karşısındaki Huzur Pasajı’nı gösteriyordu adres.

İçeri girdiğimde, daha niceleri mevcuttu bu tasarımlardan. Sıcak sohbetli biri başlamıştı konuşmaya. Eski esnaflar da öyleydi, sadece konuşmak için bile dükkânlarına gidilirdi. Bu tasarımları yapan, mekânın da sahibi Bora Balaban, 2010 yılından bu yana gerçekleştirdiği özgün çalışmalar ve sohbetiyle beni bağlamıştı kendine. Kolay değil Beyoğlulu olmak. O zamanlar sadece zorunlu nedenler olması gerekirdi, Beyoğlu’ndan çıkmak için başka bir semte. Kadıköy’e gelme nedenlerim o dönemler Bora Balaban ve sıcak tasarım mekânı Baykush Shop içindi. Şimdilerde buraya yakın ikamet ediyorum oysa ki…

PASAJI DA CANLANDIRDI…

Bora Balaban, toptancılık işleriyle uğraşırken bir yandan da kendi tasarladığı kanvas tabloların internet üzerinden satışını yapar ve kendine depo amaçlı olarak bugünkü Huzur Pasajı’ndaki dükkânı tutar. Hemen akabinde depo olarak kullandığı bu yeri, tasarımlarının satışının da yapıldığı dükkâna dönüşür. Ancak, 2009 yılında burayı açtığında pasaj atıl durumdadır, kimse Huzur Pasajı’na uğramaz, Bora Balaban’ın yapmış olduğu bu tasarımlar pasajın da canlanmasına neden olur. O günden bu yana değişmeyen müşterilerinin yanına yenileri de eklenir.

BİR KADIKÖY SİMGESİ…

Bora Balaban, ilk olarak dünyaca ve ülkece ünlü filmlerin kendinde çağrıştırdığı anları tasarlayarak, o filmlere dair afişler yapmakla başlar işe. Sonradan buna tanınmış ressamların tablolarının farklı tasarımları da eklenir. Müşterilerden gelen isteklerden de yeni tasarımlar meydana çıkmaya başlar. Bu güzel kanvas çerçeve tablo tasarımlarına bardak altığı, buzdolabı magnetleri, plaka baskılar, tişörtler, bez çantalar da eklenir. Balaban, tasarımlarını satmaktan ziyade insanlara temas etmek istiyor ve bir esnaf olduğunu her konuşmasında vurguluyor. 2009 yılında açtığı bu küçük şirin dükkânı hâlâ ayakta ve Bora Balaban, tıpkı diğer Kadıköylü eski esnaflar gibi yıllar sonra da bir Kadıköy simgesi ve hafızası olacak.

Bora Balaban

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-tablocusu-bora-balaban/feed/ 0
Türkiye’de bir ilk: Pariyer.com https://www.kadikoylife.com/turkiyede-bir-ilk-pariyer-com/ https://www.kadikoylife.com/turkiyede-bir-ilk-pariyer-com/#respond Thu, 08 Feb 2018 09:14:56 +0000 /?p=41875 2017 Ağustos ayında yarı zamanlı iş imkanı hacmini Türkiye’de arttırmak amacıyla kurulan Pariyer.com, iş arayan ve işverenleri tek bir platform üzerinden buluşturuyor.

Kısa sürede hızlı bir yükselişle 8 bine yakın üyeye ulaşan Pariyer.com, yarı zamanlı iş arayanlar için umut oluyor. İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından desteklenen proje; garsonluktan çocuk bakıcılığına, gölge öğretmenlikten özel derse, tenis eğitmenliğinden mankenliğe kadar uzanan pek çok iş kolunda, farklı yüzlerce seçenek sunuyor.

Pariyer

YARI ZAMANLI İŞ ARAYANLAR VE İŞVERENLER AYNI PLATFORMDA…

Pariyer.com adresinin kuruluş amacını açıklayan sitenin kurucu ortaklarından Meryem Bozkurt Sıtkı; “Amacımız, Dünya’da işsizliğe büyük ölçüde çare olan yarı zamanlı iş imkanları hacmini ülkemizde de arttırmaktır. Bu vizyonel bakışla Dünya’da yarı zamanlı çalışanların yüksek oranı, ekonomiye ivme veren kaldıraç olmuştur. Pariyer.com adlı sitemiz, part time iş arayan ve part time işverenlerin buluştuğu bir platform” diye konuştu.

EK İŞE İHTİYAÇ DUYANLAR İÇİN DOĞRU ADRES…

Kadınlara, engelli vatandaşlara ve öğrencilere büyük ölçüde istihdam alanı sağladıklarını belirten Sıtkı; “Sitemiz saat karşılığı çalışabilecek öğrenci, ev hanımı, henüz iş bulamamış yeni mezunlar, yüksek lisansa devam edenler, engelli vatandaşlarımız ve işi olduğu halde maddi imkansızlıklar nedeniyle ek işe ihtiyaç duyan herkesi iş verenlerle buluşturuyor” dedi.

750 iş ilanı ve 1.800 iş talebine sahip Pariyer.com, iş dünyasında ihtiyaç duyulan yarı zamanlı çalışan kaynağını, en hızlı ve etkin bir şekilde işverenlerle buluşturuyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/turkiyede-bir-ilk-pariyer-com/feed/ 0
Kadıköy’ün “İnci”si https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-incisi-inci-pastanesi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-incisi-inci-pastanesi/#respond Wed, 31 Jan 2018 09:01:02 +0000 /?p=41605 Kadıköy, yani tarihte anılan adıyla Körler Ülkesi, cumhuriyetimizin gözleri açık ve aydınlık insanlarına ev sahipliği yapar. Bununla da kalmaz, hem mideye hem de gözlere aynı anda hitap eden birçok lezzet durağının da önem arz eden bölgesidir. Eski ve geleneksel fırınlar ile pastanelerimiz ise bölgenin başrolündedir. Azımsanmayacak kadar da Avrupa’daki fırınlar kadar iyidirler.

Bahariye Caddesi’nden Moda’ya doğru ilerlerken yolun sol tarafında, 1958 yılından beri bu bölgenin incisi olan İnci Pastanesi, hem göze hem de mideye hitap ediyor. Pastanenin sahibi ve ustası, hâlâ işinin başındaki Tevfik Amca (Tevfik Kaba), 12 yaşından beri bu mesleğin içinde. İlk ustası da abisi… Kasımpaşa’da başlayan serüvenleri, Karagümrük’te devam ettikten sonra 1958 yılında Kadıköy’de şimdiki yerlerine demir atarlar. O günden bu yana da Tevfik Amca dümeni devralır.

Kadıköy inci pastanesi

“PASTANECİLİK ZOR İŞ”

Tevfik Amca; “İşinin başında olmazsan olmaz. Pastanecilik zor iş, hele ki 1958 yılından beridir aynı yerindeysen, en az 50 yıllık müşterilerin hâlâ geliyorsa, onlara ilk günkü lezzeti, güleryüzü sunman gerekli ve yeni müşterilerine de aynı özeni göstermelisin” diyor. Tevfik Kaba, işini sevgiyle yapan eski esnaflardan. Müşterisiyle yakın teması seven, onlarla konuşan, Kadıköy için önemli bir simge.

Kadıköy

TÜM ÜRÜNLER TAZE VE LEZİZ…

İnci Pastanesi, haftanın her günü ve günün her saati tıka basa dolu. Özellikle hafta sonları Moda’ya kahvaltı yapmaya gidenlerin uğrak yerlerinin başında. Buradaki tüm ürünler taze olmakla birlikte oldukça da leziz. Özellikle elde açtıkları hamurdan yaptıkları ıspanaklı böreği mutlaka denenmeli, bu böreğin peynirli ve patatesli çeşidi de mevcut. Ayrıca, bir diğer tuzlu ürün cevizli-dereotlu poğaçası, tuzlu keki de buranın özel ürünlerinden.

Kadıköy

ALMAN PASTASI VE STRUDEL TATLISI…

Ancak, en çok sevdiğimiz iki özel ürünü sona bırakıyoruz. Kahvenin yanında İnci’den başka hiçbir pastanede bu kadar yumuşak, taze ve harikulade bir kremasıyla bulamayacağınız Alman Pastası ve de ancak Avusturya’da bu kadar güzelini yiyebileceğimiz Strudel tatlısını alarak, buradaki rutin kapanışımızı yapıyoruz. Fakat mekânın diğer müdavimleri; acıbadem kurabiyesi, ekler, kuru pasta ve kurabiye çeşitleri için günün her saatinde bu özel yere sık sık uğruyorlar. Her İnci’den çıkarken Tevfik Amca’nın “güle güle” ikramlarıyla uğurlanırken, eski bir esnafın hâlâ işinin başında olma durumu da size ayrı bir haz veriyor.

Kadıköy

İnci Pastanesi, kendinizi bu lezzetlerden dolayı Kadıköy’de yaşamaktan özel hissettiğiniz bir pastane…

Kadıköy

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-incisi-inci-pastanesi/feed/ 0
Soğukta sokak hayvanlarını unutmayın! https://www.kadikoylife.com/sogukta-sokak-hayvanlarini-unutmayin/ https://www.kadikoylife.com/sogukta-sokak-hayvanlarini-unutmayin/#respond Wed, 24 Jan 2018 09:42:37 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=41362 Havaların soğumasıyla birlikte sokak hayvanları için zor günler başladı. Bu soğuk kış günlerinde hem yiyecek bulmak hem de vücut ısılarını korumak zorundalar. Peki, sokak hayvanları için bu soğuk kış günlerinde neler yapılabilir? Sizin için küçük, onlar için büyük olan birkaç adımı sizlerle paylaşıyoruz.

En güzeli evinizin kapılarını bir hayvana, bir can dosta açmanızdır. Onunla birlikte yaşamaya başlamanın sizin hayatınızda ne kadar büyük değişiklikler yaratacağını anlamanız uzun sürmeyecektir. Can dostunuz da kısa sürede eve alışacak ve keyfine bakacaktır.

sokak hayvanları

MİSAFİR EDİN…

Eğer evinizin koşulları bir hayvanın uzun süre kalmasına uygun değilse, yaralı veya hasta durumundaki hayvanları kısa süreliğine misafir edin. Hayvanların tıbbı bakımı, Kadıköy Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından ücretsiz olarak yapılıyor. Ofisinizde onlar için küçük bir yer açın. Kısa süre içerisinde tüm ofis çalışanlarının can dostu olduğunu göreceksiniz. Ofiste yaşama koşulları uygun değilse, işyerinizin önünde bir kulübe yapar ve mama-su kapı koyarsanız, bir hayvanın yaşamını kurtarmış ve destek vermiş olursunuz.

KAPUTA VURUN…

Kedilerin sıcak yer aradığında ilk gittikleri yerlerden biri, arabaların altı veya motorlarıdır. Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

KEDİ VE KÖPEK EVLERİ YAPIN…

Karton, plastik ya da tahtadan yapılabilecek kedi ve köpek evleri, sokak hayvanlarının korunaklı bir yuvaları olması demek. Yapımı oldukça kolay olan bu evleri, yağmura ve kara karşı dayanıklı olması için naylonla kaplamanız gerekiyor. Hiçbir şey yapamıyorsanız, boş bir karton kutuyu naylon poşetle kaplayıp yan yatırabilir, bir sokak kedisinin en azından kısa süreli konaklayıp ısınabileceği bir ortam yaratabilirsiniz.

BİR KAP SU VERİN…

Su, hayvanlar için de hayattır. Sokak hayvanları için bir su kabı mutlaka bulundurun. Fakat, metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur. Kış aylarında bu tür kaplara su koymak yerine plastik kaplara su koymak ve bu suların ılık olmasına dikkat etmek daha mantıklı. Eğer suya bir damla zeytinyağı damlatırsanız, suyun donmasını engelleyebilirsiniz.

sokak hayvanları

MAMA VERMEYİ UNUTMAYIN…

Özellikle kar yağdığında yiyecek bulmak, sokak hayvanları için mümkün olmuyor. Marketlerde sokak hayvanları için satılan mamalardan alıp, akşam eve giderken beş dakikanızı ayırarak mama kaplarına ya da kuru alanlara bırakabilirsiniz.  Düşük bir ücret karşılığında kasaptan sakatat alıp, hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz. Mama alamıyorsanız, evdeki artan yemekleri onlara verebilirsiniz. Ancak hayvanlara bozuk yemek vermeyin, soğuk havalarda direnci azalan hayvanlar için bir ishal vakası bile ölümcül olabilir.

sokak hayvanları

KUŞLAR İÇİN CAM KENARINA EKMEK KOYUN…

Kuşlar, kedi ve köpekler gibi yaklaşmazlar ama onlar için pencerenizin önüne ekmek kırıntıları serpebilir ya da bahçenizdeki ağaçlara ekmekler asabilirsiniz. Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz onu kaderine terk etmeyin, en yakın belediyeye haber verin. Kadıköy Belediyesi için 444 55 22 numaralı telefonu aramanız yeterli. Sokakta bulduğunuz hasta hayvanı, Kadıköy Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Merkezi veya Evcil Hayvan Sağlığı Merkezi’ne götürüp, tedavi edilmesini kendiniz de sağlayabilirsiniz.

sokak hayvanları

BARINAKLARA DESTEK OLUN…

Yaşadığınız ilçede bir hayvan barınağı varsa, özellikle kış aylarında bu barınakta çok sayıda hayvan var demektir. Barınaklara yapacağınız mama bağışları sayesinde çok daha fazla hayvanın ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Kullanmadığınız battaniyeler ve eski gazeteler, onların çok işine yarayacaktır.  Tüm canlılar için sevgi temel ihtiyaçtır. Sevginizi ve şefkatinizi onların üzerinden çekmeyin. Unutmayın, dünya onlarla güzel…

]]>
https://www.kadikoylife.com/sogukta-sokak-hayvanlarini-unutmayin/feed/ 0
Recai Ayçiçek, Ataşehir Marea’da! https://www.kadikoylife.com/recai-aycicek-atasehir-mareada/ https://www.kadikoylife.com/recai-aycicek-atasehir-mareada/#respond Sat, 13 Jan 2018 22:35:00 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=41098 Balık restoranı yönetimi konusunda en iyi isimler arasında gösterilen Recai Ayçiçek, Ataşehir Marea’da müdavimlerini bekliyor. Sektörde 30 yılı aşkın bir deneyimi olan ve servis verdiği bazı müşterileri tarafından “Diplomat” olarak anılan Ayçiçek, geçtiğimiz günlerde Ataşehir’de kapılarını açan Marea Sea Food’da salon müdürü olarak göreve başladı.

2005-2015 yılları arasında Sahilyolu’nun en ünlü balık mekanı Çapari’de işletme müdürü olarak hizmet veren Recai Ayçiçek, son olarak Göztepe Vino Surf & Turf’de çalışmıştı. Ataşehir Palladium Tower girişinde kapılarını açan Marea Sea Food ile ilgili ayrıntılı bilgileri Kadıköy Life Dergisi sayfalarında, internet haber portallarımızda ve sosyal medya platformlarımızda zaman zaman paylaşacağız.

Deniz ürünleri konusunda son derece iddialı olan Marea, dekorasyonuyla da İstanbul’un gözde balık mekanları arasında gösterilmekte…

Recai Ayçiçek Palladium Tower Marea

]]>
https://www.kadikoylife.com/recai-aycicek-atasehir-mareada/feed/ 0
Büyük Kulüp’te eğitim yararına şenlik https://www.kadikoylife.com/buyuk-kulupte-egitim-yararina-senlik/ https://www.kadikoylife.com/buyuk-kulupte-egitim-yararina-senlik/#respond Fri, 15 Dec 2017 23:51:31 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=40365 Büyük Kulüp bünyesinde sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken Eğitim Bursu ve Yardımlaşma Komitesi, üniversite öğrencilerine verilmek üzere burs gelirleri elde etmek amacıyla bir şenlik düzenledi. 2003’ten bu yana öğrencilerin daha iyi şartlarda okuması için faaliyet gösteren komitenin düzenlediği etkinlik, yoğun ilgiyle Büyük Kulüp Kış Bahçesi’nde gerçekleşti.

Birbirinden değerli el emeği hediyelik eşyalar, tekstil ürünleri, takılar ve çeşitli objelerin satışa sunulduğu, Koruncuk Vakfı’nın da stant açarak katılım gösterdiği şenlik hakkında Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamada bulunan Büyük Kulüp Eğitim Bursu ve Yardımlaşma Komitesi Başkanı Osman Haldun Tol; “Bu kermesi grubumuzdan arkadaşlarımızla beraber çok yoğun çalışarak hazırladık. Göründüğü kadar kolay bir iş değil, büyük zorlukları var. Bunu halletmeye çalıştık ve gördüğünüz gibi gayet huzurlu bir çalışma içerisindeyiz. Her şey çok iyi gitti. Artık bu kermes, alışılagelmiş güzel bir etkinlik haline geldi. Bütün gayretlerimiz, öğrencilerin daha huzurlu ve daha rahat çalışmaları için” dedi.

HER ŞEY BİRBİRİNDEN DEĞERLİ 500 GENÇ İÇİN…

Komitenin Başkan Yardımcısı Vildan Mataracı ise; “Elde ettiğimiz tüm gelir ile 500 üniversite öğrencisi okutuyoruz. Onlara aylık cüzi bir miktar veriyoruz ama bu onlar için çok büyük bir destek oluyor. Öğrencilerimizi desteklemek adına bu organizasyonu düzenledik. Bu sene şenlik olarak yapıyoruz. Önümüzdeki bahara ise karnaval olarak düzenleyeceğiz. Çünkü talep çok yoğun. Her şey birbirinden değerli 500 tane genç için, geleceklerimiz için” şeklinde görüşlerini paylaştı.

ÖĞRENCİLERLE KULÜP ARASINDA İLETİŞİM KURMAK HEDEFLENİYOR… 

“Komitemizin altında ayrı bir oluşum daha kurduk bu sene. İlk defa burs verdiğimiz öğrencilerle bir toplantı ve buluşma düzenlemiş olduk. Bu, bizim kulübümüzün içerisinde ilk defa yaptığımız bir şey” diyen Bursiyer İletişim Komisyonu Üyesi Savaş Dalgıç; “Amacımız öğrencilerle kulüp arasında bir iletişim kurmak. Bundan sonra yeni projeler geliştirip, onlarla beraber çeşitli organizasyonlar yapmayı amaçlıyoruz. Bundan da herkes son derece keyif alıyor” açıklamasında bulundu.

Koruncuk Vakfı

YETER Kİ ÇOCUKLARIMIZ OKUSUN…

Büyük Kulüp üyelerinin katkılarıyla öğrencilerin okumasına yardım ettiklerini belirten Büyük Kulüp İkinci Başkanı, Melih Tavukçuoğlu’nun eşi ve Sosyal Sorumluluk Komitesi Üyesi Zehra Tavukçuoğlu; “Onların eğitim burslarını sağlayabilmek için çeşitli aktiviteler yapıyoruz. Hayırlı bir işe soyunduk. Yeter ki çocuklarımız okusun. En iyi yatırım, eğitime yatırım” mesajı verdi. Sosyal Sorumluluk Komite Üyesi Melis Eronat da “Bugün bizim için önemli bir gün. Çünkü burslu öğrencilerin yararına, onların eğitimi için düzenlemiş olduğumuz bir şenlik. Çünkü gençler bizim geleceğimiz. Katılım çok güzel ve hepimiz çok memnunuz. Emeği geçen herkese teşekkürler” ifadelerini kullandı.

Büyük Kulüp

Büyük Kulüp Eğitim Bursu ve Yardımlaşma Komitesi Başkanı Osman Haldun Tol…

Bursiyer İletişim Komisyonu Üyesi Savaş Dalgıç, Eğitim Bursu ve Yardımlaşma Komitesi Başkan Yardımcısı Vildan Mataracı, Büyük Kulüp İkinci Başkanı ve Sosyal Sorumluluk Komitesi Üyesi Zehra Tavukçuoğlu…

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/buyuk-kulupte-egitim-yararina-senlik/feed/ 0
Güngör Uras: Nerede o eski lokantalar! https://www.kadikoylife.com/gungor-uras-nerede-eski-lokantalar/ https://www.kadikoylife.com/gungor-uras-nerede-eski-lokantalar/#respond Fri, 08 Dec 2017 07:27:00 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=40110 Moda Deniz Kulübü’nde Aralık ayının konuğu Güngör Uras oldu. “Yemek ve Sohbet” teması altında gerçekleşen buluşmanın konusu ise, ekonomik ve sosyal değişim ile birlikte yeme-içme kültüründeki değişim idi. Kadıköy Life Dergisi Gastronomi Editörü Mörfi Menahem’in destekleriyle hazırlanan program kapsamında Moda Deniz Kulübü’nde çok eski yıllardan beri süregelen lezzetler, Executive Chef Feyyaz Doğan tarafından hazırlanarak konuklara sunuldu.

EGE CANSEN, REHA ARAR, OSMAN SERİM…

Moda Deniz Kulübü Genel Müdürü Ayhan Alpakın’ın açılış konuşmasıyla başlayan gecede, konukların takdim edilmesinin ardından isabetli seçimi nedeniyle kendisine alkışlarla teşekkür edildi. Konuklar arasında ekonomiyi, sosyal değişimi ve yeme-içme kültürünü en iyi bilen isimler arasında anılan Ege Cansen, Reha Arar ve Osman Serim’in olması etkinliğe ayrı bir renk kattı.

NEREDE ESKİ LOKANTALAR?..

Güngör Uras, Ankara’nın en ünlü lokantaları arasında yer alan Karpiç ve Süreyya’dan örnekler verirken; bu mekanlarda ceketsiz, kravatsız erkeklere rastlamanın mümkün olmadığına değindi. İstanbul Beyoğlu’nda Rus kültürünü yansıtan mekânlar arasında efsaneleşen Rejans’ın, uzun yıllar sarı votkası ve Rus mutfağından seçmelerle İstanbul lokanta kültürünün gözdesi olmayı sürdürdüğünü dile getiren Uras; “Gümüş çatal bıçaklar, porselen tabaklar, kolalı bembeyaz peçeteler ve örtüleriyle orayı hep hatırlayacağım” dedi.

Güngör Uras

DEĞİŞİM TÜM DÜNYADA…

Yeme-içme kültüründeki değişimin sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada olduğu bilgisini aktaran Güngör Uras; “Bu değişimi Astor Şatosu’nda da yaşadım. Londra’ya bir saat uzaklıkta, Thames Nehri kenarında ve şimdilerde otel olarak işletilen bu görkemli eski şatoya 1995 yılında ilk gittiğimde şampanyayı ıstakoz ile servis ettiler. Beş yıl sonraki gidişimde çilek, son gidişimde ise badem ile ikram ettiler. Aslen Amerikalı olan Lady Astor’un bir dönem İngiliz aristokrasisinin önemli şahsiyetlerini bu şatoda ağırlamış olduğunu düşündüğümde, bu değişimi kabullenmekte zorlanmadım desen olmaz” şeklinde konuştu.

HER DÜŞÜŞ, YENİ BİR TIRMANIŞIN BAŞLANGICI…

Buluşmada başta Reha Arar olmak üzere söz alıp anılarını paylaşan konukların, yaşanan bu değişimden rahatsız olduklarını dile getirmeleri sonrasında bir konuşma yapan Kadıköy Life Dergisi Gastronomi Editörü Mörfi Menahem; “Unutmayalım ki her düşüş, yeni bir tırmanışın başlangıcı olmuştur. Mutlaka taşlar yerine oturacak, iyi ve doğru olan geri gelecektir” mesajı verdi.

Güngör Uras

Güngör Uras’a etkinliğe katılımı ve katkılarından dolayı, Moda Deniz Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri Nezih Onat, Osman Ulukan ve Osman Serim tarafından bir anı plaketi verildi…

Güngör Uras

Geceye katılarak renk katan konuklar arasında, yazdığı “Bir Yaşam Gurusunun Kaleminden Tatlar, Anlar, Dostlar” adlı kitabı ile dikkatleri çeken Reha Arar ile Gusto Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın da vardı. Moda Deniz Kulübü Genel Müdürü Ayhan Alpakın, Yönetim Kurulu Üyesi Osman Serim, Şerafettin Dinçer, Hülya Botasun, Mehmet Yalçın, Nezih Onat, Nükhet Onat, Reha Arar, Sevgi Arar ve Canan Toprakkaya…

Güngör Uras

Programın sonunda Moda Deniz Kulübü Executive Chefi Feyyaz Doğan ile birlikte mutfak ve servis personelini sahneye davet eden Güngör Uras; “Dünyanın en güzel mekanı, en iyi mutfağı da olsa onu en iyi şekilde servis edemediğiniz zaman hiçbir anlamı olmaz. Bu nedenle servis, çok önemli bir konudur. Bu akşam bize bu lezzetleri hazırlayan ve servis yapan personele teşekkürlerimi iletiyorum” dedi…

]]>
https://www.kadikoylife.com/gungor-uras-nerede-eski-lokantalar/feed/ 0
Yusuf Eyüboğlu’nu kaybettik https://www.kadikoylife.com/yusuf-eyuboglunu-kaybettik/ https://www.kadikoylife.com/yusuf-eyuboglunu-kaybettik/#respond Thu, 07 Dec 2017 11:59:16 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=40060 Kadıköy’ün ilk müteahhitleri arasında yer alan Yusuf Eyüboğlu vefat etti. 1960’lı yıllardan başlayarak 1985 yılına kadar Moda ve çevresi başta olmak üzere Kadıköy’ün pek çok semtinde inşaatlar yapan Eyüboğlu, yakalandığı amansız hastalığa yeni düşerek geçtiğimiz gün öğle saatlerinde hayatını kaybetti.

Yaz aylarında Altınoluk’ta, kış aylarında ise Yoğurtçu Parkı karşısındaki evinde yaşayan müteahhit Yusuf Eyüboğlu’nun geçtiğimiz eylül ayında rahatsızlığı ilerlemiş ve GATA’da iki kez ameliyat olmuştu. Eyüboğlu’nun cenazesi, 7 Aralık Perşembe günü sağlığında sık sık gittiği Söğütlüçeşme Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığı’na, 1970’li yıllarda yitirdiği kardeşi Karabey Eyüboğlu’nun yanına defnedildi.

Kadıköy Life Ailesi olarak çevresinde son derece dürüst ve daima doğrudan yana biri olarak anılan Yusuf Eyüboğlu’na Allah’tan rahmet diliyor, başta oğlu Remzi Eyüboğlu olmak üzere yakınlarına ve tüm sevenlerine sabır ve baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz…

Yusuf Eyüboğlu

YUSUF EYÜBOĞLU’NUN SON FOTOĞRAFI… Fotoğraf çektirmesini pek sevmeyen Yusuf Eyüboğlu’nun bu fotoğrafı, 16 Ağustos 2017 tarihinde Yayın Kurulu Başkanımız Kadir Toprakkaya ile birlikte Hasırcıbaşı’ndaki berberinin önünde çekilmişti…

Akrabaları ve yakın çevresi, Eyüboğlu’nu son yolculuğuna uğurlamak üzere Söğütlüçeşme Camii’nde kalabalık bir cemaat oluşturdu…

]]>
https://www.kadikoylife.com/yusuf-eyuboglunu-kaybettik/feed/ 0
Doombank ile dışarıda şarj derdine son https://www.kadikoylife.com/doombank-ile-disarida-sarj-derdine-son/ https://www.kadikoylife.com/doombank-ile-disarida-sarj-derdine-son/#respond Thu, 30 Nov 2017 18:35:47 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=39891 Her geçen gün gelişen teknolojik cihazların en büyük sorunu, şarjlarının çabuk bitmesi. Özellikle dışarıda, yemekteyken, eğlenirken ya da başka bir yerdeyken aniden biten şarjlarımız, tabi ki en büyük kabusumuz bugünlerde. Teknoloji doğal olarak bu sorunun da çaresini bulmuş durumda. Bir Türk firması olan Doombank, şarjların dışarıda bitmesi sorununu kesin olarak çözmüş gibi gözüküyor.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Doombank Satış Yetkilisi Atilla Hasırcı; “2015 yılı Kasım ayında kurulduk. Başta kendimiz olmak üzere herkesin ihtiyaç duyduğu şarj problemine bir çare bulmak istedik ve çalışmalarımıza başladık. Teknolojinin her geçen gün geliştiği şu dönemde, hepimiz telefonlarımıza bağımlı olarak yaşıyoruz. Kimimiz iş için, kimimiz sosyal medya için, kimimiz ise eğlence amaçlı kullanıyoruz. Ne yazık ki son zamanlarda hepimizin ortak derdi, çabuk biten bataryalarımız oluyor” dedi.

Doombank

KİŞİYE ÖZEL ÜRETİLEN, ESTETİK TASARIMLI MOBİL ŞARJ ÜNİTESİ…

Hasırcı, Doombank’ın 16.000 mAh kapasiteli, üzerine reklam ya da kurumsal kimlik uygulanarak işletmelerin kurumsal yapısına değer katan veya kişiye özel üretilen, estetik tasarımlı bir mobil şarj ünitesi olduğunu, mekanların müşterilerinin şarj sorunlarını kökünden çözdüğünü belirtti. Şarj ünitesinin bittikten sonra yaklaşık 3 saat içinde tekrar doldurulabildiğini belirten Atilla Hasırcı, cihazın mekanlardaki şarj problemini ortadan kaldırdığını kaydetti.

HER CİHAZA UYUMLU…

Doombank şarj ünitesinin cafeler, restaurantlar, toplantı salonları, oteller, hastaneler, ofisler, vb. gibi her mekanda kullanılabileceğini belirten Atilla Hasırcı, sözlerine şöyle devam etti: “Doombank’ın paketinden Apple standardı olan lightning jak ve Apple haricinde sektör standardı olan mini USB jak barındıran çift kullanımlı bir kablo çıkmaktadır. Bu sayede başta iPhone 5/5s/6/6s ve 7 serileri olmak üzere iPad serileri, iPod serileri ve hemen hemen bütün Android ve Windows Mobile işletim sistemli akıllı telefonlar şarj edilebilmektedir. Ayrıca bir tarafı USB jack olmak kaydıyla kendi kablosunu kullanmak isteyen herkes, her türlü mobil cihazı şarj edebilir.

KALİTEYİ PRENSİP EDİNDİK…

Şu ana kadar Türkiye’de hatırı sayılır birçok işletme şarj cihazlarımızı kullanıyor ve hepsi de bundan çok memnun. Doombank olarak kaliteyi prensip edinerek, her geçen gün büyüyen müşteri portföyümüzle hizmet vermekteyiz. İşimize her gün daha fazla önem vererek, daha özverili çalışarak değer katmayı hedefliyoruz. Kişiye ve firmaya özel dizaynlarımızla herkesi Doombank ailesine katılmaya bekliyoruz.”

Doombank’a (0542) 289 88 44 nolu telefondan, @sarjistasyonu instagram hesabından ve battpack34@hotmail.com mail adresinden ulaşılabilir…

]]>
https://www.kadikoylife.com/doombank-ile-disarida-sarj-derdine-son/feed/ 0
Yusuf Tolga Ünker ile Fikriye Kesti dünya evine girdi https://www.kadikoylife.com/yusuf-tolga-unker-ile-fikriye-kesti-dunya-evine-girdi/ https://www.kadikoylife.com/yusuf-tolga-unker-ile-fikriye-kesti-dunya-evine-girdi/#respond Mon, 27 Nov 2017 11:23:12 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=39791 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğrencilik yıllarında tanışan ve uzun süren beraberliklerinin ardından evlilik kararı alan ressam çift Maltepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi Yusuf Tolga Ünker ile Resim-İş Öğretmeni Fikriye Kesti, Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde mutluluğa ilk adımlarını attılar.

Seçkin davetlilerin katıldığı nikah töreninde ikilinin mutlulukları gözlerinden okunurken, genç çift Kadıköy Life Dergisi’ne duygularını şöyle dile getirdiler: “Bizleri bu mutlu günümüzde yalnız bırakmayan, bizzat gelerek ya da bizleri arayarak mutluluğumuzu paylaşan tüm değerli akraba ve dostlarımıza sonsuz teşekkürler ediyoruz. Bizleri onurlandırdınız. İyi ki varsınız. Sağ olun, var olun.”

Yusuf Tolga Ünker

ÇİFTİN AİLELERİNDEN MUTLULUK GÖZYAŞI…

Çiftin nikah şahitliğini, Sumru Ekşioğlu ve Meral Özseyhan yaptı. Maltepe Üniversitesi yönetimi, bünyesinde araştırma görevlisi olarak çalışan Yusuf Tolga Ünker’e tebriklerini iletirken; mutlu günlerinde ikiliyi yalnız bırakmayan akrabaları ve dostları, hep birlikte önemli bir anın başlangıcına şahit oldular. Damadın babası, gazeteci Aykut Ünker ve eşi Necla Hanım ile gelinin babası Faik Kesti ve annesi Fikriye Hanım da çocuklarının bu güzel gününde mutluluk gözyaşı döktüler.

Kadıköy Life Ailesi olarak genç çifte sağlık ve mutluluk dolu bir ömür diliyoruz…

Damadın babası-gazeteci Aykut Ünler, damat Yusuf Tolga Ünker, annesi Necla Ünker ve gelin Fikriye Kesti, nikah sonrası mutluluk resmi çektirdi…

Yusuf Tolga Ünker, Fikriye Kesti’nin annesi Fikriye ve babası Faik Kesti ile birlikte…

Yusuf Tolga Ünker’in akrabaları, bu mutlu gününde onu yalnız bırakmadı…

Çiftin nikah şahitliğini, Sumru Ekşioğlu ve Meral Özseyhan yaptı…

Yusuf tolga ünker

]]>
https://www.kadikoylife.com/yusuf-tolga-unker-ile-fikriye-kesti-dunya-evine-girdi/feed/ 0
Dedeleri savaştı, torunları barışta buluşacak! https://www.kadikoylife.com/dedeleri-savasti-torunlari-barista-bulusacak/ https://www.kadikoylife.com/dedeleri-savasti-torunlari-barista-bulusacak/#respond Thu, 23 Nov 2017 20:03:28 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=39673 Çanakkale Savaşları’nın 103. yılında gerçekleştirilmesi planlanan “18 Mart-25 Nisan 2018” etkinlikleri için start alındı. Fenerbahçe Spor Kulübü / Fenerbahçe Çocuk ve Gençlik Kulübü’nün (FBÇGK) ev sahipliğinde yapılacak organizasyonla ilgili olarak Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde düzenlenen buluşmada; Avustralya’nın Çanakkale Başkonsolosu Dylan Walsh ve konsolosluk yetkilileri, Kadıköy Life Dergisi yazarı ve Fenerbahçe Tarih Müze ve Arşiv Kurulu Başkanı Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu, FB TV programcılarından Milli Takım ve Fenerbahçe’nin eski futbolcusu Şükrü Birand, Fenerbahçe Dış İlişkiler Müdürü Turgut Acar, Fenerbahçe Dış İlişkiler Departmanı’ndan Ece Uysaler ve FBÇGK Sorumlularından Selin Aktaş hazır bulundu.

Yemekli toplantıda Avustralya Başkonsolosu Walsh’e Fenerbahçe forması ve çeşitli hediyeler verilirken, organizasyonla ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Öngörülen programa göre, Çanakkale Savaşı’nda yer almış Avustralyalı askerlerin 13-18 yaş arasındaki dördüncü kuşak torunları Avustralya’dan davet edilirken, savaşa katılmış Osmanlı-Türk askerlerinin dördüncü kuşak torunları ile 23 Nisan 2018 tarihinde İstanbul’da buluşturulacaklar.

ÇANAKKALE’DE SAVAŞTAN BARIŞA…

Haydarpaşa İngiliz-Anzak Mezarlığı ziyaretlerini takiben, R. Sertaç Kayserilioğlu’nun altın madalyalı koleksiyonundan Çanakkale Savaşı obje ve dokümanlarının sergileneceği “Çanakkale’de Savaştan Barışa” konulu, Fenerbahçe Ülker Arena basketbol salonlarında açılacak büyük sergi ziyaret edilecek. 24 Nisan 2018 tarihinde ise Çanakkale’ye hareketle, her yıl 25 Nisan’da Gelibolu Yarımadası Anzak Koyu’nda gerçekleştirilen Şafak Ayini’ne katılım sağlanacak.

DAİMİ BARIŞ DİLEKLERİYLE ANZAK SAVAŞ MERMİSİ HEDİYE EDİLDİ…

Söz konusu etkinlik ile ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamada bulunan Başkonsolos Dylan Walsh, Türkiye’de olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek; “İki ülke arasındaki sportif faaliyetleri geliştiren bir proje olacak. 100 yıl önce başlayan bir savaş vardı, ondan sonra iki ülke arasında gelişen iyi ilişkiler oldu. Bundan dolayı çok mutluyum” dedi. Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu da, 1915’de Çanakkale Savaşı’nda kullanılmış bir Anzak Ordusu mermisini, bir daha böyle bir durum olmaması için daimi barış dilekleri ile Walsh’e hediye etti.

HEDEF, ULUSAL BİR PROJE YAPMAK…

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe Yönetim Kurulu’nun bilgisinin dahilinde yürütülen projeyle ilgili olarak, FB TV programcılarından ve projenin mimarı Şükrü Birand, şunları ifade etti: “Fenerbahçe Spor Kulübü, bu proje için beni başkan seçti. Amacımız, ulusal bir proje yapmak. Çanakkale Savaşları’nın 103. yılı önümüzdeki sene. Bu yıl için ulusal düzlemde en büyük projeyi kim yapabilir diye düşündük ve on Anzak torununu Avustralya’dan buraya davet ettik.

İKİNCİ KUŞAK TORUNLAR BİR ARAYA GETİRİLECEK…

Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Avustralya Başkonsolosluğu’ndan iki kişiyi misafir edeceğiz. On Anzak torununu da Fenerbahçe Spor Kulübü Tesisleri’nde FBÇGK olarak ağırlayacağız. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın torunlarının torunlarını da davet edeceğiz. Ayrıca, Fenerbahçe Tarih Müze ve Arşiv Kurulu Başkanı Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu’nun dünya altın madalyasına sahip ‘Çanakkale Koleksiyonu’ konulu çok büyük bir sergisini gerçekleştireceğiz. Amacımız Cumhurbaşkanımızın, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da katılacaklarını bildiğimiz en büyük sergiyi açmak.”

Çanakkale savaşları

YURTTA SULH, CİHANDA SULH…

Çocukların ve gençlerin hayal güçlerini, sosyal duyarlılıklarını, iletişim ve sportif becerilerini Fenerbahçe’nin kanatları altında geliştirme hedefiyle kurulan Fenerbahçe Spor Kulübü / Fenerbahçe Çocuk ve Gençlik Kulübü (FBÇGK) tarafından planlanmakta olan bu büyük programın ana gayesinin; Ulu Önder Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” vecizesi altında Çanakkale’de şehitlerimizle koyun koynuna birlikte uyuyan yabancı askerlerinin bundan böyle bizlerin emaneti olduğunun bir daha hissettirilmesi ve bu iki dost ülkenin bundan böyle barış içinde kardeşçe yaşamalarının sağlanması olması dileklerimizle…

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde düzenlenen yemekli toplantıda, Avustralya Başkonsolosu Dylan Walsh’e Fenerbahçe forması ve çeşitli hediyeler takdim edildi…

Çanakkale savaşları

Avustralya Başkonsolosu Dylan Walsh, Kadıköy Life Dergisi yazarı ve Fenerbahçe Tarih Müze ve Arşiv Kurulu Başkanı Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu, Avustralya Başkonsolosluğu Kurumsal Hizmetler Sorumlusu Mustafa Dokudan…

]]>
https://www.kadikoylife.com/dedeleri-savasti-torunlari-barista-bulusacak/feed/ 0
Kalipso Kralı Metin Ersoy’u kaybettik https://www.kadikoylife.com/kalipso-krali-metin-ersoyu-kaybettik/ https://www.kadikoylife.com/kalipso-krali-metin-ersoyu-kaybettik/#respond Sun, 29 Oct 2017 19:09:11 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=38936 Türk müzik tarihine damga vuran isimlerden “Kalipso Kralı” Metin Ersoy yaşamını yitirdi. Erenköy’deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini kapayan Ersoy, 83 yaşındaydı. Metin Ersoy, “Ah O Gemide Ben De Olsaydım” şarkısıyla uzun yıllar zirvede kalmıştı.

METİN ERSOY HAKKINDA…

Metin Ersoy, 15 Nisan 1934 tarihinde İstanbul’da doğdu. 1960 yılında İlham Gencer ile tanıştıktan sonra Gencer ve Ayten Alpman ile birlikte çalışmaya başladı. Harry Belafonte’nin şarkılarından söylemeye başladı. İlham Gencer, ona “Kalipso Kralı” ünvanını verdi. 1969 yılında Gar ve Çakıl gazinolarında çalıştı. 1970 yılında “Vakit Yok Gemi Kalkıyor” şarkısını yaptı. Babası saat tamircisi olan Metin Ersoy, Vefa Spor Kulübü ve Galatasaray’da futbol oynamış, Türk sinema tarihinde rol aldığı film ile adını yazdırmıştı.

İşte O’nun oynadığı filmler:

1961 – Sonbahar Yaprakları (Sinema Filmi)
1961 – Boş Yuva (Sinema Filmi)
1960 – Gecelerin Ötesi (Yüksel) (Sinema Filmi)
1956 – Papatya (Sinema Filmi)

Kalipso Kralı Metin Ersoy

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/kalipso-krali-metin-ersoyu-kaybettik/feed/ 0
Moda sahilinde açık havada dans! https://www.kadikoylife.com/moda-sahilinde-acik-havada-dans/ https://www.kadikoylife.com/moda-sahilinde-acik-havada-dans/#respond Wed, 25 Oct 2017 08:40:07 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=38824 Moda sahilinden Yoğurtçu Parkı istikametine yürüdüğünüzde Moda’ya daha yakın bir yerde, ahşap bir pergola etrafında her Çarşamba akşamı saat 21:30’da (havalar müsaade ettikçe devam edecek) Moda Dans’ın öncülüğünde cıvıl cıvıl bir dans buluşması gerçekleştiriliyor. Bir kısım insan yol üstünde dans ediyor, bir kısmı çimlerin üstüne serilip dans ve müziğin zevkine varıyor; en tuhafı ise oradan tesadüfen geçerken gördüklerine şaşıranlar, hemen cep telefonlarına sarılıp resim çekenler… İstanbul’da nadiren rastlayabileceğiniz bu harikulade etkinlik, geçtiğimiz seneden bu yana yapılıyor.

Hava müsait olduğunda 700 kişiyi aşkın, ağırlığını gençlerin oluşturduğu bir topluluk, sesi rahatsız etmeyen bir müzikle çoğu Latin olan parçalarla deniz kenarında dans ederek, göze çok hoş gelen bir ambiyans sergiliyorlar. Dans seviyeniz hiç önemli değil; çok güzel dans eden çiftler de var, o anda çalınan dansı bilmeyen fakat etraftakileri taklit etmeye gayret edenler de var. Genellikle saat 23:00 civarı bir show oluyor; bu show salsa, tango, hip hop, hatta Hint dansları da olabiliyor. Herkes yanında kendi içecek ve yiyeceklerini taşıyor. Etkinlik ücretsiz, her hafta değişik DJ’ler çalıyor.

Moda sahilinde açık havada dans

DANSIN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ…

Salsa; Latin Amerikan bir sokak dansı… Bu dansın Moda’da sokakta icra edilmesi ise ayrı bir hoşluk. Gecede ayrıca bachata, tango ve hip-hop çalınıyor, dans ediliyor. Fotoğraflarda görülebileceği gibi bazen de grup dansları icra ediliyor. Moda Dans Okulu’nun kurucusu ve eğitmeni Muhittin Gürkaynak ile yaptığımız kısa söyleşide, kendisi dansın iyileştirici gücü olduğunu vurgulayarak, Kadıköy Life Dergisi’ne şunları ifade etti:

STRES VE GÜVENSİZLİKTEN DANS İLE KURTULUN…

“İlk gece yaklaşık 500 kişilik bir grup olarak başladık. Cebimizdeki paralarla hoparlör ve jeneratör aldık. Dans ettiğimizi gören insanlar da bize katıldı. Dansın iyileştirici yönünü biliyoruz ve herkes bundan faydalansın istiyoruz. Gelip ilk adımlarını bizimle atsınlar istiyoruz. Amacımız, daha çok insana dansı tanıtmak. İnsan yaşantısı, stres ve güvensizlik içinde… Dans ile bu sorunların altından kalkabileceğimizi görüyoruz.

SADECE PARASI OLAN DEĞİL, İSTEYEN HERKES KATILABİLİYOR…

Birbirlerini tanımayan insanların dans ettiklerinde birbirlerine bakış açıları olumlu yönde değişiyor. Etkinlikte evlenen çiftleri de kutluyoruz, asker uğurlaması da yapıyoruz. Dans etkinliklerine sadece parası olan insanların değil, olmayanların da katılabileceği bir ortam oluştu. Bu taşın altına elimizi koyduk. Havalar bozana kadar etkinliği devam ettireceğiz. İnsanları birlik olmaya davet ediyoruz.”

Eğer bir çarşamba akşamı saat 21:30 sonrasında Moda civarında iseniz, bu etkinliği kaçırmamanızı öneririz. Dansla kalın…

Moda Dans Okulu’nun kurucusu ve eğitmeni Muhittin Gürkaynak, dansın iyileştirici gücü olduğunu vurgulayarak, tüm Kadıköylüleri her çarşamba akşamı gerçekleştirdikleri etkinliklerine davet etti…

]]>
https://www.kadikoylife.com/moda-sahilinde-acik-havada-dans/feed/ 0
Kadıköylü dede ve ninelere “torun” eğitimi https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-dede-ve-ninelere-torun-egitimi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-dede-ve-ninelere-torun-egitimi/#respond Mon, 23 Oct 2017 13:09:57 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=38770 Hamilesiniz, sizi nasıl bir gebelik süreci bekliyor? Ne yapmalı, nasıl hareket etmelisiniz? Bebek nasıl beslenmeli? Torun geliyor, yeni anne baba olacak çocuğunuza nasıl destek olacaksınız? Acil durumlarda torununuz için neler yapmanız gerekiyor? Tüm bu soruların yanıtları, Kadıköy Belediyesi Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği’nde verilen eğitimlerle yanıtlanıyor.

Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği’nin 2012 yılında hayata geçirdiği Gebe Okulu Projesi beş yaşına girdi. Hamile kadınların doğum ile ilgili önyargılarını ve korkularını azaltmak, anne adaylarını bebek bakımı konusunda bilinçlendirmek ve sağlıklı bebekler yetiştirmelerine yardımcı olmayı amaçlayan ve ücretsiz olarak her ay düzenlenen kurslar, 5 gün 15 saat sürüyor. Bu süre içerisinde anne baba adaylarına hamilelik dönemi, doğum, doğum sonrası dönem ve bebek bakımıyla ilgili bilimsel eğitimler veriliyor. Gebe Okulu’na sadece gebeler katılmıyor. Projeye 2015’in Haziran ayı itibariyle baba adayları da dâhil edildi.

Rana Beşe

DEDELER VE NİNELERE KURS…

Gebe Okulu programlarında anne ve baba adaylarının en büyük endişelerinden birinin, kendi anne babalarıyla yaşayacakları çatışmalar olduğu gözlemlendi. Anne baba adayları, çocuklarının bakımı ve beslenmesiyle ilgili konularda kendi anne babaları ile çatışmaktan korkuyordu. Tüm ailenin gerginlikten uzak, keyifli bir şekilde ailenin yeni üyesinin karşılanması ve bebeğin gelişimine zarar verecek uygulamalardan kaçınılması amacıyla büyükanne ve büyükbabalar için “Torunumu Beklerken” adlı proje hayata geçirildi.

Rana Beşe

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR ANLATILIYOR…

Büyükanne büyükbabalık rolü ve kuşak çatışması konuları hakkında bilgi verilen proje kapsamında bebek bakımında doğru bilinen yanlışlar, bebek ve çocuklarda acil durum uygulamaları da anlatılıyor. “Gebelik Okulu” ve “Torunumu Beklerken” programlarına katılmak için 418 88 30 numaralı telefonu arayarak kayıt yaptırmak yeterli.

Rana Beşe

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-dede-ve-ninelere-torun-egitimi/feed/ 0
Kalamış Todori’de fasıl geceleri https://www.kadikoylife.com/kalamis-todoride-fasil-geceleri/ https://www.kadikoylife.com/kalamis-todoride-fasil-geceleri/#respond Sun, 08 Oct 2017 22:52:00 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=38400 Kadıköy’ün özel mekanlarından Kalamış Todori, cumartesi günleri düzenlediği fasıl geceleri ile konuklarını Türk Sanat Müziği dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Mekanın tarihi misyonunun yanı sıra mutfağının da son derece iddialı olması, Kadıköylüler tarafından büyük ilgi görmesini beraberinde getiriyor. Üstelik gençlerin mekanın konuk profilinde yüzde 50’ye yakın bir oran oluşturması, cazip taraflarının hayli fazla olduğunu gösteriyor.

Kalamış Todori

İşte sözünü ettiğimiz gençlerden oluşan masalardan birinde, Barış Güven ve arkadaşlarını görüntüledik. O’nun sözleri bizleri hayli etkiledi, aynen aktarıyoruz:”Türk Sanat Müziği ruhumuzu dinlendiriyor. Kendimizi daha iyi hissetmemize olanak sağlıyor.” Yiğit Güngör, Doğucan Sunal, Merve Şahin, Deniz Canıçevik ve Barış Güven…

Kadıköy Life Dergisi’nin cemiyet haberleri sayfaları için ziyaret ettiğimiz Kalamış Todori’nin konukları arasında objektiflerimize takılan ilk masa, Saltuk Yüceer’in masası oldu. Kadıköy Kent Konseyi Başkanlığı görevini başarıyla yürütmekte olan usta mimarın konukları ise, meslektaşı Ömer Doyum ve eşi Hilal Doyum idi. Saltuk Yüceer, Ömer Doyum, Hilal Doyum ve Gülgün Yüceer…

Todori’nin bir başka masasında da Çorlu’dan konuklar vardı. Hem lezzet dolu bir hafta sonu, hem de Türk Sanat Müziği dolu bir gece yaşamak isteyen misafirleri için yabancı olmadıkları Todori’yi tercih eden Seda & Sinan Bayraktar çifti, ertesi gün aldıkları teşekkür dolu mesajlarla bu kararlarında ne denli haklı olduklarını gösterdiler. Aysun Yücegün, Güliz Akkanat, Mahdume Cesur, Adem Cesur, Salih Cemre Cesur, Sinan Bayraktar, Seda Serap Bayraktar, Altan Akkanat ve Erkin Akkanat…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kalamis-todoride-fasil-geceleri/feed/ 0
Kalamış Live başlıyor https://www.kadikoylife.com/kalamis-live-basliyor/ https://www.kadikoylife.com/kalamis-live-basliyor/#respond Tue, 12 Sep 2017 18:12:47 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=37844 Panoramik deniz manzarası ve sıradışı lezzetlere sahip mutfağı ile Anadolu Yakası’nın en keyifli mekanlarından Ouzo Roof Restaurant, yeni sezonda “Kalamış Live” konseptiyle Türk, Yunan ve Balkan müziklerinde usta sesleri bir araya getiriyor.

Işıltılı marina manzarası ve Ege’nin iki yakasını bir araya getiren yorum mutfağı ile Anadolu Yakası’nın gözde mekanlarından Ouzo Roof Restaurant, misafirlerine müzik ziyafeti sunuyor. Ouzo Roof, her hafta üç farklı canlı müzik programı ile eğlence hayatını Kalamış’a taşıyor. Sanatçı Hakan Ünlüler ve fasıl ekibi, her Çarşamba eşsiz Türk müziği keyfini manzara ile birleştiriyor.

İSTANBUL GECE HAYATINA YEPYENİ BİR SOLUK…

Türk, Balkan, Latin ve Yunan müziğinin sevilen parçalarını kendine has yorumu ile seslendiren Buzuki Orhan ve Orkestrası, her Cuma sahne alıyor. Mekan, her Cumartesi ise ünlü Grek müzisyen Yorgo’nun eşsiz performansına ev sahipliği yapıyor. Yunan, Türk ve Balkan gecelerini Kalamış’a taşıyan OUZO Roof Restaurant, İstanbul gece hayatına yepyeni bir soluk getiriyor.

Adres: Fener Kalamış Caddesi No:38 Kalamış – Kadıköy / İstanbul

Rez: (0216) 400 00 30

Kalamış Live

Anadolu Yakası’nın en keyifli mekanlarından Ouzo Roof Restaurant, yeni sezonda “Kalamış Live” konseptiyle Türk, Yunan ve Balkan müziklerinde usta sesleri bir araya getiriyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kalamis-live-basliyor/feed/ 0
Ünlü şef Fevzi Usta, Moda Sahil’de! https://www.kadikoylife.com/unlu-sef-fevzi-usta-moda-sahilde/ https://www.kadikoylife.com/unlu-sef-fevzi-usta-moda-sahilde/#respond Sat, 09 Sep 2017 19:49:39 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=37741 Deniz ürünleri başta olmak üzere Türk ve dünya mutfağının en iyi şefleri arasında gösterilen Fevzi Usta, bundan böyle hünerlerini Moda Sahil Restaurant’ta gösterecek.

Çalıştığı Göztepe’deki VINO Surf & Turf adlı mekanın yer değiştirecek olması nedeniyle bu kararı aldığını belirten Fevzi Dömbek; “Kadıköy ve Bağdat Caddesi’ndeki damak zevkine düşkün müdavimlerimiz ile aramızda iyi bir bağlantı oluştu. Çoğu kez onlar beni lezzet konusunda yönlendirdi, ben de yakalanmış olan bu başarıdan uzaklaşmak istemedim” dedi.

“MİSAFİRİN NE İSTEDİĞİNİ BİLİYORUM”

Fevzi Usta, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamanın devamında şunları ifade etti: “Mekana giren misafirin ne isteyebileceğini bilmek, büyük bir avantaj. Bu imkanı sıradan bir mekanda bulamazsınız. Bu avantajı kullanarak, onlara beklentilerinin üzerinde bir lezzet sunuyorum. Tabi mekanın güzelliği, servis yapan arkadaşlarımın titizliği ve işletmenin hiçbir fedakarlıktan kaçınmamam konusunda bana verdiği desteği de göz ardı edemem.”

“ZEYTİNYAĞI OLMAZSA OLMAZIMIZ”

Zeytinyağının doğada tek mucizevi yiyecek olduğunu dile getiren Şef Fevzi Usta; “Barışın, bereketin ve aynı zamanda sağlıklı yaşamın simgesi zeytin, 4 bin yıldır sofralarımızı süslüyor. Yeryüzünün bu en eski ve en sağlıklı gıdası olan zeytinden üretilen zeytinyağı ise, yüzyıllardır insanoğlunun şifa kaynağı oluyor. Biz de burada zeytinyağını olmazsa olmazlarımız arasında, hem de baş köşede tutuyoruz” şeklinde konuştu.

Fevzi Usta

Moda Sahil Restaurant’ta sağlanan başarıda Kamber Şahin yönetimindeki servis ekibinin de önemli rolü olduğuna değinen Fevzi Usta; “Dünyanın en lezzetli ürününü de hazırlasanız, iyi bir servis olmadığı zaman değerini bulmaz” mesajı verdi…

Deniz ürünleri ve etin yanı sıra salata çeşitlerinde de çok başarılı olan Fevzi Usta, Moda Sahil Restaurant’ta Ege bölgesinden gelen ot çeşitleriyle harika salatalar ve mezeler yapıldığına dikkat çekti…

]]>
https://www.kadikoylife.com/unlu-sef-fevzi-usta-moda-sahilde/feed/ 0
Esnafın kalbi pırlanta gibi olursa! https://www.kadikoylife.com/esnafin-kalbi-pirlanta-gibi-olursa/ https://www.kadikoylife.com/esnafin-kalbi-pirlanta-gibi-olursa/#respond Mon, 28 Aug 2017 10:52:37 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=37492 En zor zanaatlardan biridir “gerçek esnaflık”… Kadıköy’de işinin hakkını veren köklü esnaflardan Harun Kalın; “Satana kadar değil, ömür boyunca” ilkesiyle ticarette 35 yılını geride bırakmayı başardı.

Kapalıçarşı’da 1983’lü yıllarda başlayan alyans ve pırlanta üzerine ticaretini zamanla geliştiren Harun Kalın, 1994 yılında Kadıköy’ün rüzgarına kapılanlar kervanına katıldı. 23 yıldır Halitağa Nal Sokak’taki Arzu Alyans & Pırlanta’da “misafirlerim” dediği müşterilerini ağırlayan tecrübeli kuyumcu; “İnsanları seviyorum, ticaret ise gerekli olduğunda zaten yerini buluyor” mesajını verdi.

YILDA 3 BİN KİŞİYİ EVLENDİRİYOR…

Yaklaşık 20 metrekare dükkanında bir ömrü geçiren tecrübeli esnaf, alyans ve pırlanta sattığı kişilerin çocuklarına da satış yaptığı günleri görmeye başlamış. Her yıl yaklaşık 3 bin kişiyle ürünlerini buluşturan Kalın; “İş sadece pırlantayı satmak değil, sonrasında da müşteriye satıştaki kadar sıcak yaklaşıp ilgilenebilmek, pırlanta ve alyans bakımını yaparken de satıştaki kadar istekli ve başarılı olabilmek” diyerek, müşteri memnuniyetinin en önemli varlık ve kazanım olduğuna dikkat çekti.

TEK TAŞ PIRLANTA, AŞKIN EN YOĞUN SEMBOLÜ…

Dünya genelindeki değişim, her alanda olduğu gibi evlilik ve flört dönemlerini de değişime uğrattı. Söz yüzüğünün tarih olduğunu belirten Harun Kalın, tek taşların diğer ürünlerin tahtını salladığını ve özellikle son üç yıldır tek taş akımının çok yoğun hissedildiğini vurgularken, gençlerin zincir ve bilezikleri de hızla terk ettiğini sözlerine ekledi. “Alyansa ilgi hala yüksek, tüm yaş gruplarında alyans takmanın ayrı bir önemi var. Alyans sonsuzluk ve aşkı simgeler, ömür boyu mutluluğu temsil eder” diyen Kalın, İstanbul’da kişiye özel tasarım yapan 6-7 firmadan biri olması yönüyle de sık sık ziyaret ediliyor.

Harun Kalın Arzu Alyans Pırlanta

Kadıköy’de işinin hakkını veren köklü esnaflardan Harun Kalın; “Satana kadar değil, ömür boyunca” ilkesiyle 23 yıldır Halitağa Nal Sokak’taki Arzu Alyans & Pırlanta’da “misafirlerim” dediği müşterilerini ağırlıyor..

]]>
https://www.kadikoylife.com/esnafin-kalbi-pirlanta-gibi-olursa/feed/ 0
Vakıf Taşdelen Su’ya Üstün Lezzet Ödülü https://www.kadikoylife.com/vakif-tasdelen-suya-ustun-lezzet-odulu/ https://www.kadikoylife.com/vakif-tasdelen-suya-ustun-lezzet-odulu/#respond Fri, 25 Aug 2017 13:15:40 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=37406 Vakıf Taşdelen Su’yun kalitesi, dünyaca ünlü şefler ve sömeliyelerden oluşan The International Taste & Quality Institute (iTQi) tarafından en yüksek seviye olan 3 Altın Yıldızlı Üstün Lezzet Ödülü’ne (Superior Taste Award) layık görüldü.

Vakıf Taşdelen SuTüketiciye fayda sağlayacak ürünler ve hizmetler sunmayı hedefleyen Vakıf Taşdelen Su, 135 uzmanın değerlendirmesiyle 3 Altın Yıldızlı Superior Taste Award’ı kazandı. Sektörün ana dinamikleri dışında ezber bozan ve ilkleri başaran kimliğiyle dikkat çeken firma, marka kültürünün yapı taşı olan 3 litre cam şişeye ek olarak, “camdan gelen sağlık” kavramını çok daha ileriye taşımayı hedefliyor. Bu amaçla ciddi bir araştırma ve geliştirme süreci sonucunda 15 litre cam damacana gibi sektörde öncü olan bir adım atan Vakıf Taşdelen, 15 litre cam damacana su sektöründe yepyeni bir segmentin yolunu açtı.

SAĞLIK ALANINDA EŞSİZ BİR ÜRÜN KULLANIMI…

Tüketici tarafında da özellikle son yıllarda hızla yükselen sağlıklı yaşam anlayışının karşılığı olarak büyük ilgi gören 15 litre cam damacananın en büyük farklılıklarından biri de, sektörde sadece Vakıf Taşdelen’de olan cam boru ve koruma kasasına sahip olması. Suyun cam damacanadan uzanan yolculuğu cam boru ile desteklenerek, sağlık alanında eşsiz bir ürün kullanımı yaratıldı.

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/vakif-tasdelen-suya-ustun-lezzet-odulu/feed/ 0
TEFAL Shop’larda kaçırılmayacak fırsatlar https://www.kadikoylife.com/tefal-shoplarda-kacirilmayacak-firsatlar/ https://www.kadikoylife.com/tefal-shoplarda-kacirilmayacak-firsatlar/#respond Mon, 14 Aug 2017 20:53:16 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=37123 Ev konforu için gerekli olan ürünlerin bilinen ve güvenilen markası TEFAL’in cazip kampanyaları sürüyor. Kampanya ürünleri dışında Fırsat Ürünleri’nden oluşan ürün gruplarında da büyük indirimlerin olduğu mağazalara uğramanızı tavsiye ediyoruz.

BİN LİRALIK ALIŞVERİŞE 300 TL İNDİRİM…

“Yaz Fırsatları” başlığı altında sunulan kampanyada, her 1.000 TL tutarındaki alışverişe 300 TL gibi dev bir indirim söz konusu. Ayrıca 600 liralık alışverişe 150 TL, 300 liralık alışverişe ise 75 TL gibi indirim imkanları da bulunuyor.

TEFAL’in Göztepe, Caddebostan ve Selamiçeşme’de de mağazaları bulunuyor:

Göztepe Mağazası: Tütüncü Mehmet Efendi Cad. No: 118/A Kadıköy Tel: 0216 356 55 85

Caddebostan Mağazası: Bağdat Caddesi No: 292 Kadıköy Tel: 0216 411 5378

Selamiçeşme Mağazası: Bağdat Caddesi No: 174 Kadıköy Tel: 0216 368 98 81

Tefal

]]>
https://www.kadikoylife.com/tefal-shoplarda-kacirilmayacak-firsatlar/feed/ 0
Bir başarı hikayesi; Zeki Balı https://www.kadikoylife.com/bir-basari-hikayesi-zeki-bali/ https://www.kadikoylife.com/bir-basari-hikayesi-zeki-bali/#respond Fri, 14 Jul 2017 10:56:38 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=36448 Başarı, hayal kurarak ve çok çalışarak gerçekleşir. Hedefleyerek, azimle hayallerinin peşinden koşmak! Türkiye’de bunun en iyi örneklerinden otomotiv sektörünün başarılı işadamlarından Zeki Balı, kapılarını Kadıköy Life Dergisi’ne araladı.

Henüz 1 yıllık yetkili servis olmasına rağmen, Borusan Otomotiv 2016 yılı Türkiye Geneli Müşteri Memnuniyeti anketlerinde “Müşteri Memnuniyeti En Yüksek BMW Yetkili Servisi” olarak Türkiye Birincisi olan Etkili Servis Ataşehir’in Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Balı, adeta tırnakları ile kazıyarak alanında zirveye yerleşen yöneticiler kategorisindeki yerini aldı.

zeki balı

YARDIMCI TEKNİSYEN OLARAK İŞ HAYATINA BAŞLADIĞI BORUSAN OTOMOTİV’İN YETKİLİ SERVİSİ OLDU…

İş hayatına 1988 yılında Borusan Oto Avcılar’da yardımcı teknisyen olarak henüz 17 yaşındayken başlayan Zeki Balı, BMW tutkusunun da o yıllarda başladığını söyledi. O sıralar “Benim de yüksek standartlarda ve modern bir yetkili servisim olmalı” diyerek hedefini koyan Balı, bu yolda tutkusu olan BMW’yi daha iyi anlayabilmek için, sabırlı bir eğitim süreci sonrası Almancayı da öğrenmeyi başardı. İlk servis hizmetleri veren şirketini 1994 yılında henüz 22 yaşındayken açan, Borusan Otomotiv BMW Yetkili Servisi olma hayali ile azimle çalışan genç girişimci, 2015 yılına gelindiğinde Borusan Otomotiv BMW Yetkili Servisi Etkili Servis Ataşehir ile hayalini gerçekleştirdi.

Zeki Balı

“HER ZAMAN ÜZERİNE 1 KOYABİLMELİYİZ”

Başarılı işadamı, “Başarınızın sırrı nedir?” sorumuzu şöyle yanıtlıyor: “Her şeyden önce hayal etmek ve ısrarla hayalimizin gerçekleşmesi için gerekli tüm koşulları sağlamak üzere çok çalışmalıyız. Her deneme başarılı olmasa da, vazgeçmeyerek ve üs-tüne 1 daha koyarak yola devam etmeliyiz. Kendimizi sürekli yenilememiz, güncellememiz gerekiyor. Seyahat ederek, yerinde görmek de çok önemli. İş hayatımda 40 ülke, 100’den fazla şehre seyahat etme fırsatı buldum.”

“SEYAHAT ETMEK VİZYONUN GELİŞMESİNİ SAĞLAR, ÖZGÜRLEŞTİRİR”

Yoğun çalışma temposuyla geçirdiği dolu dolu 27 yılının meyvesi olarak 2015 yılında Etkili Servis Ataşehir’i, Borusan Otomotiv BMW Yetkili Servisi olarak hayata geçirmeyi başaran Zeki Balı, “İnsan ne kadar çok seyahat ederse, araştırırsa vizyonu da o kadar gelişir. Genellikle yaşadığımız çevremizin karakterine bürünerek yaşıyoruz. Farklı kültürleri incelemek, yaptığımız iş ile ilgili farklı deneyimler kazanmak, hem vizyonumuza hem de yaptığımız işe yansır. Herkes sevdiği işi yapmalı. Ben BMW tutkunuyum” diyerek, mesleğe odaklanmanın önemini de vurguluyor.

İNANILMAZ KOLEKSİYON…

İşadamının, BMW’nin model otomobillerinden oluşan koleksiyonu ofisini boydan boya süslüyor. BMW’nin bugüne kadar üretilmiş tüm model otomobillerinin yer aldığı koleksiyon, BMW tutkunlarının büyük ilgisini çekiyor. Zeki Balı, model otomobil koleksiyonunun ve Marmaris Yelken Kulübü’ndeki aktivitelerinin en çok keyif aldığı hobileri olduğunu belirtiyor.

MUTLU PERSONEL: MUTLU MÜŞTERİ

Müşteri beklentisinin, kendisini sıcak karşılayan, gülümseyen, doğru ve zamanında bilgilendirme yapan, etkin iletişim kuran, güven veren, karşıladığı gibi uğurlayan ve çözüm üreten bir şirket temsilcisi görmek olduğunu söyleyen Zeki Balı; “Tüm bunların olabilmesi için her zaman önceliğimiz personelimizin mutluluğudur. Personelimizin rahat ve konforlu bir çalışma ortamında, uyum içerisinde çalışması ve işi için gerekli tüm eğitimleri tamamlamasını sağlamak prensibimizdir. Çalışan mutlu ve yüksek motivasyona sahip olursa, bu müşteriye de yansır ve başarı olarak size geri döner” mesajını verdi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/bir-basari-hikayesi-zeki-bali/feed/ 0
Düşük ücretli D-Smart kampanyaları https://www.kadikoylife.com/dusuk-ucretli-d-smart-kampanyalari/ https://www.kadikoylife.com/dusuk-ucretli-d-smart-kampanyalari/#respond Thu, 01 Jun 2017 11:46:58 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=35387 Özel bir uydu alıcısı satın alarak televizyonlarındaki kanal sayısını arttırmayı düşünen kişiler, tercihlerini D-Smart firmasından yana kullanabiliyor. Bu aşamada aynı firmayı tercih eden kişiler farklı fiyatlar üzerinden ücretlendirilirken, bu fiyat farkı genel olarak seçtikleri paket sayılarından oluyor. Buna rağmen bazı durumlarda kişiler, daha yüksek paketleri aynı fiyattan ya da daha düşük fiyattan alabiliyor. Bunun için sadece kampanyaları takip etmek ve gerektiğinde doğru kampanyalara geçiş yapmak gerekiyor. Bu sayede kişiler, D-Smart tarafından sunulan hizmet içerisinden en kaliteli hizmetleri en uygun fiyatlardan satın almış oluyor. Planlamasını yapan kişiler, taahhüt de vererek fiyatları çok uygun seviyelere çekiyor.

Kullanıcılar internet sitesine girdiklerinde d-smart kampanyalar kısmından çok sayıda kampanyayı görüntülüyor. D-Smart üyeleri, bu kampanyalardan birkaç tanesine üye olma imkânı olduğu için en doğrusunu seçmek durumunda kalıyor. Diğer durumda kişilerin tek bir kampanya seçenekleri olduğundan, onlara verilen bu kampanya ile kayıtlarını yaparak sunulan hizmetleri de kabul etmiş oluyorlar. Ancak bu durumda kişilerin kendi televizyonlarını tamamen tasarlama imkânı oluyor. Kişiler meslek gruplarına göre ayrılmış olan paketlerden tercih edebilirken, birkaç üyeyi kapsayan kampanyalara arkadaşları ile birlikte katılabiliyor. İsterlerse ödeme seçeneklerini değiştiren kampanyaları da kullanıcılar rahatlıkla tercih ediyor. Burada amaç, alabildiği kadar fazla kanal alırken düşük ücretler ödemek oluyor.

Yalnızca D-Smart tarafından sunulan televizyon kanallarını satın almayı düşünen kişiler, farklı paketleri içeren kampanyalar arasından karar vermek durumunda kalıyor. Bu aşamada kişilerin kampanyaları birleştirme ya da her ikisini de kullanma şansı olmadığından, en doğru kararı verdiklerinde faturaları da istedikleri düzeyde geliyor. Kişiler spor müsabakalarını izlemeyi seviyorlarsa, spor paketinin içerisinde olduğu kampanyaların alınması gerekiyor. Ancak bu aşamada yalnızca bu paketi içeren kampanyaların yanında bu paketin yanında diğer kullanışlı paketleri de içeren kampanyalar oluyor. Bu durumda da kişiler karar vermekte yine zorluk yaşayabiliyorlar. Kişiler taahhüt vererek bu kampanyalara yazılacağından aksi durumda sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Kampanyalar arasında kamu çalışanlarına özel kampanyalar, engelli vatandaşlarımız için kampanyalar, gazilerimiz ve şehit yakınları için kampanyalar yer alıyor. Bu özel durumların içerisinde bulunan kişiler ise direkt olarak kararlarını vererek en uygun şartlarda D-Smart sahibi oluyorlar. Bu kampanyaların içerisinde yer alacak olan kişiler, sonradan karar veremeyecekleri için ve kampanyalar içerisinde sunulan çok sayıda şartı sağlamak durumunda olduğu için daha büyük indirimler kazanıyorlar. Birçok kişi, yeni abonelik sitelerine girerek kampanyalara ve paketlere baktıklarında bu kampanyalarda çok düşük ücretler talep edildiğini görüyor. Bu şekilde D-Smart vatandaşlarımıza oldukça destekleyici olurken, tüm kampanyalarda minimum ücretler sunmayı hedefliyor.

Kampanyalar arasından seçimler tamamlandıktan sonra başvurular başarılı bir biçimde gerçekleşiyor. Bu işlemler yapıldıktan sonra geriye yalnızca kişilerin kurulum ihtiyaçlarının karşılanması kalıyor. Kişiler bu aşamada hiçbir işleme karışmazken, rahatlıkla oturdukları yerde kurulumların tamamlanmasını bekliyorlar. Servis elemanları evlere ya da işyerlerine geldiklerinde hemen çalışmalara başlarken, birkaç saat içerisinde kurulum işlemleri tamamlanıyor. Bunun sonrasında gün içerisinde kişilerin aktivasyon işlemleri de gerçekleşiyor. Bunun sonrasına kullanıcılar televizyonlarından D-Smart izlemeye başlarken, herhangi bir sorunda direkt olarak müşteri hizmetleri ile iletişime geçebiliyor. Birçok hediye ile birlikte kişiler, ilk aylarda tüm kanalları izleme şansı bulduğundan D-Smart’ı adeta keşfediyor. Bunun sonrasında da isterlerse farklı kanalları da kendi üyeliklerine ekleyebiliyor. Kişiler eğer kanal eklemeyi düşünüyorlarsa, taahhüt vermiş olsalar dahi rahatlıkla bu işlemi gerçekleştirebiliyorlar. Taahhütleri paket ya da kanal ekleme işlemleri yapıldığında bozulmuyor.

d-smart

]]>
https://www.kadikoylife.com/dusuk-ucretli-d-smart-kampanyalari/feed/ 0
Aracınız yaza hazır mı? https://www.kadikoylife.com/araciniz-yaza-hazir-mi/ https://www.kadikoylife.com/araciniz-yaza-hazir-mi/#respond Wed, 31 May 2017 22:45:28 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=35365 Bu yıl geç ısınan havalar yerini güneşli günlere bırakıyor, aynı zamanda yaz tatilleri de başlıyor. Dolayısıyla araçla seyahatlerin yoğun yaşanacağı bir döneme giriyoruz. Kadıköy Life okurlarının bir sıkıntı yaşamaması adına, çalıştığımız markalardan Oto Gençler Servis Danışmanı Hakan Kıroğlu’ndan tavsiyeler aldık.

Özellikle uzun yola çıkacak olan araç sahiplerinin yolculuk öncesi temel mekanik bakımlarını mutlaka yaptırmaları tavsiyesinde bulunan Hakan Kıroğlu; “Yaza girerken araç sahiplerinin araçlarını kapsamlı biçimde genel bir muayene ve bakımdan geçirmelerini özellikle tavsiye ediyorum. Bunlar arasında rot, rotil, balans ayarları ve bakımlarının önemli olduğunun altını çizmek isterim” mesajı verdi.

oto gençler

Oto Gençler Servis Danışmanı Hakan Kıroğlu, yaza girerken klimaların gaz kontrolleri ve bakımının ihmal edilmemesi gerektiğini hatırlatıyor…

GÜVENLİK VE KONFOR İÇİNDE SEYAHAT ETMEK İÇİN…

Ateşleme sistemi başta olmak üzere motor yağı seviyesi, hava, polen ve yakıt filtrelerinin de önemli olduğunu dile getiren Kıroğlu; “Araçta büyük teknik sorunlara ve arızalara yol açmamak, güvenlik ve konfor içinde seyahat etmek için bu bakımlar mutlaka yapılmalı, eskiyen parçalar yenileri ile değiştirilmeli. Oto Gençler olarak bu önemli konularda vatandaşları uyarmayı bir görev sayıyor, tüm araç sahiplerine kazasız, güvenli, konforlu ve keyifli sürüşler diliyoruz” dedi.

aracınız yaza hazır mı

Özellikle uzun yola çıkacak araç sahiplerinin uzun yol kontrollerini mutlaka yaptırmaları gerektiği bilgisini veren Hakan Kıroğlu, her hafta en az bir defa araç soğukken yağ kontrollerinin yapılmasını öneriyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/araciniz-yaza-hazir-mi/feed/ 0
Hoşgeldin Sedatcan Bebek https://www.kadikoylife.com/hosgeldin-sedatcan-bebek/ https://www.kadikoylife.com/hosgeldin-sedatcan-bebek/#respond Sat, 27 May 2017 11:17:12 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=35214 Genç girişimcilerden Ali & Gülçin Akhan çiftinin ikinci çocukları dünyaya geldi. Bundan 7 yıl önce hayatlarını birleştiren çiftin ilk çocukları Derinsu’ya kardeş gelmiş olması, her iki tarafın aileleri ve çevreleri arasında büyük sevinç yarattı.

Dragos Vera Hastanesi’nde dünyaya gelen bebeğin adını Sedat Peker koydu. Sedatcan adı ile dünyaya merhaba diyen bebeğin son derece sağlıklı olduğu bildirildi. Bir başka ilginç ayrıntı ise, bebeğin fotoğraflarını bundan 7 yıl önce çiftin düğün fotoğraflarını çeken ailenin yakın dostu Makbule Akpınar’ın çekmesiydi.

Hoşgeldin Sedatcan Bebek

Hoşgeldin Sedatcan Bebek

]]>
https://www.kadikoylife.com/hosgeldin-sedatcan-bebek/feed/ 0
Bahariye’de dostlar masası https://www.kadikoylife.com/bahariyede-dostlar-masasi/ https://www.kadikoylife.com/bahariyede-dostlar-masasi/#respond Thu, 23 Mar 2017 22:14:57 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=33276 Yılların daha da pekiştirdiği arkadaşlık bağlarıyla birlikteliklerini bozmayan Kadıköylü dostlar, Bahariye’de buluştu.

Pasha Otel’in restoranında keyifli akşam menüleri eşliğinde Göztepe’den Kalamış’a, Moda’dan Rıhtım’a eski günleri yad eden dostlar, “Kadıköy bizim evimiz” mesajı verdi. Moda’nın tanınmış esnafı Nazmi Tarakçı; “Biriktirdiğin dostlar kadar zenginsin” diyerek, fırsat buldukça Bahariye havası aldıklarını dile getirdi. (Adnan Özkurt, Erdoğan Tüfekçi, Selahattin Odabaşı, Erol Altınok ve Nazmi Tarakçı)

]]>
https://www.kadikoylife.com/bahariyede-dostlar-masasi/feed/ 0
Modalı Neriman teyzenin Atatürk sevgisi https://www.kadikoylife.com/modali-neriman-teyzenin-ataturk-sevgisi/ https://www.kadikoylife.com/modali-neriman-teyzenin-ataturk-sevgisi/#respond Wed, 15 Mar 2017 07:15:05 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=32873 “Evimde duramam, kendi alışverişimi de kendim yaparım” diyen 74 yaşındaki Moda’nın Neriman teyzesi adım atmakta zorlansa da, dört tekerlekli yürüteci ile Kadıköy’ün sokaklarını dört dönüyor. Onu sayfalarımıza taşıyan özelliği ise, yakasından düşürmediği Atatürk rozeti ve yürütecinden eksik etmediği Türk bayrağı…

Fırsat buldukça Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve değerlerini, Türk bayrağının maneviyatını çevresi ile paylaştığını dile getiren emekli Neriman Yılmazer; “Herkes görsün, herkes bu mutluluğu yaşasın istiyorum” dedi.

Atatürk

NERİMAN TEYZEYİ HERKES ÇOK SEVİYOR…

Moda’nın köklü isimlerinden Neriman Yılmazer, sağlıklı bir yaşam için Dondurmacı Ali ve Eyfel Pastanesi çevresinden Altıyol’a kadar yürümeyi alışkanlık edinmiş. Onu gören her esnaf ve komşuları da, hal hatır sohbetini alışkanlık haline getirmiş.

]]>
https://www.kadikoylife.com/modali-neriman-teyzenin-ataturk-sevgisi/feed/ 0
EKL öğretmenlerini duygulandıran buluşma https://www.kadikoylife.com/ekl-ogretmenlerini-duygulandiran-bulusma/ https://www.kadikoylife.com/ekl-ogretmenlerini-duygulandiran-bulusma/#respond Tue, 07 Mar 2017 13:43:55 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=32552 Erenköy Kız Lisesi Müzesi yöneticileri Sibel Aksoy ve Sinem Köyman, emektar öğretmenler ve mezunları tek çatı altında toplamak isteyince ortaya hayli renkli bir buluşma çıktı.

Müzik öğretmenleri İmdat Halvaşi, Selçuk İşcan ve Taner Ergin yönetiminde marş ve türkülerini seslendiren öğretmenler ile mezunlar, yıllar sonra aynı çatı altında bir araya gelebilmenin mutluluğunu yaşadı. Bostancı sahilindeki bir kafeteryada yapılan etkinlikten geriye, günün kareleri ve karşılıklı sevgi, saygı kaldı.

Sinema ve tiyatro sanatçısı Bennu Yıldırımlar’ın yanı sıra buluşmaya katılan bazı isimler ise şöyleydi: Turgut Erdoğan, Ülkü Anıl, Yurdanur Gündem, İmdat Halvaşi, Taner Ergin, Selçuk İşcan, Mehmet Günçicek, Mümtaz Özkan, İbrahim Bayındır, Cavidan Kutluğ, Ufuk Gülal, Mehmet Gülal, İsmail Bayar, Semra Yavuz, Ferizan Köylü, Ayfer Pamukçu Etliç, Aysel Gürsu, Serpil Sert, Aysel Önol, Deniz Doralar Kendir, Yeşim Kendir Erkuş, Nesibe Kal, Naire Yalçın, Fatma Artun, Nezihe Yedikardeş, Fahri Yedikardeş, Mehmet Kır, Abdulkerim Koç, Şeref Yıldırım, Bahattin Selimbeyoğlu, Yaşar Tiryaki, Asuman Kobal Demirci, Serpil Oğuz, Ahmet İlhan Mertler, Sevim Şenkul, Şenay Asma, Hülya Hüdayioğlu, Semin Taşkın, Seçim Uysal, Billur Saraçoğlu Camkaya, Sema Çilekçi, Bekir Kızılay, Dilek Bilge Uzer, Mine Özcan Çulhalık, Hayriye Sayar, Semiha Yazıcı, Gül Zerrin Eligül, Müge Akkaya ve Lale Çınar.


]]>
https://www.kadikoylife.com/ekl-ogretmenlerini-duygulandiran-bulusma/feed/ 0
Öz Kadıköylüler 6 yaşında https://www.kadikoylife.com/oz-kadikoyluler-alti-yasinda/ https://www.kadikoylife.com/oz-kadikoyluler-alti-yasinda/#respond Sun, 26 Feb 2017 17:40:33 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=32342 Kadıköy’de doğup büyüyen ve Kadıköy’e gönül verenlerden oluşan sosyal dayanışma ve birliktelik kulübü Öz Kadıköylüler, 6. kuruluş yıllarını kutladı.

Binlerce üyesi bulunan grubu temsilen davet çağrısına katılan 63 Kadıköylü, Şaşkınbakkal’da bir kafe-restoranda düzenlenen kahvaltıda buluştu. Grubun emektar isimlerinden araştırmacı-koleksiyoner Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu; “Daha nice yıllara, ama mutlaka daha güzel günlerde buluşmak umudumuz ile” diyerek, sosyal medya hesabından duygularını paylaştı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/oz-kadikoyluler-alti-yasinda/feed/ 0
ROTARY’den 112. Yıl Kutlaması https://www.kadikoylife.com/rotaryden-112-yil-kutlamasi/ https://www.kadikoylife.com/rotaryden-112-yil-kutlamasi/#respond Sun, 26 Feb 2017 14:01:52 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=32329 Dünyanın en yaygın ve en etkin sivil toplum örgütleri arasında gösterilen Rotary International, kuruluşunun 112. yılını kutluyor. Kutlamalara tüm dünya ile birlikte Türkiye de katılıyor. Bu kapsamda düzenlenen etkinliklerden biri, geçtiğimiz akşam Intercontinental Otel’de gerçekleşti. Kalamış Rotary Kulübü’nün ev sahipliği ve organizasyonu ile hayata geçirilen gece, kusursuz denecek kadar mükemmeldi.

BARIŞ ve İYİ NİYET…

Etkinlik, Rotary Guvernörü Özcan Albak’ın konuşması ile başladı. 1905 yılında “Kendinden önce hizmet” mottosuyla Chicago’lu avukat Paul Harris başta olmak üzere arkadaşları Gustavus Loehr, Silvester Schiele ve Hiram Shoreyle ile birlikte kurdukları sivil toplum hareketinin, bugün aynı heyecanla varlığını sürdürüyor olmasının her türlü takdire değer olduğunu dile getiren Albak; “Barış ve iyi niyet, hepimizin yürekten inandığı kavramlardır. Dünya ve ülkemiz olarak içinden geçmekte olduğumuz bu sıkıntılı günlerde bu iki kavramın değerini daha iyi anlamak gerekiyor. Bizlere aynı zamanda hoşça vakit geçireceğimiz bu geceyi hazırlayan, başta Kalamış Rotary Kulübü olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

İNSANLIĞA HİZMET GÖTÜRMEK ADINA ÇIKILAN YOL…

Kalamış Rotary Kulübü Başkanı Ülker Taylan ise, ev sahibi olarak yaptığı konuşmada Rotary’nin dünyada iyi niyet ve barışın korunmasına inanan ve bu alanda hizmet veren iş ve meslek sahibi kişilerin dünya ölçüsünde birleştiği bir kuruluş olduğunu dile getirdi. Bundan 112 yıl önce insanlığa hizmet götürmek adına çıkılan bu yolda, başta çocuk felcinin aşılması olmak üzere önemli hizmetler verildiğine değinen Taylan; “Ne mutlu bizlere ki, karşılık beklemeden hizmet verebilmek duygusuna sahip inlanlar olarak bir aradayız. Bundan daha önemli ne olabilirdi” şekline konuştu.

Rotary

ATA VE ORKESTRASI LOS CAMARADOS…

Kutlama programı sürprizlerle doluydu. Bunlardan biri de, 1960’lı yıllarda dillere pelesenk olan “Ankara Rüzgarı” isimli şarkısıyla tanıdığımız Ata’nın sahne almasıydı. Tabi yanında kızı Ece ve oğlu Ata’nın da ona eşlik etmesi, hatta babalarından yıllar önce “geçer” not almaları geceye ayrı bir renk kattı. Los Camarados Orkestrası eşliğinde sergiledikleri iki saatlik performans, uzun yıllar hafızalarda kalmaya aday bir gece olarak kayıtlar geçti.

ARİF ALAŞAN KOREOGRAFİSİ…

Gecenin bir diğer sürprizi ise, Türkiye’yi “dans stüdyosu” kavramı ile tanıştıran yılların ustası Arif Alaşan’ın koreografi desteğiyle gerçekleşen dans gösterisi oldu. Ünlü Butterfly Opereti’nden bir bölümü eşleriyle mükemmel bir vals gösterisi olarak sergileyen Rotaryenler, konuklardan büyük alkış aldı. Ardından 70’li yaşlara yaklaşan Arif Alaşan’dan gelen “Zorba” performansı, etkinliğe damgasını vuran bir başka sürpriz olarak hafızalara kazındı.

INTERCONTINENTAL’DE KONAKLAMA…

Sürpizlerin bitmek bilmediği gecede bir yandan yeni üyelerin üye giriş töreni yapılırken, diğer yandan Rotaryenler ve ailelerinin mutlu günleri de kutlandı. Hem 112. yıl pastası, hem doğum günleri, hem de mutlu günler pastası olmak üzere üç defa pasta kesildi. Geceye ev sahipliği yapan Intercontinental İstanbul Oteli Yönetimi, buluşmadaki içtenlikten etkilendi ve bir çifte konaklama hediye etti. Hemen bir çekiliş düzenledi ve geceye katılan Rotaryenlerden biri, o gece otelin misafiri olarak otelde konakladı.

Kalamış Rotary Kulübü Başkanı Ülker Taylan’a, Rotary Guvarnörü Özcan Albak tarafından teşekkür plaketi verildi…

Rotary Guvarnörü Özcan Albak ve sevgili eşi Nur Albak, gecenin hazırlanmasında ve kusursuz geçmesinde büyük emekleri olan Kalamış Rotary Kulübü üyesi Nursema & Mustafa Öztürk çiftine teşekkürlerini, Rotary 112. Yıl Panosu önünde bildirdiler…

Kutlamalar kapsamında Ataşehir, Dolmabahçe, Dragos ve Ortaköy Rotary Kulüplerine 4 yeni üyenin üye giriş törenleri de yapıldı…

]]>
https://www.kadikoylife.com/rotaryden-112-yil-kutlamasi/feed/ 0
Bağdat Caddesi akşamlarında balık favorilerden https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesi-aksamlarinda-balik-favorilerden/ https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesi-aksamlarinda-balik-favorilerden/#respond Wed, 08 Feb 2017 10:36:46 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=31756 Derya kuzularının harika sunumlara dönüştüğü Bağdat Caddesi akşamlarında Moshonis Balıkçısı’nın ünlü şefi İsmail Doğan, yine şovunu yaptı. Doktorlardan işadamlarına, çiftlerden gruplara her masadan “İsmail Şef buraya” sesleri yükselirken; tuzda balıktan tereyağlı karidese, balık köftesinden hamsi tavaya kadar tüm menüleri elleriyle pişirip servis etti.

Ayvalık Cunda’dan İstanbul’a lezzet yolculuğunu taze mahsuller eşliğinde taşıyan İsmail Şef; “Devir teknoloji devri, mevsimine göre balıklarımızdan meze malzemelerimize, otlarımıza kadar her şeyi taptaze Cunda’dan Kadıköy’e getirebiliyoruz. Feneryolu’nda çok büyük bir aile olduk. Hemen her gün telefonlaştığımız, hal hatır sorma isteği duyduğumuz misafirlerimizle aile gibiyiz” dedi.

İşte Moshonis akşamlarından ayrıntılar…

Seyit Aydoğmuş, Murat Tan, Cüneyt Öztürk, Ayten Pamukçu, Gül Kırımlı ve Ali Canpolat…

Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi Başhekimi Gül Kırımlı…

Nahide Üzümçeker, Emel Terzihan, Fikret Kutlu, Tanju Demirören ve Göksel Bakaç…

Funda Çar, Ceren Saruhanoğlu, Fikret Kutlu, Nuray Sıtkı Uyar, Yeşim Eker ve Hicran Deniz Davut…

Hikmet Erden, Göksel Bakaç, Çetin Kural, Yasemin Kural, Ulviye Atılganoğlu, Birgül Karakoç, Ergün Göney, Timur Atılganoğlu ve Muhammet Göğüş…

Doktorlar, kaynaşma yemeğinde Moshonis Balıkçısı menülerine tam not vererek, bir kısmı da restoranın müdavimleri arasında yer aldıklarını ifade etti. Yıllardır hastalara derman olan doktorlar, ünlü şef İsmail Doğan’ın spesiyalleri için “Bu menüler ilaç gibi geldi” dedi…

Bağdat Caddesi

Şef İsmail Doğan’ın dillere destan tuzda balığının yanında, Kadıköy Life Dergisi’nin Bağdat Caddesi’ne tramvay önerisi ile çıktığı son sayısının ikramı da vardı…

Bağdat Caddesi

Moshonis Restoran’ın sahibi tanınmış iş adamı Nail Günaydın’ın kardeşi Mehmet Günaydın’ın doğum günü heyecanına dostları da ortak oldu, ortaya renkli görüntüler çıktı…

Bağdat Caddesi

White & Beige mağazalar zinciriyle Türkiye’ye yayılan başarılı iş adamı Nail Günaydın’ın ikinci evi de, Moshonis Balıkçısı. Lezzet ustası İsmail Şef’in spesiyalleri, Günaydın’ın favorisi…

Bağdat Caddesi

Levrekler tuzda pişti ve servise hazır…

Bağdat Caddesi

Tuzda pişirilmesi kadar levreğin sunumunun da kusursuz olması gerekiyor…

Bağdat Caddesi

Levrek servis masası da, mutfak kadar emek gerektiriyor…

İsmail Şef’in yardımcıları, servisin aynı anda başarıyla masaya ulaştırmak için devreye giriyor…

Bağdat Caddesi

Tuzda balık, gurmelerin en keyif aldığı menüler arasında…

Bağdat Caddesi

Diğer yandan restoranın diğer misafirleri de, evlerine gitmende önce gelenekselleştirdikleri öz çekimlerini yapıyor…

Tuzda levrek, karides, kalkan gibi menülerin yanı sıra masaların “mütevazi menüsü” olarak bilinen hamsi, gurmelere göre aslında en lezzetli mahsüller arasında. Hamsiden büyük lezzet alan misafirler, menülerinin arasına Karadeniz’in geleneksel lezzetini de dahil ediyor. İsmail Şef’in pişirmekte en keyif aldığı menülerden biri de hamsiymiş…

Hamsiler, mısır unuyla birlikte hafif kızgın tavaya sanatsal bir şekilde sıralanıyor…

Bağdat Caddesi

Sadece birkaç dakika içerisinde defalarca ters düz edilen hamsiler nar gibi kızarıyor, çıtır çıtır…

İsmail Şef’in bir notu da var; “Deniz sağlıktır!”

]]>
https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesi-aksamlarinda-balik-favorilerden/feed/ 0
Mira Bebek 3 yaşında https://www.kadikoylife.com/mira-bebek-yasinda/ https://www.kadikoylife.com/mira-bebek-yasinda/#respond Mon, 06 Feb 2017 10:45:29 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=31691 Kadıköy Life Ailesi üyelerinden Mira Bebek, üçüncü yaşına merhaba dedi. Benusen & Hasan Sağdan çifti, kızları için 5 Şubat Pazar günü Maria’nın Bahçesi’nde bir doğum günü partisi düzenledi.

Aile üyeleri ve yakın dostlarının katıldığı partide, gözler Mira Bebek’in Pamuk Prenses kıyafetindeydi.

Doğum günü partisinin keyfini yaşayanlar elbette kuzenler oldu. Fakat anneler yine çocuklarının üzerine titremekten bu keyfi yaşayamadı. İrem Toprakkaya, Nihan Toprakkaya, Benusen Toprakkaya Sağdan, Cenay Toprakkaya, Gönül Kurt, Mira, Kemal ve Masal Bebek…

Mira Bebek’in üçüncü yaş gününü ilk kutlayanlar arasında, mimar Gamze Değirmen ile Genç Show Organizasyon’dan Selda Bayer da vardı…

 

Mira

]]>
https://www.kadikoylife.com/mira-bebek-yasinda/feed/ 0
Eski meclis üyeleri, Kadıköy için görevde https://www.kadikoylife.com/eski-meclis-uyeleri-kadikoy-icin-gorevde/ https://www.kadikoylife.com/eski-meclis-uyeleri-kadikoy-icin-gorevde/#respond Thu, 26 Jan 2017 11:29:43 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=31285 Kadıköy Belediyesi’nin bir önceki dönem belediye meclis üyeleri bu kez “dostlar meclisini” oluşturdu; “Kadıköy için her daim buradayız” mesajı verdi.

Kadıköy Life objektiflerinde bir araya gelen Kadıköy gönüllüleri, daha yaşanabilir bir gelecek için kritik yaptı. Fenerbahçe’nin eski ve renkli tesislerinden Todori’de gerçekleşen buluşmada eski meclis üyeleri hem anılarını paylaştı, hem de yeniden bir arada olabilmenin mutluluğunu yaşadı.

meclis üyeleri

]]>
https://www.kadikoylife.com/eski-meclis-uyeleri-kadikoy-icin-gorevde/feed/ 0
Gerçek huzur için By Esat’ta buluştular https://www.kadikoylife.com/gercek-huzur-icin-by-esat-balikcisinda-bulustular/ https://www.kadikoylife.com/gercek-huzur-icin-by-esat-balikcisinda-bulustular/#respond Wed, 25 Jan 2017 09:44:29 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=31238 İstanbul’un dört bir yanından lezzet tutkunlarını Kadıköy’e çeken By Esat Balıkçısı’nın müdavimleri, “Kalamış’ta bir tatlı huzur” için yerini aldı. Şef Doğan Çek’in hünerli ellerinden çıkan spesiyaller, farklı masalarda aynı mutluluğu yaşattı.

“Biz bir aile gibi olduk. Belirli bir zaman birbirimizi görmeyince telefonlara sarılıyor, hal hatır sormaya başlıyoruz” diyen restoranın sahibi Esat Çek; ayrıca “Her balığın bir mevsimi var. Hamsi, levrek bu aylarda, biz de dostlarımızla her zaman güzeliz” mesajı verdi.

Emekli Tümgeneral Tarık Özkut (Eski GATA Komutanı), tanınmış işadamları Nabi Coşkun, Hayrettin Akay, Demirler Group Yönetim Kurulu Başkanı Alpay Demir gibi alanında başarılı isimlerin bir arada olduğu grup, her Salı günü geleneksel toplantılarını gerçekleştirerek dostluk bağlarını pekiştiriyor…

FENERBAHÇE SALI GRUBU’NUN HER ÜYESİ AYRI BİR DEĞER…

34 senedir sıkı dostluk bağlarıyla birbirine bağlı Fenerbahçe Salı Grubu’nun üyeleri, Kadıköy Life objektiflerinde buluştu. Fenerbahçe’nin efsane futbolcusu Serkan Acar tarafından kurulan grupta üyelerin örnek insan ilişkileri, yarım asra yaklaşan birlikteliği beraberinde getirmiş. Başkan Acar’ın vefatı sonrasında da dayanışmalarını sürdüren Fenerbahçe Salı Grubu üyeleri, By Esat Balıkçısı’nın müdavimleri arasında yer almış. Genç üyeleri de, bayrağı bir sonraki nesile taşımak için grupta yerini almış.

By Esat akşamlarının ayrıntıları, Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısında yer alacak…

Nabi Coşkun ve Hayrettin Akay…

By Esat

Esat Çek ve Hayrettin Akay…

]]>
https://www.kadikoylife.com/gercek-huzur-icin-by-esat-balikcisinda-bulustular/feed/ 0
Haydarpaşalı kediler GATA’da ısınıyor https://www.kadikoylife.com/haydarpasali-kediler-gatada-isiniyor/ https://www.kadikoylife.com/haydarpasali-kediler-gatada-isiniyor/#respond Sun, 22 Jan 2017 14:24:10 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=31057 Çoğu kez kasvetli ve soğuk olarak adlandırdığımız hastane koridorları, kediler için huzur buldukları bir köşeye dönüşebiliyor. Adı Sultan Abdülhamid olarak değiştirilen ancak dillerde hala “Haydarpaşa GATA” olarak anılan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin içerisinde, tam anlamıyla yürek ısıtan manzaralar hakim. Burada güvenlik görevlileri kedileri kovalamıyor, can dostlarımız da sıcacık peteklerin üzerine yatarak kara kıştan korunuyor.

GATA

Onlar için susuzluk ve açlık kadar tehlikeli olan soğuk hava, beraberinde hastalıkları getirerek ne yazık ki sonu ciddi enfeksiyonlar ve ölümlere kadar varabiliyor. Geniş bahçesinde yaz aylarında rahatlıkla yaşayabilen sokak kedileri için kışın soğuğu öldürücü hale dönüşünce, hastanenin kapıları ardına kadar açılıyor.

CAN DOSTLARIMIZ GÖSTERİLEN İLGİDEN HAYLİ MEMNUN…

O kadar çok üşüyorlar ki, kendilerini hemen bir kalorifer peteğinin üstüne attıklarında dakikalarca el yakan sıcağı hissetmeyen kediler, derin bir nefes çektikten sonra yanıbaşlarına konan mamalarını yiyerek karınlarını doyuruyor, sularını içiyor. Birçok kedi bazen koridorlarda sabahlarken, hayvanlara gösterilen ilgi takdirle karşılanıyor.

Haydarpaşa GATA Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin içerisinde, tam anlamıyla yürek ısıtan manzaralar hakim. Burada güvenlik görevlileri kedileri kovalamıyor, can dostlarımız da sıcacık peteklerin üzerine yatarak kara kıştan korunuyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/haydarpasali-kediler-gatada-isiniyor/feed/ 0
Roma ve Sicilya turları ile harika bir tur planlayın! https://www.kadikoylife.com/roma-ve-sicilya-turlari-ile-harika-bir-tur-planlayin/ https://www.kadikoylife.com/roma-ve-sicilya-turlari-ile-harika-bir-tur-planlayin/#respond Thu, 05 Jan 2017 13:08:09 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=27029 İtalya’nın, Lazio bölgesinin başkenti olan Roma, hem şehir hem de özel bir bölge olma özelliği taşıyor. Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan’ın da yer aldığı bu topraklarda 2,7 milyon insan yaşıyor. Her yıl pek çok sayıda turist konuk eden Roma, görenleri kendine hayran bırakacak sokak mimarileri ve şehir yapısı ile gerçekten göz dolduruyor.

Roma turu ile hayal edemeyeceğiniz bambaşka bir dünyaya girdiğinizi bilmelisiniz. Farklı ve bir o kadar da sizi büyüleyecek olan Roma’da gezip göreceğiniz her yer adeta bir açık hava müzesi gibi. Bu müze içerisinde dolaşırken bazı yerlerde kitlenip kalacak ve daha uzun süre bakmak için kendinizi alıkoyamayacaksınız.

Roma turları ortalama 3 gece 4 gün sürmekte. Özel günlerde ve bayram gibi dönemlerde daha da yoğunluğu olan Roma turları arasından tarihlere göre ya da indirim seçeneklerine göre kendinize en uygun olan turu hemen tercih edebilirsiniz. Roma turları arasından en uygun fiyatlı olanları yakalamak ve seçimleriniz ile doğru zamanı tercih etmek, kusursuz bir tur planını da beraberinde getirir. Öncelikle Roma’ya gitmeden önce bulunacağınız bölgenin özelliklerini, tarihi güzelliklerini, nerede ne yiyebileceğinizi ve ayrıca en meşhur lezzetlerini de öğrenmenizde fayda vardır. Mesela bir Roma dondurması yemeden dönmemelisiniz.

AŞK ÇEŞMESİ, İSPANYOL MERDİVENLERİ, MELEKLER ŞATOSU…

Vatikan (San Pietro) Katedrali, Collosseo (Arena), Vittoriano Zafer Anıtı, Aşk Çeşmesi (Fontana di Trevi), İspanyol Merdivenleri (Piazza di Spagna), Castel San’t Angelo, Melekler Şatosu, Navona Meydanı, Piazza Pietra, Pantheon ve Piazza Popolo, Roma turu sırasında gezmeniz gereken en güzel yerler arasında geliyor. Ayrıca dilerseniz günlük turlara katılabilir ve Napoli & Pompei turu ya da Floransa Şaheserleri ile Rönesans turuna da katılabilirsiniz.

TOPRAK İÇİNDE FARKLI BİR TOPRAK…

Ancak sadece Roma ile kısıtlı kalmamak gerekiyor. Toprak içinde farklı bir toprak, yani ülke içinde farklı bir ülke barındıran bu güzel şehri siz de gezip görmelisiniz. Kendiniz için güzel bir fırsat yakalamak isterseniz, diğer bir seçenek olarak Sicilya Turları değerlendirilmeli.

ROMA’YA GİTMİŞKEN SİCİLYA’YI GÖRMEDEN DÖNMEYİN…

Sicilya Turları kapsamında gezebileceğiniz en güzel noktalar arasında Etna Yanardağ, Valle Tapınağı, Capella Şapeli, Rabbit Plajı, Monreale Katedrali ve Alcantara Kanyonu bulunuyor. Sicilya Turları, genellikle 5 gece 6 gün sürüyor. 2 gün Katanya, 2 gün Palermo ve 1 günde Siracusa’da konaklayabileceğiniz eşsiz tur seçenekleri sizi bekliyor. Sicilya’nın en güzel köşelerini, en güzel plajlarını gezip görebileceğiniz, kayalar üzerine kurulmuş olan Akdeniz’in en büyük adasını siz de ziyaret etmelisiniz. En uygun fiyat seçenekleri ile sizi bambaşka bir dünyaya götürecek olan Sicilya’da hayal ettiğiniz tatil seçeneklerini bulabilirsiniz. Aslında yaz ya da kış Sicilya için fark etmez. Tamamen deniz turizmi ya da kış sezonunun en güzel zamanlarını geçirmek isterseniz, tercihlerinizi istediğiniz tarihe dayalı yapabilirsiniz

]]>
https://www.kadikoylife.com/roma-ve-sicilya-turlari-ile-harika-bir-tur-planlayin/feed/ 0
6 ayda bina, 5 dakikada gerçek yeşil bahçe https://www.kadikoylife.com/6-ayda-bina-5-dakikada-gercek-yesil-bahce/ https://www.kadikoylife.com/6-ayda-bina-5-dakikada-gercek-yesil-bahce/#respond Mon, 02 Jan 2017 15:44:10 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17522 Kadıköy’de ardı ardına yükselen apartmanların kısa sürede alıcı bulabilmesi için firmalar satış ve pazarlama yarışına girince, apartmanların bahçelerinin estetiği büyük önem kazandı. 6 ayda on katın üzerinde bina diken müteahhitlerin yardımına, 5 dakikada doğal yeşillendirme sağlayan rulo çimler yetişti.

Özellikle kentsel yenilemenin arttığı Göztepe, Caddebostan, Suadiye ve Erenköy çevrelerinde inşası tamamlanan yapıların ön bahçeleri hızla yeşillendiriliyor. Toprak zeminin düzlenmesinin ardından getirilen rulo çimler, adeta bir halı gibi seriliyor.

yeşil bahçe

MANZARA BİR ANDA DEĞİŞİYOR…

Gerçek çimlerin 5-7 santimetre kalınlığındaki toprak yüzeyde yetiştirilmesinin ardından kalıplar halinde getirilen rulolar, beş dakikada yemyeşil bir bahçenin oluşmasını sağlıyor. Çimlerin gerçek ve doğal olması nedeniyle çevrenin manzarası bir anda değişiyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/6-ayda-bina-5-dakikada-gercek-yesil-bahce/feed/ 0
Moda’nın röntgencileri iş başında https://www.kadikoylife.com/modanin-rontgencileri-is-basinda/ https://www.kadikoylife.com/modanin-rontgencileri-is-basinda/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:54 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18505 Onlar, Moda’yı iyi gününde de kötü gününde de birebir yaşayan Kadıköy sakinleri… “Güzel semtimizi gelecek nesillere aktarmalıyız” dediler, fotoğraf makinelerini alıp sokaklara koyuldular.

Usta fotoğraf sanatçısı Alinur Uğurpakkan önderliğinde tarihi semtin her yerini nakış nakış işleyen Moda Gönüllüevi Fotoğrafçılık Atölyesi, hızla semtin her sokağının röntgenini çekiyor. Tarihi binalar, yeni apartmanlar, ağaçlar, kaldırım taşları, duvarlar, bahçeler; gördükleri her ayrıntıyı “uygunluk çerçevesinde” fotoğraflayan atölye üyelerinin amacı ise, Moda’nın dokusunu korumak…

“GELECEK NESİLLER SEMTİMİZDEKİ DEĞİŞİMİ GÖRSÜN, DEĞERLERİMİZ KORUNSUN”

Fotoğraf sanatçısı Alinur Uğurpakkan ile birlikte Moda Gönüllüevi Başkanı Ayşenur Tohumcu Atakişi, Caferağa Mahallesi Muhtarı Zeynep Ayman ve atölye üyeleri, Moda başta olmak üzere Caferağa Mahallesi’nde geleceğin dijital arşivini hazırlıyor. “Gelecek nesiller semtimizdeki değişimi görsün. Bizler bu dönemde inanılmaz manzaralara şahit oluyoruz, başka Moda yok” diyen Kadıköy aşıklarının gelecek çalışmaları merakla bekleniyor.

Moda

KÜÇÜK BİR COĞRAFYADA EŞSİZ BİR SEMT…

Son zamanlarda Kadıköy gece hayatının yaşandığı barlar ve mahalle dokusu arasında çıkan uyumsuzluklar, Moda sakinlerinin kabusu olmuştu. Beraberinde Moda Koyu, Barış Manço Müzesi, ibadethaneler, 100 yıl önceki nostalji sokakları gibi sayısız değeri ile Moda, küçük bir coğrafyada eşsiz bir semt olmaya devam ediyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/modanin-rontgencileri-is-basinda/feed/ 0
Instagram’a “kaydet” özelliği geldi https://www.kadikoylife.com/instagrama-kaydet-ozelligi-geldi/ https://www.kadikoylife.com/instagrama-kaydet-ozelligi-geldi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:54 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18508 Hayatın anlarını yakalayıp paylaşmanın en kolay yolu olarak görülen Instagram, yeni yayınladığı güncelleme ile kullanıcıların beğendikleri postları kaydetmelerine imkan sağlayacak. Shiftdelete.net’in haberine göre Snapchat’e karşı Instagram kozunu oynayan Zuckerberg, şimdi de paylaşımların kaydedilebilmesini sağlayan bir özelliği yayına aldı.

HERKES HERKESİ SAVE’LEYEBİLECEK…

Son güncelleme ile gelen bu özellik, kullanıcılara daha sonra incelemek istedikleri bir paylaşımı kaydetme imkanı veriyor. Böylece ilgili post, daha sonra offline olarak da incelenebilecek. Kaydedilen paylaşımlar Instagram’da beliren yeni bir sekmenin altında saklanıp, kullanıcı dilediği zaman bu sekmeye geçiş yaparak, sakladığı paylaşımları offline olarak da izleyebilecek.

GÖRSELİN SAĞ ALTINDAKİ AYRAÇ İŞARETİNE TIKLAMAK YETERLİ…

Bir paylaşımı kaydetmek için görselin sağ altındaki ayraç işaretine tıklamak yeterli olacak. Bu paylaşımlara videolar da dahil. Elbette paylaşımlar için yapılan yorumlar güncel olmayabiliyor. Yeni özellik, Instagram’ın 10.2 versiyonunda geçerli. Söz konusu güncelleme ise ABD’li kullanıcılardan başlayarak, parti parti tüm dünyada yayınlanacak.

Kaynak: (shiftdelete.net)

]]>
https://www.kadikoylife.com/instagrama-kaydet-ozelligi-geldi/feed/ 0
Bağdat Caddesi’nde askıda simit dönemi https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesi%c2%92nde-askida-simit-donemi/ https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesi%c2%92nde-askida-simit-donemi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:06 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18196 Yufka yürekli Kadıköylülerin son adımı, askıda simit oldu. Türkiye’nin en marka restoranlarının bulunduğu Bağdat Caddesi’nde ihtiyaç sahipleri için bedelsiz olarak askıda simit dağıtılmaya başlandı.

Son yıllarda gerek kentsel yenileme, gerekse de ulaşım olanaklarının artması nedeniyle yapısı bir hayli değişmeye başlayan Bağdat Caddesi’nin kaldırımlarında her ekonomik kesimden vatandaşların dikkat çekmesi ile birlikte caddenin Erenköy kesiminde simitçinin tezgahına astığı yazı, Kadıköy Life objektiflerince görüntülendi.

Bagdat-Caddesinde-askida-simit-donemi-kadikoy-life-dergisi (1) copy

GELİR DAĞILIMINDA BÜYÜK UÇURUMUN GÖSTERGESİ…

Ayda 50-100 bin dolar mağaza kiralarının ödendiği, milyonlarca liralık rezidans ve dairelerin bulunduğu Bağdat Caddesi’nde çok düşük ekonomik gelir sahibi kesim, daha çok günlük çalışma saatleri için mesaisini harcıyor. Özellikle son 2 yılda ağır beton mikserleri, tır ve kamyonların, iş makinelerinin yoğun bir şekilde kullanması nedeniyle ciddi değişim geçiren Bağdat Caddesi, “askıda simit” ile bir ilki daha yaşamış oldu.

Bagdat-Caddesinde-askida-simit-donemi-kadikoy-life-dergisi (2) copy

askıda simit

]]>
https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesi%c2%92nde-askida-simit-donemi/feed/ 0
Yufkadır yüreği Kadıköylünün; Askıda Yemek!.. https://www.kadikoylife.com/yufkadir-yuregi-kadikoylunun-askida-yemek/ https://www.kadikoylife.com/yufkadir-yuregi-kadikoylunun-askida-yemek/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:16 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17544 Kadıköylüler yine yaptı yapacağını, en güzel sosyal aktivitelerinden birini hayata geçirdi. Sokakta yaşayanlar, ihtiyaç sahipleri, yiyeceği olmayan ancak istemekten utananlar için “askıda yemek” uygulaması, vatandaş tarafından başlatıldı. Caferağa Mahallesi sakinlerinin evinde pişirdiği ve esnafların hibe ettiği yiyecekler askıya asılarak, ihtiyaç sahipleri tarafından kimseye sormadan alınabiliyor.

Uygulamanın ilk gününde Kadıköy Life Dergisi ile buluşan yardımseverler, Caferağa sakinleri ve esnaflar, 24 saat yaşamın devam ettiği Bahariye Caddesi’ni seçti. Aya Triada Kilisesi’nin caddeye bakan parmaklıklarına asılan poşetli yemekler, sahiplerini beklemeye başladı.

VATANDAŞLAR TEBRİK ETTİ, UYGULAMA GELİŞTİRİLECEK…

Gönüllüler Nazan Yılmaz, Birgül Demirbakan, Şebnem Yamaç ve Nezihe Sarsan, evde hazırladıkları yiyecekleri parmaklıklara astı. Ardından Bahariye Caddesi çevresindeki esnaflar, gönüllülerinden koptuğunca ikramları getirdi. Birkaç dakika içerisinde parmaklar, ihtiyaç sahiplerinin kimseye sormadan alabileceği yiyeceklerle doldu. Gönüllü yardımseverler, gelişen sürece göre ve ihtiyaçlara göre uygulamayı daha esnekleştirmeyi ve güzelleştirmeyi planlıyor. Uygun bir esnaf işletmesinin köşesine konulacak buzdolabı içerisinde muhafaza edilebilen yiyecekler, ilk akla gelen düşüncelerden…

MÜKEMMEL BİR DÜŞÜNCE…

Bahariye Caddesi’nde “Askıda Yemek” uygulamasını gören vatandaşlar; “Mükemmel bir düşünce. Daha önce kıyafetlerin bu yöntem ile ihtiyaç sahiplerine onurları rencide olmadan ulaştırılabildiğini görüyorduk. İhtiyaç sahibinin kimseye sormadan karnını doyurabilecek olması ne güzel. Elbet uygulama daha da geliştirilecektir, önemli olan bunun düşünülmesidir” diyerek yardımseverleri tebrik etti.

]]>
https://www.kadikoylife.com/yufkadir-yuregi-kadikoylunun-askida-yemek/feed/ 0
Doğtaş Kelebek Mobilya’ya İnsana Saygı Ödülü https://www.kadikoylife.com/dogtas-kelebek-mobilyaya-insana-saygi-odulu/ https://www.kadikoylife.com/dogtas-kelebek-mobilyaya-insana-saygi-odulu/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:16 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17546 Doğtaş Kelebek, 15.’si düzenlenen “İnsana Saygı Ödülleri”nde bu yıl da ödüle layık görüldü. Geçtiğimiz yıl aldığı 33 bin 582 başvuruya en fazla 2 gün içerisinde ve yüzde 99,81 oranında yanıt veren Doğtaş Kelebek, 2015 yılında Kariyer.net sitesinden yapılan başvurulardan 91 kişiye istihdam sağladı.

İnsan kaynakları platformu Kariyer.net tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen “İnsana Saygı Ödülleri”, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti. İnsana Saygı Ödülleri kapsamında, en az 20 bin iş başvurusu almış olan ve iş başvurularını adaylara özel olarak 21 günden önce tamamlayan şirketler değerlendirildi. Aynı zamanda cevap oranının yüzde 99 ve üzeri olması ile en az 50 kişiye istihdam sağlanması kriterleri de esas alındı.

DOĞTAŞ KELEBEK, SEKTÖRÜNDE FARK YARATIYOR…

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da ödüle layık görülen Doğtaş Kelebek, ürün ve hizmet kalitesinin yanı sıra insana verdiği değerle de sektöründe fark yaratıyor. 2015 yılında aldığı 33 bin 582 başvuruya en fazla 2 gün içerisinde ve yüzde 99,81 oranında yanıt veren Doğtaş Kelebek, Kariyer.net sitesinden yapılan başvurulardan 91 kişiye istihdam sağladı.

“AYNI HASSASİYETLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”…

Doğtaş Kelebek’e yapılan tüm başvuruları büyük bir titizlikle inceleyerek en hızlı şekilde dönüş sağladıklarını ifade eden İnsan Kaynakları Direktörü Tuba Kara; “İş arayan adayların bu dönemde ne kadar stresli olduğunu bildiğimiz için en hızlı şekilde dönüş yapmaya özen gösteriyoruz. Bu konudaki gayretimizin, İnsana Saygı Ödülü ile bu yıl da taçlandırılması bizi çok gururlandırdı. Bundan sonraki çalışmalarımızda da aynı hassasiyetle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/dogtas-kelebek-mobilyaya-insana-saygi-odulu/feed/ 0
Kadıköy Lisesi, Hollandalı konuklarını ağırladı https://www.kadikoylife.com/kadikoy-lisesi-hollandali-konuklarini-agirladi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-lisesi-hollandali-konuklarini-agirladi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:16 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17548 Çeşitli ülkelerin öğrencileri, farklı programlarla ülkeler arası ziyaretlerini sürdürüyor. Türkiye’den çok sayıda öğrencimiz değişik ülkelere eğitim, tarihi, turistik ve kültürel amaçlarla gidiyor; Erasmus gibi değişim programlarıyla yurt dışında kendilerini geliştirme imkanı buluyor. Buradaki üniversitelerimiz de yurt dışından gelen konuk öğrencileri, Türk misafirperverliği ile ülkemizde ağırlıyor.

Geçtiğimiz günlerde Hollanda’nın Amsterdam kentindeki ROC van Amsterdam Hilversum Koleji’nden eğitimciler ve öğrenciler İstanbul’a geldi. Kentte öncelikle Tarihi Yarımada’nın turistik mekanı Sultanahmet’i gezen Hollandalı konuklar, daha sonra Khalkedon’a uğramayı da ihmal etmedi. Moda’daki tarihi Gazi Muhtar Paşa Köşkü’nün de içinde yer aldığı eski Kadıköy Kız Lisesi, şimdiki İstanbul Kadıköy Lisesi’ni merak eden konuklara, okulun İngilizce öğretmenlerinden Ayberin Kundak ile İlke Şirinli ve okul öğrencileri rehberlik etti. Tarihi köşk ile ilgili bir kitaba imza atan Süleyman Dama’nın Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nü konuklara gezdirmesi ve oranın ilginç öyküsünü anlatması, kitaplarından armağan etmesi ise günün anlamlı bir zaman dilimiydi.

ORTAK DİL “BARIŞ”…

Konuk eğitimci ve öğrenciler, bir süre de tarihi okulun kapalı spor salonunda öğrencilerle voleybol ve basketbol karşılaşması yaptı. Diller ve ülkeler ne kadar farklı olsa da ortak dilin “Barış” dili olduğunu, iki ülke eğitimci ve öğrencileri bir kez daha kanıtlamış oldu.

Fotoğraf: İlayda Genç

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-lisesi-hollandali-konuklarini-agirladi/feed/ 0
Müzisyenler ağlıyor, kaçakçıların keyfi yerinde! https://www.kadikoylife.com/muzisyenler-agliyor-kacakcilarin-keyfi-yerinde/ https://www.kadikoylife.com/muzisyenler-agliyor-kacakcilarin-keyfi-yerinde/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:16 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17560 Aklımızdaki Kadıköy bu değil!.. Kadıköy’de sokakların tadını kaçıran gelişmeler rahatsızlık vermeye başladı. Son 24 saat içerisinde Kadıköy Life Dergisi’nin ulaştığı iki önemli ayrıntı, “Neler oluyor” sorusunu akıllara getiriyor. Bir yandan halkın can ve mal güvenliğini tehdit eden kaçak günlük kiralık daireler “engellerle karşılaşmadan” göz göre göre hızla yayılırken, diğer yandan zabıta ekipleri şehrin göbeğinde müzisyenleri “püskürtme” derdinde… Peki doğru olan nedir; “kaçakçıların” elini kolunu sallaya sallaya harekete edebilmesi mi, müzisyenlere imkanların sağlanarak özgüvenlerinin zarar görmemesi mi?..

“Daha güzel, yaşanabilir, mutlu Kadıköy böyle mi oluşacak? İnsanlar, Kadıköy’de huzuru böyle mi bulacak” dedirten görüntüler, Kadıköy Life Dergisi’ne özel… Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, vatandaşın güvenliği ve huzuru için birlikte çalışmasının gerekliliği bir kez daha ortaya çıktı. ”Sokakta müzik sorun mu özgürlük mü; önce Kadıköy sokaklarının içler acısı haline bakın” dedirten, ortak paydada buluşan iki farklı gelişmenin ayrıntıları şu şekilde:

KARADENİZLİ MÜZİSYENLERE KADIKÖY’ÜN GÖBEĞİNDE ENGELLEME!..

Karadenizlilerin sevilen ismi kemençe sanatçısı Coşkun Tiryakioğlu, Rıhtım’da müzik yaparken Kadıköy Belediyesi zabıta ekipleri tarafından uyarıldı. İddiaya göre sanatçıya destek vermek isteyen genç Karadenizli müzisyenler; Grup Nayla üyeleri Mert Armağan ve Mehmet Kalaycı, Grup Patuli üyesi Mehmet Şimşek, performansına mikrofonsuz devam eden Tiryakioğlu ve gitarist Volkan Buğdaycı ile birlikte şarkılarını söyleyeme başladı. Ardından zabıtanın engelleme girişimi ile birlikte sözlü tartışmalar yaşandı. Kadıköylülerin gözleri önünde dakikalarca süren tartışmalarda ısrarcı zabıta ekipleri, Karadenizli müzisyenleri uzaklaştırmaya çalıştı. Müzisyenler ise “Biz kötü bir şey mi yapıyoruz” diyerek tepki gösterdi. Daha önce de vapurlarda müzik tartışması kamuoyunun gündemine oturmuş, vapur yolcularının destek vermesi nedeniyle güvenlik görevlileri müzisyenlerin hakkını kısıtlayamamıştı. İstanbul’da daha çok Kadıköy’de olmak üzere müzisyenlere sık sık müdahale olduğu dikkat çekiyor. Yine geçtiğimiz aylarda bir grup müzisyenin enstrümanlarına el konulmuş, yaşananlar ciddi tepki çekmişti. Sanatçılar; “Sokakta müzik haktır, buna hakkınız yok. Bakın Kadıköy’ün dört bir yanı sorunlarla boğuşuyor. Bizimle mi uğraşıyorsunuz” diyerek tepkilerini ortaya koyuyor. Sokaklarda ortak huzuru sağlayacak radikal bir düzenlemenin gerekliliği, hem zabıtalar hem de müzisyenler için büyük bir önem taşıyor.

GÜNLÜK KİRALIK DAİRE TERÖRÜNE DİKKAT!..

Görüntüler, Kadıköy’ün en yoğun yerleri arasında yer alan Söğütlüçeşme Caddesi ve Altıyol’dan… Gündüz vakti hiçbir engelle karşılaşmayan “Günlük Kiralık Daire” pazarlamacısı, ilanları vatandaşların en yoğun olduğu noktalara, direk ve duvarlara yapıştırıyor. Peki günlük kiralık daireler neden sakıncalı? İşte o tüyler ürperten gerçeklerin ayrıntıları: Günlük kiralık daireler kaçak, vergilendirilmeyen, denetleme dışı bir eylem. Otel ve pansiyonlardan oldukça ucuz olması ile birlikte kullanım amacı dışına çıkma ihtimaliyle büyük bir tehdit. Yasalarda yeri olmayan günlük kiralık daireler, daha önceki emniyet kayıtlarına göre de fuhuş amaçlı kullanılabiliyor. Beraberinde bu dairelere ustalıkla konulabilen gizli kameralar, özel hayata müdahaleyi getirebiliyor. Odalarda saklanabilecek gaspçıların, kiracı kişi ya da kişileri kolayca hedefine oturtmaları da mümkün. Fuhuş anlaşması ile daireye getirilen erkeklerin gasp edilmesi, İstanbul’da defalarca yaşanan olaylardan…

YAŞANANLAR İÇ AÇICI DEĞİL!..

Otellerde resmi kayıtlara düşmek istemeyen teröristler, saldırganlar, canlı bombalar ve toplum için tehdit oluşturan kişiler, metropollerde konaklayabilmek için günlük kiralık dairelere yönelebiliyor. İstanbul’un bazı kesimlerinde talebin çok yüksek olması nedeniyle günlük kiralık dairelerin fiyatı, otellerin de üzerine çıkabiliyor. Kadıköy’de bir otel fiyatı minimum 80 – 100 TL arasında iken, 120 TL’den satışa sunulan günlük kiralık daireler dikkat çekiyor. Yasak olmasına rağmen direk ve duvar gibi göz önündeki noktalara sıkça yapıştırılan ve günlerce yerinde kalan ilanlar, beraberinde ciddi görüntü kirliliği oluşturuyor. Bu görüntü kirliliğini ortadan kaldıracak faktörler ise, zabıta ekipleri başta olmak üzere emniyet güçlerinin ortak çalışmasıyla hayata geçirilecek önleyici çözüm eylemleri… Hiçbir engelle karşılaşmadan gün ortasında rahatça Kadıköy’ün dört bir yanına yapıştırılan günlük kiralık daire ilanları, ciddi derecede rahatsızlık verici. Daha önce birçok oteller ve beraberindeki oluşumlar, toplumu baltalayan ciddi sorun için girişimlerde bulunmuştu. Ancak Kadıköy başta olmak üzere İstanbul genelinde yaşananlar hiç iç açıcı değil!..

]]>
https://www.kadikoylife.com/muzisyenler-agliyor-kacakcilarin-keyfi-yerinde/feed/ 0
İnal Aydınoğlu, 24 TV’ye konuk oldu… https://www.kadikoylife.com/inal-aydinoglu-24-tvye-konuk-oldu/ https://www.kadikoylife.com/inal-aydinoglu-24-tvye-konuk-oldu/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:13 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17536 Adı Kadıköy ile bütünleşen ender isimlerden İnal Aydınoğlu, 24 TV’ye konuk oldu. Ünlü astrolog Zeynep Turan’ın sunduğu “24 Hafta Sonu” adlı programın konuğu olan Aydınoğlu, 1978 yılından beri “Gönüllülük” yolculuğunun yaşamına kattığı sevinci, coşkuyu ve heyecanı anlattı.

GÖNÜLLÜLÜK, KARŞILIKSIZ SEVMEKTİR…

“Gönüllülük, karşılıksız vermektir. Onun karşılığı, vermekten duyduğunuz sevinç ve kalbinizdeki huzurdur” diyen İnal Aydınoğlu; “Karşılıksız vermenin, cömertliğin ve sevmenin insana kattıklarını keşfedecek ve bir yaşamın bunlarla nasıl zenginleştiğini göreceksiniz” şeklinde konuştu.

Programda "Benim içimde gönüllülükten başka hiçbir duygu yok" diyen İnal Aydınoğlu, "Bu insana huzur veren bambaşka bir duygu" şeklinde konuştu…
Kadıköy’ün 15 mahallesinde belediyenin katkılarıyla "Gönüllü Hizmet Evleri" kurulduğunu ve bunların çok önemli hizmetler yaptığını dile getiren İnal Aydınoğlu, yine Kadıköy Belediyesi’nde 17 yıldır konferanslar verdiğini ifade etti…
]]>
https://www.kadikoylife.com/inal-aydinoglu-24-tvye-konuk-oldu/feed/ 0
“Çağdaş şehircilik” adına büyük fırsatlar kaçıyor… https://www.kadikoylife.com/%c2%93cagdas-sehircilik%c2%94-adina-buyuk-firsatlar-kaciyor%c2%85/ https://www.kadikoylife.com/%c2%93cagdas-sehircilik%c2%94-adina-buyuk-firsatlar-kaciyor%c2%85/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:13 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17537 Mimarlık ve müteahhitlik konusunda Kadıköy’ün iki önemli isminden, “çağdaş şehircilik” adına büyük bir fırsatı kaçırmakta olduğumuz uyarısı geldi.

Mimar Ahmet Erkurtoğlu ile Sağlam Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Nakşibendioğlu, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptıkları ortak açıklamada Kadıköy, İstanbul ve Türkiye’nin pek çok bölgesinde “Ada Bazlı İmar Uygulaması” fikrinin hayata geçirilememiş olmasının, ülkemizi çağdaş şehircilik normlarından uzaklaştırdığını dile getirdiler.

DAHA MANTIKLI DONATI ALANLARI ve ÇAĞDAŞ DÜZENLEMELER…

Özellikle son 3 yılda 250′den fazla kentsel dönüşüm projesine imza atan Kadıköylü ünlü mimar Ahmet Erkurtoğlu; “Başta Kadıköy olmak üzere İstanbul ve hatta ülke genelinde, bana göre çevre adına çok büyük bir fırsat kaçmıştır. Oysa görüntü o kadar net ki! 6 katlı eski binayı yıkıyor, yerine 10 katlı ve daha büyük olarak yeni bina yapıyoruz. Sonra yeşilden, her türlü donatıdan uzak, birbirine geçmiş binalar zinciri ile karşı karşıya kalıyoruz. Halbuki ada bazında uygulama olsa, çevresinde daha mantıklı donatı alanları ve çağdaş düzenlemeler yapılabilirdi. Hala da yapılabilir” uyarısında bulundu.

1991 yılından beri Kadıköy’ün önemli lokasyonlarında butik projeler gerçekleştiren Sağlam Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Nakşibendioğlu…

“BARİ PARSEL BAZINDA İMARI KAÇIRMASAYDIK”…

Sadece Kadıköy’de yenilenmesi gereken daha binlerce bina olduğuna değinen Sağlam Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Nakşibendioğlu ise, “Bizler gerektiği kadar yeşil alanlar ayıramıyor olmaktan kendimizi son derece rahatsız hissediyoruz” derken; “Hadi ‘ada bazlı’ olmadı diyelim, bari ‘parsel bazlı’ birleşimler teşvik edilsin. Düşünebiliyor musunuz, çevrenizdeki 5-6 bina birleşti ve 6-7 bin metrekarelik bir arsa üzerine 80-90 dairelik çağdaş bir bina yükseldi. Etrafında çocuk oyun parkları, ağaçlandırılmış yeşil doku, geniş yeraltı otopark imkanı, sosyal donatı alanları… Buna nasıl hayır denebilir?” diye sordu.

Sağlam Yapı olarak yapımını gerçekleştirdikleri projelerde çevreye karşı son derece duyarlı olduklarına değinen Nakşibendioğlu, "Defalarca proje revize ettiğimiz olmuştur" açıklamasında bulundu. Memduh Nakşibendioğlu, Samet Nakşibendioğlu ve Mimar Halit Yüce…
]]>
https://www.kadikoylife.com/%c2%93cagdas-sehircilik%c2%94-adina-buyuk-firsatlar-kaciyor%c2%85/feed/ 0
Karabatakların Çıksalın’ı Haydarpaşa Mendireği… https://www.kadikoylife.com/karabataklarin-ciksalin%c2%92i-haydarpasa-mendiregi%c2%85/ https://www.kadikoylife.com/karabataklarin-ciksalin%c2%92i-haydarpasa-mendiregi%c2%85/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:13 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17538 Tarihi Haydarpaşa Garı’nın gerdanlığı, ayrılmaz parçası Haydarpaşa Mendireği… Bir de Kadıköy sahillerinin siyah güvercinleri, karabataklar… Sanki söz birliği yapmışçasına birlikteliğin dansını oynuyorlar, günün belirli saatlerinde…

Anadolu’da çift ve eş bulmak isteyenlerin, şöyle bir “çıkıp salınanların” buluştuğu yerler Çıksalın olarak anılır ya; sanki Kadıköy karabatakları da Haydarpaşa Mendireği’nde bir araya gelmeyi gelenekselleştirmiş.

SABAH SAATLERİNİ ÇOK SEVİYORLAR…

Kanatlarını açıp martılar gibi simit kovalamaktan uzak karabatakların en sevdiği yemek, sayıları azalsa da Marmara Denizi’nin balık türleri… Kıyılara doğru balıkların azalması nedeniyle daha çok açıklarda grup halinde gezen karabataklar, Kadıköy vapurlarında yılın her günü ve her hava koşulunda yolcuları karşılıyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/karabataklarin-ciksalin%c2%92i-haydarpasa-mendiregi%c2%85/feed/ 0
Modoko tarihin kapılarını aralıyor… https://www.kadikoylife.com/modoko-tarihin-kapilarini-araliyor%c2%85/ https://www.kadikoylife.com/modoko-tarihin-kapilarini-araliyor%c2%85/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:13 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17540 İstanbul’un tarihi dokusu ve saray ışıltılarının evlere taşındığı son dönemde, mobilya denince akla ilk gelen “Mobilya’nın Başkenti” Modoko, geçmişin izlerini yeni ve modern haliyle görmek isteyenleri ağırlıyor.

2016 yılının trend renklerinin belirlenmesiyle Modoko, sezona damga vuracak klasik ve neo-klasik mobilya tasarımlarıyla sezonda yeni bir akım başlatmayı hedefliyor. İMOB Fuarı’nda senenin trendleriyle ilgili ilk tüyoları veren Modoko, bu yıl bünyelerindeki pek çok mağaza ile hem klasik hem de neo-klasik çizgilerde hazırlanan mobilyaları, saray ihtişamını sevenlere sunuyor.

ALTIN IŞILTISINI ZARİF NOTALARLA SENTEZLEYEN TASARIMLAR…

Klasik mobilya denince akla ilk altın yansımaların bolca kullanıldığı, göz yoran tasarımlar gelir. Bu algıyı tümüyle değiştiren Modoko bünyesindeki firmalar, altının ihtişamını en zarif haliyle evlere taşıyor. Özellikle neo-klasik mobilya tasarımlarında eşsiz bir renk katalogu sunan firmalar, kadınları kararsız bırakacağa benziyor.

MOBİLYA HAYATTIR…

Modoko Yönetim Kurulu Başkanı İ. Etem Özçelik, sezon trendleriyle ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “İMOB Fuarı’nda bu yılın aslında saray motiflerinin bir yansımasına dönüşecek ev tasarımları konseptini ziyaretçilerimize sunduk. Gelen beğeniler doğrultusunda gördük ki, aslında mobilya alımında karar mercii olan hanımlarımız, kendilerini sultan gibi hissedecekleri dekorasyonları tercih ediyor. Modoko bünyesindeki firmalar, hem kişiye özel hem de kaliteyi ön plana çıkaran ürünleriyle hizmet vermekte. Kararsızlığa yer olmayan Modoko’da pek çok firma, ücretsiz mimari danışmanlık hizmetiyle her zevke ve bütçeye uygun mobilya üretimi de yapmakta. Bizler biliyoruz ki ev dekorasyonu, kişilerin hayatında önemli bir noktaya sahip. Kullanıcısının huzur bulduğu, zevklerinin aynası olan tasarımları yıllardır kaliteyle buluşturarak sunmaktayız.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/modoko-tarihin-kapilarini-araliyor%c2%85/feed/ 0
Hilton İstanbul Kozyatağı ödüle doymuyor https://www.kadikoylife.com/hilton-istanbul-kozyatagi-odule-doymuyor%c2%85/ https://www.kadikoylife.com/hilton-istanbul-kozyatagi-odule-doymuyor%c2%85/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:13 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17542 Hilton İstanbul Kozyatağı, 14. Uluslararası Gastronomi Yemek Yarışması’nda farklı kategorilerde birçok ödüle layık görüldü.

Dünya Aşçılar Birliği Başkanı Charles Carroll’un da jüri üyeliğini yaptığı yarışmaya, 25 ülkeden 400’ü yabancı olmak üzere toplam 2 bin yarışmacı katıldı. 70 farklı kategori içeren yarışmada sonuçları, 30’u Türk toplam 55 jüri üyesi belirledi. Hilton İstanbul Kozyatağı Mutfak Ekibi, toplam 7 madalya almaya hak kazandı.

HİLTON KOZYATAĞI MUTFAK EKİBİ ÖDÜLLERİ TOPLADI…

“Modern Türk Mutfağı” kategorisinde Burcu Aşçıoğlu, “Pizza” kategorisinde Meltem Hayal, “Restaurant Tatlı Tabağı” kategorisinde Elif Turgut, Hilton İstanbul Kozyatağı’na Altın Madalya getiren isimler oldu. “Canlı Sebze Oymacılığı” kategorisinde Ersin Derici; Stajyer Nergis Kocioğlu ve Bahar Aydın ise “Lise Gençler Ekip” kategorisinde Bronz Madalya almaya hak kazandı. İlhami Özcan ide “Düğün Pastası” kategorisinde Merit Madalya aldı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/hilton-istanbul-kozyatagi-odule-doymuyor%c2%85/feed/ 0
Tarihi Moda İskelesi’nde restorasyon eylemi… https://www.kadikoylife.com/tarihi-moda-iskelesi%c2%92nde-restorasyon-eylemi%c2%85/ https://www.kadikoylife.com/tarihi-moda-iskelesi%c2%92nde-restorasyon-eylemi%c2%85/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:10 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17505 Restorasyon çalışmalarının geçtiğimiz yıl başladığı Tarihi Moda İskelesi’nde, yaklaşık bir hafta önce “Neffes Cafe Restoran” adlı işletme faaliyete geçmişti. İskele önünde toplanan grup, “Tarihi İskelede Kent Suçuna Hayır” yazılı pankart açtı; “Kaçak Kafe İstemiyoruz”, “Moda Bizim Kadıköy Bizim”, “Kültürel Miras Yağmalanamaz” şeklinde slogan attı.

İSKELENİN MÜLKİYETİ İBB’DE…

Kadıköy Kent Dayanışması adına basın açıklamasını okuyan Yasemin Şenkal; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mülkiyeti kendisinde olan iskelede geçtiğimiz yıl ruhsatsız olarak, bilgi tabelası bile koymadan restorasyon çalışmaları başlatmıştı. Anıtlar Kurulu, Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu kararı olmadan, İBB tarafından restorasyon ilkelerine aykırı çalışmalar başladığında başta semt sakinleri olmak üzere kamuoyunun tepkisini çekmiş, şikayet konusu olmuştu” diyerek yaşanan süreci aktardı.

ESKİ HALİNE GETİRMEK İÇİN 6 AY SÜRE VERİLDİ ANCAK…

Mimarlar Odası ve Kadıköy Belediyesi’nin yaptıkları incelemeler sonucunda binaya maddi hasar verildiğinin tesipt edildiğini belirten Şenkal, 5 Numaralı Koruma Kurulu’nun itirazları haklı bularak Moda İskelesi’nin 6 ay içinde 2000 yılında onaylanan restorasyon projesine uygun hale getirilmesine karar verdiğini söyledi. Ancak Kurul kararına rağmen çalışmalara kaçak olarak devam edildiğini ifade eden Şenkal, Ocak ayı sonunda tarihi iskelede kafe-restoran açılarak işletilmeye başlandığını söyledi.

İBB’YE “KAÇAK KAFEYİ KAPATIN” ÇAĞRISI…

İBB’nin bu uygulamasını tarihi ve kültürel değerlere saygısızlık ve kent yağması olarak değerlendirdiklerini belirten Şenkal, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Kadıköy’ün ve Moda’nın önemli bir değerinin bu şekilde yağmalanmasına sessiz kalmayacağız. İBB’nin iskele binasını kiraladığı şirketle birlikte hukuk kuralları içinde hareket etmesini;,işledikleri suçtan acilen dönerek Koruma Kurulu’nun kararına uymalarını istiyoruz. Yetkili resmi kurumların bu suça sessiz kalmayarak görevlerini yapmalarını, kaçak cafe’yi kapatmalarını talep ediyoruz.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/tarihi-moda-iskelesi%c2%92nde-restorasyon-eylemi%c2%85/feed/ 0
Fikirtepe’de insani yaşam koşulları azalıyor!.. https://www.kadikoylife.com/fikirtepede-insani-yasam-kosullari-azaliyor-2/ https://www.kadikoylife.com/fikirtepede-insani-yasam-kosullari-azaliyor-2/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:10 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17508 Kentsel dönüşüm çalışmaları ile gündelik hayatın bir arada sürdürülmeye çalışıldığı Fikirtepe’de inşaat faaliyetleri, insani yaşam koşullarının önüne geçti.

Bazı kesimlerde vatandaşların oturmaya devam ettiği binalarda kapı ve pencelerenin önü, “kapatılan ya da yarısı kapatılan” yollardan oluşuyor! Ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısında yer alacak…

]]>
https://www.kadikoylife.com/fikirtepede-insani-yasam-kosullari-azaliyor-2/feed/ 0
Kadıköy’ün babalarına neler oluyor!.. https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-babalarina-neler-oluyor/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-babalarina-neler-oluyor/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:10 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17509 Kaldırımlarda araç işgallerini engellemek ve yayaların daha güvenli, konforlu yürüyebilmelerine olanak sağlanabilmesi amacıyla yıllardır gerçekleştirilen mantar duba ve “baba” uygulamasında sorunlar yaşanmaya başladı.

Kadıköy’de birçok sokağın babaları, tek tek sökülüyor. Bazı bölgelerde çeşitli ticarethaneler önünde babaların kaldırarak yerlerine gün içinde aralıklarla araç park edilmesi dikkat çekerken, bazen de yaşanan küçük çaplı kazalarda sabit babalar kırılıyor. Her yenilenen duba ve babaların faturası ise Kadıköylülerin cebine yansıyor.

Ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısında yer alacak…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-babalarina-neler-oluyor/feed/ 0
Kadıköy’ün en yoğun noktasının içler acısı hali!.. https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92un-en-yogun-noktasinin-icler-acisi-hali/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92un-en-yogun-noktasinin-icler-acisi-hali/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:10 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17512 Ulaşım olanakları itibariyle Kadıköy Rıhtım, gün içerisinde İstanbul genelinden yoğun geçici nüfus ağırlıyor. Ancak ilçenin en önemli “reklam yüzlerinden” Rıhtım’da her yağmur, büyük su birikintileri demek…

Yolların bozukluğu ve çukurlar nedeniyle insanların yolunu değiştirmesine ve görüntü bozukluğuna sebep olan manzaralar, şiddetli sağanak yağışlarında rogarların sıkça taşması nedeniyle istenmeyen manzaraları beraberinde getiriyor. Vatandaşlar, Kadıköy’ün en merkezi noktalarından birinden yaşanan olumsuzlukların giderilmesini istiyor.

Ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısında yer alacak!..

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92un-en-yogun-noktasinin-icler-acisi-hali/feed/ 0
Moda’daki tarihi köşk için umut ışığı… https://www.kadikoylife.com/moda%c2%92daki-tarihi-kosk-icin-umut-isigi%c2%85/ https://www.kadikoylife.com/moda%c2%92daki-tarihi-kosk-icin-umut-isigi%c2%85/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:10 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17517 Moda’da 19. yüzyıl sonlarından günümüze kadar gelen tarihi mirasımız Gazi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü, Kadıköy’deki en önemli birkaç yapıdan biri. 1957 yılında eğitim-öğretime başlayan ve 2000′li yılların başına kadar Kadıköy Kız Lisesi olarak bilim, sanat, edebiyat, spor dallarında önemli başarılara ve etkinliklere adını yazdırmış bu bina, çürüme ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Günümüzde İstanbul Kadıköy Lisesi olarak hizmet veren Tarihi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü, yıllardır onarım bekliyor. Mezunlar Derneği’nden Fatoş Karataş Bağçe ve duyarlı kuruluşlar ile okulun eski ve yeni yöneticilerinin gayretleri sonunda, Anıtlar Kurulu yetkilileri devreye girdi ve inceleme başlatıldı.

Böylelikle ilk adım atılmış oldu. Şimdi tüm camia, tarihi köşkün ilk haline döneceği günleri heyecanla bekliyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/moda%c2%92daki-tarihi-kosk-icin-umut-isigi%c2%85/feed/ 0
Ölümsüz aşka PARKER ile imza atın… https://www.kadikoylife.com/olumsuz-aska-parker-ile-imza-atin%c2%85/ https://www.kadikoylife.com/olumsuz-aska-parker-ile-imza-atin%c2%85/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:07 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17489 14 Şubat Sevgililer Günü’nde aşkınızın imzasını atmanız için PARKER, Ingenuity modelini sunuyor.

Parker Ingenuity Koleksiyonu, Parker’ın yeni 5th uç teknolojisi kullanılarak özel olarak tasarlandı. Koleksiyonun en büyük özelliği ise, esnek uç ile birkaç kelime yazıldıktan sonra, yazan kişinin yazım şekline uygun hale gelmesi…

GÜNLÜK KULLANIMA UYGUN…

Altın kaplamaları ve değişik renk gövde seçenekleri ile göz kamaştıran; lüks saat, spor otomobiller ve moda dünyasındaki son trendlerden ilham alınarak tasarlanan Ingenuity koleksiyonu, günlük kullanım için uygun olmasıyla dikkat çekiyor.

SEVDİĞİNİZE KALICI BİR HEDİYE…

Parker Ingenuity modeli ile birlikte birçok ünlü markayı bünyesinde bulunduran Türkiye’nin en özel kalem mağazası Barker’s Pen Shop ve Barker Kırtasiye’nin Göztepe, Fenerbahçe ve Selamiçeşme mağazaları, sevdiğine kalıcı bir hediye vermek isteyenleri bekliyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/olumsuz-aska-parker-ile-imza-atin%c2%85/feed/ 0
Kadıköy’de kadınlara özel savunma dersleri… https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-kadinlara-ozel-savunma-dersleri/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-kadinlara-ozel-savunma-dersleri/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:07 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17491 Ne yazık ki günümüzde kadınlara karşı şiddet artmakta. Kapkaç, tecavüz, vb. gibi olaylar nedeniyle gelen talepler üzerine Wing Tsun Live, Kadıköy’de Pazar günleri sadece kadınlara özel; tehlike veya tehdit anında kendilerini savunup koruyabilmelerini sağlayacak teknik, prensip ve stratejileri içeren özel bir grup dersi başlattı.

Kadınlara özel yapılan bu grup dersi, başlangıçta 5 derslik bir paket olarak Pazar günleri Kadıköy JustFit Spor Salonu’nda yapılıyor. İlk 5 ders sonrasında devam etmek isteyenler, normal grup derslerine devam edebiliyor. Söz konusu derslerde tehlike anında bayan olarak savunma reflekslerinizin nasıl olması gerektiği, karşınızdaki kişinin hassas noktalarının nereler olduğu, sizin buralara nasıl ve ne şekilde saldırmanız gerektiği, vb. konularda detay teknikler, püf noktalar ve stratejiler öğretiliyor.

Dersler esnasında gösterilen prensip ve tekniklerden sadece biri bile, bir gün bir yerde hayatınızı kurtarabilir. Wing Tsun Live, 21 Şubat Pazar günü Kadıköy’de ücretsiz yapılacak "Kadınlara Özel Savunma Tanıtım Dersi"ne bütün kadınları davet ediyor. Dersten sonra ise kahve içerek, yorumlarınızı duymayı bekliyorlar…

İletişim ve kayıt için: Maya Ergun (mayaergun@gmail.com) / 0530 844 80 23

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-kadinlara-ozel-savunma-dersleri/feed/ 0
Bağdat Caddesi’nin özel dergisi U Magazin yayınlandı… https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesinin-ozel-dergisi-u-magazin-yayinlandi/ https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesinin-ozel-dergisi-u-magazin-yayinlandi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:07 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17503 Başta Bağdat Caddesi olmak üzere, çevresine büyük hareket getirmesi beklenen dergi “U Magazin” yayınlandı. Sevgililer Günü konsepti ile “Şubat 2016″ başlığı altında “özel deneme sayısı” olarak yayınlanan dergi, dopdolu içeriğiyle dikkatleri çekmeyi başardı.

Türk inşaat sektörü ve kentsel dönüşümün yeni oyuncularından Mehmet Soyupak’ın imtiyaz sahibi olduğu derginin genel yayın yönetmenliğini Bassam Hage üstlendi. Lübnan asıllı olup, 10 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de yaşayan Hage, sayısız başarılarının yanı sıra Art Direktör ve Fotoğraf Sanatçısı gibi unvanlara da sahip.

Derginin genel yayın yönetmenliğini üstlenen Bassam Hage: "Bağdat Caddesi’nin marka değerine değer katacağız."

“BAĞDAT CADDESİ BİR MARKADIR”…

Bağdat Caddesi’ni bilen, bunun yanında global dünyanın tüm yeniliklerine ve değişimlerine hâkim, dünyadaki diğer caddelerin dinamiklerini de bilen; modayı, trendleri, mimariyi, kentsel dönüşümü, yenilenmeyi yakından takip eden, konusunda uzman bir ekip olduklarını dile getiren Bassam Hage; “Bağdat Caddesi’nin bir marka olduğuna inançla onun marka değerine değer katacak, onu dünyadaki diğer emsalleriyle yarıştıracak bir sunuşla İstanbul’a, Türkiye’ye ve tüm dünyaya tanıtmak istedik” dedi.

U Magazin, özel sayısında Bağdat Caddesi denince akla ilk gelen Paris’in Champs Elysees Caddesi ile karşılaştırma yazısına yer verdi…

U MAGAZİN’DE NELER Mİ VAR?..

Bağdat Caddesi’ndeki yaşamı ve dönüşümü anlatmak için yola çıktıklarını, tüm Bağdat Caddesi’ni ve Türkiye’yi dünyaya taşıyacak bir köprü olmak için aylardır hazırlık içinde olduklarını ifade eden Hage; “Bağdat Caddesi’nde yaşamı anlattık sayfalarımızda, ‘Başka Caddeler’ dedik. Champs Elysees’den çıktık yola, ‘Bağdat Caddeli Olmak’ üzerine sohbetler ettik ünlü isimlerle. Sağlık, Gastronomi, Pet, Güzellik ve daha pek çok konuyla, ’14 Şubat Özel Sayısı’ ile yayın hayatımıza başladık. Bu şehrin ve dünyanın hızla değişen dinamiklerini herkesten önce yaşayan kentlinin dergisi olmak için, hem Türkçe hem de İngilizce konularımızla dopdolu bir içerik hazırladık. Biz U Magazin olarak biliyoruz ki, Bağdat Caddesi bir tercih sebebidir. İşte bu yüzden İstanbul’un kalbinden yola çıktık” şeklinde konuştu.

Dergi içeriğinde yer alan inceleme yazılarından biri de, Bağdat Caddesi’nde tam 17 projeye imza atarak "Mimaride Bağdat Caddesi Tarzı" yaratan ünlü mimar Melih Koray’a ayrıldı…
Bünyesinde Dilhan Hız, Özge Ç. Denizci, Müge Evren Seyhan, Esra Kuşçu, Sibel Kamer, Ali Murat Ergül gibi usta isimler yer alan U Magazin, ilk deneme sayısını ellerine alan Yazı İşleri Ekibi olarak mini bir kutlama gerçekleştirdi…
U Magazin’in yayın hayatına başlamış olmasının kapsamlı bir lansman ile önümüzdeki günlerde kutlanacağı bilgisi verildi…
Bassam Hage, Kadıköy Life’a yaptığı açıklamada U Magazin’i pek çok dünya şehrindeki bağlantıları, biriktirdikleri tecrübe ve fikirleriyle Caddeli’ye, yani Cadde’yi yaşayanlara ve yaşayacaklara sunmak üzere yola çıktıklarını açıkladı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesinin-ozel-dergisi-u-magazin-yayinlandi/feed/ 0
Kadıköy’ü perişan etmeyin!.. https://www.kadikoylife.com/kadikoyu-perisan-etmeyin/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyu-perisan-etmeyin/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:03 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17469 Anadolu Yakası’nın incisi Kadıköy’de estetik sorunu tavan yaptı. İlçenin İstanbul’a reklam yüzü konumundaki metrobüs çevresinde olumsuz manzaralar, 2016 yılında da çözüm bulmadı. Kadıköy’ün imajına büyük gölge düşüren sorunlar; tüm yerel yönetimleri, kurum ve kuruluşları doğrudan ve dolaylı olarak ilgilendiriyor ancak, manzaralar yıllardır değişmiyor! Akıllardan çıkmayan soru ise şu: “Bunları gören, Kadıköy hakkında neler düşünür?”

İstanbul’da gün içerisinde milyonlarca yolcu taşıyan metrobüs hattının başlangıcı ve bitimi konumundaki Söğütlüçeşme İstasyonu çevresinde, beraberinde Kadıköy’ün birçok ara sokaklarında görüntüler, şehrin imajı için önemli ölçüde zedeleyici…

"Atatürk ve Kadınlar" temalı heykelin Kadıköy’de içler acısı hali… Bir turistin "Atatürk’e, kadınlara, sanatınıza verdiğiniz değer bu mu" sözü, nasıl yanıt bulabilirdi? (05 Şubat 2016)

ATATÜRK’E VE KADINA YAPILAN SAYGISIZLIK KADAR, SESSİZ KALINMASI DA DÜŞÜNDÜRÜCÜ…

Söğütlüçeşme metrobüs durağına, Kadıköy Belediyesi’ne ve Evlendirme Dairesi’ne geçici sağlayan TCDD arsası üzerindeki “Atatürk ve Kadın” temalı heykel, ne yazık ki yıllardır saldırı altında. Sprey boyalarda gelişigüzel yazılan propagandalar ve çeşitli gelişigüzel kelimeler hem Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e, hem kadınlarımıza, hem de sanata büyük bir hakaret. Benzer manzaralar yer yer artarak devam ediyor ancak yapılan saygısızlık kadar, gün içerisinde binlerce kişinin geçiş yaptığı manzara önünde kamu yöneticilerinin sessizliği ve yetersizliği de düşündürücü!..

Söğütlüçeşme’de metrobüse binmeden önce aşmanız gereken engellerin başında su birikintileri geliyor. Düşünün; Kadıköy’e ilk defa ayak basan biri, milyonların kullandığı metrobüs ile Söğütlüçeşme’ye geldiğinde bu manzaralarla karşılaşsa neler hissederdi? (05 Şubat 2016)

METROBÜSE BİNMEK İÇİN SU BİRİKİNTİLERİNİ GEÇMEK ZORUNDASINIZ…

Her sağanak yağışta su birikintilerinin kapattığı metrobüse çıkan yollar, vatandaşları canından bezdirdi. 15 milyonluk metropolün göbeğinde yaşanan manzaralar Kadıköy’e yakıştırılamıyor. Sekmeyi becerebilen, metrobüs yolculuğuna çıkıyor. Sulardan atlamayı göze almayanlar ise, yolunu yüzlerce metre değiştirmek zorunda kalıyor.

Kadıköy’ün sokaklarında sıkça karşılaşan manzaralardan… Gece yarısı kucaklanıp götürülecek kadar yetersiz plastik çöp konteynerlerinin ilçenin ihtiyacını karşılamadığı yer yer dile getiriliyor. Beraberinde bazı vatandaşların bilinçsiz yaklaşımları ve gelişigüzel atılan büyük eşyalar, sokaklarda istenmeyen görüntülerin artmasına neden olabiliyor…

SOKAKLARDA ÇÖP SORUNU OLDUĞU BİR GERÇEK…

Kadıköy’ün göze çarpan ilk estetik sorunlarından biri de, sık sık sokaklarında yaşanıyor. Çoğu kez dolup taşmış ve kapakları açık çöp konteynerleri çevresine gelişigüzel bırakılan atıklar, olağan bir hal aldı.

Burası İstanbul’un göbeği, Fenerbahçe Stadyumu yanında, Söğütlüçeşme metrobüsüne giden altgeçit. Yine bugün (05 Şubat 2016) görüntülediğimiz bu kare, estetik sorununun geldiği boyutu gözler önüne seriyor. Kadıköy böyle mi olmalı? Yetkililer nerede?..

BUNLARI GÖREN, KADIKÖY HAKKINDA NE DÜŞÜNÜR?

Kültür, sanat ve eğitim gibi bir çok alanda Türkiye ve dünya çapında ün yapan, bazı kuruluşlarca “En yaşanabilir kent” onuruna layık görülebilen Kadıköy’de milyonların gözleri önünde yaşananlar bir hayli üzücü. Görüntüler, Kadıköy’e ilk kez ayak basanlar için hayal kırıklığı, İstanbul’un farklı ilçelerinde yaşayanlar için ise ciddi kıyaslama değeri taşıyor. Yerel yöneticilerin geniş kapsamlı değerlendirmeler ile birlikte birçok alanda yaşanan estetik sorununa çözüm bulmasının gereği her geçen gün artıyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyu-perisan-etmeyin/feed/ 0
Ayşe Çavuş Köprüsü 6 ay süreyle kapalı… https://www.kadikoylife.com/ayse-cavus-koprusu-6-ay-sureyle-kapali/ https://www.kadikoylife.com/ayse-cavus-koprusu-6-ay-sureyle-kapali/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:01 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17455 Bağdat Caddesi’ni Minibüs Yolu’na bağlayan köprülerden biri olan Suadiye’deki Ayşe Çavuş Köprüsü’nün 6 ay süreyle trafiğe kapalı olması büyük sıkıntı yaratıyor.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Marmaray Projesi kapsamında yeniden yapılmak üzere yıkılan köprünün Haziran ayında açılabileceği belirtildi.

BOSTANCI, ERENKÖY, GÖZTEPE VE SELAMİÇEŞME…

Yeni tren hattı üzerinde yer alacak altgeçit ve köprülerin hepsinin yıkılıp yeniden yapılacağı bildirilen projenin ikinci etabında Suadiye Feride Geçidi, ardından ise Bostancı, Erenköy, Göztepe ve Selamiçeşme Köprülerinin yenilenmesi gündeme gelecek.

]]>
https://www.kadikoylife.com/ayse-cavus-koprusu-6-ay-sureyle-kapali/feed/ 0
Kadıköy’den Samsun’a “Oyuncak Kütüphanesi”… https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92den-samsun%c2%92a-%c2%93oyuncak-kutuphanesi%c2%94%c2%85/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92den-samsun%c2%92a-%c2%93oyuncak-kutuphanesi%c2%94%c2%85/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:01 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17446 İstanbul Gençlik Platformu’nun ilkokullara “Oyuncak Kütüphanesi” projesine Kadıköy Belediyesi’nden destek geldi. Platformun topladığı oyuncaklar, Kadıköy Belediyesi araçlarıyla Samsun’daki köy okullarına götürüldü.

Dayanışma projeleriyle binlerce gencin ve çocuğun hayatına dokunan İstanbul Gençlik Platformu, ilkokullara oyuncak kütüphaneleri kuruyor. Proje ilk olarak, dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına seçilen ve bir köy okulunda kısıtlı imkanlarla mucizeler yaratan Dilek Livaneli’nin öğretmeni olduğu Samsun Kumköy İlkokulu ile başladı.

ÇOCUKLARDA BÜYÜK SEVİNÇ YARATTI…

150 gencin gönüllü olarak yer aldığı ve Kadıköy Belediyesi’nin destekleriyle hayata geçen Oyuncak Kütüphanesi projesi kapsamında toplam 650 oyuncak toplandı. Toplanan oyuncaklar, Kadıköy Belediyesi araçlarıyla Samsun Kumköy İlkokulu’na götürüldü. Hediye edilen oyuncaklar, çocuklarda büyük sevinç yarattı.

“SOSYAL İHTİYAÇLAR VE KİŞİSEL GELİŞİM GÖZ ARDI EDİLMEMELİ”…

Öğrencileri için sadece bir okul değil, bir yaşam alanı kurmaya çalıştığını ifade eden Dilek Livaneli, Türkiye’de bir ilk olacak olan Oyuncak Kütüphanesi projesi için çok heyecanlı olduğunu belirtti. Çocukların sadece akademik başarılarının değil, sosyal ihtiyaçlarının ve kişisel gelişimlerinin de düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Livaneli, İstanbul’dan bu proje için zorlu hava şartlarında yola çıkan gönüllü gençlere çok teşekkür etti.

PROJE TÜRKİYE GENELİNE YAYGINLAŞTIRILACAK…

İstanbul Gençlik Platformu Lideri Doğa Can Coşar ise ülkemizin klasik hayırseverlik anlayışından uzak, yaratıcı ve sürdürülebilir sosyal politikalara ihtiyaç duyduğunu, dernek olarak yürüttükleri projelerle sosyal girişimciliğine farklı bir bakış açısı getirmeye çalıştıklarını ifade etti. Projenin Koordinatörü Fırat Can Dikme de İstanbul merkezli derneklerinin daha önce Van, Edirne ve Soma gibi bölgelerde çalıştığını belirterek, Oyuncak Kütüphanesi projesini Türkiye’nin dört bir yanına yaymaya çalışacaklarını söyledi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92den-samsun%c2%92a-%c2%93oyuncak-kutuphanesi%c2%94%c2%85/feed/ 0
Kadıköy, mıknatıs gibi kendine çekiyor… https://www.kadikoylife.com/kadikoy-miknatis-gibi-kendine-cekiyor/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-miknatis-gibi-kendine-cekiyor/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:01 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17448 Hızla instagram fenomeni olma yolunda ilerleyen, sanal alemde onbinlerce takipçisinin her anını merak ettiği 18 yaşındaki paten sporcusu Melih Karakaya, Kadıköy Life Dergisi’ne konuştu.

Teknoloji geliştikçe dünya küçülüyor, hayatlar değişiyor. Kadıköy’de özellikle sahillerde sıkça görürsünüz, beton zeminler üzerinde süzülen, bank ve engellerden atlamaya çalışan patencileri… Kimilerine göre “Saatlerce paten kaymaktan ne anlarlar ki” yorumlarının yapıldığı gençlerin arasına karıştığınızda onları daha iyi anlayabilmek mümkün. “Paten sporu”, doğru ve dikkatli yapıldığında bir anlamda gençliği kurtaran, “uçuran” tarifsiz bir keyif aslında. Buna Kadıköy’ün eşsiz coğrafyası da eklenince, Anadolu Yakası genelinden gençler soluğu Kadıköy’de alıyor. Binlerce gencin arasında dikkat çeken isim ise Anadolu Yakası’nın ünlüsü, fenomen olma yolunda ciddi adımlar kat eden İçerenköylü Melih Karakaya…

Sevenleri hızla artan, sanal atmosferde binlerce takipçisiyle dikkat çeken Kadıköy aşığı Melih Karakaya...
Sanal atmosferde binlerce takipçisiyle ilgi odağı haline gelen Kadıköy aşığı Melih Karakaya…

“ONLAR BANA, BEN KADIKÖY’E AŞIK”…

Genç yaşında annesini kaybeden ve iki kardeşi ile birlikte hayata tutunmak zorunda kalan Melih Karakaya, ailesinin geçimi için şoförlük yapan babasına da katkı sağlamak amacıyla okulu bırakıp çalışmak zorunda kalmış. Maddi-manevi tüm zorluklara olgunlukla göğüs geren Melih’in fiziği ve paten sporuna olan ilgisi, kısa sürede instagramda 30 bine yakın takipçi kazandırmış. Günümüzde olağan instagram kullanıcılarının takipçi sayısının 1.000-3.000 bandında seyrettiği biliniyor.

“GELECEĞİMİN KADIKÖY’DE OLDUĞUNU HİSSEDİYORUM”…

İlk anlarda utanarak lafı adeta cımbızla ağzından aldığımız Melih; “Laf atmanın yöntemi değişti artık. Mütevazi olmayacağım, fiziksel görünümümü överek tanımadığım birçok insan internet üzerinden tarafıma ulaşıyor. Övgülerini de saklamıyorlar. Ancak beni Kadıköy’üm, beraberinde de geleceğim ilgilendiriyor” diyerek, Kadıköy’e adeta aşık olduğunun altını çizdi. Yakışıklılığı ve “metropol pozlarının” yanı sıra spora verdiği önemle kısa sürede dikkat çeken Melih, “Geleceğimin Kadıköy’de olduğunu hissediyorum” dedi.

“GENÇLER HOBİ EDİNİRSE, ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN ESER KALMAZ”…

Karakaya, sözlerine şu şekilde devam etti: “Uygun saatlerimizde arkadaşlarımız ile birlikte soluğu Kadıköy’de alıyoruz. Bazen 8-10 saat boyunca aralıksız paten kayıyoruz. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz ancak, eve geldiğimizde olduğumuz yere yığılıyoruz desek yanlış olmaz. Tekerlekler üzerinde de gitsek, paten en fazla kalori harcamaya neden olan sporlardan. Aynı anda vücudunuzun tamamı zihniniz ile birlikte çok hızlı çalışıyor. Hobi boyutundan baktığımızda patenin sapladığı mutluluk tarif edilebilir ama eksik kalır, ancak yaşanır. Bu huzuru yakalayan gençler de mutluluğu zararlı alışkanlıklarda aramaz, zaten buna vakti bile olmaz. Kendisi de istemez, çünkü hem bedeni hem de ruhu doymuştur.

PATENCİLER SERSERİ DEĞİL…

Kadıköylüler, patenci gençliği çok seviyor. Önce doğası, sonra da insanlarının sıcak ve geniş perspektifli bakış açısıyla Kadıköy, bizi mıknatıs gibi kendine çekiyor. Ancak biraz açık konuşmak gerekirse, daha farklı yerlerde aynı enerji ile paten kayamıyoruz. Biraz daha ileri gideyim; ‘Serseri’ değildir patenciler. Kadıköy’de olağan iken, farklı semtlerde paten kayanları ‘hava atmaya, dikkat çekmeye çalışan serseriler’ olarak göstermek isteyenler olabiliyor. Bu bizi kırmıyor, umursamıyoruz çünkü. İstanbul genelinde hızla algının değiştiğini görüyoruz. Bu algı değişikliğine sürekli katkı sağlamaya çalışıyoruz.

HAYALLERİMİ KENDİ KAZANCIMLA GERÇEKLEŞTİRMEK DAHA GÜZEL…

Belki yaşım küçüktü ama, kendimce ‘büyük’ olan işleri yapabileceğimi biliyordum. Aileme de yük olamazdım. Bostancı’da huzurla paten kayan birini gördüm ve ‘Ben de yapabilirim’ dedim. Kendi kazancımla ilk pateni aldım, ardından da profesyonel patenimi. Kendin kazanıp kendin harcayabilmek, büyük bir mutluluk bence…

KANATLARIMIZ YOK AMA, MARTILARI ÇOK İYİ ANLIYORUZ…

En samimi arkadaşımız, Rıhtım’da martılarımız… Onlar kanatlarıyla, bizler de tekerleklerimizle süzülüyoruz. Martılar rüzgarı kanatları altına, biz de kollarımızın altına alıyoruz. Onlar da çok büyük açılarla yan yatıyor, biz de… Kulaklığımızı takıp müzik dinleyerek süzülürken, hayatıma klip çektiğimi hissediyorum.

PATEN, GÜNLÜK YAŞANTININ İÇİNDE BAŞKA GÜZEL…

Gerek Maltepe sahilinde, gerekse de Anadolu Yakası’nın çeşitli kesimlerinde park ve bahçelerde patenciler için küçük sosyal donatılar mevcut. Yine de pateni gerçekten yüreğinde yaşayanları sokaklarda, deniz kenarında, halkın içinde görürsünüz. ‘İnsanlar bize bakıyor mu’ duygusundan değil, İstanbul’u yaşayabilmekten… İstanbul’u da en güzel yaşadığımız yerlerden biri Kadıköy. Haydarpaşa Garı’nı aldın mı arkana, değme keyfimize. Bizler çok mutluyuz!..”

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-miknatis-gibi-kendine-cekiyor/feed/ 0
Güneş Umuttur!.. https://www.kadikoylife.com/gunes-umuttur/ https://www.kadikoylife.com/gunes-umuttur/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:01 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17452 Billur Güven, iki hafta önce Göztepe’de önünden geçtiği çiçekçinin çok üşüdüğünü fark etti. Kendi ördüğü atkısını boynundan çıkarıp, kadının boynuna sardı. Çiçekçi çok mutlu oldu, kollarını çaprazlayarak kendisine sarıldı. Gözlerinin içi gülerek “Çok ısındım” dedi. Sonrasını ise Billur Güven şöyle anlattı:

“İşte tam o sırada çizgi filmlerde olduğu gibi beynimde bir şimşek çaktı. Koşarak evime gittim; yünlerimi, şişlerimi dolaptan çıkartıp, atkı örmeye başladım. ‘Bir sürü atkı ve bere örsem, keşke üşüyen insanlara faydam olabilse, ama tek başıma en fazla 20 tane örebilirim’ diye düşündüm. Mutlaka desteğe ihtiyacım vardı. Facebook’tan duyurdum, duyarlı arkadaşlarımdan mesaj yağmaya başladı. Yardım etmek isteyen ne çok arkadaşım varmış. Ertesi gün eski komşumun ördüğü iki atkı ile projemi gerçekleştirme yolunda ilk adımı attım.”

Arkadaşları, akrabaları, arkadaşlarının arkadaşları, komşuları, herkes birbirine duyurdu, örebilenler örmeye başladı. Hatta Billur Hanım sayesinde altmışından sonra örgü örmeyi öğrenenler bile oldu. Bu kampanyaya yün göndererek destek verenler de var. Billur Güven kapı kapı gezerek yünleri dağıtıyor, biten atkı ve bereleri topluyor. İngiltere’den, İtalya’dan, Bodrum, İzmir, Bozcaada, Gökçeada ve Çanakkale’den de duyarlı insanlar koliler gönderiyor. Billur Güven’in gerçekten başını kaşıyacak zamanı yok. Kargo şirketlerinin elemanları artık onu iyice tanıdı. Geçen gün kendini hasta hissedince, bir gün öncesinde hiçbir şey yemediğini fark etmiş. Yemeği unutacak kadar kendini bu işe adamış.

Billur Hanım, elindeki atkılar ve berelerin sayısı hızla artınca bir dernek kanalıyla ihtiyaç sahiplerine iletmeyi düşünmüş, elden bir okula verme fikri ağır basmış. İnternette araştırırken karşısına Van Çaldıran’daki Abdülbaki Utaş İlkokulu çıkmış, öğretmen Müge Aksu ile haberleşmiş. Derken Adana Feke’de bir ilkokul, Bitlis Adilcevaz İlkokulu, Ağrı İbrahim Çeçen İlkokulu, Balıkesir Bigadiç Çayüstü İlkokulu… Balıkesirli öğretmen Tayfun Aksak, çocukların top ve çorap istekleri daha ellerine geçmeden, öğrencilerin Billur Ablalarına el sallayan fotoğrafını yollamış. Onların ihtiyacını üstlenen duyarlı bir dost harekete geçmiş bile.

Bu projenin isim annesi ise en büyük destekçilerden biri olan Banu Baykara. Atkı ve bereleri, Banu Hanım’ın Şaşkınbakal’daki Bedia’s adlı takı dükkanına da teslim etmek mümkün. Billur Güven’e bu çalışmalarından dolayı “Sen güneş oldun” diyen arkadaşı ile bu projeye “Güneş” veya “Umut” adını vermeyi düşünmüşler. Sonunda “GÜNEŞ UMUTTUR” ismi ortaya çıkmış. Sina Korcan da annesine hediye olarak güzel bir logo hazırlamış. Amblemde renk renk atkılar takmış çocukların oluşturduğu bir güneş var.

Sosyal medya gerçekten çok etkili. Güneş Umuttur’un üye sayısı, bu sabah 1.254′ü bulmuştu. Aralarındaki 50 kişi, çok aktif olarak projede yer alıyor. Sim Animasyon firmasının sahipleri Bahar ve Fadıl İnam, her türlü desteği veriyor. Billur Güven’in 12 yaşından beri görmediği kuzeni bir çuval yün göndermiş. İkinci el temiz ve sağlam çocuk giysilerinin de değerlendirilmesi söz konusu olunca, Caddebostan’da Touristica firmasının sahibi Berna Birinci ofisinin bir odasını bu işe ayırmış. Yardım etmek isteyenler çocuklarının, torunlarının, yeğenlerinin iyi durumdaki kıyafetlerini oraya teslim ediyor.

28 Ocak Cuma günü “Güneş Umuttur” etkinliğine gönül veren 20 kişi, Caddebostan’da bir araya geldi. Her birinin eli kolu doluydu. Ördüklerini, arkadaşlarından topladıkları malzemeleri Billur Hanım’a teslim ettiler. Kolilerin içine yerleştirilmek üzere birer mektup yazdılar. O gün Fadıl İnam, Meral Altınoğlu Betin, Gülşen Telser ve  Sevkan Dededoğlu’nun yardımlarıyla paketler, koliler hazırlandı ve iki hafta içinde bir mucize yaratıldı.  Toplam 469 bere, 284 atkı, 134 eldiven ve 196 çorap; Ağrı, Adana, Bitlis, Şırnak’ta birer ve Van’da 4 ilkokul öğrencilerini ısıtmak üzere yola çıktı.

Sömestr tatili için İstanbul’a gelen, Şırnak’ta görevli beden eğitimi öğretmeni Büşra Türk ile bir araya gelme fırsatı buldular. Öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için destek arayan diğer idealist öğretmenlerle sık sık yazışıyorlar. Bitlis Erkoç Kolbaşı Köyü’nde görev yapan Abdullah Erkoç; “Benim çocuklarım burada iyi kötü idare ediyor. Karda ulaşıma kapanmış olan üç köy okulu (Arpacık, Kekliktepe, Yukarı Kolbaşı) var ki, asıl oradaki öğrenciler için bir şeyler gönderirseniz, ben yürüyerek götürür teslim ederim” demiş. Çocukların karda terlikle ulaştıkları okulun fotoğrafından etkilenmemek elde değil.

Bu kampanya, atkı ve bereyle sınırlı kalmadı. İki gündür anorak, mont, bot gibi ihtiyaçlar için de harekete geçildi. Yemeyi, içmeyi, pişirmeyi seven, Beşiktaş taraftarlığıyla tanınan Billur Güven; neşeli, hayat dolu bir kadın… Subay çocuğu olarak Diyarbakır, Erzurum, Çerkezköy, İzmir, Ankara’da yaşamış. İlkokul eğitimini 5 şehirde, 7 okulda tamamlamış. Çocukluğundan itibaren ülkesini tanıma fırsatını bulmuş. Reklam filmi ve postprodüksiyon firmalarında çalışıp, emekli olmuş.  Oğlu Sina 31, kızı Sim ise 23 yaşında. İki hafta önce ilk adımını attığı “Güneş Umuttur” projesine tüm enerjisini vererek, köy okullarındaki miniklere güneş oldu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/gunes-umuttur/feed/ 0
SKAL Marmara yönetimi Murat Yumak’a emanet… https://www.kadikoylife.com/skal-marmara-yonetimi-murat-yumak%c2%92a-emanet%c2%85/ https://www.kadikoylife.com/skal-marmara-yonetimi-murat-yumak%c2%92a-emanet%c2%85/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:43:58 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17429 SKAL International Marmara Kulübü’nün yeni başkanı, Hotel Suadiye Genel Müdürü Murat Yumak oldu. Kulübün 21 Ocak Cuma günü yapılan Genel Kurul’unda kullanılan oyların çoğunluğunu alan Murat Yumak, yeni başkan seçildi.

Bülent Karamanoğlu ile Murat Yumak’ın başkan adayı olarak yarıştığı, The Green Park Hotel Bostancı’da yapılan Genel Kurul’da ilk kez iki aday yarışmış oldu. Kulübün yıllar önce, kuruluş aşamalarındaki ilk görüşmelerinin de içinde olan Yumak; “SKAL Marmara’yı daha iyi yerlere getirmek ve daha güçlü temsil edebilmek için aday oldum. Bu yolda pek çok projelerim var. Arkadaşlarımın da desteği ile bunları hayata geçirmeyi planlıyorum” dedi.

“ETKİNLİKLERDE YER ALMASINI ARZU EDİYORUM”…

Murat Yumak; “Benim için söz vermek ve sözünde durmak çok önemlidir. Tek düşüncem dostluk ve arkadaşlıkları artırıp, bugüne kadar yapılmış olanlara bir tuğla daha eklemektir. SKAL Marmara’nın birçok etkinlikte yer almasını arzu ediyorum” derken, Bülent Karamanoğlu ise; “SKAL Marmara’nın kabuğunu kırması gerekiyor. İlişkileri Dünya SKAL’ı ile geliştirmemiz gerekiyor. Biraz içimize kapanık olduğumuzu düşünüyorum. SKAL Marmara dışa açık olmalıdır. Murat Yumak arkadaşımın başarılı olacağına yürekten inanıyorum. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

MERT OKAN YENİ YÖNETİMDE…

Bugüne kadar otelciler ağırlıklı olan SKAL Marmara’nın yeni yönetiminde acentecilerin de ağırlığı hissedildi. Bu isimlerden biri de Mert Okan oldu. En yüksek oyla Yönetim Kurulu’na seçilen Mert Okan’ı Çağla Aydın, Melih Kırlı ve Melih Buluç izledi. Yönetim Kurulu Yedek Üyeliklerine ise Onur Gülbahar, Emin Güde, Cenk Demircioğlu ve Burak Akşahin seçildi. Yönetimin diğer organları ise şöyle oluştu: Denetim Kurulu Asil Üyeleri Ali Güler, Mete Özmenç, Hikmet Oktay; Denetim Kurulu Yedek Üyeleri Gökçe Gönenç, Alp Numanoğlu, Cenk Tür…

]]>
https://www.kadikoylife.com/skal-marmara-yonetimi-murat-yumak%c2%92a-emanet%c2%85/feed/ 0
Kadıköy’de “Yaşayan Sokaklar Projesi”… https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-%c2%93yasayan-sokaklar-projesi%c2%94%c2%85/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-%c2%93yasayan-sokaklar-projesi%c2%94%c2%85/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:43:58 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17436 Kadıköy Belediyesi’nin “Yaşayan Sokaklar Projesi” devam ediyor. Kadıköy’de yaşayan sanatçıların yaşadıkları sokakların bilinirliğini artırmak amacıyla başlatılan proje, ilk olarak usta şair Cemal Süreya ile hayata geçmişti.

Cemal Süreya’nın Kadıköy’de yaşadığı evin bulunduğu sokak düzenlenmiş ve kaldırımlara şairin sevilen beş şiirinden dizeler yazılmıştı. Süreya’nın yaşadığı evin bulunduğu sokakta yapılan düzenlemelerden sonra ikinci çalışma Özdemir Asaf için, şairin Acıbadem’de yaşadığı evin bulunduğu sokağa yapılıyor.

SIRA FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA’DA…

Şairin evinin önündeki kaldırım taşlarından bir bölümü üzerine “Lavinia”, “Noktasız”, “Altro”, “Düello” şiirlerinden dizeler yazılıyor. Sokakta ayrıca peyzaj düzenlemesi de yapılıyor. Yaşayan Sokaklar Projesi kapsamında önümüzdeki günlerde Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın yaşadığı sokağın kaldırım taşlarına da şairin sevilen şiirleri yazılacak.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-%c2%93yasayan-sokaklar-projesi%c2%94%c2%85/feed/ 0
Sokaklarda arkadaşımız, sevimli dostlarımız… https://www.kadikoylife.com/sokaklarda-arkadasimiz-sevimli-dostlarimiz/ https://www.kadikoylife.com/sokaklarda-arkadasimiz-sevimli-dostlarimiz/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:43:58 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17437 Bir başkadır hayvan sevgisi… “Hayvanları sevmeyen insanları da sevemez” denecek kadar hayatımızın parçası, bir bakışlarıyla tüm negatif enerjimizi alan sosyal kahramanlar, sokak hayvanları… Hani tüm şehir bazen kendimizinmiş gibi hissederiz ya, aslında hayatı yaz kış gökyüzü çatısı alında geçen sokak canlıları için bu gerçekten de öyle değil mi? Kadıköy Life Dergisi olarak bölge genelinde son haftalarda objektiflerimize takılan kareleri, birçok tür sokak canlısını paylaşmak istedik.

Bazen acıları yüzüne vuruyor, bazen de mutlulukları. Kediler, köpekler, kargalar, martılar… Yaramazlık yaptıklarında ortalığı birbirine kattıkları da oluyor, sevimli halleriyle hayvanseverleri ayaklarına getirdikleri de…

Rıhtım’da sık sık metro durağının çevresinde gezen "Çatalburun", sevgi ve şefkatle yaklaşan Kadıköy ziyaretçilerini mutlulukla karşılıyor…

KONUŞABİLSELERDİ, KİM BİLİR NELER SÖYLERLERDİ ANCAK, EMPATİ YETİYOR!..

İnsanlar gibi konuşamasalar da, hayvanların çoğu zaman insanlardan çok acı çektiği bir gerçek. İğne ucu battığında havaya fırladığımıza göre, küçücük bedenlerde ağrı kesicisiz günlerce hastalıklara, darbelere, kol ve bacak gibi uzuvların kaybına maruz kalmak nasıl bir duygudur? Kimi zaman bir tekme ile felç geçiren, bazen de arabanın altında kalarak ayağını kaybeden kediler… Kanadı kırıldığı için mezarlıkta kedi mamaları ile hayatta kalmaya çalışan martı! Şanslıları da var tabi… İzmir’den Kadıköy’e getirilen, tek ayağı olmayan ve bir avukat tarafından sahiplenilen kazazede sokak köpeği gibi… Kargaların zekasını bilirsiniz, cevizi kırmak için defalarca yüksekten atarlar ya; Moda sahilinde top oynayan karga bile yansıdı objektiflere!..

Canları çok yandığında feryat figan eden hayvanlar konuşamıyor ama, bunu açık açık dışarıdan biz de hissediyoruz. Ağladıkları bile oluyor, dikkat edildiğinde; ağızlarından çıkamayan kelimeleri temsil eden gözyaşları, hırçın, küskün ya da buruk bakışları. Tek istedikleri ise sevilmek, sevgi…

Sık sık Kartal ve Kadıköy arasında yolculuk yapan 16 yaşındaki Görkem Öğüt; "Çatalburun haftanın belirli günlerinde, metro çıkışında beni karşılıyor. Artık şaşırmıyorum, eminim ki Kadıköy’e ayak basacağım saatleri biliyor, ezberlemiş. Tek istediği ise sevgi! Karnı hep tok, Kadıköylüler sokak hayvanlarına iyi bakıyor. Kadıköy’e imreniyorum" mesajı verdi…

İŞTE O KARELER…

Kadıköy Life Dergisi objektiflerine son haftalarda birbirinden farklı kareler yansıdı. İşte arkanıza yaslanıp, dikkatle yorumlayabileceğiniz o anlar…

Baba, eve götürelim mi?
Yemeeek, yemeeek!..
Yetiştim kuzum, sabret!..
Trafik kazası sonucu ön ağ ayağını kaybeden sokak köpeğini hayvansever Kadıköylü avukat, İzmir’den İstanbul’a getirterek sahiplendi…
İnsanlar gibi hayvanlar da birer engelli adayı. Genel olarak geçirdikleri trafik kazalarının sonuçları oldukça ağır olabiliyor. Hayatta kalabilirlerse, ne yazık ki çoğunlukla engelli yaşamak zorundalar. Bu sevimli dostumuz da İzmir’de talihsizlik üstüne talihsizlik yaşamış. Ömrü boyunca kilo almaması gerekiyor, aksi takdirde ön tek bacağı ağırlığını taşıyamayacak. Halitağa Caddesi’nde objektiflerimizle buluşuyor…
Belki önümde bir ayağım yok ama…
Arkamda can dostlarım var. Fenerbahçe Parkı kedileriyiz biz…
Osmanağa Mahallesi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri tarafından mahsur kaldığı çatıdan kurtarılan engelli kedi… Hem oldukça korkmuş olması nedeniyle saldırganlaşan, hem de engeli bulunan kedi için özel çaba sarf edildi…
Her kedi ömründe bir kez yaşamıştır, üşümemek için girdikleri otomobillerin motorunda mahsur kalma kabusunu. Koşuyolu’nda yine bir kedi kurtarma operasyonu. Kadıköylüler çok duyarlı, saatlerce uğraştılar kedinin zarar görmemesi için. Minik arkadaşları da yanlarından ayrılmadı, izledi…
Minik yaramaz otomobilin motorundan kurtarıldı, soluğu bir ağacın kenarında aldı. Yaşadığı korku ise dakikalarca yüzüne yansıdı. Ne zormuş sokak kedisi olmak… Bir yandan üşüyorsun, diğer yandan mahsur kalıyorsun; fark edilmezsen ölüyor, fark edilirsen de korkudan kalbin yerinden çıkacakmış gibi oluyor…
Kalamış sahilinde güneş batıyor. Hayvanseverlerin köpükten yaptığı evler, muhteşem İstanbul manzaralı… Kutuların minik pencerelerine dikkat, biri sizi gözetliyor!..
Yıkılmadım, ayaktayım! Çok asabi gözükebilirim ama, yufka gibi kalbim vardır…
Şu topun yerine ceviz olsaydı, şöyle bırakırdım yükseklerden aşağı. "Çatırttt" kırılırdı, ne yerdim be!..
Madem yiyemedik, biraz oynayalım bari…
Moda’dan Kalamış’a martıların dansı…
Kar, her zaman mutluluk değildir…
Üşüyoruuumm!..
Çekiyorsun beni, gördüm seni…
Kadıköy serçesiyim ben; azıcık aşım, kaygısız başım! Bir de Haydarpaşa arkadaşım…
Dışarı gelsene, oynayalım! – İçeride oynayacakmışız!..
Mutsuzluk ve mutluluk, bazen kendin olabildiğine hem sevinmek, hem de üzülebilmektir…
Kadıköy Rıhtım’da gelişigüzel bırakılan çöplere dikkatli bakıldığında önemli bir ayrıntı var…
Kargaların çöpleri pek de sevmediği bilinir. Dakikalarca çöpleri bir arada toplamaya çalışan zeki bir karga…
"Kuşbeyinli" derken iyice düşünmek gerekiyor. Kadıköy Rıhtım’da çöpleri bir araya toplayan karga… Daha önce de piknik alanlarında gelişigüzel atılan çöpleri konteynerlere bırakan kargalar kamuoyuna yansımıştı…
Pendikli hayvansever Furkan Karaarslan, Göztepe Parkı’nda bir sokak kedisi ile… Tırnakları çok batıyor; batıyor ama acıtmıyor!..
Söğütlüçeşme ve Kuşdili arasındaki Mahmut Baba Türbesi’nde kediler… Bükme boynunu!..
Kedileri her öğün elleriyle doyuran gönüllü mezarlık bekçisi, güzel insan…
Kadıköy’de huzuru mezarlıkta bulan kediler… Eski mezar taşlarında çeşitli figürlerle oluşturulan boşluklar, sokak hayvanlarının su içmesini sağlıyor. Oldukça ince bir düşünce!.. Kurak havalarda görevliler, yağmurlarda da yağışın etkisiyle dolan mezar taşı boşlukları oldukça ilginç…
Yoğurtçu Parkı’nda kendini duyarlı gençlerin kucağına bırakan, ayazda üşümüş sokak kedisi…
Kadıköylü gencin hayvan sevgisi…
Kadıköy Anadolu Lisesi’nin maskotu…
Bir gün daha bitti!..

Haber & Fotoğraflar: Adem Giden

]]>
https://www.kadikoylife.com/sokaklarda-arkadasimiz-sevimli-dostlarimiz/feed/ 0
“Bölgenin turizm geleceği için çalıştaylar düzenlenmeli…” https://www.kadikoylife.com/%c2%93bolgenin-turizm-gelecegi-icin-calistaylar-duzenlenmeli%c2%85%c2%94/ https://www.kadikoylife.com/%c2%93bolgenin-turizm-gelecegi-icin-calistaylar-duzenlenmeli%c2%85%c2%94/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:43:54 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17416 Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği’nin (TUROB) aktif üyelerinden Murat Yumak, Anadolu Yakası’nın Kongre ve Fuar Merkezi’ne ihtiyacı olduğunu söyledi. Aynı zamanda TUROB Fuarlar Komitesi Üyesi de olan Yumak, son 10 yılda nüfus yapısının 4 milyondan 7 milyona yaklaştığına değinerek; “Bölge artık başlı başına bir merkez olma yolundadır ve acilen turizmdeki geleceği belirlenmelidir” dedi.

Bunu sağlamak için Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Yerel Yönetimler, STK’lar ve konuyla ilgili tüm paydaşların bir araya gelerek Anadolu Yakası’nın geleceği için çalıştaylar düzenlemesi gerektiğinin altını çizen Murat Yumak; “Bu çalıştaylardan çıkacak sonuçlara göre, İstanbul’un Asya Yakası’nın turizmdeki geleceği belirlenebilir” ifadesini kullandı.

BAĞDAT CADDESİ MARKASI…

Anadolu Yakası’nı cazibe merkezi yapacak olan unsurlardan birinin de Bağdat Caddesi olduğuna değinen Yumak; “Alışveriş cenneti olan ve dünyanın en lüks 10 caddesi arasında yer alan İstanbul’un mücevheri Bağdat Caddesi’nin, birçok ülkedeki benzerleri gibi ‘Outlet’ ve ‘AVM’ mantığıyla planlanarak tanıtılması gerekir. Dünyanın en önemli markalarının görkemli mağazaları ile yer aldığı, Türk ürünlerinin gururla sergilendiği, adeta açık bir fuar görünümündeki Cadde’de her hafta yapılacak alışveriş, konser, gösteriler ve kültürel etkinlikler, İstanbul’un dünyaya modern yüzü olarak sunulabilir. Böylece 24 saat yaşayan canlı bir cadde haline gelebilir” şeklinde konuştu.

“KONGRE VE FUAR MERKEZİ YAPILMALIDIR”…

Anadolu Yakası’na yapılan Ataşehir Finans Merkezi, Viaport Outlet, ViaSea, Water Garden gibi Disneyland benzeri eğlence ve alışveriş merkezlerinin çekim gücünün, bölgenin tamamına faydalı olabilmesi için farklı etkinliklere ihtiyaç olduğunu söyleyen Murat Yumak, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’un Asya Yakası’nın acilen Kongre ve Fuar Merkezi’ne ihtiyacı vardır. Maltepe’de E-5 ile TEM otoyolu arasındaki bölgede kurulması planlanan M’EXPO Maltepe adlı projeye destek verilmelidir. Böyle bir merkezin konaklama tesislerine, havalimanına ve turizmin diğer paydaşlarına olduğu kadar bölgenin ekonomik kalkınmasına da katkısı büyük olacaktır.”

DÜNYANIN GÖZÜ SABİHE GÖKÇEN HAVALİMANI’NDA”…

Murat Yumak, İstanbul’un Asya Yakası’nda bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’nın giderek dünyanın gözdesi olmaya başladığını ve yabancı havayollarının uçuş planlarına burayı aldıklarını belirterek; “Birçok havayolu sefer koymak için ikinci pistin açılmasını bekliyor. Son olarak Emirates’in Dubai-İstanbul hattına her gün sefer koyması, Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin Asya Yakası’na önem verdiğini gösteriyor” tespitinde bulundu.

“FORMULA PİSTİ AÇILMALI”…

İstanbul’un dünyaya tanıtılmasında en önemli yatırım olan Formula Pisti’nin açılması gerektiğini belirten Yumak, sözlerini şöyle tamamladı: “İhmal edilen Formula 1 pistinin yeniden hayata geçirilmesi gerekiyor. Bölge turizminin yeniden canlanmasında Formula 1 yarışlarının büyük rolü vardır. Formula yarışlarını Türkiye’ye getirmek için ödenecek rakam, kazancın yanında çok küçük kalmaktadır. Yarışlar başladığında gelen konuklar arasında dünya televizyonlarından yapılan yayınlarla Türkiye’nin tanıtımının değeri bu rakamlarla bile ölçülemez. Ayrıca Alman Binek Otomobil Yarışları, Dünya Binek Otomobil Yarışları, Le Mans Yarışları, Moto GP Yarışları gibi dünya televizyonlarının yayınladığı ve İstanbul’un tanıtımına büyük katkısı olabilecek etkinlikler gerçekleştiriliyor. Formula pistinde her hafta bir etkinlik yapılabilir.”

Aynı zamanda Suadiye Oteli Genel Müdürü de olan Murat Yumak: "Anadolu Yakası’nın farklı turizm anlayışı ile yeniden yapılanması ve dünyaya ayrı bir destinasyon olarak tanıtılması gerekiyor."
]]>
https://www.kadikoylife.com/%c2%93bolgenin-turizm-gelecegi-icin-calistaylar-duzenlenmeli%c2%85%c2%94/feed/ 0