Yaşlı Bakımı Sigortası için 1 TL’lik sembolik adım...
 Kadir Toprakkaya

Yaşlı Bakımı Sigortası için 1 TL’lik sembolik adım…

Yaşlı Bakımı Sigortası için 1 TL’lik sembolik adım…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Medikal Turizm Derneği, Ankara Üniversitesi, Bakanlık, STK ve sektör temsilcilerinin katılımı ile Ankara’da ilki gerçekleştirilen “Küresel Yaşlı Bakımı ve Yaşlı Turizmi Buluşması”nın yankıları devam ediyor.

Türkiye’nin yaşlı bakımı ve yaşlı turizminde diğer ülkeler ile rekabet edebilmesi, bir cazibe merkezi haline gelmesi ve bu alanda dünya yaşlılarına evsahipliği yapabilmesi için gerçekleştirilen çalıştayın en önemli sonuçlarından biri, ülkemizde Yaşlı Bakımı Sigortası’nın gündeme getirilmesi oldu.

Prof. Dr. Emine Özmete (Ankara Üniversitesi YAŞAM Müdürü), Dr. Aylin Çiftçi (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü) ve Uzm. Dr. Sinan İbiş (Medikal Turizm Derneği Başkanı) moderatörlüğünde gerçekleştirilen çalıştayın sonuç bildirgesi , büyük bir hızla tamamlanarak katılımcılar ile paylaşıldı.

YAŞLI BAKIMI SİGORTASI VE FİNANSMAN MODELİ…

Yaşlı bakımında finansman modeli ve Yaşlı Bakımı Sigortası uygulaması konusunda sorulara verilen yanıtlar ve öneriler, verimli bir beyin fırtınası şeklinde sürdürüldü. Yaşlı Bakımı Sigortası uygulaması için önerilen modeller arasında; Eğitime Katkı Payı, Milli Piyango veya Doğal Afetler Sigortası (DAS) örnekleri dile getirildi. Sağlık Sigortası’nda binde 4 oranında bir katkı olduğu takdirde, Türkiye’de 2030 yılına kadar yaşlı bakım masraflarının karşılanabileceği görüşü tüm katılımcıların desteğini aldı.

1 TL’LİK TARİHİ GÖNÜLLÜLÜK HAREKETİ…

Çalıştayda ele alınan Yaşlı Bakımı Sigortası’na kaynak yaratılması konusunda, 1 TL’yi gönüllü olarak herkesin verebileceği önerisi ise büyük kabul gördü. Medikal Turizm Derneği Başkanı Dr. Sinan İbiş öncülüğünde, 120 civarındaki katılımcı gönüllü olarak 1 TL verirken, sembolik gerçekleştirilen bu başlangıcın Yaşlı Bakım Sigortası uygulamasının hayata geçirilmesine vesile olması dilekleri iletildi.

ÇALIŞTAYDA İLKLER YAŞANDI, ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI…

Herkesin ayda 1 TL ödediği takdirde, ülkemizde ayda 76 milyon toplanabileceğine dikkat çeken Medikal Turizm Derneği Başkanı Dr. Sinan İbiş; ”Biz bu çalıştayda Yaşlılık Sigortası konusunda önemli bir adım attık ve birlik olunduğu takdirde küçük adımlarla çok başarılı işler yapılabileceğine, yaşlılarımıza sağlıklı bir gelecek hazırlanabileceğine dikkat çekmek istedik. Toplanan 120 TL’lik sembolik para, Mehmetçik Vakfı hesabına bağış olarak yatırılmıştır. Bu çalışmalarımız ve konferanslarımız devam edecektir” dedi.

SİGORTA ŞİRKETLERİNE DÜŞEN ROLLER VE DEVLETİN DESTEĞİ…

Çalıştayda özel sigorta şirketlerine önemli rollerin düştüğü vurgulanırken, Yaşlı Bakım Sigortası konusuna devletin taraf olarak katılması gerektiğinin altı çizildi. Yaşlı Bakım Sigortası için yeni bir örgütlenme ve organizasyona gidilmesi, bakıcı elemanlar için de sigorta sağlanması konularının önemi ele alındı.

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir