Yassıada ve Sivriada’yı yok etmeyin!..
 Kadir Toprakkaya

Yassıada ve Sivriada’yı yok etmeyin!..

Yassıada ve Sivriada’yı yok etmeyin!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yassıada ve Sivriada’nın doğal, arkeolojik ve kültürel sit alanı statülerinin kaldırıldığını dile getiren Adalar Platformu, yaklaşık olarak 1.000 kişi ile protesto gösterisi düzenledi.

Adalar’da ikamet eden vatandaşların oluşturduğu forumun öncülüğünde Sivriada’da gerçekleştirilen protestoda; Kabataş, Kadıköy ve Büyükada’dan kaldırılan motorlarla Sivriada’ya getirilen vatandaşlara, Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grup Başkanvekili Akif Hamza Çebi ve Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu da destek verdi.

KEYFİ YAPILAŞMAYA İZİN VERİLİYOR…

Basın açıklaması, Sivriada iskele alanında gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sivriada ve Yassıada ile ilgili olarak sivil toplum kuruluşlarına, yerel yönetimlere ve halka danışmadan düzenleme yaptığı ve her iki adada “keyfi bir yapılaşmaya izin verildiği” öne sürülen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

ADALARIN DOĞAL SİT ALANI STATÜLERİ KALDIRILIYOR…

“Yüzde 70′lere varan imar izinleri planlanıyor. Belirli bir kat sınırlaması koyulmuyor. Kongre merkezi, kültür ve turizm yatırımları, marina ve yat limanları, ticari bina ve tesisler, restoranlar, oteller yapmayı planlayan hükümet, bu kararları ile diğer adaların da arkeolojik, doğal ve kültürel sit alanı statülerini ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.”

MARMARA DENİZİ İÇİN BÜYÜK RİSK…

Basın açıklamasında, Yassıada ve Sivriada’nın Prens Takım Adaları bütünlüğü içinde korunması gerektiği ifade edilerek, bu adaların imara açılmasının “Marmara Denizi’nde ekosistemin devamlılığı açısından geri dönülmez bir tahribata yol açacağı” dile getirildi.

BAKAN BAYRAKTAR YALANLADI…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Yassıada’nın imara açılacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtmişti. Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği tarafından Fındıkzade’deki Yükseköğretim Trabzon Erkek Öğrenci Yurdu’nda verilen iftar programına katılan Bakan Bayraktar, “Yassıada’nın imara açılacağı yönünde” çıkan haberlerin sorulması üzerine; “İmar falan öyle birşey yok. Orada imar yok. Orada herhangi bir imar yapılacak bir plan yok” şeklinde konuşmuştu.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir