Yazar İnal Aydınoğlu'ndan Ramazan'da gönüllülük çağrısı
 Kadir Toprakkaya

Yazar İnal Aydınoğlu’ndan Ramazan’da gönüllülük çağrısı

Yazar İnal Aydınoğlu’ndan Ramazan’da gönüllülük çağrısı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Gönüllülük eğitmeni ve yazar İnal Aydınoğlu, nefsimiz için kutsal bir sınav olan 11 ayın sultanı Ramazan’da karşılıksız hayrın, sevmenin mutluluğunu yaşayan herkesin diğer 11 ayda da bunu alışkanlık haline getireceğini söylerken, orucun hiçbir kusura mazeret olmadığını da belirtti.

Yaşamın günlük telaşı içerisinde çoğu zaman yardımlaşma duygularını, maneviyatı unutabiliyoruz. Hayat telaşı içerisinde boğulup, maneviyattan ziyade maddi dünya daha çok önem kazanabiliyor. Manevi duyguların daha yoğun hissedildiği; yardımlaşma, barış, huzur gibi kavramların önem kazandığı İslam dünyası için özel bir yeri bulunan Ramazan ayı, hem kişisel hem de toplumsal hayatta farklı duygular yaşatıyor. Yaşam, sevgi, mutluluk, gönüllülük, kadın-erkek ilişkileri, liderlik gibi konular üzerine yazdığı 12 kitabıyla ve Türkiye’ye gönüllülük kavramını ilk öğreten kişi olarak tanınan gönüllülük eğitmeni ve yazar İnal Aydınoğlu, Ramazan’ın gönül ve gönüllülük ayı olduğunu ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu:

RAMAZAN; CÖMERTLİK, YARDIMLAŞMA VE SEVGİDE BEREKET AYIDIR…

inal aydınoğlu“Herkes kendi olanaklarına göre bir hayır ve hizmet yapmayı planlamalıdır. Bir insanın başka insanlarla emeğini, bilgisini, deneyimlerini, sevgisini paylaşması, en az maddi destekte bulunması kadar önemlidir. Eğer insan karşılıksız hayrın, sevmenin mutluluğunu bu ay içinde yoğun olarak hissederse, diğer 11 ayda da bunu sürdürme alışkanlığını elde edebilir. Çünkü Ramazan cömertlik, yardımlaşma ve sevgide bereket ayıdır. Ramazan, gönüllülük çalışmaları ile hayır ve hizmete yönelmek yönünden diğer aylardan farklıdır. Ramazan boyunca insanların birbirini düşünmesi, muhtacın elinden tutması, yalnızın yalnızlığını paylaşması, çaresize çare araması gibi iyi insan olmaya özgü niteliklerini daha etkin ortaya koyması öğütlenir. Diğer aylarda yaşamın günlük telaşı ve maddi şeylerin günlük yaşamda geniş yer tutması, insanları hayır ve hizmet düşünmekten, yardım ve yardımlaşma duygularından uzaklaştırıyor.

ORUÇ; SAĞLIK, MUTLULUK VE HUZUR KAYNAĞIDIR…

Ramazan en hayırlı adımlara vesile olur, toplumun birlik ve beraberliğini pekiştirmek için her bireye ayrı ayrı önemli sorumluluklar düşer. Bu ayda uzun süreden beri ziyaret etmediğiniz, hatırını sormadığınız akrabalarınızı, komşularınızı arayın. Huzurevlerini, çocuk yuvalarını ziyaret edin. Ramazan boyunca herkesi sevin. İnsanları takdir edin, onlara örnek olun. Yalnızların yalnızlıklarını paylaşın, hayatlarına sevgi, saygı katın. Ramazan ayında tutulan orucun yanı sıra hoşgörü de en önemli erdemlerden biridir. Oruç sağlık, huzur, mutluluk kaynağıdır. Yalnızca sahurdan iftara kadar bir şey yememek, içmemek değil; hakka, hukuka, adalete uygun, ahlaklı, erdemli, ilkeli yaşamaktır. Hiç kimse hakkında kötü düşünmemek, hiç kimseyi kırmamak, incitmemek, iyilik yaparak yaşamaktır. Ramazan sabretme ayıdır.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir