Kadir Toprakkaya

Yeldeğirmeni uçuşa geçti…

Yeldeğirmeni uçuşa geçti…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ün yeni yüzü Yeldeğirmeni, hızla “Cihangir” olma yolunda ilerliyor. Henüz birkaç yıl önce gece saatlerinde tek başına yürümenin ürkütücü olduğu Arnavut kaldırımlı sokaklarda artık sanat ezgileri yükseliyor. Tarihi İskele Sokak, Ekim ayına da yeni açılışlarla girdi. Yeldeğirmeni’ne Anadolu Yakası ilçelerinin yanı sıra Avrupa Yakası’ndan da önemli ölçüde ilgi olduğu görülüyor.

Soğuk ve rutubetli depolar sanat galerisine, yıllardır kapılarına kilit vurulan zemin daireler restoran ve kafeteryaya dönüşüyor. Kadıköy Life Dergisi, tarihi semtteki gelişmeleri Temmuz & Ağustos 2015 sayısında kapağına taşımış; özel röportajlar, tespitler ve fotoğraflar büyük ilgi görmüştü.

RUHSAT TALEBİ PATLADI…

Kadıköy Belediyesi Ruhsat Birimi’nden edindiğimiz verilere göre, 2014 yılında Rasimpaşa Mahallesi’ne 150 yeni sıhhi ruhsat verildi. Kafe ve butik restoranların beraberinde getirdiği ticari hareketlilik, birçok esnafın da Yeldeğirmeni’nde işletme açmasına neden oldu. 2015 yılının ilk yarısında da 50 yeni ruhsat alındığı ortaya çıkarken, ana cadde ve sokaklarda kiralık mekan kalmayınca Yeldeğirmeni’nin ara sokakları da trend oldu.

MODERN DÖNEME YENİK DÜŞEN Mİ, YOKSA BUTİK MARKA YELDEĞİRMENİ Mİ?

Sokaklarda canlılık ve butik restoranlar ile turistik rüzgarlar, ciddi markalaşma değerini de beraberinde getirdi. Kira bedellerinin sadece bir yıl içerisinde 4-5 katına çıktığı ara sokaklarda mekanların müşteri sorunu yok; hatta bazen geleni geri çevirmek zorunda kaldıkları görülüyor. Rutubetin hakim olduğu beton yığınlarındansa özenle işlenmiş dekorlarıyla butik restoranlar, Yeldeğirmeni’ne çok yakıştı. Ancak değişimin kontrollü olmasının gerekliliğini, hem esnaf hem de mahalle sakinleri altını çizerek vurguluyor. Butik restoranların ardından dev markaların Yeldeğirmeni’nde hakim olmayı istemesi, bina değerlerinin artmasının beraberinde getirdiği rant ile kentsel dönüşüm ve yenileme, yerli mahallelilerin uzaklaşması ve taşınması gibi faktörler ise semt aşıklarının en korkulu rüyası…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir