Yeni İmar Yönetmeliği az katlı binaları hedefliyor
 Kadir Toprakkaya

Yeni İmar Yönetmeliği az katlı binaları hedefliyor

Yeni İmar Yönetmeliği az katlı binaları hedefliyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı ile kentleşme alanında yaşanan sorunları çözmek için kolları sıvadı. İlgili kurumlar ve belediyelerin görüşüne sunulan taslakla, kamuoyunda en çok tartışılan yüksek binalar için tedbir alınıyor.

İstanbul GYD kurucularından Berna Altıner, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı” hakkındaki düşüncelerini aktardı. Taslağın çevre adına olumlu taraflarının yanı sıra olumsuz taraflarının da bulunduğunu dile getiren Altıner; “Her şeyden önce geç kalınmıştır. Buna rağmen öngörülen taslakta bina sahipleri ve müteahhitler için ilave haklar yerine kısıtlamalar vardır. Yine de ruhsat sürelerinin kısalacak olmasını ve sokak siluetlerinin korunacak olmasını avantaj olarak görüyorum” dedi.

ARSANIN EN FAZLA YÜZDE 40’INA OTURMA ŞARTI KALDIRILIYOR…

İmar yönetmeliğiTaslakta yapının oturacağı taban alanın arsanın yüzde 40’ını geçmemesi şartının kaldırılacağı bilgisini de paylaşan Berna Altıner; “Böylece binaların çok katlı apartmanlar yerine az katlı inşa edilmesi amaçlanıyor. Binaların önünde ve yanında bırakılması gereken kaldırıma 5 metre, yandaki binaya 3 metre gibi zorunlu mesafelere uymak yeterli olacak” açıklamasında bulundu.

MESCİT, KREŞ SUİSTİMALİNE SON…

Mevcut uygulamada yangın merdiveni, balkon, kreş, mescit, asansör boşluğu gibi alanlar, emsal harici alanlar kabul ediliyor, bir inşaat sınırlamasına tabi tutulmuyordu. Pek çok müteahhit de özellikle mescit yapmış gibi göstererek, bu yapıları konuta dahil edip suistimalde bulunuyordu. Yeni düzenlemede bodrum katın üzerindeki mescit, kreş, kapıcı dairesi, yangın merdiveni ve balkon gibi alanlar, toplam inşaat alanının yüzde 30’u ile sınırlandırılacak. Mevcut uygulamada örneğin 20 katlı binanın her katı için ayrı ayrı emsal dışı alanlar yapma hakkı varken, bu hak kaldırılacak. Bu da müteahhitleri az katlı bina yapmaya teşvik edecek.

YAMAÇTAKİ BİNAYA KADEMELİ MİMARİ…

Bakanlık, yamaçlarda yapılan ve kot farkı nedeniyle önden 2 kat, arkadan 8 kat görünen binalar için de kademeli mimari şartı getirdi. Bu tür yapılar ön cepheden kaç kat görünüyorsa, arka cephesinden de aynı görünecek. Böylece çirkin yapılaşma önlenirken, sokak siluetleri de korunacak.

BAZ İSTASYONLARINA KOLAYLIK SAĞLANDI…

Bakanlık, binalara takılan baz istasyonlarının ruhsat sorununu da çözecek. Düzenleme ile baz istasyonları estetik görünümlü olmak, maliklerden muvafakat alınmak, bina cephesine 3 metreden fazla yaklaşmamak ve yer seçimi belgesi alınmak kaydıyla ruhsata tabi olmayacak.

İNŞAATA BAŞLAMA SÜRESİ KISALACAK…

İnşaatlarda kazıya başlamak için ruhsat alma şartı gerekirken, üç ayı bulan süreç inşaatları geciktiriyordu. Taslak ile birlikte “kazı izin belgesi” adında bir belge getiriliyor. Bu belge alınarak kazıya başlanabilecek, böylece ruhsat süreci beklenmeyecek. Düzenlemeyle, özellikle büyük yatırımların hızlanması amaçlanıyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir