Yerel seçimlerde gençlerin ve kadınların önemi...
 Kadir Toprakkaya

Yerel seçimlerde gençlerin ve kadınların önemi…

Yerel seçimlerde gençlerin ve kadınların önemi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Caddebostan Kültür Merkezi’nde, “Yerel Seçimlerde Gençlerin ve Kadınların Önemi” konulu bir panel gerçekleştirildi.

04 Şubat Salı günü düzenlenen panele konuşmacı olarak Merve Özler, Mehmet Özarslan, Hakan Şişik ve İrem Toprakkaya Babalık katıldı. Kadıköy Belediyesi Caddebostan Gönüllüleri tarafından organize edilen panelin moderatörlük görevini, aynı zamanda Kadıköy Belediye Meclis Üyesi de olan Hakan Şişik üstlendi.

“ERKEK EGEMEN BİR TOPLUMDA SİYASET YAPMAK İSTEMİYORUM…”

CHP Kadıköy İlçe Örgütü’nün Gençlik Üyesi olan Merve Özler, “Siyasette Kadın Olabilmek” başlığını taşıyan konuşmasında, erkek egemen bir toplumda siyaset yapmak istemediğine değindi. 15 yaşından beri siyaset dünyası içinde olduğunu açıklayan Merve Özler; “Partilerin ‘kadın kotası’ diye bir ayrımda bulunmalarından rahatsızlık duyuyorum. Kişinin gönül verdiği partiye hizmet ettiği sürece, siyaseten karşılığını alabileceğine inanan biriyim… Yeter ki emek harcamayı göze alabilelim. Ben, 18 yaşında en genç kurultay delegesi seçildim” dedi.

“BEKLEYEN DEĞİL, TALEP EDEN VE İSTEDİĞİNİ ALAN OLMALIYIZ…”

Panelin ikinci konuşmacısı Bağdat Caddesi Forumu Kurucusu ve Sözcüsü Mehmet Özarslan ise, siyasi parti liderlerinin kadınlar ve gençler için yapabilecekleri çok daha fazla şeylerin olduğuna inandığını dile getirdi. Sözlerini, “Toplum olarak hep bekleyen konumunda olduk. Oysa isteyen, talep eden ve istediğini alan konumunda olmalıyız. Gezi olaylarında da böyle oldu. Yumruğumuzu vurduk ve bir şeyleri değiştirdik” diye sürdüren Mehmet Özarslan, sivil toplum örgütlerinin siyaset arenasında daha belirgin biçimde ön plana çıkmaları gerektiğini vurguladı.

“AVRUPA STANDARTLARINDA KONUKEVLERİMİZ VAR…”

Panelin üçüncü konuşmacısı, Av. İrem Toprakkaya Babalık oldu. Kadınların siyasete katılımının az olmasında, ekonomik nedenlerin yanı sıra kadına yönelik şiddetin de etkili olduğuna değinen Babalık, bu konuda devletin de maalesef başarısız kaldığını söyledi.  Aynı zamanda Kadıköy Belediye Meclis Üyesi de olan İrem Toprakkaya Babalık; “Kadıköy Belediyesi olarak özel bir birim kurduk. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün kontrolünde çalışan Kadın Konukevleri’nden son derece başarılı sonuçlar alıyoruz. Avrupa standartlarında hizmet veren bu birimde, bugüne kadar 7.500 kişiye hizmet verildi.

“PSİKOLOJİK, SOSYAL VE HUKUKİ DESTEK VERİYORUZ…”

Kadın Konukevleri Projesi kapsamında şiddete maruz kalmış kadınlara ve çocuklarına hem psikolojik, hem sosyal, hem de hukuki destek verdiklerini dile getiren İrem Toprakkaya Babalık; “Fikirtepe ve Şaşkınbakkal’da bulunan ESDEM adını verdiğimiz Sosyal Destek Merkezleri’nin sayılarının gelecek dönemde arttırılmasının soruna çare olacağına inanıyorum” dedi.

Konuşması sırasında bir de sunum yapan İrem Toprakkaya Babalık, kadına şiddetin bütün dünya ülkelerinde olduğunu, devletlerin bunu önlemede başarısız kalmalarının nedenlerinin başında ise, şiddete maruz kalan kişinin bunu açıklamaya çekinmesi olduğuna değindi…

Panele dinleyici olarak katılan konuklar arasında, sosyal demokrat anlayışın duayen isimlerinden eski İzmit Belediye Başkanı, Milletvekili Erol Köse de vardı. Aynı zamanda Dünya Belediyeler Birliği Kurucusu da olan Köse; “Tüm siyasi partilerde yenileşme hareketi yaşanması gerekiyor. Ancak bu yenileşmeyi sağlayacak olan gençlerin, pişe pişe ve hak ederek başa gelmeleri gerekiyor” dedi…

Panelin sonunda, konuşmacılara günün anısı olarak birer plaket verildi…Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir