Kadir Toprakkaya

Yeşim Kalaycıoğlu’nun “METAMORFOZ” adlı sergisi açıldı…

Yeşim Kalaycıoğlu’nun “METAMORFOZ” adlı sergisi açıldı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yaşamın tamamının bir öğrenme süreci olduğuna inanan Kadıköylü ressam ve gravür sanatçısı Yeşim Kalaycıoğlu’nun aylardır beklenen sergisi açıldı. Beylerbeyi Sarayı’nda sanatseverler ile buluşan serginin açılışına çok sayıda davetli katıldı.

İlahi varoluş döngüsünün izdüşümlerini konu aldığı için “METAMORFOZ” adı verilen sergide, sanatçının 8 yılda ortaya çıkardığı 60 adet eser sergileniyor. Gravür sanatının dünyaca ünlü isimlerinden Güngör İblikçi’nin Feneryolu’ndaki atölyesinde, 2005 yılından beri öğrenciliğin yanı sıra asistanlık da yapan Yeşim Yıldız Kalaycıoğlu, sergi hakkında Kadıköy Life’a şu açıklamalarda bulundu:

“KENDİ İÇİMDE YAPTIĞIM YOLCULUĞUN BİR SENTEZİ…”

“Bugün burada sergilemeye çalıştığım eserlerin, ustam Güngör İblikçi ile 8 yılda adeta imbikten katre katre sızan damlalar gibi, sabırla edinilmiş bilgilerin özümsenmesi ile kendi içimde yaptığım yolculuğun bir sentezi, birleşimi olduğunu düşünüyorum.”

“PARÇADAN BÜTÜNE İLERLERKEN MİSTİSİZM İLE GÜÇLÜ BİR KONTAK KURUYOR.”

Yeşim Yıldız Kalaycıoğlu’nun “METAMORFOZ” adını verdiği sergisi için yorumda bulunan resaam Füruzan Şimşek, şunları söylüyor: “Sergi, adından anlaşıldığı gibi insan ruhunun, evrenin yaradılışından şimdiye kadar geçen süre içerisinde, kendi iç dinamizmindeki dönüşümleri kelebek metaforundan çıkış yaparak etkili bir şekilde sunuyor. Beşerden kamil insana, mikro-kozmosdan makro-kozmosa, parçadan bütüne ilerlerken mistisizm ile güçlü bir kontak kuruyor. Sanatçının zaman içinde sanat hayatındaki keşfettiği dönüşümleri yansıttığı ilk sergisi, iyi bir başlangıç ve malzemeye farklı bakış açısına da iyi bir örnek niteliği taşıyor.”

Yeşim Yıldız Kalaycıoğlu’nun Beylerbeyi Sarayı’nda sanatseverler ile buluşan “METAFORMOZ” adlı sergisi, 15-25 Eylül tarihleri arasında gezilebilecek…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir