Kadıköy'de yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu hissedenlerin buluşma noktası...
»
Ana Sayfa Güncel Yaşam & Çevre Magazin Politika Sağlık & Spor Kültür & Sanat Açılışlar Etkinlikler Reklam
Kültür Merkezleri
Caddebostan Kültür Merkezi
Kozyatağı Kültür Merkezi
Barış Manço Kültür Merkezi
Halis Kurtça Kültür Merkezi
Yazarlar
AHMET VEFİK ALP
ENİS FOSFOROĞLU
ESAT SÖNMEZ
MELİH ARAT
NURSEMA ÖZTÜRK
R. SERTAÇ KAYSERİLİOĞLU
SEZGİ BİLGE
VELİ DALBUDAK
ELİF KIRALİOĞLU
Dövmenizle ömür boyu yaşamak zorunda değilsiniz…
Haber: HABER MERKEZİ

Yaz mevsiminin ardından kalın ve kapalı kıyafetlerin altında kalan kalıcı dövmelerinden kurtulmak isteyenlerin bu sorununu 30 dakikalık seanslarla ortadan kaldırılacağını belirten uzmanlar, gebeler ve kalp hastalıkları gibi durumlarda bu uygulamanın yapılmasının riskli olduğuna dikkat çektiler. 

Dövme silme işleminde birçok tekniğin uygulandığını, ancak ciltte telafisi olmayan kötü görüntüleri önlemek için lazer ile dövme silme yönteminin hastaların en çok tercih ettiği, yan etkisi minimum olan bir teknoloji olduğunu belirten Estetik International Sağlık Grubu’ndan Op. Dr. Bülent Cihantimur, lazerle dövme silme işleminin 12 yaşından büyük herkese uygulanabileceğini, seans sonrasında kişinin günlük rutin işlerine dönebileceğini söyledi. 

Op. Dr. Cihantimur, lazer ile dövme silme uygulamasının merak edilen yönlerini şöyle açıkladı: 

Kalıcı dövme, tedaviyle vücuttan nasıl atılıyor? 

Yaptırılan dövmenin boyası deriye işlediğinde, cilt bunu yabancı madde olarak algılar ve özel hücreleriniz buna tepki vermeyi dener. Ancak boya partikülleri çok büyük boyutta olduğundan, vücudunuz dövmeyi atamaz ve dövmeniz kalıcı hale gelir. Lazer uygulaması büyük boya partiküllerinin parçalanmasını sağlar. Bu sayede çok küçük parçalara bölünen dövmeniz, vücudunuzun müdahale edilebileceği boyutlara gelir. Bu uygulama sonrasında yabancı maddeler vücudunuzdan yavaş yavaş atılır.  

Lazer ile dövme silme işleminin yan etkileri var mıdır? 

Dövme silme işleminin yapıldığı bölgede hafif yanma, kabarıklık ve cilt tahrişi olabilir, ama bunlar kendiliğinden iki üç gün içerisinde geçer. Bazı durumlarda da kabuk oluşumu ve kaşıntı olabilir. Bu normaldir. Bunların dışında herhangi bir yan etki meydana gelmemektedir. 

Kalp hastalarında ve gebelik döneminde dövme silme işlemi yaptırabilir mi?

Lazerli dövme silme işlemiyle 12 yaşından büyük herkes kalıcı dövmelerini sildirebilir. Fakat uygulanacak kişinin kalp ve şeker hastalığının, dövmenin bulunduğu bölgede herhangi bir cilt rahatsızlığının olmaması, epilepsi hastalığının olmaması ve gebe olmaması gerekir. 

Başarı oranı nedir? 

Başarı oranı yüzde 85′lerdedir. Lazerli dövme silme işleminden sonra hasta günlük rutin işlerine dönebilir. Sonuç olarak, dövme sildirmeye karar verdiğinizde sildireceğiniz yeri çok iyi seçmelisiniz.  

2

Tek seansta dövme silinebiliyor mu? 

Temiz ve hasarsız bir cilde kavuşmak biraz sabır ister. Seanslar dövmenin yapısal özelliklerine bağlı olarak 3-10 seans arasında değişiyor. Her seansta lazer uygulama en fazla 30 dakika sürüyor. 

Dün güneşlendim, bugün dövmemi sildirebilir miyim? 

Lazer ile silme işlemi öncesinde en az iki hafta güneşlenilmemeli, solaryuma girilmemelidir. Lazerli dövme silme işlemi uygulamasından hemen sonra rutin işlerinizi yapabilirsiniz. Ancak silme işleminin başarısını arttırması için, şu önlemlerin alınması gerekir: 

Dövme silme seansı biter bitmez bölge kapatılır ve en az 24 saat su ve güneş ile temas etmesi önlenir. En az ilk hafta direkt güneş ışığından kaçınılması gerekir. Her gün dövmenin bulunduğu yere nemlendirici krem sürülür. Kabuklanma görülebilir. Kabuklar kesinlikle koparılmamalıdır. Uygulama yapılan yere en az 1 ay başka işlem yaptırılmamalıdır. 

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu” uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir...
facebook twitter  
Ana Sayfa | Künye | Reklam | İletişim