“Asrın Projesi” MARMARAY hizmete girdi...
 Kadir Toprakkaya

“Asrın Projesi” MARMARAY hizmete girdi…

“Asrın Projesi” MARMARAY hizmete girdi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Dünyanın nefeslerini tuttuğu, 9 yıldır yapımı devam eden ve Asya-Avrupa kıtalarını denizin altından birbirine bağlayan Marmaray Projesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımları ile hizmete girdi.

Sadece İstanbul için değil, dünya adına tarih yazıldı. Sultan Abdülhamit’in 153 yıllık rüyası, 2013 yılında gerçekleştirilmiş oldu. Marmaray’ın açılışı, Asya kıtasındaki Üsküdar Ayrılıkçeşme tünelinde gerçekleştirildi.

Açılış törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda davetli katıldı. Törene ayrıca Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Victor Ponta ile çok sayıda yabancı bakan da katılım gösterdi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: “İLK 15 GÜN ÜCRETSİZ…

Yoğun ilgi ile karşılanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Marmaray’ın ilk 15 gün ücretsiz hizmet vereceğini açıkladı. Projenin sadece Türkiye’nin değil, Tokyo’dan Londra’ya kadar tüm insanların projesi olduğunu dile getiren Erdoğan; “Bizi sevsin ya da sevmesin, bize oy versin ya da vermesin, her bir kardeşim bu büyük yatırımla ülkesi adına gurur duysun” şeklinde konuştu.

Denizin altından geçen bu trenle kıtalar arasında sadece insanların değil, sevginin ve saygının da taşınacağını söyleyen Başbakan Erdoğan; “İnşallah güneyden otomobillerin geçeği tüp geçidi de inşa ediyoruz. 2015 yılında bitiriyoruz. Aynı yıl 3. Köprü de bitmiş olacak” sözleriyle de milyonlara seslendi.

“90. YILA ARMAĞAN EDİYORUZ…”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’un bundan sonraki yıllarda Marmaray’dan önce ve Marmaray’dan sonra İstanbul diye ikiye ayrılacağını ifade etti. Türkiye’nin iki bayramı bir arada kutladığını belirten Bakan Yıldırım; “Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıldönümünü kutluyoruz. Cumhuriyetimizin 90. yılına asrın projesi Marmaray’ı armağan ediyoruz. Bugün çok heyecanlıyız. Farklı bir gururun heyecanını yaşıyoruz. Çünkü Marmaray projesi, üzerinden yüzyıllar da geçse Türk milletinin hayalleri gerçeğe dönüştürdüğünün ispatıdır” şeklinde konuştu.

VALİ MUTLU: “İSTANBUL BOĞAZI’NA GERDANLIK…

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu; “Cumhuriyetimizin 90. yaşını şerefle kutluyoruz. İstanbul Boğazı’na katılan bu gerdanlık, kıtaları denizin altından birleştiriyor. Bugün, insanlık tarihine derin bir imza atıyoruz. Doğu Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na şahitlik yapan bu medeniyet merkezi yerinde, tarih sahnesinde parıldıyor. İstanbul, Marmaray projesi ile kıtaları ve milletleri buluşturuyor” diyerek, projenin tüm insanlığa hayırlı olmasını diledi.

İLK SEFER ABDULLAH GÜL’DEN…

Marmaray tünelinde açılış kurdelesi kesilmesinin ardından protokol, Marmaray trenine bindi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, makinist koltuğuna oturarak ilk seferi gerçekleştirirken, Başbakan Erdoğan ve Bakan Yıldırım da hemen yanında yer aldı. Protokol üyeleri, basın mensuplarına el sallayarak ilk seferini yaptı.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir