“Çocuğum kumsal yüzü görmedi…”
 Kadir Toprakkaya

“Çocuğum kumsal yüzü görmedi…”

“Çocuğum kumsal yüzü görmedi…”
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kıyılarımızı ne kadar kullanabiliyoruz? Önemli bir kesimi sahillerden oluşan Kadıköy’de denize girilebilir bir plaj yok. Nüfusu yarım milyonu aşan ilçede sahiller, kayalara ve yapılara teslim… Peki yeni neslin “Kadıköy Plajı”na hiç mi hakkı yok?..

Haydarpaşa’dan Moda’ya, Kalamış’tan Bostancı’ya sahillerde bol kayalı, taşlı ve kıvrımlı bir manzara ile karşılaşırsınız. Sadece Caddebostan’da, plaj da denilemeyecek durumda olan bir kumsal dikkat çeker. O da cam kırıklarına ve bakımsızlığa teslim…

SADECE YÜRÜYEBİLİR, İZLEYEBİLİRSİNİZ…

Kadıköylülerin sahillerde yapabilecekleri oldukça sınırlı; parklarda yürümek, kayalıklarda gezinmek gibi… Ya da sadece izleyebilirsiniz Marmara Denizi’ni ve yelkenleri… İsterseniz yoga da yapabilirsiniz!.. Olmayan sahiller, belki o anlarda varmış gibi gelebilir size…

MİNİK DENİZ, DENİZE HASRET…

Sahiller özel haberimiz için Moda’daki çekimlerimizde anne ve oğlunun, birkaç metrelik “toprak sahil”de papatyalar içerisindeki enstantanesi objektiflerimize takılıyor. Papatyalar ancak cam kırıkları ve bakımsızlığa teslim… İsteseniz de denize giremiyorsunuz; “Kirliyim, gelme” diyor Marmara Denizi… Yine de papatyalar güzel, koparıyor dalından bir demet, ikram ediyor bize Deniz… Beyhan Seren anlatıyor oğlunu ve denizleri, içini çekerek:

“BİZ KUMSAL GÖRDÜK, ONLARSA…”

“Çocukluğumda Marmara Denizi kıyılarında kumsallar vardı. Denize girme imkanı bulduk, öyle büyüdük. Denizin kirliliği ayrı, ancak sahil atmosferini yaşayabileceğimiz kumsal da yok Kadıköy’de… Marmara Denizi temizlenebilir, eski günlerine geri dönebilir. Tabi bu oldukça uzun bir ekolojik süreç, ancak tüm sahiller kayalardan ibaret… Birkaç plaj yapılabilir, insanlar kendini kumsala atabilir. Kayalarda yürünmüyor, gezinilmiyor. Çocuklarımız denizlere soyutlanmış, üzülüyorum.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir