“Özdemiroğlu Ortaokulu’nu geri istiyoruz...”
 Kadir Toprakkaya

“Özdemiroğlu Ortaokulu’nu geri istiyoruz…”

“Özdemiroğlu Ortaokulu’nu geri istiyoruz…”
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Acıbadem ve Yeldeğirmeni Dayanışma Platformları, İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürülen Özdemiroğlu Ortaokulu için eylemlerini artırarak sürdürüyor. “100 yıllık okulumuza dokunmayın” diyen mahalle sakinleri, stantların açıldığı ve çeşitli etkinliklerin gerçekleştiği buluşmada basın açıklaması ile iktidara tepki gösterdi.

Acıbadem Parkı’nda gerçekleşen etkinlikte; çocuklar için yüz boyama atölyesi, yaratıcı drama atölyesi, resim atölyesi, seramik atölyesi, evrim atölyesi, çocuk hakları atölyesi, çocuk kitapları standı, bilimsel deneyler, oyunlarla matematik dersi, konserler ve sürpriz etkinlikler gerçekleştirildi. Basın açıklamasının ayrıntılarında ise şunlar yer aldı:

“Mahallemizin 100 yıllık okulu olan Özdemiroğlu Ortaokulu, 16 Eylül günü başlayan 2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılı itibari ile İmam Hatip eğitimine başlamıştır. Acıbadem, Yeldeğirmeni ve Fikirtepe halkına kuşaklar boyu hizmet veren; dedeleri, nineleri ve torunları mezun eden okulumuz, AKP’nin gerici eğitim politikalarına kurban edilmek istenmektedir. Okulumuzda şimdilik 5. sınıflarda İmam Hatip eğitimi veriliyorken, önümüzdeki yıl normal ortaokul öğrencilerinin tamamının başka okullara gönderilmesi yoluyla süreç tamamlanmak istenmektedir.

EĞİTİM SİSTEMİ GERİCİLEŞTİRİLİYOR…

Memleketimizin her köşesine İmam Hatip açan iktidarın hedefi, bugünden çok gelecektir. AKP, 4+4+4 uygulamasıyla zaten gerici olan eğitim sistemini daha da gericileştirerek; çocuklarımızın düşünmesini, araştırmasını ve sorgulamasını engelemek istemekte, böylelikle iktidarının ömrünü uzatmaya çalışmaktadır.

İKTİDARIN HEDEFİ EĞİTİMİN PARALILAŞTIRILMASIDIR…

Halkın manevi değerlerini kullanarak meşrulaştırılmaya çalışılan İmam Hatip okullarının yanı sıra eğitim alanındaki ana hedef, eğitimin paralılaştırılmasıdır. Yoksul halkın gittiği devlet okullarına kaynak yokluğu gerekçesiyle en ufak desteği esirgeyen, devlet okullarını kendi kaderine terk eden iktidar, özel okulları hibe ve teşviklere boğmaktadır. Bu noktada AKP iktidarının niteliği bir kez daha gözler önüne serilmektedir: AKP halkın değil, sermayenin iktidarıdır.

MÜCADELEMİZ SONA ERMEYECEK…

Siyasi iktidar, diğer alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da halka karşı uygulamalarını halkın çıkarınaymış gibi sunmaktadır. Okulda kıyafet seçimini serbest bırakıp, bu uygulamayı özgürlük ve demokrasi şovu olarak pazarlarken; çocuklarımızın geleceği ile ilgili temel sorunlarda ne eğitim kurumlarına, ne veliere, ne de öğrencilere sormaktadır. Bölgemizde İmam Hatip haline getirilen Özdemiroğlu Ortaokulu için dışarıdan taşıma öğrenci getirilirken, mahalle halkının topladığı 10 bini aşkın imza görmezden gelinmektedir. Acıbadem ve Yeldeğirmeni halkı, İmam Hatip istememesine rağmen iktidar her zamanki dayatmalarını sürdürmektedir. Bugün, mahalle halkının tüm karşı çıkışlarına rağmen Özdemiroğlu Ortaokulu’nun 5. sınıflarında İmam Hatip eğitimine başlanmış olması, mücadelemizin sona erdiği anlamına gelmemektedir.

GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ…

Aksine Gezi’den beri hepimizin diline yerleşen ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’ sloganı bugün daha da anlamlıdır. Burada, parkımızda AKP’nin yok etmeye çalıştığı sevgiyi paylaşarak, daha büyütmek için bulunuyoruz. Burada şenlik, şölen için değil, küçük ve büyük çapulcuların yani küçük ve büyük insanların dayanışmasını büyütmek için bulunuyoruz. Her yaştan çocuklar olarak okulumuza ve geleceğimize sahip çıkıyoruz.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir