87’nci yılını kutlayan Lozan Mübadilleri, Moda’da buluştu…
 Kadir Toprakkaya

87’nci yılını kutlayan Lozan Mübadilleri, Moda’da buluştu…

87’nci yılını kutlayan Lozan Mübadilleri, Moda’da buluştu…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Mübadiller ve mübadil dostları arasındaki sosyal ve kültürel dayanışmayı sağlamak amacıyla kurulmuş olan “Lozan Mübadilleri Derneği”, Mübadele’nin  87. yıldönümünü çeşitli etkinliklerle kutluyor.

Kuşadası, Selanik gezileri gibi organizasyonların yanı sıra; büyük bir buluşmayı da Kadıköy’de gerçekleştiren Vakıf ve Dernek yönetimi, beklemedikleri bir ilgiyle karşılaştı. 260 kişinin katılacağı yönünde LCV alan yönetim, Moda Spor Kulübü Lokali’nde 300 kişilik yer ayırttı ve konuklarını beklemeye başladı. Ancak, 500’e yakın konuk gelmesi ile dengelerin alt üst olacağını düşünen yönetim, mikrofondan anons yaparak; “2010 yılına geldiğimiz bu günlerde, LCV sistemine saygı gösterilmesini” istedi.
Yılların tecrübesi işe yaradı…
Moda Spor Kulübü Lokali’nin işletmecisi Tamer Yeğen ve müdürü Engin Carin, hemen yedek sistemlerini devreye sokarak acil personelini yıldırım hızıyla çağırdı ve fazladan gelen 200 kişinin yarısını mekâna kabul edip yerleştirerek, böylesine özel bir gecenin sorunsuz yaşanmasına imkân sağlamış oldular.
“Böyle organizasyonlar için her zaman yüzde 30’a kadar bir tedbirimiz vardır. Ancak, yüzde 70’lerde bir fazla kapasiteye teknik olarak imkânlarımız müsait olsa bile, mekânımız müsait değildi. Yine de büyük bir bölümünü ağırlayabildik” diyen Engin Carin; “Yöneticiler haklı. LCV ülkemizde pek iyi çalışmıyor. Avrupa’da üç gün önceden LCV yaptırma zorunluluğu var. Bu onlar için adeta olmazsa olmaz. Böyle olunca hizmet de, servis de, sistem de çok iyi çalışıyor. Bir an önce bizlerin de bu sistemi anlama ve uygulama zorunluluğumuz hissettirilmeli” dedi.
2001 yılında kuruldu…
2001 yılında kuruluş çalışmalarını tamamlamış olan “Lozan Mübadilleri Vakfı”, bu acıyı yaşayan büyüklerinin anıları ile yaşamın kıymetini öğrenmeleri adına son derece anlamlı bir iş yaptıklarının farkında olarak çalışmalarını sürdürüyorlar. Mübadele konusunu ve kavramını, kamuoyunun ve medyanın gündemine taşımayı başaran Vakıf, üyeleri arasında oldukça önemli kabul edilebilecek bir bağlılığı da yaşatıyor.
Mekan da tarihi bir fotoğraf…
Gecede Kadir Toprakkaya tarafından çekilen ve ileride önemli bir belge olabilecek fotoğrafa da ev sahipliği yapan Moda Spor Kulübü Lokali’nde, Mübadele’yi bizzat yaşayan ilk kuşaktan olan ve halen hayattaki üç isim, Kadıköy Life Dergisi tarafından yan yana getirildi.
lozan-2
1914 doğumlu Yanyalı Lütfü Karadağ, 1919 doğumlu Selanik doğumlu Mehmet Filiz ve 1923 Selanik doğumlu Vedia Elgün, Kadir Toprakkaya tarafından bir araya getirilerek bu tarihi fotoğrafın çekilmesine imkân sağladı. Tabi bu fotoğraftan daha önemlisi, onların yaşamış oldukları tecrübeleri ve onlardan bizlerin alacağı dersler…
lozan
 
Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir