Adil Ocak, 'Gönlümün Arka Bahçesi' sergisiyle Galeri FE'de
 Deniz İhsan Taşdelen

Adil Ocak, “Gönlümün Arka Bahçesi” sergisiyle Galeri FE’de

Adil Ocak, “Gönlümün Arka Bahçesi” sergisiyle Galeri FE’de
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Naif resmin önemli temsilcilerinden Adil Ocak, doğanın dinamik karakterini resmettiği solo sergisi “Gönlümün Arka Bahçesi” ile gönlünün kapılarını Galeri FE izleyicisine açtı.

Trabzon doğumlu olan sanatçı, Karadeniz’in ve Anadolu’nun eşsiz güzelliğini resmederken detaylara iliştirdiği özgün anlamlarla doğanın baskın ve narin ruhunu konu alırken; öte yandan lavanta bahçelerini, çay tarlalarını, Karadeniz’in dik yamaçlarını, tepeleri sisli yaylalarını, çay toplayan kadınlar ve Anadolu’da hasat zamanı tarlasını süren insan figürleriyle birleştiriyor. Işığı ustaca kullanarak insani ve doğal ayrıntıları, gün dönümlerini ya da mevsim geçişlerini renk ve tonlama ile bütünleştiriyor.

Adil Ocak

“BU ÇALIŞMALARIN TANRISI BENİM”

Hiçbir zaman belirli bir yere bağlı kalmadığını, tamamen fantastik duygularla eserlerinin ortaya çıktığını belirten, dolayısıyla da bunların hepsinin kendisine ait çalışmalar olduğunu söyleyen ressam Adil Ocak, Kadıköy Life Dergisi’ne yeni sergisiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Bu sergi benim 68. kişisel sergim. Trabzon kökenli bir sanatçıyım. Dolayısıyla bizim duayenimiz Bedri Rahmi Eyüboğlu. Eyüboğlu, bir şiirinde ‘Bir yanım deniz, bir yanım kara’ der. Benim de resimlerimde bir yanım deniz, bir yanım topraktır. Bu toprak tabi ki benim yöreme ait. Çay bahçeleri veyahut İç Karadeniz’deki o doğal güzellikler. Çünkü ben o yağmurların altında ıslanmış bir insanım. Bu nedenle benim belleğime yerleşmiş olan enstantaneler bunlar. Bu çalışmaların tanrısı benim.”

“YARATTIM DOĞANIN İÇİNDE KENDİME BİR YER EDİNMEK İSTEDİM”

Galeri FE’de ilk kez sergi açtığını ve Galeri FE’nin İstanbul için çok önemli sanat galerilerinden biri olduğunu aktaran Ocak; “Herkesin merak ettiği kırmızı-beyaz bir işaret çubuğum vardır. Bu yarattığım doğanın içinde ben de kendime bir yer edinmek istedim. Bu yüzden o işaret çubuğumu kendi simgem olarak kullandım. Yani o benim resimlerdeki imzam. Kâh çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi, kâh inerim yeryüzüne seyreder alem beni. Felsefem bu” diyerek sözlerini tamamladı.

VAR OLANIN DEĞİL, VAR OLMASI GEREKENİN PEŞİNDE…

Resimlerinde ağaç kümeleri, dikdörtgenlere bölünmüş tarlalar, gökte hilali andıran kuş sürüleri ile formda geometrik şekiller kullanarak doğanın izdüşümsel gerçekliğine kendine has bir üslupla yanıt veren ve var olanın değil, var olması gerekenin peşinde olan Adil Ocak, “Gönlümün Arka Bahçesi” ile 12 Aralık 2018-04 Ocak 2019 tarihleri arasında Galeri FE’de. Sergi, Pazar-Pazartesi hariç her gün 11.00-19.00 saatleri arasında izlenebilir.

Adil Ocak Galeri FE

Ressam Adil Ocak, “Gönlümün Arka Bahçesi” ile 12 Aralık 2018-04 Ocak 2019 tarihleri arasında Galeri FE’de. Sergi, Pazar-Pazartesi hariç her gün 11.00-19.00 saatleri arasında izlenebilir…   

Bunu paylaş:
  • 33
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir