Kadir Toprakkaya

Atık yağlar engellilere umut olacak…

Atık yağlar engellilere umut olacak…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından organize edilen “Temiz Çevre Engelsiz Hayat” projesi ile engellilere tekerlekli sandalye alınacak. Belediyelere, PTT şubelerine, okullara, muhtarlıklara ve camilere konulacak olan bidonlar ile atık yağları toplayacak olan Bakanlık, bunların geri dönüşümü ile engellilerin işitme cihazı, tekerlekli sandalye ve protez ihtiyaçlarını karşılayacak.

İSTANBUL, PİLOT BÖLGE OLARAK BELİRLENDİ…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, proje kapsamında Türkiye Çevre Koruma Vakfı (TÜÇEV), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Belediyeler Birliği ve Muhtarlar Konfederasyonu ile mutabakata vardı. Yapılan işbirliğiyle Bakanlık, proje için İstanbul’u pilot bölge olarak belirledi. İlerleyen dönemde projenin tüm Türkiye’de hayata geçirilmesi hedefleniyor.

ATIK YÖNETİMİNDE 60 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR…

Bakan Bayraktar, “Temiz Çevre Engelsiz Hayat” projesinden elde edilecek gelir ile engelli vatandaşların akülü tekerlekli sandalye, protez ve işitme cihazı gibi ihtiyaçlarının karşılanacağını belirterek; “Atık yönetiminde istihdam edilen işgücü, bugün 60 bin kişiyi geçti. Geri dönüşümden sağlanan katma değer ise yıllık 1 milyarı aştı. 2023 yılında ise bu rakamı 5 milyara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

EV HANIMLARI EĞİTİLECEK…

Haziran ayı sonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜÇEV yetkilileri, atık yağ toplama bidonlarını İstanbul genelinde belirlenen yerlere dağıtacak. Bakan Erdoğan Bayraktar’ın talimatı ile başlayan projenin geniş kitlelere ulaşabilmesi için kamu spotları, sosyal medya çalışmaları, cami ve okullarda bilgilendirme panoları yer alacak. Ayrıca ev hanımlarına ve öğrencilere atık yağlar konusunda Bakanlık ve TÜÇEV yetkililerince eğitimler de verilecek.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir