Av. İlyas Bulcay: Fenerbahçeli olmak ayrıcalık!
 Kadir Toprakkaya

Av. İlyas Bulcay: Fenerbahçeli olmak ayrıcalık!

Av. İlyas Bulcay: Fenerbahçeli olmak ayrıcalık!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Başlığımız size sıradan bir başlık gibi gelebilir ama, okuduğunuzda içinin ne kadar dolu olduğunu anlayacak ve bizlere hak vereceksiniz. Fakat, bunun için sizi biraz merakta bırakacağız. Evet, 1980-1994 yılları arasında tam 15 yıl boyunca Kadıköy için kullandığımız “Kadıköylü Olmak Bir Ayrıcalıktır” sloganını maalesef Kadıköy’den alıyor, Fenerbahçe’ye veriyoruz. Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Av. İlyas Bulcay ile mini bir söyleşi yaptık; öğrendiğimiz bilgiler bizleri öylesine doyurdu ki, “Fenerbahçeli olmak gerçekten de bir ayrıcalık” demek zorunda kaldık.

FENERBAHÇE EVLERİ PROJESİ…

İlyas Bulcay’dan duyduğumuz ilk haber, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün dev projesi “Hedef 1 Milyon Üye” kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında yapılması planlanan Fenerbahçe Evleri Projesi oldu. Bu projenin ilk uygulamalarının birkaç ay içerisinde devreye gireceğini öğrendiğimizde ise hayli şaşırdık. Dünyanın sayılı spor kulüpleri arasında yer alan dev bir kulübün son derece önemli bir sosyal sorumluluk projesi neden ulusal ve uluslararası basında yer almaz diye sormadan da edemedik.

Fenerbahçeliler Derneği Başkanı İlyas Bulcay

“SİZ ANLARSINIZ!”

Aldığımız, daha doğrusu suskun kalmak suretiyle alamadığımız cevap, “Siz anlarsınız” türündendi. Evet,  Türkiye’nin 81 ilinde ve pek çok ilçesinde inşa edilecek “Fenerbahçe Evleri”, bir anlamda 1960’lı yılların şehir kulüpleri özelliğinde, fakat daha geniş kapsamlı olacak. Bu mekanlar, Fenerbahçe’ye gönül vermiş üyeler tarafından sosyal yaşam merkezleri olarak kullanacak. Fenerbahçe Evleri’nin ilkinin Mayıs ayı ortalarında Edirne’de açılacağı bilgisini paylaşan Bulcay; “Ardından Antalya, Sakarya gibi illerde açılacak. Bir yandan da tespit çalışmaları devam ediyor” dedi. Edirne’de merkeze 9 kilometre uzakta, merkez ilçe İskender Mahallesi’ndeki 15 bin 500 metrekarelik arazide kurulan Fenerbahçe Evi’nde genel amaçlı bir sosyal tesis binası, 30 x 15 metre ölçülerinde bir açık yüzme havuzu, birer adet futbol halı sahası ve tenis kortu ile otopark gibi unsurların yer aldığı bilgisini aktaran Av. İlyas Bulcay; “Buralardan yetişecek çocuklarımızın başarısını düşünmek bile insana huzur veriyor” şeklinde konuştu.

FENERBAHÇE ÇOCUK VE GENÇLİK KULÜBÜ…

Bulcay’dan öğrendiğimiz bir başka güzel haber ise, Fenerbahçe Spor Kulübü’ne 0-18 yaş arasındaki çocuk ve gençlerin de resmen üye olmasını sağlayan “Çocuk ve Gençlik Kulübü” haberinin detayları oldu. Fenerbahçe Spor Kulübü Tüzüğü gereğince kurulmuş bir kulüp organı olma özelliği taşıdığını dile getiren İlyas Bulcay; “0-12 yaş aralığındaki katılımcılar Çocuk Kulübü, 13-17 yaş aralığındaki katılımcılar ise Gençlik Kulübü’ne bağlı kabul edilmektedir. Bu kulüp organı ile Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, insan haklarına saygılı, Fenerbahçe Spor Kulübü’ne aidiyeti tam, barış ve kardeşlik ruhu ile spor bilinci yüksek nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜVENİLİR ORTAMLARDA SOSYALLEŞME…

Çocuk ve gençlerin hayal güçlerini, sosyal duyarlılıklarını, iletişim becerilerini, sportif becerilerini Fenerbahçe’nin kanatları altında geliştirecek bu kulübün aynı zamanda çocuk ve gençlerin güvenilir ortamlarda sosyalleşmesini sağlamayı amaçladığını da sözlerine ekleyen İlyas Bulcay, şunları söyledi: “Bunun için sosyal sorumluluk projeleri, seremonilere katılma, kişisel gelişim eğitimleri, mesleki yönlendirme programı, eğitim ve seminerler, kültürel ve sanatsal faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

KENDİ KENDİLERİNİ YÖNETME HAKKI…

Dünyadaki diğer çocuk ve gençlik kulüplerinden ayrıştığı nokta, kendi kendilerini yönetme haklarının olması. Aynı Fenerbahçe Kongresi gibi bir seçimli konseyleri, aynı Fenerbahçe Başkanı gibi seçimle gelen bir başkanları, aynı Fenerbahçe Yönetim Kurulu gibi bir yürütme kurulu bulunuyor. Bunun yanında çok sayıda çalışma ve hobi grupları var. Bu organizasyon şemasının odağında; gelecekte Fenerbahçe’yi yönetecek, Fenerbahçe’nin geleceğini kuracak çocuk ve gençlerin şimdiden yönetim kabiliyetlerini ve sorumluluk alma cesaretlerini geliştirmek yatıyor.

BİRÇOK AVANTAJ VE İNDİRİMLER…

Kulübün bir başka önemli özelliği ise, toplamda 5 yıl boyunca Çocuk ve Gençlik Kulübü’nde katılımcı olanlar 18 yaşına geldiklerinde, 30 yaşına kadar kongre üyeliği giriş bedelinin yüzde 50’sini ödeyerek kongre üyesi olma hakkı elde edebilecekler. Katılımcılar, aynı zamanda çok sayıda anlaşmalı markadan Çocuk ve Gençlik Kulübü katılımcısı olma avantajıyla ekstra indirimler de kazanacak.”

Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Av. İlyas Bulcay ile yapılan kapsamlı röportajın ayrıntılarını, Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısı sayfalarında bulabileceksiniz…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir