Ayrıcalıklı ilçe Kadıköy’ü ne kadar biliyoruz?..
 Kadir Toprakkaya

Ayrıcalıklı ilçe Kadıköy’ü ne kadar biliyoruz?..

Ayrıcalıklı ilçe Kadıköy’ü ne kadar biliyoruz?..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Life Dergisi’nin Eylül & Ekim 2013 sayısı yayınlandı. Her sayısında birbirinden ilginç haberlere imza atan dergi, bu sayısında da farklı bir çalışmaya imza atarak “Kadıköy’ü ne kadar biliyoruz?” diye sordu…

Paleolitik Çağ başlarından Mezolitik Çağ’a, Neolitik Çağ’dan günümüze kadar uzanan zaman diliminde Tevfik Yağcı’nın araştırmalarıyla bir gezinti yapan Kadıköy Life, halen İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan ve Geç Klasik döneme ait Attika tipi bir mezar taşı duvarını kapak görseli olarak kullandı. 

KADIKÖY VE ANADOLU YAKASI’NI İLGİLENDİREN 200′DEN FAZLA İLGİNÇ HABER… 

160 sayfalık derginin içeriğinde, Kadıköy ve Anadolu Yakası’nı ilgilendiren 200’den fazla ilginç haber yer alıyor. Çoğunu ilk kez duyacağınız bu haberlerin yanı sıra Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Enis Fosforoğlu, Melih Arat, Sertaç Kayserilioğlu ve Dr. Sinan İbiş’in sadece Kadıköy Life okurları için kaleme aldıkları birbirinden ilginç konular… Ayrıca, Anadolu Yakası’nda nereye gidilir? Mekânlar, Cemiyet Haberleri, Nişan, Düğün ve Açılış Haberleri… Hepsi Kadıköy Life sayfalarında…  

DİJİTAL KADIKÖY LIFE SİZLERLE…  

Derginin bir başka sürprizi ise, geçtiğimiz sayıdan itibaren başlayan DİJİTAL olarak da yayınlanması oldu. Özellikle İstanbul ve yurtdışında yaşayan eski Anadolu Yakası sakinlerinin büyük ilgi gösterdiği “Dijital Kadıköy Life” için teşekkürlerimizi iletiyoruz. Kadıköy Life derginizi dijital ortamda da okuyabilmek için aşağıdaki linki tıklamanız yeterli olacak:   

http://www.b-publisher.com/p/5291/kadikoy-life/53-eylul-ekim-2013 

HASANPAŞA GAZHANESİ KIRMIZI ALARM!..

1892 yılında hizmete giren tarihi Hasanpaşa Gazhanesi, hızla harabeye dönüşüyor. 30 bin metrekareyi bulan alanı ile Hasanpaşa’ya prestij katacak arazinin kültür merkezi olması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk adım iki yıl önce atıldı, ancak henüz bir sonuç alınamadı. Yeni gelişmeler heyecanla bekleniyor. 

GÖZTEPE’NİN EN BÜYÜK ARAZİSİ KURTULUYOR… 

Selamiçeşme Meteoroloji’nin bir benzeri yaşanacak diye Göztepelilerin korkulu rüyası durumuna gelen Hilal Spor’un eski futbol sahası üzerinde oynanan oyunlar, Baki Nedim Baltacı’nın girişimleriyle semt sakinlerinin lehine gelişmeye başladı. 

BAKANLIK FİKİRTEPE’DE OFİS AÇTI…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe’de kentsel dönüşümün hızlı ve sağlıklı yürümesi için ofis açma kararı aldı.  Mandıra Caddesi üzerinde açılan ofis, malikler ve müteahhitler arasındaki ilişkilerin sağlıklı yürümesine yardımcı olmak yanında, ruhsat işlemleri konusunda da danışmanlık hizmeti verecek. 

SELAMİ ÖZTÜRK: “CHP OLARAK YAKALADIĞIMIZ ŞANSI İYİ DEĞERLENDİRMEMİZ GEREKİYOR.”

Kadıköy’ün 30 yılında imzası bulunan Selami Öztürk: “CHP olarak 12 belediye sayımızı 20’lere yükseltmemiz gerekiyor. Bugün görebildiğim kadarıyla CHP bu konuda çok şanslı… Gelen şansı doğru ve iyi değerlendirirsek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni de alacağız. Kadıköy ile ilgili sıkıntı görmüyorum zaten… Her zamanki demokrat yapısını aynen muhafaza ediyor.”

EGEMEN BAĞIŞ: “KADIKÖY, İSTANBUL’UN KÜTÜPHANESİ OLMALI!”

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kadıköy LIFE Dergisi özel röportajında önemli başlıklara dikkat çekti. 2014 yerel seçimleri için geri sayımın başladığı süreçte Ortaköy’deki resmi makamında sorularımızı yanıtlayan Bakan Bağış; “Kadıköy, İstanbul’un kütüphanesi olmalı!” derken; Kadıköy’den İstanbul’a, Türkiye’den Avrupa’ya kadar birçok konuda önemli mesajlar verdi. 

YEREL SEÇİMLER YOLUNDA DOBRA DOBRA…

2014 yerel seçimlerine adım adım yaklaştığımız süreçte, dördüncü durağımız Üsküdar ve Beykoz oldu. Belediye Başkanları, muhalifler ve vatandaşlar, ilçelerinin nabzını “Anadolu Yakası’nın Sesi” olarak gördükleri Kadıköy Life’a değerlendirdi. 

DAMAK TADINA DÜŞKÜN GEZGİNLERİN LEZZET RÜYASI: “GEZGİN DAMAKLAR” 

Geleneksel turist deneyiminin ötesinde, seyahat ile lezzeti bütünleştiren butik turlar yaratmak amacıyla yola koyulan Gezgin Damaklar, şimdiden pek çok lezzet düşkünü gezginin kalbini fethetmiş durumda… 

ÇOK OKUYAN MI, YOKSA ÇOK GEZEN Mİ BİLİR?..

Herkesin kafasındaki sorulardan biridir “Gezen mi bili,r yoksa okuyan mı?” Önce okumalı sonra mı gezmeli, yoksa gezip görmeden okumamalı mı?.. Tüm bu soruların cevabını, 100 günde 7 ülkeyi baştan sona gezen ve 18 yaşından beri sırtından çantasını çıkarmadan dünyanın ve Türkiye’nin dört bir köşesinde çadır kurup, otostop çekip yaşayan Erdem Gürses, Kadıköy Life okurları için cevaplıyor. 

KADIKÖY’ÜMÜ SEVMEK…

“Kadıköy… Tanrının yeryüzünü yaratırken kesinlikle ayrıcalıklı davrandığı eşsiz bir yöre… Tarihlerin henüz 1950’li yıllara ulaşmadığı İstanbul’da Adalar’ı, Moda’ları, Caddebostan’ı, Suadiye’si, Kalamış’ı, Fenerbahçe’si ile Kadıköy yakası adeta bir rüya beldesi…” Bu sözlerin sahibi Sertaç Kayserilioğlu’nun yazısını okuduğunuzda, yaşadığınız yöreye bir defa daha aşık olacaksınız. 

ERENKÖY’DE NOSTALJİK BİR YOLCULUĞA NE DERSİNİZ?..

Şimdilerde Antalya’da yaşamak zorunda olan Necmettin Rıfat Arman yazıyor: “İlk çığlığımı Zeynep Kamil Hastanesi’nde, Dr. Fahri Atabek’in elinde attıktan sonra geldiğim ev, Erenköy’de bir köşkün bahçesindeymiş. Senelerce o evi ve bahçeyi, önünden geçerken hep gördüm. O kocaman bahçeye bloklar dikildi ve site yapıldı, sitenin eskidiğini de gördüm.” 

Kadıköy Life’a ulaşabileceğiniz adresler: 

Remzi Kitabevi bütün şubeleri, Nezih Kitabevi bütün şubeleri, Kadıköy, Maltepe ve Ataşehir arasındaki tüm gazete satış noktaları… Muhtarlıklar, Benzin İstasyonları, Kadıköy ve Bostancı İskeleleri… Seyhan Müzik Evi, Kadıköy Mephisto, Fima, CKM Kybele Kitabevi, Gergedan Kitabevi, Aktüel, Suadiye Gimtaş Market, Moda Eyfel Pastanesi, Moda Alp Kitabevi, Barker Gençlik Merkezleri…

www.haberistanbul.org  &  www.kadikoylife.com  &  www.anadoluyakasi.net

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir