Boğaziçi Köprüsü’nün ömrü uzayacak...
 Kadir Toprakkaya

Boğaziçi Köprüsü’nün ömrü uzayacak…

Boğaziçi Köprüsü’nün ömrü uzayacak…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Karayolları Genel Müdürlüğü, yapıldığında günlük 32 bin aracın geçtiği köprüde bugün ulaşılan 200-250 binlik sayının yapıyı yıpratması nedeniyle, çapraz 236 askı halatının dikey halatlarla değiştirileceğini açıkladı.

Tıpkı Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gibi dikey halatların taşıyacağı Boğaziçi Köprüsü, 40 yıl daha hizmet verecek. Silüeti de farklılaştıracak halatlardaki çalışma Nisan ayında başlayacak. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında; “Düşey askıların teknik olarak daha avantajlı ve ömürlerinin uzun olduğu ortaya çıktı. Bu kapsamda teknolojiye uyum sağlanayak” denildi. 1973′te köprüden 32 bin araç geçiyordu. Rakam 1987′de 130 bine, 2004′te 180 bine, bugün ise 250 bine çıktı.

SON TEKNOLOJİ KULLANILIYOR…

Bakım onarım çalışmalarını, ihalede 246 milyon 520 bin lira ile en düşük teklifi veren Makyol-IHI iş ortaklığı aldı. Boğaziçi ve FSM köprülerindeki ana halatlara ve ankraj bloklarına, Japonya’da da kullanılan son teknoloji ürünü nem alma sistemi kurulacak. Sistemle kuru hava verilecek halatların çürümesi önlenecek. Çalışmalar kapsamında, Boğaziçi Köprüsü’ndeki elektrik aksamı da değiştirilecek. Tabliye ile kuleler arasına izolatörler, köprünün deprem sırasında zarar görmesini engellemek amacıyla köprü ayaklarına damperler konulacak.

ÇALIŞMALAR GECE YAPILACAK…

Karayolları Genel Müdürlüğü, çalışmaların trafiği aksatmaması için gece yapılacağını belirterek; “Yapısal takviye (askı kablosu değişimi) işleri esnasında, 3 geliş ve 3 gidiş olmak üzere toplam 6 şeritli olan Boğaziçi Köprüsü’nde sadece kenar şeritler (gidiş ve gelişte en dış taraftaki birer şerit), saat 22.00-06.00 arasında trafiğe kapatılabilecek ve zorunluluk olmadıkça da bu saatler dışında trafiğe kapatılmayacak” açıklamasında bulundu.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir