"Kadıköy'de Yaşamak Ayrıcalıktır" Diyenlerin Buluşma Noktası...

Burgazada Ögretmenevi’nin kapıları dört mevsim açık

Yazar: Nusret Karaca

Prens Adaları’nda yıllardır uğrak yerimiz Burgazada Öğretmenevi… Birkaç kez bu insana huzur veren dingin mekanla ilgili bir şeyler yazmışımdır dergi ve gazetelerde, sanat bültenlerinde.


9 Haziran 2018… Bakın o gün neler paylaşmışız Burgazada ve Öğretmenevi ile ilgili Kadıköy Life sayfalarında. Belleğimde kalanlar ve arşivimden seçkilerden:

Burgazada Ögretmenevi

“İstanbul, sıcak yaz günleriyle kucaklaşıyor. Kentin güzel, aynı zamanda tarihi ve coğrafi dokusunu yok etmeye başlayan, kenti neredeyse taş ve beton yığınına çeviren çalışmalardan uzaklaşmak ne güzel! Deniz, rüzgar, güneş ve sessizlik… Yanıbaşımızda yalnızca martılar, kediler… Bir de ada şiiri dilimin ucunda… Ayaklarım, ada dostlarımın mekanına sürüklüyor yine beni. Burgazada Öğretmenev’ndeyim. Geçmiş yıllardaki gibi yine huzur, yine doğa, yine sohbetler… ‘Hani önceden rezervasyonumuzu yapsak kalacağız’ demiştim ya önceki yazımda, yine öyle bir durum… Bir akşam üzeri yemeğinde, kıyıdan esen rüzgarla kucaklaşıyoruz. Servisler yeni işletmeyle biraz daha farklı. Geçen yıllarda olduğu gibi çalışanlar sizi memnun etmek için çabalıyor yine.”


24 Temmuz 2020… Yine Burgazada’dayız eşimle. Ve ayaklarım henüz denize değmeden Öğretmenevi’ne sürüklüyor beni. Kısa bir süre önce “Öğretmeniyle Güzel İstanbul” projesinde yer alan “Şair Öğretmenler” etkinliğinde beni de konuk edip onurlandırmaları ne gurur vericiydi. Kış ayında sıcak ve anlamlı bir Burgazada günüydü. Her uğradığımızda bize huzur veren bir yaklaşımla karşılamalarını unutamam. Bugün kısa bir süre kalabildim orada. Sevgili Mehmet Arda’nın çay ikramı, hoş sohbetiyle geçen bir zaman dilimi… Öğretmenevi’nin güleryüzlü müdürü, dostumuz Ahmet Günay hocam bir günlüğüne izinli.

Pandemi döneminde yeşillikler içinde dingin bir mekan burası. Hep söylerim, Öğretmenevleri her zaman sıcak bir yuva bizim için… Kamuya da açık üstelik… Burgazada’ya bir uğrayın, kent gürültüsünden uzak bir yuvanız var aslında burada. Sait Faik Abasıyanık’ın Burgazadası’nda…

Burgazada Öğretmenevi
Gönüllü Caddesi No:51 Burgazada
Tel: 0216 381 27 21) – E-posta: [email protected]

Burgazada Ögretmenevi
Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
kadıköy life

Beğenebileceğiniz Diğer Haberler

Bu web sitesi kullanıcı deneyimi sağlamak adına kullanıcılara ait çerezleri saklamaktadır. Kabul Et