Büyük Kulüp’te Ekonomi Bilgilendirme Toplantısı
 Kadir Toprakkaya

Büyük Kulüp’te Ekonomi Bilgilendirme Toplantısı

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İçinde bulunduğumuz 2016 yılını tamamlamaya sayılı günler kala Büyük Kulüp, önemli bir buluşmaya daha ev sahipliği yaptı. Uluslararası borsalar, forex, hisse senedi, emtia, opsiyonlar ve vadeli işlem kontratları gibi alanlarda faaliyet gösteren Saxo Capital Markets Türkiye yönetcilerinin konuk olduğu Ekonomi Bilgilendirme Toplantısı’na, çok sayıda Büyük Kulüp üyesi katıldı.

Büyük Kulüp Genç Kariyer Komitesi tarafından 27 Kasım Pazar günü organize edilen etkinlik, saat 10.00’da kahvaltı ile başladı. Daha sonra üyelerden Mert Kutluğ’un hoşgeldiniz konuşması ve ardından Komite Başkanı Ömür Erdoğan’ın konuşmacıları davet etmesiyle bilgilendirme toplantısı başladı.

Büyük Kulüp

PİYASALAR KRİTİK SÜREÇTEN GEÇİYOR…

Büyük Kulüp’teki buluşmanın konuşmacıları, aynı zamanda piyasa duayenleri olarak da anılan Cüneyt Paksoy, Özgür Hatipoğlu ve Savaş Divanlıoğlu idi. Amerika seçimlerinin sonuçları Türkiye ekonomisini ve global piyasaları nasıl etkileyecek? FED kararları sonrası piyasalarda fiyatlamaları nasıl bir değişiklik bekliyor? OPEC toplantısı ardından petrol fiyatlarında nasıl bir dalgalanma bekleniyor? gibi sorulara cevaplar verilirken, uluslararası piyasalardaki yatırım fırsatları da analiz edildi. Öte yandan konuşmacılardan Saxo Capital Markets Stratejisti Cüneyt Paksoy’un kaleme aldığı köşe yazısında; “Oldukça kritik bir süreçten geçiyoruz. FED toplantısına kadar devam etmesi beklenen dalgalı seyirde, içerde tansiyonun dengelenmesi adına hem hükümetin hem de TCMB’nın adımları her zamankinden önemli olacak” ifadelerine yer vermesi, dikkatlerin ekonomiye yoğunlaşması gerektiğinin altını bir defa daha çizdi. İşte Paksoy’un mutlaka okunması gereken yazısı:

Büyük Kulüp

DOLAR ORTAMI GÜCÜNÜ KORUYOR…

“Global piyasalarda ABD seçimleri sonrası oluşan Trump etkisi ve FED’in Aralık ayı toplantısına dair faiz arttırım beklentilerinin nerdeyse garanti seviyesine ulaşması ile başlayan güçlü dolar etkisi sürerken, ABD 10 yıllıkların yüzde 2.30’lara gelmesi de global tahvil piyasasında devam eden satışlara bağlı olarak ilerde oluşması beklenilen daha yüksek faiz ortamının bir provası gibi görülüyor. Bu noktada global piyasaların kafasında kilit sorular var. FED’in 2017 senesi içersinde nasıl bir politika izleyeceği ve Trump’ın başkan olduktan sonra söylemlerinin ne kadarını hayata geçireceği ve FED ile ilişkisini nasıl yönlendireceği yönünde belirsizlikler, şimdilik güçlü dolar ortamının korunmasına sebep olmakta.

Büyük Kulüp

DALGALI SEYRİN DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR…

Dolar endeksi mevcut durumda 101.00’ler civarında dolanıyor. Temel hikaye güçlü dolar lehine masada kaldıkça anlamlı bir mola gecikiyor. Bu da doların gelişmiş ve gelişen ülke kurları üzerindeki baskısının devamı anlamına geliyor. Global piyasalarda en azından FED’in Aralık ayı toplantısına kadar bu dalgalı seyrin devam etmesi bekleniyor. FED’in faiz kararı dışında 2017 senesine dair vereceği sinyaller, piyasalar için oldukça önemli olacak. Bu süreçte dolar endeksi ve ABD 10 yıllıklarda yaşanan yükseliş hareketi yakından takip edilecek. Teknik olarak 100.00 üzerinde kaldıkça ve 102.00 üzerinde güç topladıkça, ilk etapta 105.00’li seviyeleri hedefleyen dolar endeksi tarafında bir mola için ilk etapta 100.00 altına kalıcı gevşemek ve sonrasında 97.00-98.00 bandına doğru bir hareket geliştirmek gerekiyor. Daha anlamlı bir mola için teknik olarak 97.00 altında kalıcı olunması gerektiğinin de altını çizelim.

Büyük Kulüp

FAİZ TARAFI DA HAREKETLİ…

Dolar endeksi güçlü seyrini sürdürürken, Dolar-TL’de 3.00’ler civarından başlayan ve şimdilik anlamlı bir düzeltme gelmeden ilerleyen yükseliş süreci devam ediyor. Kısa sürede 3.40’lara ulaşan Dolar-TL’de doların global güçlü seyri yanında içsel haber akışının da belirli oranda etkili olduğunu izliyoruz. Piyasalar bugün gerçekleşmesi beklenilen EKK toplantısı ve Perşembe günü gerçekleşecek TCMB PPK toplantısını yakından izlemeye almış durumda. Sadeleştirme süreci ile faizde aşağı yönlü hareket içinde olan ve uzunca bir süre bu adımları piyasa tarafından destek bulan TCMB’nın bu toplantıda atacağı adım ve açıklamaları oldukça önemli olacak.

Büyük Kulüp

HÜKÜMET VE TCMB’NİN ATACAĞI ADIMLAR ÇOK KRİTİK…

Dolar-TL’de 3.40’lara yakın seyir dışında faiz tarafında da son dönemde oluşan hareketlilik temkinli olunması gerektiğini gösteriyor. Gösterge tahvilde mevcut durumda 10.50’lere gelinmesi, hatta üzerine doğru taşma yaşanması ve uzun vadeli tahvillerde yüzde 11.20’lere doğru gelinmesi, piyasanın global şartlara bağlı olarak daha hassas bir konuma geldiğini gösteriyor. Özetle, kritik bir süreçten geçiyoruz. FED toplantısına kadar devam etmesi beklenilen dalgalı seyir devam ederken, içerde tansiyonun dengelenmesi adına hem hükümetin hem de TCMB’nın adımları her zamankinden önemli olacak.”

Büyük Kulüp

Büyük Kulüp’te düzenlenen toplantıyı Kadıköy Life Dergisi Sahibi Canan Toprakkaya, Yazı İşleri Müdürü İrem Babalık, Hukuk Danışmanı Hüsnü Babalık ile gayrimenkul uzmanları Recai Tanıtkan, Çiğdem Özpetek ve Ayşegül Gültekin de izledi…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir