Çanakkale şehitleri için pedal çevirdiler
 Cenay Toprakkaya

Çanakkale şehitleri için pedal çevirdiler

Çanakkale şehitleri için pedal çevirdiler
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy ve Anadolu Yakası’nda hizmet veren İstanbul Bisiklet ve Doğa Sporları Grubu (İSBİDOS) ile Bisikletliler Derneği tarafından Çanakkale şehitlerini anmak için Yenikapı’dan başlatılan İstanbul-Çanakkale bisiklet turu, tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki şehitliklerde tamamlandı.

Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümünde kutsal topraklara düzenlenen ve iki gün süren etkinlik kapsamında 10-70 yaş aralığındaki 102 bisikletli, 250 kilometre pedal çevirdi. Tarihi Yarımada’da bulunan şehitlikleri ziyaret eden grup üyeleri, daha sonra Morto Koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde yer alan 42 metre yüksekliğindeki Şehitler Abidesi’ne geldi.

çanakkale şehitleri

ŞEHİTLERİMİZ İÇİN “ENGELLERİ” AŞTILAR…

Etkinliğe üniversite bisiklet gruplarının yanı sıra Engelsiz Pedal Derneği’nden 3 kişilik bir ekip de katıldı. Görme engelli sporcu Cem Cengiz, iki kişilik bisikletin arkasında otururken, bisikleti Faruk Sezer kullandı. Aynı ekipteki Sinan Yakut Yancı’ya da ekibin yol güvenliği yardımcı oldu. Etkinliği başarıyla bitiren Cem Cengiz, gazetecilere yaptığı açıklamada arkadaşları Faruk Sezer ve Sinan Yakut Yancı ile parkuru tamamladıklarını söyledi. Organizasyona katılma fikrinin yaklaşık 1,5 ay önce ortaya çıktığını ifade eden Cengiz, şunları ifade etti:

HARİKA BİR YOLCULUK VE DENEYİM OLDU…

“Biz Kadıköy’de sürüş yaparken İSBİDOS grubunun turuyla karşılaştık. Gruptan Münir ağabey, bizi Çanakkale’ye davet etti. Hazırlanma sürecinin ardından cumartesi günü yola çıktık ve çok harika bir yolculuk geçirdik. Benim ilk uzun yol etkinliğimdi. Üç aydır sürüyorum ve bunların hepsi kısa mesafeydi. Bu uzun sürüş bana çok şey öğretti, deneyim kazandım. Yeni insanlar tanıdım. Önemli olan hedefimizin burası olmasıydı. Burayı görmek ve kendi çabamızla pedal çevirerek, bu kadar yol kat ederek gelmek harika bir duyguydu.”

çanakkale şehitleri

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI…

Organizasyon komitesinden Cemal Taşkın ise önce Bandırma’ya, ardından da Çanakkale’ye ulaştıklarını, dernek üyesi 102 kişinin Çanakkale Savaşları’nın 102. yılında atalarının topraklarına geldiğini belirterek; “Bu bizim için çok gurur verici bir projeydi. Bunu sağ salim bitirdiğimiz için çok gururluyuz. Etkinliğimize katılan bütün arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Çok duygusal anlar yaşadık yolda gelirken” şeklinde konuştu.

çanakkale şehitleri

KÜÇÜKLER DE ATALARI İÇİN YOLLARA DÜŞTÜ…

Turun en küçük üyesi 10 yaşındaki Alperen Keçecioğlu da Çanakkale’ye gelmenin kendisi için büyük bir gurur ve sevinç olduğunu dile getirdi. Etkinliğe babasıyla katılan 12 yaşındaki Kerem Köken; “Bu benim ilk etkinliğim. Çok mutluyum ve gururluyum. Bizim için atalarımız şehit olmuş. Sadece kendilerini değil, geleceğini ve çocuklarını da düşünmüşler. Bizim için kendilerini feda etmişler” dedi.

çanakkale şehitleri

Canakkale Sehitleri

çanakkale şehitleri

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir