"Kadıköy'de Yaşamak Ayrıcalıktır" Diyenlerin Buluşma Noktası...

CHP Kadın Kolları’ndan İstanbul Sözleşmesi’ne tam destek!

Yazar: Pınar Baltacı

Kadın cinayetleri ve şiddet haberlerini sık sık duymaya başladığımız bugünlerde, uluslararası bir insan hakları sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar yürürlüğe girmesi yoğun bir şekilde tartışılıyor. Daha eşit şartlarda yaşam haklarını savunan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin ülkemizde yürürlüğe girmesi adına söylem ve eylemlerle mücadele veriyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadıköy Kadın Kolları Başkanı Yasemin Özsaraç, geçtiğimiz günlerde Kadıköy’de kadınlarca organize edilen eyleme CHP Kadıköy İlçe Başkanlığı olarak destek sunduklarını ifade ederek, İstanbul Sözleşmesi’nin ülkemizde mutlaka uygulanması gerektiğini belirtti. Özsaraç, düşüncelerini şu sözlerle aktardı:

“CİNAYETLERİN YAPTIRIMI HUKUKTA NET OLMALI”

“Kadınlar olarak İstanbul Sözleşmesi’ni istediğimize dair Kadıköy’de düzenlenen yürüyüşü, tüm Kadın Kolları ile beraber ilçe binamızda organize ettik ve oldukça güzel, etkili bir yürüyüş gerçekleştirdik. Bir hayli kalabalık olarak alanlara indik, çünkü örgütlü gücü hiçbir şeyin yıkamayacağının bilincindeyiz. Ülkemizde öncelikle cinayetlerin yaptırımı hukukta net olmalıdır. Cezalar eğer düzgün bir şekilde uygulansaydı, bugün ölümleri konuşmuyor olacaktık.”

İstanbul Sözleşmesi
“ÇOCUKLARINIZA ‘VAZGEÇMEK’ KAVRAMINI ÖĞRETİN”

Yasemin Özsaraç, İstanbul Sözleşmesi’nin önemine dair ise şunları söyledi: “İstanbul Sözleşmesi kadınlar için çok önemli, çünkü hukukun ötesinde devletin güvencesinde. Yani daha güçlü bir kurumun! Devlet kefil olacak bu sözleşmeye. Ben bu aşamada sözleşmenin geri çekileceğini düşünmüyorum. Çünkü böyle bir karar, mevcut hükümeti ciddi oranda zorlar. Bu konuda kendi içlerinde de bir bölünme yaşadıklarını biliyorum. Bunun yanında annelere de büyük bir iş düşüyor. Lütfen çocuklarınıza vazgeçme kavramını öğretin. İnsanlar zamanı geldiğinde bir şeylerden ayrılmaları gerektiğini öğrenmeli.”

İstanbul Sözleşmesi
Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
kadıköy life

Beğenebileceğiniz Diğer Haberler

Bu web sitesi kullanıcı deneyimi sağlamak adına kullanıcılara ait çerezleri saklamaktadır. Kabul Et