Ege ve Marmara'da şiddetli deprem!..
 Kadir Toprakkaya

Ege ve Marmara’da şiddetli deprem!..

Ege ve Marmara’da şiddetli deprem!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Ege Denizi’nde saat 12.26′da meydana gelen şiddetli deprem, Türkiye ve Yunanistan kıyıları ile birlikte Marmara Bölgesi’nde büyük paniğe neden oldu. İlk belirlemelere göre 105 yaralı olduğu açıklanırken, 1 kişinin de kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği öne sürüldü.

Sarsıntı, İstanbul başta olmak üzere batı illerde yürekleri ağza getirdi. Telefon ile iletişim ağı kesilirken, yetkililer deprem ile birlikte alarma geçti. Depremin merkez üssünün Gökçeada olduğu açıklandı.

ŞİDDETİ KONUSUNDA FARKLI AÇIKLAMALAR GELİYOR…

Depremin şiddeti ilk dakikalarda 7.2 olarak duyurulmuştu. Ancak Kandilli Rasathanesi, depremin 6.5 büyüklüğünde olduğunu açıkladı.

BEŞİK GİBİ SALLANIYORUZ…

Başta İstanbul olmak üzere Ege ve Marmara bölgelerinin büyük bir bölümünde şiddetli şekilde hissedilen 6.5 şiddetindeki ana depremin ardından onlarca artçı şok yaşanıyor. Büyüklüğü 5.3 ve 4.4, merkez üssü Saros Körfezi yine büyüklüğü 4.6, merkez üssü Çanakkale Eceabat olan üç artçı orta şiddetteki deprem de kısa süreli paniğe neden oldu. Rihter değeri yüksek artçılar, hafif bir şekilde İstanbul’un özellikle Kadıköy, Beşiktaş ve Bakırköy gibi kıyı ilçelerinde de hissedildi.

AFAD AÇIKLADI…

AFAD Türkiye Deprem Veri Merkezi’nden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Merkez üssü Ege Denizi Çanakkale’nin 90 km. açıkları olan depremin büyüklüğü Mw=6.5, şiddeti 7 ve derinliği 11.21 km. olarak gerçekleşmiştir. Depreme en yakın yerleşim yeri Çanakkale’nin Gökçeada İlçesi Uğurlu Köyü’dür ve merkez üsse uzaklığı 34.71. km. dir.

Başta İstanbul olmak üzere Ege ve Marmara bölgelerinin büyük bir bölümünde şiddetli şekilde hissedilen depremde alınan ilk bilgilere göre Edirne ve Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde bazı evlerin çatılarında hasar meydana gelmiştir. Çanakkale, Balıkesir, Edirne, Bursa, Kütahya, İzmir, İstanbul, Tekirdağ ve diğer civar il ve ilçelerle yapılan görüşmelerde herhangi bir can kaybı olmadığı bilgisi alınmış olup, 112 ve SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre deprem sonrası panikle balkondan atlayan bazı vatandaşlarımızda ufak çapta yaralanmalar meydana gelmiştir.

Söz konusu deprem sonrası büyüklükleri 3 ile 5.3 arasında değişen onlarca artçık şok yaşanmıştır. Bu artçı şoklar arasında büyüklüğü 5.3 ve 4.4, merkez üssü Saros körfezi yine büyüklüğü 4.6, merkez üssü Çanakkale Eceabat olan üç artçı depremde bulunmaktadır.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir