Gebze-Halkalı tren seferlerinde geri sayım başladı
 Kadir Toprakkaya

Gebze-Halkalı tren seferlerinde geri sayım başladı

Gebze-Halkalı tren seferlerinde geri sayım başladı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Toplam 43 istasyondan oluşacak ve 76 kilometre uzunluğundaki güzergahta yolculuk süresini 115 dakikaya indirecek Gebze-Halkalı Marmaray Hattı’nın açılışına bir aydan kısa süre kaldı. Mart ayının 10’unda seferlere başlaması planlanan Gebze-Pendik-Ayrılıkçeşme-Sirkeci-Zeytinburnu-Bakırköy-Halkalı güzergahındaki banliyö hattında çalışmalar tam gaz sürüyor.

Gebze-Halkalı arasında 3 hat olacak şekilde teşkil edilen demir yolu hattının hizmete açılmasıyla birlikte yolcular, 76 kilometrelik güzergahı 115 dakikada geçebilecek. Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakikaya, Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası 13,5 dakikaya, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakikaya, Bostancı-Bakırköy arası 37 dakikaya, Gebze-Halkalı arası 115 dakikaya inecek. Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı istasyonlarında yüksek hızlı tren de durabilecek.

Gebze-Halkalı
GÜNDE 1,2 MİLYON YOLCU TAŞINACAK…

Yük trenleri ise Pendik’ten Londra’ya kadar kesintisiz demir yolu hattı ile bağlanmış olacak. Hattın hizmete açılmasıyla tek yönde saatte 75 bin, günlük toplamda 1,2 milyon yolcu taşınacak. Ayrıca, İstanbul Boğazı’nda hizmet veren mevcut köprülerdeki trafik sıkışıklığına da önemli bir katkı sağlanacak.

DENEME SÜRÜŞLERİ DEVAM EDİYOR…

Deneme sürüşlerinin gerçekleştirildiği ve yaklaşık 1,4 milyar avro maliyeti olan proje hayata geçirilirken, söz konusu güzergahta bulunan sanat yapıları ve tarihi eserlerin korunması noktasında da büyük titizlik gösterildi. Karabük’te imal edilen yerli rayların da kullanıldığı Gebze-Halkalı Marmaray Hattı’nda kullanılacak 440 aracın 300 adedi Türkiye’de imal edildi. Saatte 28 sefer yapılması planlanan hattaki 43 istasyonun 7 tanesinde ana hat trenleri ve yüksek hızlı trenler de duracak.

TÜM HATLAR BİRBİRİNE BAĞLANACAK…

Proje hayata geçtiğinde Halkalı istasyonundan Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı Metrosu’na, Halkalı’dan Yenikapı-Kirazlı-Halkalı hattına, Küçükçekmece’den Yenikapı-İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü diye de adlandırılan Yenikapı-Hacıosman hattına, Ataköy’den İkitelli-Ataköy hattına, Bakırköy’den Bakırköy-İDO-Kirazlı-Başakşehir hattına, Söğütlüçeşme’den Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli’ne ve onun raylı sistemine, Göztepe’den Göztepe-Ümraniye-Ataşehir hattına, Bostancı’dan Bostancı-Dudullu hattına, Pendik’ten Pendik-Sabiha Gökçen hattına, Tuzla’dan Kadıköy-Kartal-Tavşantepe hattına entegre olunacak. Banliyö hattı ayrıca Yenikapı’dan Taksim-Hacıosman-Levent metro hattına, Sirkeci’den Bağcılar-Kabataş tramvay hattına, Üsküdar’dan Üsküdar-Sultanbeyli hattına, Ayrılık Çeşmesi’nden Kadıköy-Kartal-Tavşantepe hattına bağlanacak.

Toplam 43 istasyondan oluşacak ve 76 kilometre uzunluğundaki güzergahta yolculuk süresini 115 dakikaya indirecek Gebze-Halkalı Marmaray Hattı’nın açılışına bir aydan kısa süre kaldı.
Bunu paylaş:
 • 906
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

One Response to Gebze-Halkalı tren seferlerinde geri sayım başladı

 1. A.Asaf Erem Şubat 18, 2019 at 7:00 pm

  KADIR dostum…Kadıköy belediyesin karşısında, IBB ye ait ve şu an ISPARK’ın işlettiği otopark alanına alti cok katlı otopark, üstü ise fıskiyeli ve kaydirakli çocuk oyuncakları ve geri kalan alana da yolcularını bekleyenler, yaşlıların, gençlerin buluşup, dinlenebilecekleri bu cok gec kalmis projeyi, ikazlarin ile hayata gecirmeni diliyorum.
  Ayrıca her maç zamanı FB Stadyumu önünde ki yolun kapanması bana göre bir cinayet.
  http://Www.waterfire.org sayfasını incele ve bunu Kurbaglidere de uygulayalım..
  Imamoğlu ve Dora başkanlara söyledim.Sevgilerimle.A.Asaf Erem Mimar

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir