Geri dönüşüm bilinci artıyor…
 Kadir Toprakkaya

Geri dönüşüm bilinci artıyor…

Geri dönüşüm bilinci artıyor…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çevko Vakfı’nın geçen yıl Dünya Çevre Günü’nde “Dönüşüm iyi gelecek… Hepimize” diyerek başlattığı projeye, bu yıl müzik dünyasının ünlü isimleri de dahil oldu.

Projede gönüllü olarak yer alan müzik dünyasından Zara, Burhan Şeşen, Reyhan Karaca, Halil Sezai, Yeşim Salkım, Gripin, Cahit Berkay ve Zeliha Sunal gibi ünlü isimler; “Ambalaj Atıkları Çöp Değildir”, “Geri Dönüşüm Gelecek İçin Yatırımdır”, “Geri Dönüşüm Enerji Tasarrufudur”, “Geri Dönüşüm Küresel Isınmayı Yavaşlatır”, “Geri Dönüşüm Hammadde Kaynağıdır” mesajlarıyla halkı bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

1 MİLYAR 350 MİLYON TL TASARRUF…

Çevko Vakfı Genel Müdürü Mete İmer, yaptıkları geri dönüşüm çalışmaları sayesinde 2012 yılında 3 milyon yetişkin ağacın kesilmesinin önlendiğini ve bu rakamın 300 dönüm ormanlık alana denk olduğunu belirterek; “Toplamda yaptığımız tasarruf, geçen yıl 1 milyar 350 milyon TL oldu” dedi.

Geri dönüşüme sevk edilen ambalaj atığı miktarlarını da açıklayan Mete İmer, 2012 yılında 180.788 ton kağıt/kartonve kompozit ambalaj, 56.406 ton cam ambalaj, 128.824 ton plastik ambalaj, 28.857 ton metal ambalaj ve 13 bin 500 ton kompozit ambalajın geri dönüşüm sürecine aktarıldığını belirterek, bu miktarların çevresel etkileri konusunda şunları söyledi:

3 MİLYON AĞACIN KESİLMESİ ÖNLENDİ…

“Geri kazanımı sağlanan 180.788 ton kağıt/karton ve kompozit ambalaj atığı ile 3 milyon yetişkin ağacın kesilmesi önlenmiştir. 4,8 milyar litre su tasarrufu sağlanmıştır. Bu da İstanbul`un ortalama 2 günlük su ihtiyacına denktir. 740 milyon kilowatt saat elektrik tasarrufu sağlanmıştır. 2012 yılında geri kazanımı sağlanan 56.406 ton cam ambalaj atığı ile 35 bin varil petrol tasarrufu sağlandı. Bu rakam, bir aracın 35 milyon kilometre yol gitmesine yetecek miktarda benzine denktir.

2 MİLYON VARİL PETROL TASARRUFU SAĞLANDI…

Yaklaşık 17.8 bin ton karbondioksit emisyonunun açığa çıkması engellenmiştir. Bu da 1 uçağın dünyanın çevresini 888 kez dönmesi sonucu açığa çıkan karbondioksit miktarıdır. Geri kazanımı sağlanan 128.824 bin ton plastik ambalaj atığı ile de 2 milyon varil petrol tasarrufu sağlanmıştır. Bu rakam, 7.28 milyon aracın bir depo benzin miktarına denktir. 774 milyon kilowatt saat elektrik tasarrufu sağlanmıştır. Bu da yaklaşık 270 bin ailenin yıllık elektrik tüketim miktarına eşdeğerdir.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir