Hababam Sınıfı'na 41 kere maşallah!
 Kadir Toprakkaya

Hababam Sınıfı’na 41 kere maşallah!

Hababam Sınıfı’na 41 kere maşallah!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Hababam Sınıfı, 41. yılında oyuncularının ve teknik kadrosunun katılımlarıyla filmin çekildiği döneme ait onlarca klasik otomobilden izlendi. Fenerbahçe Dalyan Club’da gerçekleşen etkinlikte, Özel Çamlıca Lisesi’ne Akil Öğretmeni’ni ziyarete gelen Bakan Bey’in 1957 model aracı, flama ve resmi plakasıyla birlikte filmden görsellerle süslenmiş şekilde sergilendi.

Film, Hafize Ana’nın (Adile Naşit) ders aralarında çaldığı orijinal zil ile başladı ve oyuncularla birlikte 41. yıl pastası kesildi. Filmin Ercan Gezmiş, Ahmet Arıman, Tuncay Akça gibi birçok oyuncusu yıllar sonra tekrar sahneye çıkarak, filmde yıl sonu müsamerelerinde söyledikleri Erkin Koray’ın “Fesupanallah” parçasını aynı koreografiyle söyledi.

hababam-sinifi-41-yasinda (7)

EFSANE İSİMLER YILLAR SONRA BİR ARAYA GELDİ…

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) ve Arzu Film işbirliğiyle Fenerbahçe Dalyan Club’da gerçekleşen ve büyük ilgi gören etkinlikte, Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz romanından uyarlanan ve 1975 yılında usta yönetmen Ertem Eğilmez tarafından sinemaya aktarılan Hababam Sınıfı’nın ikinci seri filmi “Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı”; Hayta İsmail, Postal Rıza, Bacaksız gibi çeşitli lakapları olan birçok oyuncusunun, 2000’li yıllarda çekilen Hababam Sınıfı devam filmlerinin yapımcı yönetmeni Ferdi Eğilmez’in, filmin seslendirme yönetmeni Necip Sarıcı ve kamera asistanı Güngör Özsoy’un katılımlarıyla, 1960-70’li yıllara damgasını vurmuş klasik otomobillerden izlendi.

hababam-sinifi-41-yasinda (6)

HAYATTA OLAN OYUNCULAR, HAYATTA OLMAYANLARI ANDI…

“Yeşilçam’a Saygı” temalı etkinliklerine bir yenisini daha ekleyen İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği, Hababam Sınıfı’nın haylaz ama bir o kadar da sevimli ve dostluğa çok önem veren öğrencilerini yıllar sonra çok farklı bir organizasyonla bir araya getirdi. Arzu Film’in yapımcılığını, Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini üstlendiği Hababam Sınıfı’nın İnek Şaban’ı Kemal Sunal, Hafize Ana’sı Adile Naşit, Domdom Ali’si Feridun Şavlı, Paşa Nuri’si Sıtkı Akçatepe, Tulum Hayri’si Cem Gürdap ve artık hayatta olmayan diğer oyuncuları, hayatta olan diğer oyuncularıyla anıldı.

hababam-sinifi-41-yasinda (1)

Hababam Sınıfı

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir